Bir şeyin hayırlı ya da hayırsız olması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Nego

Kayıtlı Üye
Bir şeyin hayırlı ya da hayırsız olması konusunda aklıma takılan bazı şeyler var. Mesela sizden ayrılan bir sevgiliyi, eşi, dostu geri kazanmak için çabalarken, insanların "boşver hayırlısı değilmiş, olmuyorsa olmuyordur" demesi gibi. Bir şey için çabalayıp, emek verip olması için uğraşırken insanların bunu demesini anlayamıyorum. Forumda da çok görüyorum bunu. Verdiğim örnekteki gibi sevgili bağlamında da değil her konuda bunu duymak çok anlamsız geliyor bana. Bu mantığa göre iş arayıp bulamayan bir insana da "boşver hayırlısı değilmiş" deyip gökten para yağmasını beklemek lazım. Bir şeyin hayırlı olup olmadığını görmek için onu yaşamak gerekmiyor mu? Ben kaybettiğim bir insanı kazanmak için çabalıyorum, bütün zamanımı, aklımı, fikrimi, enerjimi buna harcıyorum. Çevremden sürekli "hayırlısı değilmiş" lafını duyuyorum. Yanlış mı yapıyorum, gerçekten bu kadar uğraştıran bir şey "hayırsız" mıdır?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Uğraştığın ve elde edemediğin bir olayda herhangi bir durumda hayırsız denme sebebi olması gerekse bu kaderinde olsa zaten bin tane engel çıksa yine bir yolunu bulur olurdu. Olmadı ama bunda bir hayır var deriz belki limanda işe başvurdun olmadı üstelik çok çabaladın eğer olsa belkide bir konteynır üstüne devrilecekti ve bir hayırsızlık olacaktı. Olmuyorsa gerçekten de vardır bir hayır. Bir de olmamasına rağmen çaba harcarken öğrendiklerimiz ve yaşadıklarımız işte bunlar boşa giden çaba değil yanımıza kar kalanlardır.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Çok önemli bir soru. Hergün cevabı aradığım, herşeyde cevabını aradığım konu.
Olan şey neden oluyor olmayan şey niye olmuyor. Olanı ve olmayanı nasıl çeviririz ve nasıl. (Hayırlı ve hayırsız yerine bu şekilde bakmayı tercih ediyorum)

cevabı henüz bulmuş değilim. Bir sürü bulduğum şey var, bir sürü de fikrim var. Fakat hepsi bazen, BaZı durumda ve bazılarında şekilde oluyor. Hani genel ve net cevap bulamadım. Ne yapıyorum peki?

Kabul etmiyorum. İstediğim şey için hep mücadele veriyorum. En komiği ise şu. Benim düşündüğüm istediğim kurguladığım ve hayal ettiğim gibi olmuyorsa ya da hiç olmuyorsa eninde sonunda, iyi ki böyle olmuş ya da iyiki olmamış diyorum.

Bundan adım gibi olsam da sorgulamayı ve mücadele etmeyi bırakmıyorum.

Merak etme hayat senden daha yaratıcı sonuçlar çıkıyor biraz kabullen biraz dur biraz zamana bırak
herşeyin bilmediğimiz bir amacı var sadece anda kal desem de kendime yine mücadele ve sorgu içinde buluyorum kendimi

bunun da aslında beni ne kadar geliştirdiğini fark ediyorum ana noktaya geri dönüyorum.

Bir sebep var ve hayat ona göre işliyor.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
"Hayırlısı değilmiş" bazı olaylarda teselli sözcüğü gibi gelir bana.Çok istersin,tırmalarsın,maddi manevî elinden geleni yaparsın ve 'olmaz'!.Karşındaki der ki;"hayırlısı değilmiş ,boşver!".Bu tek anlayış olmak zorunda burda çünkü hem olsa hayırlı olacağını bilmek bir yandan da gerçekleşmediğini düşunmek daha çok yıkar insanı.Zaten olmamış bari hayırsızdı diye avunalım.:)
Hem hayırlı olan hem de insanın istediğinin olduğu yok mudur şu hayatta?:)
Hepsi ruhun tekamülüne hizmet ediyor ama insanız ve bazen nefsanî düşünüyoruz.

Nego

Kayıtlı Üye
...ülkendeki kuşlardan ne haber vardır
mezarlardan bile yükselen bir bahar vardır
aşk celladından ne çıkar madem ki yar vardır
yoktan da vardan da ötede bir var vardır
hep suç bende değil beni yakıp yıkan bir nazar vardır
o şarkıya özenip söylenecek mısralar vardır
sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır
ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır
gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır
yanmışsam külümden yapılan bir hisar vardır
yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır
sırların sırrına ermek için sende anahtar vardır
göğsünde sürgününü geri çağıran bir damar vardır
senden ümit kesmem kalbinde merhamet adlı bir çınar vardır
sevgili
en sevgili
ey sevgili"

Tıpkı bu şiirindeki gibi göklerden gelen bir kararın olduğuna inanıyorum. Çalışmayı çok istediğimiz bir işte kafamıza bişey düşüp ölmek o işin hayırsızlığından değil bence. Sonuçta mutlak bir kaderimiz var, o da ölüm. Ama bir şeyin bizim için hayırlı ya da hayırsız olmasının o şeyle (olay,kişi,iş) ilgili değil kendimizle ilgili olduğunu düşünüyorum. Çok sevdiğim istediğim bir insan var. Ona ulaşmak için her şeyi yapıyorum ama olmuyor. Vazgeçmiyorum, olacağına inanıyorum. Vazgeçmenin benim için "hayırsız" olacağını düşünüyorum. "Hayırlısı değilmiş" cümlesini çok kurdum, hep bu cümleyle avundum. Bence sorun da bu zaten. Kültürümüze, dilimize , DNAmıza işlemiş bu avuntu yüzünden gerçeği atlıyoruz gibi geliyor. Bilmiyorum kafam çok karışık bu konuda. Düşündükçe içinden çıkamayacakmışım gibi geliyor. Pek anlaşılır anlatamadım farkındayım,çünkü ben de anlamadım :) Öyle işte

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Bir şeyi üç kere deniyorum, olmuyorsa gecikiyorsa sıkıntı çıkıyorsa, zorlamıyorum hayırlı değil diyip bırakıyorum. Çoğu zaman da hakikaten hayırlı olmadığını görüyorum. Mesela inat edip 4 kere deneyip basarsam illa hayırsız oluyor. Bu ve bunun gibi çok fazla deneme, çalışma vs. yapsam da sistemin karakteristigi ve algoritmasını çözemiyorum. Varlıkların bir çoğu da bu algoritmayi çözemiyor, çözebilir türde olanlar ise ya açıklama yapmıyor yada algoritma çözümü sonucuna ulaşma yetkisi var ama çözüm tekniği bilmediğinden her duruma uyarlıyamıyor.
Bunun kesinlikle çok boyutlu bir matematik algoritması var o net. Gel gör ki bir kaç bin tane süper bilgisayar ve bu bilgisayarlara doğru referans noktalarını girmesi gereken yetkili varlıklar lazım. O zaman belki her şeyde ve her koşulda hayırlı hayırsız sonuçları çıkarılabilir.

Ori

Kayıtlı Üye
Bu konu gerçekten çok kapsamlı bir konu olsa gerek. Ben şahsen bir şeyin hayırlısınıda, hayırsızınıda kime göre ve neye göre olduğunu düşünmek isterim. Bunlar benim sıkça kullandığım kelimeler olsa bile üzerinde düşünmek bayağı bir vakit alır. Ucundan bakmak gerekirse şahsen dediğim gibi bu iki zıt unsurun kime göre ve neye göre olduğu tartışılır. Mesela diyelim bir konuyu üç, beş, yedi veya on kere denediğim halde olmuyorsa, herkes gibi bunun neden olmadığını düşünürüm. Şahsen o konu bana mı, yoksa farklı bir unsura mı etki edecek o da merak konusu olur. Bu konuda bizim zekamız konuya oranlı sadece sınırlı bir açıklama getirebilir. Şimdi bu konunun benim algım dışında mı, yoksa algı sınırlarım içerisindemi etki edeceğide muamma. Hani bu yolu bir nevi nerden düşünürsek düşünelim çıkmaza çıkıyor. Çünkü kesin ve net olarak bağlayabileceğimiz bir kolu yok. Sonuçta bir hareketim bile sadece beni değil birçok şeyi etkiliyor, enerjileri bile..

O zaman ben bu etkileşimleri yaptığımda bir bakıyorum ki bir başkası için hayırsız veya hayırlı konu teşkil ediyor? Burada konu şahsi olmaktan çıkıyor. Bence biz bu konuya sürekli şahsi olarak baktığımız için birtakım şeyleri atlıyoruz. Olan şey sadece bize mi yoksa herşeye mi etki edecek?

Diyelim ben bir araba aldım. Kestirme bir yola girdim ve topraklı yoldan dümdüz kaptırdım gidiyorum. Bu kestirme benim için hayırlı ama gel gör ki yolda yanlışlıkla bir tavşana çarptım ve öldürdüm. Şİmdi tavşanı ezdim diye benim bu yola girmem hayırsız olur mu? E ben sapasağlam olarak vaktinde ulaştım gideceğim yere ve bu benim için çok hayırlı bir kestirme oldu ama gel gör ki belkide o tavşan yaşasaydı açlıktan ölmek üzere olan bir insanın veya hayvanın son yemeğiydi? Şİmdi bu konuda düşünürsek o tavşanı ezmem hayırlı mıydı, hayırsız mıydı? Hani bu konuda şöylede söyleyebiliriz; ezdiğim için aç bir hayvan veya insan geldi tavşanı yedi ama bu seferde o tavşanın ölümüne ben sebebiyet vermiş oldum. E o zaman benim yaptığım bir hareketten şu soruda doğuyor.. O varlığın o tavşanı ölü olarak bulması hayırlı mıydı, hayırsız mıydı? Hani bu sadece iki üç bağlantılı örnek bunları farklı konularda sıra sıra çoğaltmak mümkün. Gelde bunun cevabını bul. :) Bu kader olarak özetleniyor çoğu zaman ama sınırları birçok şeyi aşıyor. O yüzden aklımız ne denli algılar orası net değil. Bu durum + ve - nin dostane etkisi mi, savaşı mı, yoksa bu iki unsurun tek birşey olması mı bunun özeti anlamak için zekam yetmez. Kısacası bende bilmiyorum.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Şöyle bir gerçek var ki kader dediğimiz şeyin hangi kritere göre yazıldığını bilemiyoruz o yüzden bu tür konuşmalar hiçbir şekilde bir sonuca bağlanamıyor.Biz insanız düşünen araştıran araştırdıklarımızdan pay çıkaran varlıklarız bu yüzden böyle şeyler üzerine düşünmeden de duramıyoruz.Bu düşüncelerimizin de boş yere olduğunu sanmıyorum şu an aklımıza gelmeyecek faydalarını aldığımıza inanıyorum bu düşüncelerimizden.Kısacası kader kendi işini yapıyor bizde kendi işimizi yapıyoruz.

La-edri

Kayıtlı Üye
Hayatta her ne vuku buulmus ise o hayirdir. Ser diye tabir ettigimiz sey kisinin kendi egosunun algisidir. Bu noktadan bakildiginda yani ego boyutundan o halde zaten hayir da göreceli olur. Korkuluk soruyor ben o tavsani öldürdüm hayir mi ser mi isledim. Vuku bulmus ise hayirdir. Ne bilebilirsin belki o tavsan ölmeseydi kime ne halde zarar verecekti, atiyorum bir virüs tasiyiciydi ve bir kac saat sonra o virüsü ile bir cok tavsani yada belki bir cocugu asilayacakti..

Hayatta vuku bulan her sey hayirdir zira yaratan ser yaratmaz, o herseyi esmasinin tecelisi ile meydana getiir, ve onun ser isminde/Karanlik kötü yani olumsuz bir esmasi yoktur.

Insan zekasi kendi hayatini idame edebilecek bir güctetir tabiyati ile herseyi etraflica bilemez yani gaybi bilemez, bir an sonramiz bize suan gayb dir.
O gayb dedigimiz hersey bir düzenleyici tamir edici özellikle meydana gelir. Yani aslinda hakikkate senin attigin her adim bir evvel adimindan daha hayirlii olanidir. Tekamul hep iyiye gider.Sorun su ki insan ben eksenli bir varliktir kendisi icin hayirli olan ve hayirsiz olan hakinda bir fikri vardir ve bu fikir onun egosunun ölcüsüne göredir. Gayb ise tüm total herseyi kusatan bir olgudur, kisinin ufacik varligin icin idaresini degistirmez.

Kisi kendisine dokunacak hayri ve serri kendi attigi adimlar ile cagirir, yani zerre kadar ililigin sana iyilik olarak döner zerre kadar kötülügün yine kötülük olarak döner. Sen hayirdan kacamazsin ki kesinlikle ser dedigin olay da senin icin hayirli olandir.. niye ? Cünki sen onu hak ettin evvelinde bir yanlisin oldu cünki, ve o ser aci kayib gibi seyler ile sen temizleniyorsun bunu fark ettiginde sen daha dikkatli daha güvenilir bir insan haline geliyorsun. Yani senin icin yine hayir o kayiblar acilar vs...

Kader kisinin kendine baglidir deriz ve zan ederizki o kompile bize aittir, hayir degil. Insanin kendine ait bir fiili sifati hatta bir zati yoktur.Hic bir insan yokturki biz onu perceminden (Anli bununla beraber suuru) tutupda yönetmeyelim. Kisinin bir iradesi vardir o da cüzzidir o idaresini guzellik icin kullanirsa basina ser de o nisbette az gelir, kaderini etkilermi elbete, iste bu cüzzi irade ile yapmis oldugun secimin senin kaderine yön getiren olayindir, ama kadere kompile hüküm etmek insan icin yada herhangi bir varlk icin yoktur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...