Aşırı özlem

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

theodore

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Merhaba arkadaşlar

Benim problemim:
sınıf arkadaşıma aşırı özlem duymam. Gün içerisinde beraberken mutluyum ama ayrılıp eve geldiğimde içimde üzgün bir his oluşuyor oturup neden olduğunu düşündüğüm de ise sorunun arkadaşımın yanımda olmaması olduğunu görüyorum.
Bu normal midir? Yoksa bir tür saplantı mı? Ve nasıl düzeltebilirim?

Furking

Kayıtlı Üye
Birçok anlam çıkarabiliriz;
1. Sınıf arkadaşınızdan hoşlaniyor olabilirsiniz
2. Karşınızdaki tek samimi olabildiğiniz biri ise özlem duymak gayet normaldir.
3. Gününüz yalnız geçiyordur ve öyle bir dost ile her zaman birlikte olmak istiyorsunuzdur ki bu da gayet normaldir. Şahsen olayda bir esrarengizlik yada normalden öte birşey göremiyorum. Belki daha açıklayıcı olabilirseniz daha farklı cevaplar verebiliriz.

theodore

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Asosyal biri olduğum için fazla arkadaşım yok, dediğiniz gibi tek samimi arkadaşım denebilir günün her dakikası benimle olsun istiyorum ama böyle bişey mümkün değil. Ondan ayrıldığımda kendimi üzgün ve kötü hissediyorum benim istediğim şey de bu üzgünlüğü üzerimden atmak.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Bu o arkadaşınıza özgü birşey değil gibi görünüyor. Keramet onda değil, sizin kendinizle halletmeniz gereken birtakım meseleleriniz var. Birçok sebebi olabilir, buradan en barizi insan bağımlılığı gibi duruyor. Yalnızlık sizin seçiminiz değilse mutsuzluk ve yıpranmaya sebep olur.
Kısaca yanınızda yokken üzerinize çöken üzüntü kendini başkalarıyla tamamlama, başkalarıyla var etme gibi bir bakışa işaret eder. Yaşınizdan da kaynaklı olabilir, kişiliğiniz tam oturmamış olabilir. O yoksa siz de yoksaniz veya başka bir insan yoksa eksik ve mutsuz hissediyorsanız psikolojik bir sorunun başlangıç aşamasındasınız. Ve kendinizle ilgilenmemeye devam ederseniz bu sorun daha da büyür.
Kendinize yetebilmelisiniz. Bu da kendinizle ilgili birtakım faaliyetlerle olur. Hobi edinmek, iç sesinizi duymaya çalışmak, ne istediğinizi iyi analiz edebilmek gibi çabalarla başlayabilirsiniz. Kolay gelsin.

theodore

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
İç sesi dinlemek,istediğini analiz etmek,... vb. şeyleri daha önce yapmadığımdan dolayı bunlarla ilgili bilgim yok. Rica etsem biraz yardımcı olabilir misiniz?

Ori

Kayıtlı Üye
Yaşadığınız hayatın veya sorunlarında bunun üzerinde etkisi vardır. Etrafınızda fazla insan olmaması veya samimi bir dostunuzun olmaması sizi bu arkadaşınıza bağlamış olabilir. Bunun sebebi onun yanında hissettiğiniz huzur ve rahatlıktır. Bunun farklı sebepleride olabilir ama bunlar sadece birkaçı gibi düşünün. Onun verdiği huzur ve rahatlığı başka yerde alamama düşüncesi ise sizi hastalığa kadar götürür. Bağımlısı yapar ve bu konuda oraya doğru gidiyor. Sizin yapmanız gereken anı yaşamayı hatırlamak ve bazı şeyleri yerinde bırakmak. Sizin arkadaşınıza olan bağlılığınız onun yokluğunda size engeller koyacaktır ve yalnızlık hissini uyandıracaktır. Bir kısmınızı kapatıyor anlayacağınız. O yüzden arkadaşınıza olan bağlılık düşüncenizi bir tık aşağıya indirmenizi tavsiye ederim.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
İç sesi dinlemek,istediğini analiz etmek,... vb. şeyleri daha önce yapmadığımdan dolayı bunlarla ilgili bilgim yok. Rica etsem biraz yardımcı olabilir misiniz?

Bunlar sizin kendinizle aranızdaki şeyler. On on beş dakika oturup kendinizle konuşmanız bile yeterli. Soru cevap yolunu kullanabilirsiniz. Neye ihtiyacım var? Buna. Neden? Şunun için. Böyle böyle asıl istediğiniz, o içinizdeki eksikliği dolduracak şeyi bulun. Sonra yine soru cevap yoluyla onu nasıl elde edeceğinizi bulun.
Kendinize fazla vakit ayırmamak bu tür sorunları tetikleyen şeyler zaten. Sadece kendinizi dinlemek bile ayrı bir terapi olur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...