Mandela Etkisi

Siradaninsan

Kayıtlı Üye
Bu aralar internette fenomen konulardan birisi. Mandela etkisine göre çoğu insan bazi şeyleri yanlış biliyor. Mesela çoğumuz Monopoly oyun reklamında ki yaşli adami tek gözlüklü diye biliriz ama gerçekte gözlüğü yokmuş. Ben buna şok oldum. Pikachu' nun kuyruğunda siyah bir çizgi olduğunu hatırlarız ama yokmuş. Bir teoriye göre paralel evrenler arası geçiş yaptiğımız için küçük değişiklikler yaşanıyormuş. Birde birkaç gün önce Fidel Castro' nun öldüğünü öğrenince şaşırmıştım çünkü sanki daha önce öldü diye biliyordum. Acaba bu Fidel Castro ile bu durumu yaşayan bir tek ben miyim yoksa size de oldumu?

elliiki

Kayıtlı Üye
Pikachunun kuyruğunda siyahlık var yanlış biliyo olabilirsin onu.

ASCG

Kayıtlı Üye
Pikachu da değil raichu da siyahlık var. Mandela etkisi denilen olay dikkatle bakmadığımız nesnelerin bize farklı bir şeymiş gibi gösterilmesidir. 4 Chan dan veya reddit ten çıkan bir trolldür. Aldanmayınız...

Siradaninsan

Kayıtlı Üye
Pikachu da değil raichu da siyahlık var. Mandela etkisi denilen olay dikkatle bakmadığımız nesnelerin bize farklı bir şeymiş gibi gösterilmesidir. 4 Chan dan veya reddit ten çıkan bir trolldür. Aldanmayınız...

Peki onca insana nasil ayni gözüküyo

Cruella

Kayıtlı Üye
Fidel Castro'yu ben de ölü biliyordum.

Ori

Kayıtlı Üye
Bu her türlü yayın organının farklı dillendirmesinden meydana geliyor diye düşünüyorum. Normalde dikkatli bir insanın gözünden kaçmayacak şeylerdir bunlar. Yayın organlarının güvenilmez olduğunun kanıtı gibi birşey bu durum. Her insanın aklına olmayan birşeyi sokmak çok zor değilmiş görüldüğü üzere. Sonrada diyorlar bu insanlara neler oluyor. İşte olanlar bu, farkettirmeden yavaş yavaş.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Pikachunun kuyruğunda siyah çizgi olduğuna emindim. Görsellerden inceleyince olmadığını farkettim. Çok ilginc. Halbuki cocukken oyuncağıyla oynardım, orada çizgi olduğuna eminim. Aklıma iki ihtimal geliyor, ilki pikachunun iki kulagının ucunda siyahlık var ve biz bunu kuyruğuyla da tamamlamıs olabiliriz kafamızda. Halbuki kuyruğunda yok hala da şaşkınım. İkincisi ise, vücudu sarı ya ve biraz toparlak. Beynimizde arı da aynı şekilde, iğnesinin olduğu kısım aynı renk sarı ve üzerinde siyah çizgiler var. Belki bu yüzden onu da öyle görmek istemiştir ve öyle hatırlatıyordur.
Veya en basit sebep, oyuncak yapımında çizgi koydular ama gerçeğinde yoktu.
Kafam bulandı iyice..

Elysium077

Kayıtlı Üye
mandela etkisi , insanların hatalı bilgiye sahip olmasından kaynaklıdır.

bu etki ne dir nereden başladı :

hatırladığın hatta o kadar emin olabiliyorsun-ki ve sana bir çok kişi destek çıkıyor fakat ama öyle olmadığını gördüğünde şok geçiriyorsun.

o kadar çok örnek verebiliriz -ki bu bir yönetmen hatasından kaynaklanmıyor kısasa kısas bizden kaynaklanıyor. Algı ve duyu organlarımız hepimizde farklı olarak işleye bilmektedir.

Pikaçhunun kuyruğunda çizgi vardır efenim bakınz :

Ekli dosyayı görüntüle 8717

:D :D
çok düşünülecek çok tartışılacak bir konu mevzu değildir. bize önem arz etmeyen görseller beynimiz tarafından hayali olarak tamamlanmaktadır.

La-edri

Kayıtlı Üye
Türkiye'nin en saglam parapsikoloji forumunda Pikachu'nun kuyrugu tartisiliyor, yasasin Pokemon :p

Tabiki kuyrugunda siyahlik var.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Türkiye'nin en saglam parapsikoloji forumunda Pikachu'nun kuyrugu tartisiliyor, yasasin Pokemon :p

Tabiki kuyrugunda siyahlik var.
Çünkü bu ülkede Rtük sadece sadece alkol ve sigaranın mozaiklenip mozaiklenmediğine bakmaya yarayan bir kurumdur. Abuk magazin ve evlendirme programları, ne olduğu belirsiz çizgi filmler, sadece testesteron ile çalışan spor programları, senede 30 gün bütün ülke evliyaymış kafasında yapılan ''sözde dini'' programlar falan hiç önemli değil. Sonra bir bakmışsın olmuşuz pika pika pikaçuuu.. Tümden manyak olduk, ciddi bir sosyolojik ve psikolojik tarafsız değerlendirme yapılsa yarın toplu intiharlar başlar utan. ve lanetten. Çok kötü durumdayız, bazı şeyleri bilseniz ağlayamazsınız bile sadece şoka girer kalırsınız..

La-edri

Kayıtlı Üye
Çünkü bu ülkede Rtük sadece sadece alkol ve sigaranın mozaiklenip mozaiklenmediğine bakmaya yarayan bir kurumdur. Abuk magazin ve evlendirme programları, ne olduğu belirsiz çizgi filmler, sadece testesteron ile çalışan spor programları, senede 30 gün bütün ülke evliyaymış kafasında yapılan ''sözde dini'' programlar falan hiç önemli değil. Sonra bir bakmışsın olmuşuz pika pika pikaçuuu.. Tümden manyak olduk, ciddi bir sosyolojik ve psikolojik tarafsız değerlendirme yapılsa yarın toplu intiharlar başlar utan. ve lanetten. Çok kötü durumdayız, bazı şeyleri bilseniz ağlayamazsınız bile sadece şoka girer kalırsınız..

..ah! Türkiye'ye bu kadar yüklenme Chill, emin ol dünya nin her yani böyle. Mesela bizde izdivac programlari sizdeki gibi yok, bir ada var ve orada "ADEM" ve "HavVA" lar var böyle anadan dogma dolaniyorlar adada ve elektirik alan ciftler ciftlesebilior felan.. böyle yani. Izdivac iyi yine :D

Ayrica Almanya "EBay" aisveris sitesinde bir kisi cocugunu satilaga cikarti, 5000 euro ya.
Bir baskasi bir IPhone icin böbregini satmak istedi.(Bunlar gercek) :)

Psikolojik degerlendirmeler demissin ya sevgli Chill. O alandaki normlar da degisiyor. Zaman ilerliyor ve insan zamnal beraber ilerliyor. Pisikoloji ilim olarak yetisemiyor bu cabuk ilerleyen zamanin getirdigi insani sorunlara. Durumlar vahim yani.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
..ah! Türkiye'ye bu kadar yüklenme Chill, emin ol dünya nin her yani böyle. Mesela bizde izdivac programlari sizdeki gibi yok, bir ada var ve orada "ADEM" ve "HavVA" lar var böyle anadan dogma dolaniyorlar adada ve elektirik alan ciftler ciftlesebilior felan.. böyle yani. Izdivac iyi yine :D

Ayrica Almanya "EBay" aisveris sitesinde bir kisi cocugunu satilaga cikarti, 5000 euro ya.
Bir baskasi bir IPhone icin böbregini satmak istedi.(Bunlar gercek) :)

Psikolojik degerlendirmeler demissin ya sevgli Chill. O alandaki normlar da degisiyor. Zaman ilerliyor ve insan zamnal beraber ilerliyor. Pisikoloji ilim olarak yetisemiyor bu cabuk ilerleyen zamanin getirdigi insani sorunlara. Durumlar vahim yani.
Zaten zavallı Avrupa ve Abd vatandaşları üzerinde deniyorlar önce her şeyi. Bakıyorlar oldu, oluyor sıra ''gelişmekte olan ülkeler''e geliyor. Yahu adamlar lahmacun kültürü yanına pizza kültürü koymaya çalıştılar tutmadı, sonra 4 tane tospağa ile bir iki çizgi yayın yapıldı, bu ülkede pizza o zaman tuttu. Bak neler düşünülüp neler hesap ediliyor..

ASCG

Kayıtlı Üye
La-edri ve Chillout un muhabbeti de pek tatlıymış. Sizi İlber Ortaylı ve Celal Şengör'ün Teke Tek programına çıktığı gibi sizi çıkartsak keşke :cheers2:
Ufak bir sohbette bile analiz yeteneğinizi ve farkındalığınızı konuşturmuşsunuz.

Kaizis

Kayıtlı Üye
Paralel evrenler bana çok uçuk geliyor... Kendi dinime göre yargılayacak olursam şöyle anlatırım : Mahşer gününde hesaplaşacağız, değil mi ? Paralel evrenlerin de gerçek olduğunu varsayarsak herkesin kendisinden sayılamayacak kadar dahası olur... O zaman mahşer gününde kendimizi görebiliriz ? Bana göre tutarsız, tabii herkesin dinî inancı farklı olduğu için bir şey söyleyemiyorum.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Paralel evrenler bana çok uçuk geliyor... Kendi dinime göre yargılayacak olursam şöyle anlatırım : Mahşer gününde hesaplaşacağız, değil mi ? Paralel evrenlerin de gerçek olduğunu varsayarsak herkesin kendisinden sayılamayacak kadar dahası olur... O zaman mahşer gününde kendimizi görebiliriz ? Bana göre tutarsız, tabii herkesin dinî inancı farklı olduğu için bir şey söyleyemiyorum.
İnsan yapımı bilgisayarlar aynı simülasyonun farklı varyantlarını aynı anda simüle edemiyor mu? Bizim yaptığımız basit bir cihazın yapabildiğini, evrenin en karmaşık örüntülerinden ve biçimlerinden biri olan ruh yapamaz mı sizce?

Ashina

Kayıtlı Üye
Evet Monopoly nin kapağındaki adamın gözünde mercek vardı hatta küçükken elimle yuvarlak yapar o adamı taklit ederdim.Diğerlerini bilmem ama bu konuda yemin edebilirim. Kesinlikle eminim. Yokmuş meğer
Aynı şekilde mickey mouse ve pikachu da öyle. Çok izlemezdim ama pikaçunun kuyruğunun ucu siyahtı.
O peynir markasının da kapağında oradaki ineğin burnunda şey vardı ben de hatırlıyorum.
İlginç konular gerçekten...

KuRt176

Kayıtlı Üye

mahşer günü dediniz de aklıma geldi. Bazı rüya veya görülerimde mahşer gününe benzer bir manzarayı görüyorum. Ağlayanlar, gülenler, inleyenler vs. bir çok insan yavaş adımlarla bir yere yürüyor. Başımızda uçuşan ve bize gitmemiz gereken yolu gösteren varlıklar var. Bu gördüklerim parça parça idi. Lakin yıllar içinde birleştirdiklerim şimdilik bu kadar. Ruhumuz 1 tane olabilir ama yaşamlarımızın binlerce olduğu hususunda derin ve gerçekçi hislere sahibim.