Mitoloji Gerçekleri : Prometheus Ve Karaciiğerin Yenilenmesi

Seraphine

Kayıtlı Üye
Prometheus, Tanrılar’ dan önce varolan Titanlar’ dan İapetos’ un oğludur. Zeus’ un bir kuzenidir denilebilir kendisi için. Kil' e şekil vererek ilk insanları yaratan olarak geçmektedir. Oysa Hesiodos’un Theogonia isimli eserinde, insanın yaradılışı bu şekilde anlatılmamıştır. Hesiodos’a göre Prometheus ilk insanın yaratıcısı değil, velinimetidir.
Ekli dosyayı görüntüle 8836

Efsaneye göre Prometheus, bir kurban töreni sırasında, kestiği sığırın etlerini ve iç organlarını hayvanın işkembesine sararak derisinin altına, sıyrılmış kemikleri ve arta kalan kısımları da içyağına sararak Zeus’a sunar. O’ na kendi payını seçmesini ve diğer kalan payı da insanlara vereceğini söyler. Zeus iç yağına sarılmış olanı tercih eder, tabii yağı kaldırdığı an kemikleri görecek ve Prometheus’ un onu bu şekilde aldatmasına kızacaktır. Bu durum üzerine Zeus, insanlara ateş göndermemeye karar verir böylece eti pişiremeyeceklerdir. Fakat insanları her zaman destekleyen Prometheus, Hephaestios’un ocağından çaldığı ateşi insanlara yollar. Bir başka anlatıma göre Prometheus bu ateşi, güneşin tekerleğinden çalmıştır. Prometheus’un kendisini aldatmasına ve insanlara verdiği cezayı hiçe sayarak onlara yardım etmesine kızan Zeus, Prometheus’u Kafkas Dağları’ na zincirlemiştir. Ayrıca bir kartalı'da Prometheus’un ciğerini yemesi üzerine başına musallat etmiştir. Kartal her gün Prometheus’un yanına geliyor, karaciğerini yiyor ve ertesi gün karaciğer yeniden oluşuyordu. Prometheus daha sonradan Heracles tarafından kurtarılmıştır. Efsane ilk bakıldığında, insanın ateşle tanışmasının öyküsü veya en basitinden Prometheus’un cezalandırılmasının öyküsüymüş gibi algılanmaktadır. Tabii ki efsane bunları da içermektedir. Ama günümüz gerçeklerine baktığımızda, bu hikayedeki en önemli unsurun ‘ Karaciğerin Yenilenmesi ’ olduğu kanısına varmaktayız.
Ekli dosyayı görüntüle 8837
Heracles, Prometheus' u kurtarırken

- Kaynak : Mitoloji Gerçekleri -

Ayrıca paylaşmak istediğim bir kaç not var :
- Prometheus ile ilgili 2 mit var. Bunlardan biri Prometheus' un ilk insanları yarattığı, ikincisi ise benim bahsettiğim mit. Yani genel anlamda 1. mit daha yaygın, ama bu mit' in varlığını da bilmenizi istedim. :)
- İki mitte de girişler farklı ama sonuçlar aynıdır.
- Bazı kaynaklarda Prometheus'un yarı tanrı olduğu ve bu yüzden insanlara destek çıktığı geçer.
- İapetos titan olduğundan dolayı, Prometheus için genel yarı tanrı imajı yerine ( Yarı tanrı - Yarı insan ) yarı tanrı - Yarı titan imajı kullanılmıştır.

Hindiya

Kayıtlı Üye
Titanlar aslında düşmüş melekmi tan rıdenilen aslında allah değilmi ve insanları yaratanda allah değilmi titan denilen varlık melekmi zeus posedion aslında düşmüş melekmi onlar bizi nasıl yaratır yaratıcı tek değilmi mısır ilk firevunları ra osiris bunlar düşmüş melekmi lütfen açıklama yapın aydınlatın bu bilgileri öğrenmek istiyorum ve hiç biryerde bu şekilde detaylı anlatılmıyor

deadroses

Kayıtlı Üye
ne titan ne tanrılar nede insanlar hiçbirinin yaratıcı ve yaratılan vasfı yoktur. hepsi bir semboldür anlatılan o karmaşık hikayeler ise insiyatik yola baş koymuş insanların ezoterik biçimde anlayabileceği dilden anlatılmıştır. hiç bir varlık bilgiden maruz bırakılmaz sadece gözünüzün önünüzdekini görmüyorsunuz ve ayrıca bu hikaye yanlıştır dostum prometheusu herkül kurtarmadı hayatın ritmine sızarak tanrıların sahte tanrı olduğu kanaatine vardı ve zeusu bizzat kendisi yok etti.