Ebced hesabında kullanılacak isim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Nego

Kayıtlı Üye
Diyelim kişinin kullandığı 2 ismi var. Kimliğinde yazan resmi isminin dışında aile, eş, dost akrabanın bildiği ve o şekilde hitap ettiği başka bir ismi daha var ama kimliğinde yazmıyor. Böyle bir durumda ebced hesaplamalarında hangisi kullanılmalı, her ikisi de kullanılabilir mi?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Kimlikte yazmayan ikinci isim de ebcedde kullanılıyor mu? Buna çok şaşırdım ben doğduğumda ailem birde göbek adı vermişler ve duayla kulağa isim okunurken göbek adımda esas ismimle beraber okunmuş. Şimdiye kadar yıldızname baktırdığım kimse bundan bahsetmemişti üstelik anneminde iki adı var ona bakanlarsa dünyada kullanılan isminle bakılır demişlerdi. Bu durumda şimdiye kadar ki ebcedlerim hep yanlış dolasıyla yıldıznamelerde öyle üzüldüm buna. Yine gizli mabet yine bir bilmediğim bilgi daha bu sitede öğrenmenin sonu yok. :)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Bana başvuran insanlara sorarım ikinci bir isim var mı diye. Bazen israrla başka isim söylediğim ya da başka bir ismi varmış gibi gelir. Sorarım ve genelde hep doğru çıkar.
İsimler çok önemli. Yıldızname de yapılan iki büyük hata vardır. İsimler ve hesaplama yöntemi.
hesaplama yaparken 12 ye bölünerek hesaplama yapılıyor. Havvas a batı etkisi girdikten sonra yapılan bir çalışma türü. Zaten Havvas orijinal değilken iyice çorba etmiş oluyorlar ve bu şekilde yapılan çalışmalarda dikkat ediyorum modern astroloji analize yakın bir sonuç çıkıyor. Yıldızname ile alakası olmuyor. Birde yıldızname çok geniş.
Tam bir yıldızname hazırlanmam rahat bir hazırlanma 14 gün sürüyor. Danışmanlarıma en basit hali ile yardımcı olabiliyorum. Zira bir kişi için o kadar zaman harcamam
ciddi bir maliyet tutar. Eskiden yardımları ile birlikte saray çevresine ve zenginlere sunulan bir hizmet olduğu için yıldıznameciler rahat çalışıyordu.

Halka indiğinde sadeleşti sadeleşti sadeleşti ve değişti tabi ki.
birde kitap yıldıznamesi çıktı 12 burç 12 sonuç. O çok fena. Hala bunu yapan yıldızname bakımcıları var maalesef.

Yine yukarıdaki konu ile alakalı olarak Ebced sayıları. Maalesef Havvas bilmedikleri için kitaplarda ve sitelerde Ebced çalışması yapın diyor insanlar yapmaya çalışıp onunla yapmaya çalışıyor.

18 Ebced türü var. 132 tane de hesap türü var. 8 değişkene göre Ebced ve hesaplama türleri seçiyoruz.

Layetecezza

Kayıtlı Üye
İş
Yaşama kaygısı
Yıldızname denilen şeyi şahsen bir ilim olarak görenlerden değilim, üstelik öncesinde bu işi yapan bir hocaya yıldızname açtırtırmış biri olarak söylüyorum bunu. Bunun çeşitli nedenleri olmakla birlikte sahih kaynaklarda bu konu hakkında ciddi bir delil bulunmaması bu kanaatimin esas kaynağını teşkil ediyor. Günümüzde bu konunun ciddi şekilde istismar edilererek sağlam naslarla yasak edilen gaybtan haber verme sınırını aşacak duruma getirilmesi de bu meseleye mesafeli durmam için kafi bir sebep.

Ancak belli vakitlerde doğmanın insan karakteri üzerindeki etkisine inanıyorum, bu meyanda yıldıznamenin burç tarafı bir anlamda benim için kabul edilebilir görünüyor ama yine de mesafeli olmakta faide mülahaza ediyorum.

Ebced hesabında isim meselesine gelince de kimliğinde yazandan ziyada insanlar arasında hangi isimle anılıyorsan nazarı itibara alınması lazım gelen zannımca odur. Mesela cüneyd arkın’ı önümüze alalım, bu kişi hocaya gittiği zaman adını kimliğinde yazdığı şekilde fahrettin cüreklibatur diye söylese olmaz, çünkü insanlar arasında cüneyd arkın diye anılıyor bu açıdan adını fahrettin olarak vermesi bakım için yanıltıcı olur.

bergüzars

Kayıtlı Üye
İki isimde kullanılacak

Ben ve eşim için ebced hesaplayıp esma okumak istiyorum ama kayınvalidemin 1 kimlikte yazılı adı var ki o isim Eşe bir de insanların onu çağırdığı ismi var o da Güllü. Eşe isminin arapça nasıl yazılıp nasıl ebced hesabına dahil edileceğine dair hiçbir şey bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...