Zihin Gelişimi ve Hızlı Düşünmek

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ytkral

Kayıtlı Üye
MERHABA ARKADAŞLAR
Bu Konuda Bilgili Arkadaşlara Hitaben... Ben bir olayı düşünürken detaylı ve yavaş düşünüyorum
test çözerken de çok yavaşım ve çok çabuk unutuyorum genelde de dalgınımdır
bunların olmaması için ne gibi şeyler önerirsiniz

Elysium077

Kayıtlı Üye
Aslında bir çok şey yapılabilir önemli olan doğru olanı sırasıyla yapmaktır.
O kadar çok çok derin bir soru ki cevaplamakla bitmez :)
Öncelikli olarak hafıza nedir ne işe yarar bunu bize ogretmemiz gerekmektedir, bilmezsek kontrol edemez yönetemezsin...
İnsan beyni gördüğü duyduğu hissettiği herşeyi en önemsiz ve en ince detayı kaydeder ve kendi içersinde bölümlere ayırmaktır. Sadece beyin ilerleyen zamanlarda neyi nereye koyduğunu unut ve bu durumda bizler hatırlamak için düşünürüz...
Örnek vermek gerekirse : işten eve dönersin üstünü çıkartır telefonu yatağın üstüne koyarsın kravatini ise kapının arkasına asarsin duş alır yemek yemeye gidersin ve geri dönüp odanı toplamak istediğinde kravatnin ortalıkta olmadığını fark edersin. Kısacası nereye koyduğunu unutursun
Unutmamizin sebebi ise beynimizi doğru yonetemedigimizden kaynaklıdır.
Şöyle ki her bilgiyi depolar fakat karmakarışık hepsini birbirine karıştırir düzensiz bir biçimde depolar. Bir şeyi hatırlamaya çalışacağımız vakit puzzel ları birleştirmek için düşünür hatırlamaya çalıştırız yani ayiklar ve birleştiririz. Bu durumun önüne geçebilirsin tabikide bunun yontemini anlatacağım.
Dikkat ve ilişkilendirme konumuz budur.
Neden coğrafya dediğimizde herkesin aklına Akdenizin bitki örtüsü maki dır diye gelir bunu hiç düşündük mu?
Bunun sebebini dikkat ve ilişkilendirmeye bagliyacagim
Coğrafya hocası bize bitki ortusunden bahseder (akılda yeşil otlar ve örtü gelir - hayal etmek)
Akdeniz in bitki örtüsü maki dır der hoca. Hemen gözümüzun onune fiziki harita gelir Akdeniz e bakarız yeşil olduğunu yüksekliğin az olduğunu ve bitkilerle kaplı olduğunu görürüz. Burada bizim yaptığımız ilişkilendirmedir.
Sınavda kesin çıktığı için ve hemen bildiğimiz için aldığımız haz ve mutluluk la birlikte bu kesin mutlu edici anı beyin 5xkatmanla kaydeder ve unutmamız imkansız olur.
Peki ya ne kadar etkili ve başarılı bir sonuca ulaşmak için dikkatli olmalıyız?
Goz kapakları açık olduğu sürece beyin herşeyi kaydeder fakat biz ilgili olmadığımiz için önemli değilmiş diye en arkalara bilgiyi kaydeder.
Burada bizim dikkat etmemiz gereken şey farkındalık ve önemliliktir. Yani okuduğum şey benim içi ne kadar önemli bana katacağı şeyler nedir gibi sorular ile beynimize önemli bir bilgiyi kaydetmesini söyleriz.
Yaşanılan anıları ve edinilen bilgileri daha hızlı hatırlamak için dikkat unsuru önem arz etmektedir peki bir bilgiyi hızlı hatırlar ve bilginin kalıcı olmasını sağlarız.
Bilgi bizim için ilginç mutlu edici olmasını sağlamalıyız
Örnek vermek gerekirsek :
||. Mahmut döneminde idari departmanında yapılan yenilikler?..
Sifre : pisnedimm
P) asaport
I) c ve dış işleri açılmıştir
S) adrazam kaldırılmıştır
N) azirliklar kuruldu
E) rcümeni danışme kuruldu
D) ivan kaldırdı
İ) lk nüfus sayımı
M) eclisi ahkami kuruldu
M) uhtarliklar açıldı

Bu bilgiyi 2011 yılında inkılap tarihi dersinde lise 2deyken kopya düzeneği olarak yapmıştım tahtaya yazmıştım büyük büyük :) fakat hala aklımda demek istemem o ki ilginç ve mutlu edici olmasını sağlamalıyız.
Bilgiler her ne kadar sıkıcı ve uzun olsa da biz bunu kendimize tam tersini yaptırıp daha hızlı hatirlamamiza yardımcı olabiliriz.
Bu verdiğim örnekte dikkat - ilişkilendirme unsurunu on plana çektik ve başarılı olduk.
Sayısal bellek ve hafıza güçlendirme :
Yaşantımız tıpkı bir bilgisayar kodu givi sayılardan ibarettir.
Sayısal bellegimizi nasıl guclendirebilriz?

0 = S, Ş, Z.
1 = T, D.
2 = N.
3 = M.
4 = R.
5 = L.
6 = Ç, C.
7 = K, G, Ğ.
8 = F, V.
9 = P, B.
Bu rakam ve harf dizilişi sessiz harflerden oluşmaktadır. Sesli harflerle cümle oluşturacağız.

Fatih Sultan Mehmet terleme yılında İstanbul'u fethetmistir? 1453
Sayısal bellegimizi sıralı bellege dönüştürerek bu tarihi hiç unutmaya biliriz bir sınava girerken ise yarar.
1-T 4-R 5-L 6-M (TRLM) akılda kalmasını sağlamak için terleme olarak nitelendirebilriz. İlginç ve dikkat çekici olmasını sağladık unutacağımızi hiç sanmıyorum :)

Dikkat ve konsantrasyon diğer konumuz budur
Peki konsantrasyonu ve dikkatimizi nasıl yukseltebiliriz bu alıştırmalar ile okuduğumuz kitabı baktığımız resmi unutmamamizi sağlamayacaktir.

Oturduğunuz oda da tam karşınıza dikkatli ce bakınız ve gözlerinizi kapatınız eksiksiz doğru hatırlayana kadar görene kadar her defasında işlemi tekrarlayiniz.

Gün içinde anlatılan bir coğrafya dersini eve gittiğiniz de baştan aşağı hatırlamaya çalışınız. Hocanın sınıfa girişi derse başlaması not aldığı vakit ve kendinizi hatırlamaya çalışın. Ders anlatildigi kısma geldiğiniz de sizde not almaya başlayın bunu sık sık tekrar ettiğiniz de artık o gün içersinde yaşadıklarınızı uzun uzun düşünmek zorunda kalmiyacaksiniz beynimize bunu alıştırdık ve egzersizi yaptırmis olduk.

Artık herşey rayına az çok oturdu diyebiliriz
Hızlı test nasıl çözebiliriz :
İlk önce okudumuz soruyu anlamamız gerekiyor
İkinci aşama ise şıklar arasında doğru cevabı değil yanlış cevabı ilk bulmamız gerekiyor bu yöntem ile kesin sonuca varırız.
Bir vakıtten sonra Sorunun bütünlüğünü tamamını okumadiginizi fark edeceksin doğru sıkka hızlıca ilerliyeceksin.

Aklıma gelenler şuan bunlar bu yazıyı telden yazdım 1saat 5dk da anca yazdım , yazım hataları olabilir kalvyeden ötürü
Umarim yardımcı olmuşumdur

Yanlış bilgi vermişim :) 2011 yılı değil 2008 olucakti.
Dikkat ilişkilendirme konsantrasyon beynimizin gücü ve hızı bunlara baglidir...

ytkral

Kayıtlı Üye
Vallaha sizin gibi insan kaldimi yaa cok iyisiniz cok tesekkur ederim okadar ugraşmışsiniz hakkinizi helal edin

Elysium077

Kayıtlı Üye
Ben teşekkür ederim, Hakkım var ise helal olsun tabikide :)
Birde şu klasik düşünceden uzak durun ne kadar çok test çözer isem o kadar hızlı olurum düşüncesi yanlıştır. Doğru olanı ise ihtiyacınız olan eksikligi doğru yer ve zamanda karşılamaktan geçer. Okudugumuzu anlamıyor isek gazete okuyabilirsiniz anlama yorumlama ve sonuç ilişkisi vardır. Kitap larda da aynı düzen vardır fakat çok sıkıcı olur.
Hızlı okuma tekniğini ise göz teması ile bunu gelistirebilirsiniz, gazete okurken bunu da gelistireceksiniz. Gazete okurken içeriğinde bulunan resim ler dikkat konusunda daha iyi olmanızı sağlayacaktır.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Yeterince su tüketmemek odaklanmaya mani olur. Veya ağır şekerli yiyecekleri fazlaca tüketmek. Öncelikle kan degerlerinize baktırın, böyle bir konuyu buraya açıp soracak kadar durumunuz vahimse büyük ihtimal kan değerlerinizde bir problem vardır.
Okuduğum üniversite dolayısıyla ezber kabiliyeti ve odaklanma benim için büyük bir önem taşıyor. Zihnim doluyken bir saatte calışacağım konuyu üç dört saate kadar uzattığımı farkedince o an herşeyi olduğu gibi bırakıp balkon veya pencere kenarında yeterli oksijen almaya çalışırım. Havasızlık odaklanmaya engel olur, beyninize oksijen gönderin. Eğer ses yoksa kapıyı veya pencereyi açın hava gelsin. Çalıştığınız ışığı iyi ayarlayın.
Onun dışında nefes egzersizleri odaklanmaya birebirdir. Yeterli su tüketiyor musunuz ona dikkat edin önce.

Mahrusa

Kayıtlı Üye
Düşünmek geliştirilebilen bir yetenek ve kullanılmadıkça her yetenek gibi körelir.
Nacizane fikrim düşünürken nasıl düşündüğümüze odaklanmak yerine şu an ne düşündüğümüz üzerine odaklanmak hıza takılmadan asıl meseleye dönmek problemi çözmek için bir adımdır. Pratik yaptıkça zamanla esas hızınızı bulursunuz diye düşünüyorum. Dalgınlık ve unutkanlık genellikle an' ı yaşamadığımızda oluşuyor.

mabedist

Kayıtlı Üye
bence gayet normalsiniz. sorun sizi at gibi koşturan eğitim sisteminde. hızlı çözmek yetenek olabilir ama o kadar da önemli değil. ben profesörlerin bile üniversite sınavından tam puan alabileceğini düşünmüyorum. öğrenmedeki karşılaştırma ölçütü hız olamaz. illa hızlanmak istiyorsanız test çözmeyi arttırmanız lazım, kalıplara alıştıkça daha hızlı çözersiniz. ne yazık ki bizde sınav başarısı, sizin yaptığınız gibi detaylı düşünmeye değil de kalıp ezberlemeye bağlı.

koyumelek

Kayıtlı Üye
Çok yararlı bir konu olmuş. Açtığınız ve cevapladığınız için teşekkür ederim.

HeYBeT

Kayıtlı Üye
İş
Demonoloji
Sigara veya uyuşturucu / uyarıcı madde kullanmak odaklanamamaya sebep olur mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...