içimde birden fazla kişi mi var?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

theodore

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi sanki içimde iki kişi varmış gibi hissediyorum.Örnek vermek gerekirse:
Bazen çok girişken oluyorum,bazen de aşırı asosyal olabiliyorum.
Kendimi bu şekilde birbirinin zıttı olan iki kişi gibi hissediyorum ve en önemli olanı da bazen kadınlardan bazen de erkeklerden hoşlanıyorum.(Bu arada cinsiyetim erkek.)

Bu neden böyle ve düzelebilir mi?
Çözümü bilen veya bunu yaşayan arkadaşların cevaplarını bekliyorum.

Teşekkürler...

theodore

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Bi sorum daha olacak:
bazen kendi kendime konuşuyorum(aslında her zaman) ama konuşmalarım normal değil Ben arkadaşlarıma karşı "kanki" lafını kullanırım bazen kendi kendime kanki derken buluyorum ve seçim yaparken de çok kararsız oluyorum.
Bir de ben küçükken hep babamı örnek alırdım ama annem de babam da iyi birer örnek değillerdi ben bunu farkettiğimde bu şekilde (kendimle konuşarak) kendimi eğitmeye başladım. Acaba örnek alacak birini bulamadığım için kendi içimde birini yaratmış olabilir miyim?

Not: Biseksüel olduğumu düşünmüyorum. Çünkü aynı zaman diliminde hem kadınlar hem erkeklerden hoşlanmıyorum. Bir anda kendimi kadınlardan veya erkeklerden hoşlanırken buluyorum.

lookinside

Kayıtlı Üye
Carl jung'a göre her dişi içinde maskülen bir yan bulundurur her erkekse içinde feminen bir yan bulundurur. Bunlara animus ve anima denir. Ve aynı zamanda her insan kişiliği için bir arayıştadır ve bunu bulana kadar kendine persona adı verilen bir maske takar bu maskeye kendisinde bulunmasını istediği özellikleri yükler örneğin kişi içe kapanıksa bu maske dışadönüktür gibi.tabi bunlar sadece birer kuram. Yani teori :) Yaşınızın genç olduğunu hissettim yazdığınızı okurken ve hepimiz gençlik dönemimizde kişiliğimizi oturtana hayatta aslında neleri yapmak istediğimize karar verene kadar bir çok gelgit yaşıyoruz. Bu cinsel yönelim de olabilir duygu durum da olabilir karakteristik özelliklerimiz insanlarla ilişkilerimiz.. her şey olabilir. Bir dönem kadınlara bir dönem erkeklere ilgi duymak biseksüel olmadığınız anlamına gelmiyor. Sanılanın aksine kişi biseksüel olup hayatı boyunca tek bir cinsiyetle de olabilir yahut beş yıllık uzun bir ilişkinin ardından öteki cinsiyete de ilgi duyabilir. Esas olan her iki cinsiyeti de hoş buluyor olmanızdır eylemleriniz değildir.Urum'un söylediği gibi. Olan neyse budur öyle olduğu için öyledir bunda sorgulanması gereken bir şey yoktur. Asıl önemli olan sizin hayatı keyif aldığınız şekliyle yaşayıp kendinizi her halinizle kabullenmenizdir. Eğer ciddi anlamda kendinizi kendinizle çelişir kavga eder bulursanız ve duygu durumunuzdaki değişimler çok ani ve şiddetli oluyorsa karar verme yetinizde bir işleyiş bozukluğu ve gündelik yaşamı,arkadaşlık ilşkilerini etkiliyorsa akla bipolar bozukluğu getirebilir ve mutlaka profesyonel yardım gereklidir.

theodore

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Carl jung'a göre her dişi içinde maskülen bir yan bulundurur her erkekse içinde feminen bir yan bulundurur. Bunlara animus ve anima denir. Ve aynı zamanda her insan kişiliği için bir arayıştadır ve bunu bulana kadar kendine persona adı verilen bir maske takar bu maskeye kendisinde bulunmasını istediği özellikleri yükler örneğin kişi içe kapanıksa bu maske dışadönüktür gibi.tabi bunlar sadece birer kuram. Yani teori :) Yaşınızın genç olduğunu hissettim yazdığınızı okurken ve hepimiz gençlik dönemimizde kişiliğimizi oturtana hayatta aslında neleri yapmak istediğimize karar verene kadar bir çok gelgit yaşıyoruz. Bu cinsel yönelim de olabilir duygu durum da olabilir karakteristik özelliklerimiz insanlarla ilişkilerimiz.. her şey olabilir. Bir dönem kadınlara bir dönem erkeklere ilgi duymak biseksüel olmadığınız anlamına gelmiyor. Sanılanın aksine kişi biseksüel olup hayatı boyunca tek bir cinsiyetle de olabilir yahut beş yıllık uzun bir ilişkinin ardından öteki cinsiyete de ilgi duyabilir. Esas olan her iki cinsiyeti de hoş buluyor olmanızdır eylemleriniz değildir.Urum'un söylediği gibi. Olan neyse budur öyle olduğu için öyledir bunda sorgulanması gereken bir şey yoktur. Asıl önemli olan sizin hayatı keyif aldığınız şekliyle yaşayıp kendinizi her halinizle kabullenmenizdir. Eğer ciddi anlamda kendinizi kendinizle çelişir kavga eder bulursanız ve duygu durumunuzdaki değişimler çok ani ve şiddetli oluyorsa karar verme yetinizde bir işleyiş bozukluğu ve gündelik yaşamı,arkadaşlık ilşkilerini etkiliyorsa akla bipolar bozukluğu getirebilir ve mutlaka profesyonel yardım gereklidir.
Hayatı keyif alarak yaşamaktan bahsetmişsiniz bu pek te öyle olmuyor.
Örnek vermek gerekirse:
Yolda yürürken bir yanım sürekli dış görünüşüm hakkında kendimi eleştiriyor. Bir yanım diyorum çünkü kendi kendime değilde sanki karşımdaki biri beni eleştiriyormuş gibi hissediyorum ve bunun gibi eleştirilere maruz kaldığım için de kendi özgüvenimi düşürüyorum.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Seçim yaparken kararsız kalmak çok önemli bir konu değil. BaZı insanlar hızlı karar verir bazıları daha yavaş. Sürekli kararsız kalıp eyleme geçemiyorsanız bir sorun olur. Bu düzeltilmesi gereken bir şey.

Kendine kendine konuşmayı herkes yapar. Kendi kendimize konuşmamız da önemli. Birden fazla karakter sahibi olan kişiler. Diğer karakterine kendi kendime konuşuyorum demez, kendi değil zaten başka biri sanar onu. Bir şizofreni hastalığıdır.

ailelerimiz bize örnektir. Yaşınız ilerledikçe onları örnek almayı bırakırız ya da çok az örnek almaya başlarız. Başka başka örnekler alarak davam ederiz hayatımıza.
Yaşınız 18-19 civarları sanırım. Kimlik gelişimi dönemdesiniz anladığım kadarı ile kendinizi sorguluyorsunuz. İd ego süper EGO'nun en çok mücadele ettiği dönemdir.
Zamanla kendinizi daha çok tanıyacak ve farklı bir gelişim göstereceksinizdir.

Benim anladığım bir sorunun varlığı Yok.

theodore

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Konuyla ilgilenen herkese çok teşekkür ederim.

lookinside

Kayıtlı Üye
Inanin her insan icinde birden fazla ses bulunduruyor ve bu surekli konusan susmak bilmeyen bir ses. Ben bir seyi dogru yaptigimi sanarken icimden birisi hayir bu yanlis diye bagiriyor sonra bir anda yok yok dogru diye bir ses geliyor.ve kavgaya tutusuyorlar :) Bunlarin hepsi aslinda sadece bir ses o da ic sesimiz yani biziz. Beynimiz surekli aktif olan bir organ ve hayatta yasadigimiz, bastirdigimiz, gorup gecirdigimiz her sey orada birikiyor. Kendimize karsi anlayisli ve hosgorulu olursak aradaki conflict yani uyusmazlik cozulur ve ic huzur dedigimiz seyi yakalariz. Bu da diger tum sesleri bastirir. Bilinc disina ittiginiz bir cok sey olabilir belki biseksuel oldugunuz icin toplum baskisindan cekiniyor ve kendinizi suclayip neden boyleyim diyorsunuz ve aslinda bu dusunceyi bile o kadar bastirmissiniz ki farkinda bile degilsiniz ardindan bu sizin karsiniza olusturdugunuz baska bir kimlik olarak sizi yargilayan kisi olarak cikiyor ve ic catismasina sebep oluyor. Binlerce milyonlarca neden olabilir. Tamamen uyduruyorum su an ornek vermek adina.Kendinizi ciddi anlamda bu durumdan rahatsiz hissediyorsaniz bir psikologa gitmenizi tavsiye edebilirim. Her sey sizin elinizde.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...