Aphantasia (Zihin körlüğü), imajinasyon ve durugörü

Progaryot

Kayıtlı Üye
Duydunuz mu hiç bilmiyorum ama bilmeyenler için ben söyliyeyim ayrıca internetten de araştırabilirsiniz zaten fazla kaynak yok. Mesela normal insanlar gözlerini kapatıp bir hayal kurduklarında, o kurmuş olduğu hayal gözlerinin önünde canlanırmış kimilerinde net bir şekilde kimilerinde siyah beyaz bir şekilde gözünün önüne gelirmiş ama aphantasia yani zihin körü olan kişilerde ise gözünün önüne hiç bir şey gelmezmiş ve gözünün önü karanlık olurmuş. Yani diğer bir deyişle hayal kuramama olayı denilebilir. Bu durum bende var ve ben bundan rahatsızım. Bunun çözümünü aradım ama hiç bir kaynaktan bulamadım.

Sanırım aphantasia olan insanlar imajinasyon konusunda sıkıntı çeker.

Sorularım

1-) Benim gibi olan insanlar var mı?

2-) Önceden böyle bir sorunu olupta kendi çalışmalarıyla çözen insanlar var mı?

3-) Gece aralarında uyandığımda gözümün önünde imajlar görürüm. Buda sanırım durugörü yeteneğimin geliştirilebileceği anlamınamı geliyor.

4-) Durugörü yeteneğimi nasıl geliştirebilirim. Kendi tekniklerinizden bahseder misiniz?

ASCG

Kayıtlı Üye
Bende aynı rahatsızlıktan muzdaripim geçmişte böyle bir konu açma gereği duydum fakat modlar açılmasını uygun görmedi.
Fakat imajinasyon onu hayal etmek ve düşünmek demektir. Hayal gücü olmasa da düşünce gücüyle kaşık büktüğümü ve telekinezi yaptığımı bilirim. Evet gerçekten zor bir durum fakat yeteneklerini yok etmiyor.

Progaryot

Kayıtlı Üye
Bir sorum olacak ne kadar sürede durugörü geliştirilir.

Progaryot

Kayıtlı Üye
Ne zamandan beri Apantasia olduğunu farkettin ve ne hissettin.

mikaelchan

Kayıtlı Üye
İş
Fizik
Eminim ki kötü birşeydir, ama bununla kendini kısıtlamamalısın tıpkı bacaklarından felçli bir insanın tekrar yürüyebilmesi gibi..

cinlendimxd

Kayıtlı Üye
Bende de aynı durum var gibi. Hayal edebiliyorum ama ettiğim şey benim isteğim dışında şekillere giriyor -eğer insansa- hareketlerde bulunuyor. Böyle olduğu zaman duş filan alıp rahatlıyorum. Ve en ince ayrıntısına kadar şurda şu olur burda bu olur gibisine düşünüyorum. Hayal etmiyorum. Sonra onları puzzle gibi birleştirip hayal ediyorum. Daha sonra ''Seni ben yarattım. Benim düşüncelerimden meydana geliyorsun. Ben ne dersem onu yapacaksın ve ben hayal ettiğim anda gözümün önünde canlanacaksın.'' diyorum. İşe yarıyor benim için. Umarım sende de yarar. Stresli ve endişeli bir insansan rahatlaman lazım.

Psichi

Kayıtlı Üye
Gözünüzde canlanması için önce zihninizde canlandırabilmeniz lazım. Özellikle hafıza zayıf ise hayal kurarken benzerlerinin detayından referans alamadığınız için imajı zihninizde bütünleştirememiş olduğunuzdan karanlık geliyor olabilir diye düşünüyorum.