Isaac Newton Ve Fatio

osmancalis03

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Merhabalar efendim..
Fransız İhtilalinde en etkili örgütler arasında Camisardlar vardır bildiğiniz üzere. Fransa kaynaklı olan bu gizli örgütün üyelerini Ökültist ve Ezoterist yazarlar,bilim adamları aydınlar oluşturur. Camisardlar sadece Fransa'da değil İngiltere'de de entelektüel toplumu oluşturmuşlardı.1707 senesinde bu örgütün yöneticisi Fatio de Duillier'di. İngiltere de yeni oluşan bu akım Yerleşik Kilise'yi ve kraliyetin dikkatini çekti. Kilisenin tarihini bilenler Kilise dogmalarına karşı gelenleri ne kadar gaddarca ve hunharca işkencelerle halt ettiklerini bilir. Tahmin edebileceğiniz üzere de İngiltere de ki Camisardlar da derhal işkenceye alındılar...

Kraliyet adına çalışanlar örgütün lideri FATİO'yu işkenceye alıp örgütte ingiliz asıllı üyelerin isimlerini almak istemişlerdir.İster istemez Fatio işkencelere dayanamayıp bazı açıklamalarda bulundu. Bazı kişilerin isimlerini vermek zorunda kaldı ama en yakın can dostu olan ve hepimizin de bildiği halen de kilise tarafından isminin anılması yasak olan ISAAC NEWTON'un adını vermedi. Bu sayede Newton üzerinde baskı olmadı kendi gizli mekanında fizik ve matematik alanında inanılmaz keşifler yapmıştır.

Eğer Fatio de Duillier, Isaac Newton'un ismini verseydi belkide bugün çocuklarımızın bile bildiği 'Elma Masalı' ve 'Yer çekimi Kuramı' bilinmeyecekti.

Saygılarımla...

Moderatör Notu: Renkli yazıyı sadece site yöneticileri uyarı durumlarında kullanmaktadır.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Yer çekimi yine bilinecekti sıkıntı yok. Sadece isim farkıyla ''Ebû Bekir Muhammed bin Zekeriyyâ er-Râzî'' olarak bilinecekti.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Şu elma meselesinin hikaye olduğunu düşünüyorum ben.Eski zamanlara baktığımızda yer çekimi zaten biliniyordu ama yasalar ile açıklanamıyordu bir söylenceye göre newton yer çekiminin yasalar ile açıklanmasını okült bilimden almıştır.Ama işe biraz daha gerçekçi açıdan bakmak gerekirse ak şemsettin mikrobu keşvetti hatta yazdığı tıp kitabında bile bunu detaylı bir şekilde anlattı ama mikrobu bulan adam olarak tarihe geçmedi.Yer çekimi meselesinin de böyle birşeye maruz kaldığını düşünüyorum bunlar önceden biliniyordu ancak sistematik bir şekilde aktarım söz konusu olmadığı için bunun bir nevi şöhretini yapmak newtona kaldı.

osmancalis03

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Aynen söylediğiniz gibi newton dan önce de yer çekimi biliniyordu ama kuram olarak açıklanamamıştı. Newton Kuramlaştırdı sadece ökültüst ilimlerden yardım alarak. Bize dayatılan dogmaya göre Newton sadece bilim adamı olarak tanıtılıyor aslen çok farklı.. Simya ile de uğraşmış hatta ciltler halinde kitaplar bastırmıştır. Kilise korkusu yüzünden bazıları ölümünden sonra akrabaları sayesinde açığa çıkarılmıltır. 1890 lı yıllarda iki varlıklı insan bunları satın alıp ünlü bir üniversiteye vakfetmek istemişlerdir ama pek fazla rağbet görmemiştir. Sonuç itibariyle ünlü (şuan derslerini de görüyorum) iktisatçı J.M Keyness ve bir kişi bu kitapların hepsini okuyup Newtonun bilinmeyen yüzünü açığa çıkarmışlardır. 80li yıllarda ise Rahmetli Aytunç ALTINDAL Newton'un bu yönünü açıklayarak Okultizim Ezoterizmle alakası olduğunu ispatlamıştır.... Dipnot olarak Aytunç ALTINDAL Türkiye'de Newtonla ilgili bilgi belge ve döküman yayınlayınca Komplo teorisyeni olarak lanse edilmeye çalışılmıştır. Ama Zürich de yayınladığı kitabında ünlü üniversite ve gazetelerden teşekkür mehiyetinde plaketler almıştır...

İlk yer çekim ile ilgili ilk deneyleri Aristarchus yapmıştır. Hatta Heliocentric(Güneş merkezli) adı altında özgün metinleri de vardır. Daha sonra Pagan inancına sahip varlıklı aileden gelen kadın filozof Hypathia'nın deneyleri anlatan tezlerinide okumuş olup bütün bunların sonucunda Yer çekimi Yasasını bulmuştur.

Şu elma meselesinin hikaye olduğunu düşünüyorum ben.Eski zamanlara baktığımızda yer çekimi zaten biliniyordu ama yasalar ile açıklanamıyordu bir söylenceye göre newton yer çekiminin yasalar ile açıklanmasını okült bilimden almıştır.Ama işe biraz daha gerçekçi açıdan bakmak gerekirse ak şemsettin mikrobu keşvetti hatta yazdığı tıp kitabında bile bunu detaylı bir şekilde anlattı ama mikrobu bulan adam olarak tarihe geçmedi.Yer çekimi meselesinin de böyle birşeye maruz kaldığını düşünüyorum bunlar önceden biliniyordu ancak sistematik bir şekilde aktarım söz konusu olmadığı için bunun bir nevi şöhretini yapmak newtona kaldı.
Ecdadımız o kadar buluş yapmıştır ki her zaman için primini başkaları yapmıştır. Kendi kendime sorarım bu neden hep böyle olmuştur diye... söylediğiniz gibi kuduz aşısı Akşemsettin bulmuştur ama Pasteur patentini alıp meshur oldu .s Neden hep böyle l-oldu?