Dikkat bozukluğumu yoksa aşırı odaklanmamı bu yaşadıklarım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Progaryot

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar. Şimdiden konumu okuyacağınız için hepinize teşekkür ederim. Öncelikle bir örnekle bahsedeyim. Örneğin araba kullanırken yanımdaki kişi bana birisini(cisim, kişi vb ne olursa olsun) ona baktığımda ne önümdeki yolu ne de başka araçları direk unutuyorum ve o cisme bakıyorum. Seslerde dahil, korna gibi yüksek sesler hariç. Başka bir örnek ise şöyle; Hafızam iyidir ancak mesela işyerimde elimde telefon varken müşterinin birisi geldiğinde oda odaklanıyorum sonra bi bakmışım ki telefon elimde değil ve nereye koyduğumu bilmiyor haldeyim. Başka bir örnek ise; Evdekiler benden birşey istediği zaman eve çoğu zaman boş dönüyorum, çünkü o an aklıma gelmiyor ancak ne istedikleri hafızamda kazılı.

Bu olaya ne ad veriliyor ve bunları ne gibi çözümlerle çözebilirim. İnternette araştırdım ama pek bir şey çıkmadı. Bu konu hakkında bilgi sahibi olanlar lütfen beni ve bu durumda olanları bilgilendirirler mi?

lviv angeles

Kayıtlı Üye
(Evdekiler benden birşey istediği zaman eve çoğu zaman boş dönüyorum, çünkü o an aklıma gelmiyor ancak ne istedikleri hafızamda kazılı.)

Bu cümleden 'hatırlayamama' durumunuzun var olduğunu düşündüm.
Doktora gittiniz mi?
.

Ori

Kayıtlı Üye
Buna dalgınlıkta diyebiliriz. Şahsen aynı durum bende de var. Birine odaklandığım zaman dış dünyadan kopuyorum gibi oluyor. Normalde istediğim konularda ise odak sahibi değilimdir. Bunun bence aşırı odakla ilgisi varmış gibi görünsede ilgisi yok. Bu tıpkı iki işi aynı anda yapamama durumuna benziyor. Odaklanmak aldı altında dalgınlık. Karışık bir konu bende çözüm bulamadım. Mesela bazen terside oluyor belki sizede olmuştur. Biri yanınızda konuşurken dış etkenlere odaklandığınız için onu dinleyemiyorsunuz. Tıptaki adı nedir bilmem çözüm varsa banada söyleyin. :) :)

santum

Kayıtlı Üye
Zihin yorgunluğuna benzettim araştırın zihin yorgunluğunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...