Gizlimabet Fal Uygulamamıza Ulaşmak İçin İndir! Hemen Fal Baktır!
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: obsesyon

Rep Puanı : 1
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    11

Standart obsesyon

Sizce obsesyon(takıntı)sı olanlar iradesi zayıf kişilermi? Ben yaklaşık 20 yıldır obsesyon hastasıyım.bu konuda bana yardıcı olabilecek arkadaşların görüşlerine ihtiyacım var.

Yer
    İstanbul
    Rep Puanı : 3755
    Ettiği Teşekkür
    115
    257 mesaja 525 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    42

Adı üstünde bir hastalık, bir kompülsif bozukluğu bunun iradeyle filan alakası yok. Bazı farkındalık ve meditasyon çalışmalarıyla bu hastalığı hafifletebilirsiniz ancak psikolojik rahatsızlıklar deneme yanılmaya gelmeyecek rahatsızlıklardır. Bir yandan rahatlatıcı egzersizlere devam ederken bir yandan profesyonel doktor yardımı almanız gerekmektedir. Gerek görülürse hem ilaç hem rehabilitasyon, gerek görülmezse sadece rehabilitasyon tedavisiyle bu hastalığı atlatabilirsiniz. Hastalık atlatmak irade işidir işte. Güçlü iradeye sahip insanlar kanseri de atlatır güçsüz iradeye sahip insanlar gribi bile zor atlatır. Yani iradenizi ortaya koyan şey hastalık değil tedavi sürecidir.

Sevgi ve saygılarımla

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine! - Nazım Hikmet

Rep Puanı : 5
    Ettiği Teşekkür
    7
    1 mesaja 2 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    8

Merhabalar. Naçizane fikirlerimi belirtmek istedim.
    Ben de OKB hastasıydım. Hastasıydım diyorum çünki atlattım. Fakat tabiri caizse bu takıntıları dibine kadar yaşadım.
    Ta ki kendi benliğimi unutana dek. Ayrıntıya inersem içinden çıkamam fakat kendimce OKB'nin bazı oluşma sebeplerini keşfettim.
    İlk olarak bir psikoloğa gittim. Uygun ilaçlar, tıp fakültesi hastanesinde düzenli takiple o dipsiz kuyudan yavaşça çıkıp, ÖSS' yi kazandım.
    En büyük destekçim ailem oldu. İlk 2 sene çok alevli geçmişti takıntılarım. Daha sonra yavaşladı ve 4 sene içinde nerdeyse yok oldu.
    Sebeplerine gelirsek, 17 yaşlarımdayken bir olumsuz olay üzerine kendimi çok suçlamıştım. Aslında basit bir olaydı ama etkisi büyük olmuştu.
    Özgüvenim dibe vurmuştu. Annem saati sorduğunda ona kaç olduğunu bile söyleyemiyordum çünki emin olamıyordum.
    Belki 15:15 ti. Ama ya 15:20 diyse. Buna bile karar vermek bana ölüm geliyordu. Ya yanlışsa , şimdi düşününce o kadar saçma geliyor ki.
    Bu hastalık aileden temelini alabiliyor. Aile mükemmelliyetçiyse , ya da üzerinize aşırı titriyorsa ki buna pervane aile deniyor.
    Hata yapmaktan çok korkan, sürekli titizlenen bir aile, sizi her şeyden koruyan ama en ufak şeylerden bile.
    Bu hastalık özellikle olumsuz olaylar üstüne alevleniyor, siz sanki dünyadan kopmak istiyorsunuz, bir şeylerin derinliğinde kaybolmak
    sorunlardan kaçmak, kaçarken o incelediğiniz detaylarda hayatın tüm gerçeklerinden kurtulmak. Bir nevi cezalandırma kendinizi.
    Peki çaresi? Ben ilaç tedavisiyle baya ilerlemiştim. Tıp fakültesi hastanesinde de 1 sene düzenli kontrole gitmiştim. küçük ödevler vermişlerdi
    Babamın bir lafı vardı: Aklına herhangi bir şey takıldığında ''Cehenneme kadar nolursa olsun. Ucunda ölüm yok ya. Ne olursa olsun'' diyeceksin
    demişti , bu sözü uygulamıştım. Doktorun verdiği ödev ise, korkularımın üstüne gitmek. Mesela temizlik takıntısı diyelim. 3 gün elini yıkama vs.
    bunun gibi korkuların üstüne gitmek. Bu sayede en en dipten 2 yılda çıktım ve kurtuldum. ama özgüven eksikliği tabii ki bazen depreşiyor.
    Ama en azından zamanınızı çalamıyor artık takıntılar. Aklıma gelenler bunlar. 13 yıl oldu atlatalı. Detayları tam hatırlayamasam da. Sormak istediğiniz
    konu olursa yardım etmek isterim elimden geldiğince.
    Ne de olsa konumuz takıntı, ne çeşidi biter, ne detayı Ama yok etmek ters köşe yapmak elimizde...

4. 2 kişi FZ_38 üyemize teşekkür etti:
    Ori (25.01.2017), pembe pelerin (24.01.2017)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)