Antidepresanlar Boşanmayı Etkiliyor

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
İstanbul Üniversitesi'nden Doç. Osman Abalı, antidepresan kullanan erkeklerin boşanmaya daha yatkın olduklarını belirtti.

İstanbul Üniversitesi'nden Doç. Osman Abalı, antidepresan kullanan erkeklerin boşanmaya daha yatkın olduklarını belirtti, ''Yıllardır boşanmayı düşünen erkekler, antidepresan kullandıkları dönemde bu düşüncelerini eyleme dönüştürüyor'' dedi.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ruh Sağlığı Hastanesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Abalı, Türkiye'de antidepresan kullanımının rakamsal olarak arttığını ifade ederek, geçen yıl 37 milyon antidepresanın hastalar veya hasta olmayanlar tarafından tüketildiğini belirtti.

''Her bir kişinin ortalama 4-5 kutu kullandığını düşünürsek, yaklaşık 5 milyon kişiye antidepreasn reçete edilmiştir'' diyen Abalı, bu rakamın çok yüksek ve ciddiye alınması gerektiğini belirterek, bu kadar depresyon vakasının görülmesinin mümkün olmadığını aktardı.

"Antidepresanları sadece psikiyatrlar yazmalı ve reçetesiz satılmamalı'' diye konuşan Abalı, antidepresan kullanımındaki artışın en büyük nedenlerinden birinin psikiyatri dışı hekimlerin hastalara kurtuluş reçetesi olarak bu ilaçları yazması olduğunu söyledi. Abalı, antidepresan kullanımının bu kadar yüksek olmasının bir diğer nedenini de ilaçların eczanelerde reçetesiz satılmasını gösterdi.

''5 KİŞİDEN BİRİ DEPRESYONDA''

Türkiye genelinde kadınlarda depresyon sıklığını yüzde 15-20, erkeklerde ise 10-15 arasında olduğunu belirten Abalı, toplumun geneline bakıldığında her dört veya 5 kişiden birinin depresyonda olduğunu söyledi.

Abalı, antidepresanın kullananları bir anlamda duyarsızlaştırdığına vurgu yaparak, şu değerlendirmelerde bulundu: ''Yıllardır boşanmayı düşünen erkekler, antidepresan kullandıkları dönemde bu düşüncelerini eyleme dönüştürüyor. Her zaman işine vaktinde gelen kişi işine geç kalmaya, verilen görevleri yapmamaya, öğrenci kullanmışsa derslerine çalışmamaya başlıyor. Boşanmalar ve iş değişiklikleri genelde bu döneme denk geliyor. İnsanlar hayatlarındaki ciddi kararları bu dönemlerde alıyor.''

ALINTI

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Birisi Sayın Doç. Dr. Osman Abalı'ya hatırlatmalı, bu facianın en büyük sebebi pskiyatristlerin dışında birilerinin yazması değil, bizzat ilaç şirketleridir. Ağzımı açacağım başım derde girecek. Allah sizi affetsin ilaç şirketlerinin karar mekanizmaları..

Ori

Kayıtlı Üye
Bu ilaçlar insanlara öyle bir anlatılıyor ki, sanırsın içince herşey düzelecek. :) Antidepresan kullanan insanlarda dikkat ettiğim şeylerden biride aşırı umursamamazlık ve rahatlık. Zira ilacın vermiş olduğu etki buyken boşanmalar vb. gibi konuların yaşanmasıda doğal. Bu ilacı durduk yere kullananlar bile var. Allah akıl fikir versin sözde depresyonlara..

yare-i yarim

Moderator
İş
Geçinmeye gönlü olmayana antidepresan ne yapabilir???Bahaneler bahaneler...
Aslına bakarsanız epeyce şeyler yapabilir.Yapılan bazı araştırmalarda gösterdi ki antidepresanlar beynin yargıyla alakalı bölümlerini biraz işlevsizleştiriyor.Bu olunca ahlaki kuralları vs. kişi önemsemiyor.Her halukarda bu ilaçlar son derece zararlı.

Ben bu ilaçların aşırı kullanımını başka birşeye bağlıyorum.Psikologlar ve psikiyatrilerin psikoterapi yapmamaları.Psikoterapiler nedir hangi konularda hangisi uygulanır diye sorulduğu zaman bilgi vermeyi çok iyi biliyorlar ama gel uygula dendiği zaman bunu yapabilen doktor çok ama çok az.Maalesef bu tür doktorlar sebebiyle bu ilaçların kullanımı bukadar arttı.

asterix

Kayıtlı Üye
Aslına bakarsanız epeyce şeyler yapabilir.Yapılan bazı araştırmalarda gösterdi ki antidepresanlar beynin yargıyla alakalı bölümlerini biraz işlevsizleştiriyor.Bu olunca ahlaki kuralları vs. kişi önemsemiyor.Her halukarda bu ilaçlar son derece zararlı.

Ben bu ilaçların aşırı kullanımını başka birşeye bağlıyorum.Psikologlar ve psikiyatrilerin psikoterapi yapmamaları.Psikoterapiler nedir hangi konularda hangisi uygulanır diye sorulduğu zaman bilgi vermeyi çok iyi biliyorlar ama gel uygula dendiği zaman bunu yapabilen doktor çok ama çok az.Maalesef bu tür doktorlar sebebiyle bu ilaçların kullanımı bukadar arttı.
Aslında psikoterapi yapılmalı yanında ialaç olur olmaz ama bugünkü aşırı sağlık talebini ne psikiatrlar ne de diğer sağlık çalışanları karşılayamıyor,bu hengamede bu ilaçlarla yetinimeye çalışlıyor,her hastaya 1 saat zaman ayırıp sık sık bu hastayaı görecek ne psikiatr nede hasta bulabilirsin,ayrıca hastanın çevresi toplum,işi her şey etkiliyor hastayı günümüz koşullarında ideal bir psikiatrik tedavi mümkün değil,hastaya kalmış onun mücadele etme isteğinin olup olmamasına kalmış.

lviv angeles

Kayıtlı Üye

Antidepresan yargıyla ilgili bölümleri pasif hale getiriyorsa,bu sadece boşanmaya değil hayatın pek çok alanına yansır.Bir sürü konuda birşeyler sürekli araştırılıyor zaten.Ahlâki konuların önemsenmemesine neden olduğu fikrine katılmam mümkün değil.Böyle değerlere bir insan yüreğinde ve ruhunda sahipse zihne ilacın verdiği etki ile ahkâkı zayırflayamaz.Kısaca ben bu konu ile hemfikir değilim.

yare-i yarim

Moderator
İş
Hem fikir olmamana saygı duyuyorum ama olan şey bu kabul edelim veya etmeyelim.Zaten o ilacın verilmesinde ki mantık bu duyarsızlaştırmak.Ama bu duyarsızlaştırmada bir ayar tutturabilmek te mümkün olmuyor.

Asterix: gelişi güzel bakıldığı zaman dediğin doğru olabilir ama psikoloji okumuş insan sayısı epeyce fazla olduğunu göz önüne alalım.Bunun bahanesi olmaz işini hakkıyla yapan doktorları da görüyoruz ben bukadar insana nasıl yeticem demiyorlar.Ama amaç insana yardım etmekten başka birşey olunca bahaneler gelir elbette.Psikoterapi yapılmayacak sa okulda o bölümler niye var onuda kaldırıversinler bir zahmet.

Sitra_Ahra

Kayıtlı Üye
bende kullanmıştım bir zamanlar...hiç bir faydasını da görmedim...faydasını görenide görmedim...

asterix

Kayıtlı Üye
Hem fikir olmamana saygı duyuyorum ama olan şey bu kabul edelim veya etmeyelim.Zaten o ilacın verilmesinde ki mantık bu duyarsızlaştırmak.Ama bu duyarsızlaştırmada bir ayar tutturabilmek te mümkün olmuyor.

Asterix: gelişi güzel bakıldığı zaman dediğin doğru olabilir ama psikoloji okumuş insan sayısı epeyce fazla olduğunu göz önüne alalım.Bunun bahanesi olmaz işini hakkıyla yapan doktorları da görüyoruz ben bukadar insana nasıl yeticem demiyorlar.Ama amaç insana yardım etmekten başka birşey olunca bahaneler gelir elbette.Psikoterapi yapılmayacak sa okulda o bölümler niye var onuda kaldırıversinler bir zahmet.
Psikiatrıstler elbette işini yapmaya çalışıyor sözüm onlara değil ama siz bir hastanenin psikiatri polkliniğine gittiğinizde hekim sizi 3-5 dakika dinlerl ve bir iki ilaç yazıp gönderirl ,çok derin ve komplike bir şeyin tedavisi bu kadar basit olabilirmi ? ,psikiatrstin yapabileceği fazla bir şey yok , o günde 45 hasta yerine 5 hasta bakabilse, ailesi ile arkadaşları ile görüşse ,rüyalarını dinlese analiz etse vs,gerçek tedavi budur,bu ortamda bunların yapılması mümkün değil,hastada kendi hastalıklı ortamıyla birlikte cebelleşip yolunu bulmaya çalışıyor,bu işin tedavsinin ne kadar meşakkatli olduğunu yakınlarımdan biliyorum.

yare-i yarim

Moderator
İş
Psikiatrıstler elbette işini yapmaya çalışıyor sözüm onlara değil ama siz bir hastanenin psikiatri polkliniğine gittiğinizde hekim sizi 3-5 dakika dinlerl ve bir iki ilaç yazıp gönderirl ,çok derin ve komplike bir şeyin tedavisi bu kadar basit olabilirmi ? ,psikiatrstin yapabileceği fazla bir şey yok , o günde 45 hasta yerine 5 hasta bakabilse, ailesi ile arkadaşları ile görüşse ,rüyalarını dinlese analiz etse vs,gerçek tedavi budur,bu ortamda bunların yapılması mümkün değil,hastada kendi hastalıklı ortamıyla birlikte cebelleşip yolunu bulmaya çalışıyor,bu işin tedavsinin ne kadar meşakkatli olduğunu yakınlarımdan biliyorum.
Şizofreni gibi hastalıklar var bunlar ağır vaka bu gibi kişilerde ilaç kaçınılmaz tabi ki.Ama burada bahsettiğimiz şey kompleks konular değil.Bende vakti zamanında antidepresan kullandım ozamandan bu yana boğazda 2 günde bir boğulma hissi oluşuyor geçmekte bilmedi.Herşeye ilaç veren bir tembel doktorlar nesli var maalesef.Benimde tanıdığım doktorlar var aile yakınları.Okadar ne uğraşıcam ilaçlar varken diyorlar.Adamlar okadar boş vermiş ki psikoloji bölümünün yanından bile geçmemiş benim gibi birisinden bile daha az şey biliyorlar.Bu durum üzücü.Sen sağlık sektörüne özellikle psikoloji gibi bir dala giriyorsan külfetini bilip kabullenicen.İnsanlar kimsenin deneme tahtası olmamalı.