Beni Adem, Beni İsrail ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

magicex

Kayıtlı Üye
Herkese Merhaba,

Kuran-ı Kerim' in, einsteinın 3 sembolden sayfalarca bilimsel veri çıkarttığı gibi bir kitap olduğunu tahmin ediyorum.
Soracağım soru ise ayetlerde beni adem diye geçiyor, çevirisi ademoğulları. Düz mantık kan bağı olan kişiler, Adem Aleyhisselam' ın soyundan gelen kişiler diye düşünüyorum.

Bir de beni İsrail geçiyor. Genelde yine düz mantık Hz. Yakub' un soyundan gelenlere İsrail deniliyor diye söylentiler var.
Youtube' da videoları var adamların izledim, tanımı farkı yapıyorlar. Adamların tanımı Yaratan' a yönelen herkes İsrail' dir, bu kişi Japon' da olsa Rus'ta olsa ya da hangi milletten olursa İsrail' dir şeklinde açıklıyor.

Birde lanetlenme mevzusu var. Bence de adamların tanımı doğru gibi. Eğer öyle ise kim bu lanetlenenler?

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Öncelikle israil kelimesinin nereden çıktığına bakalım. Yakup (as) israiloğullarının babası. Şahsi lakabı da 'israil'dir. Dediğiniz gibi Allah'a yönelen kisi anlamına geliyor. İsrailoğulları ise doğal olarak Hz. Yakub'un neslinden gelen bir ırk. Allah kuran'da bakara suresinde bu ırktan çokca bahseder, tutuldukları imtihanları ve nankörlüklerini anlatır. Dediğiniz iddia oldukça basit ve saçma bir iddia, biraz Kuran okuyan bir insan çok kolay bir şekilde bu gibi demagojilere cevap verebilir.
Ufak bir örnekle bile;
'يا بني اسرائل اذكروا نعمتي التي انعمت عليكم و اني فضلتكم على العالمين'
derken yine beni israil diye sesleniyor. Anlamı ise şu:
'Ey israiloğulları size verdiğim nimetleri ve bir zaman sizi alemlere üstün kıldığımı hatırlayın'
Peki burada seslendiği kim? Tabi ki belli başlı bir topluluk. Çünkü bu ayetten önce Musa'ya uyanlarin, (firavundan kaçan topluluk) üzerlerine gökten kudret helvası yağdırıldığını ve denizin kendileri için yarıldığını anlatan bir dolu ayet var. Yani Allah'a yönelen herkes değil.
Bu sadece ufak bir misal, açıp bakara suresini okuyun, beni israili tanıyacaksınız, neden lanetlendiklerini, kim olduklarını..
Evet, siz de lanetlenebilirsiniz çünkü kuran ayetlerinin binler hikmetinden bir numunesi de ibreti alem içindir.

magicex

Kayıtlı Üye
Yakup (as) israiloğullarının babası. Şahsi lakabı da 'israil'dir. Dediğiniz gibi Allah'a yönelen kisi anlamına geliyor. İsrailoğulları ise doğal olarak Hz. Yakub'un neslinden gelen bir ırk.

Dediğiniz iddia oldukça basit ve saçma bir iddia, biraz Kuran okuyan bir insan çok kolay bir şekilde bu gibi demagojilere cevap verebilir.

Yakub (as) Allah' a yöneldi de ondan öncekiler yönelmedi mi yani? Bence insanların ağzına sakız yapılmış bir şeyler var.

Çünkü bu ayetten önce Musa'ya uyanlarin, (firavundan kaçan topluluk) üzerlerine gökten kudret helvası yağdırıldığını ve denizin kendileri için yarıldığını anlatan bir dolu ayet var. Yani Allah'a yönelen herkes değil.

Yanlış biliyorsam lütfen düzeltin, Hz Musa' da, Hz. Yakub' un soyundan gelmiyor mu yani o zaman onlarda İsrailoğulları olmuyor mu?

Yazınızda iddialı ifadeler sezdim sanki, benim bi iddiam yok, sadece yanlışları, yanlış bir şekilde öğrenmek istemiyorum.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
-Ondan öncekiler yönelmiş yönelmemiş farketmiyor, o Hz. Yakub'un bir lakabıydı. Bunun üzerine tartışmak gereksiz zaten.

-Evet israiloğulları oluyorlar, sonradan o nimetlere mazhar olan topluluk isyan ediyorlar kıssada bunların hepsi anlatılıyor. Bakara suresini okuyun baştan sona, demek istediğimi anlayacaksınız.

magicex

Kayıtlı Üye
-Ondan öncekiler yönelmiş yönelmemiş farketmiyor, o Hz. Yakub'un bir lakabıydı. Bunun üzerine tartışmak gereksiz zaten.

-Evet israiloğulları oluyorlar, sonradan o nimetlere mazhar olan topluluk isyan ediyorlar kıssada bunların hepsi anlatılıyor. Bakara suresini okuyun baştan sona, demek istediğimi anlayacaksınız.

Hz. Yakub' tan önceki peygamberler de yöneldiyse onlarda İsrail oluyor, yani bir ırkın lakabı olmamalı diye düşünüyorum.

Kuran-ı Kerim' in, einsteinın 3 sembolden sayfalarca bilimsel veri çıkarttığı gibi bir kitap olduğunu tahmin ediyorum.

İlk mesajımda yazmıştım. Kuran-ı Kerim' den mana çıkarmak herkesin harcı değil, boşuna mı Allah dostlarının sonuna "kaddesallahu sırrahu" ekleniyor, yani Allah sırlarını saklasın.

'Ey israiloğulları size verdiğim nimetleri ve bir zaman sizi alemlere üstün kıldığımı hatırlayın'

Senin de belirttiğin gibi Yaratan onları üstün kılmış, kendisine yöneldikleri için o yüzden geçmişten gelen mana alemine ait önemli tecrübelere sahip olduklarını düşünüyorum.

Bir de Hz. Yakub' un Yaratan' la güreşmesiyle dalga geçenler var. Adamlardan dinlediğim burada da manevi bir anlamın olduğu. Yaratan' ın Hz. Yakub' u tabi tuttuğu imtihanlardan geçmesi gibi birşeyler bahsediyormuş.

Şeytan İslamiyet gibi mana alemine ait bilgilere sahip diğer inanışları da kötü göstermeye çalışıyor olabilir. Zira İsrailiyatla mana alemine girip, islamiyette dönebilir insan. En azından beş duyu ile sınırlı madde alemindeki boş işlerle onlarda ilgilenmemeye çalışıyor.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Siz biraz ayetlerin işâri manasına bakıyorsunuz, işte bu konuda haklısınız. Bu manaları çıkartmak herkesin harcı değil işte bu yüzden tefsirler de yetmiyor. Çünkü tefsirlerde umum halka seslenilir, yani kalkıp ayetin havasını anlatmaz. Bunlar kesbi ilme giriyor bir bakıma, sonradan kazanılan, bir mürşide tabi olup hikmetine dalabilirsiniz.
Lakap konusunda ise yanılıyorsunuz, Kuran-ı Kerim'de seslenilen beni israil belli bir kesim topluluktur, bunun aksi iddia edilemez. Bunu ise ne kadar açıklasam da burada sureyi okumadan anlamazsınız. İsrail kelimesinin manasına takılmayın, çoğu zaman -sizi tenzih ediyorum- sapkınlar kelimelerle oynayarak ortaya şubuhat mevzuları çıkarırlar. Bu suna benziyor; koltuk kırmızıdır, o zaman bütün kırmızılar koltuktur.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Şimdi bu İsrailoğullarını insandan farklı bir şey gibi lanse eden fikirler yeni değil. Evvela Kuran üstünden konuşulacaksa başka, sadece Yahudi dininden bakılacaksa başka sonuçlar çıkar elbette. Bunun kanıtı, Kuran zaten Yahudiliğin Tevrat'ın tahrif edildiğini söyler ki bu bile ilk adımda büyük farklı fikirler ortaya çıkarır.
Gelelim bu fikrin alt tabanına. Kendisini Yahudi, kendi fikrinde olmayanı da çakma Yahudi olarak betimleyen bir grup var ki, ''bizim annemiz Hz. Havva değil, ifritlerden Lilith'tir ancak babamız Hz. Adem'dir'' derler. Son zamanlarda dizilerle, filmlerle,oyunlarla, new age bazı akımlarla o kadar çok insanın aklına bunu sokmaya çalıştılar ki, bunun ilk adımı ''tanrıça kültünü'' olabildiği en yoğun biçimde vermek, belli bir düzeye ulaşınca da, tanrıçayı Lilith ile bağdaştırmak ikinci adımdır. İlk başta kime söyleseniz komik gelir, koca koca gizli örgütler, isimler işi gücü bırakıp bunlarla mı uğraştı ve uğraşıyor diye sorar ama bunu yaklaşık 20.000 yıldır yaptıkları için komik gelmiyor sonradan. Eski Mısır'da tahrif olmuş, altın çağlarından çok uzak, bilginin sadece kirlilik için kullanılmaya başlandığı sülaleler devri başladığında, bu bozuk ama bilgili insanlar hiç bir zaman yok olmadılar. Roma'nın işgalini bile, Roma üzerinden Dünya'ya sıçrayan bir zemin oluşturarak değerlendirdiler. Anglo Sakson krallıklarından Ortadoğu'ya, Afrika'dan Amerika'ya kadar farklı bölgelerde kendilerini topluma adeta enjekte ederek düzenler kırmaya başladılar. Artık devlet kurma çağı onlar için çoktan bitmişti. Devletlerin gücünü ayarlayan işlerin taşeronluğunu yapmak ise yeni hakimiyet yoluydu.
Korsancılık, kölecilik, kaçakçılık, bankacılık, tefecilik, faizcilik, siyaset ilk olarak profesyonelleştikleri alanlardı.
Kendi kurdukları yeni çağın ikinci aşamasında yavaş yavaş kendini geri besleyen otomatik devlet sistemleri oluşturdular veya oluşmasını kurdukları ''tavsiye kuruluşları veya rüşvetle'' sağladılar. Kendilerinin olmayan (sorumluluk yok) ama sadece kendilerini besleyen bir ülke kurdular. Adını da zaten ''bilmem ne rüyası'' koydular, adı üstünde ''rüya''.. Bu ülke kanser gibi her yere yayıldı. Böylece zaten Güneşi batmayan topraklara daha önceden hortumu bağlayanlar şimdi de rüya satıyordu.
Üçüncü aşamada, borsa, askeri teknolojiler, sağlık teknolojileri, uzay araştırmaları, madencilik ve özellikle yardım* kuruluşları konularında tekel oldular.

*''uluslararası yardım kuruluşları (yeni kölelik;zayıf bir ülkeye bir anda 2 yıl yetecek ayakkabı hediye edilirse o ülkede ayakkabı sanayi biter)''

Kısacası bu kendini Lilith çocuğu sananlar vardır bir de bu kendi sanrılarını bulaştırdıkları fikirler vardır. Bu konuyu bir Yahudi kendisi daha iyi anlatabilir kendince. Ben Kuran'a göre konuşacaksam, her kul önce eşittir ve aynı yerden gelmiştir. İkinci bir farklı ırkın dişisinin, Kuran'daki yaratılış tariflerinin hiçbirine de bulunmamaktadır, uyuşmamaktadır. Sizin için demiyorum siz farklı bir yerden bunu düşünmüşsünüz. Ama bu kendini Lilith çocuğu sananlara diyorum, siz ölmüşsünüz gömeniniz yok. :)

magicex

Kayıtlı Üye
Yakup (as) israiloğullarının babası. Şahsi lakabı da 'israil'dir.

Bu Kuran-ı Kerim' de geçiyor mu?

Bir de Hz. Yakub' un, Allah' ın izni ile peygamber olduğunu açıkladığı zaman, o sırada Hz. Yakub' un çevresinde onun kanından olmayan biri gelip, senin bizlere tanıttığın Rabbine kulluk etmek istiyorum dediğin de
-Hayır sen bizim kanımızdan değilsin, o yüzden kulluk edemezsin demiş gibi bir şey çıkıyor ortaya.

Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim ama ben lilith, reptilian vs. bunlardan bahsetmiyorum. Şimdi Hz. Adem ile Hz. Havva dünyaya gönderildiklerinde tevbe ettiler. Yani %100 emindiler bir Yaratan olduğuna. Yaratan ile aralarında bir bağ varmış. Sonradan insanlar çoğaldıkça bu bağ kopmuş. Peygamberlik ne kadar ilginç bir görev az da olsa anlıyorum. Yani siz kesinlikle biliyorsunuz Yaratan var, insanlara anlatmaya çalışıyorsunuz onlar hala top peşinde koşan adamların, haram işlerin peşinden gidiyorlar.

İsrailoğullarının da Yaratan ile bağlantıları varmış ve bu kişiler örnek veriyorum 5000 kişilerdi. Hepsimi lanetlendi, hiç biri devam etmedi mi Allah' a yönelmeye?

Bir de lanetlendiklerine dair ayet hangisiydi?

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Lakabı israil diye gecmiyor ancak müfessirler böyle açıklıyor. Kuranda da soyları belirtiliyor, yakup'tan geldiği belli israilogullarının.
Hepsi mi lanetlendi, aslında hepsi değil. Mesela o ayetleri incelerken bir ayette onlarin kalplerini mühürledik diye bir ibare vardı, tam da hatırlamıyorum ayeti ama açıklamasına baktığımda ben onu toplu bir kavim olarak düşünmüştüm ama aralarından sadece yetmiş kişi civarı muhatap alınmış.
Lanetleyen birçok ayet var, bir tanesi de bakara seksen sekizinci ayet sanırım,
'بل لعنهم الله بكفرهم فقليلا ما يومنون'
'Bilakis, Allah onların kalplerini mühürlemiştir, pek azı iman ederler'

Lanetlenen birçok kavim var aslında, helak olanlar da aynı şekilde. Ben de bi aralar helak olan kavimler hakkında birçok fikre kapılmıştım. Sonra biraz derinlemesine araştırınca helak olanların içinde çoluk çocuk bile olduğunu farkettim. Yani helak oldu mu toplu oluyor, hepsi niyetine göre diriltilir. Çok isterdim daha çok şey bilmeyi bunlar hakkında ama bir yere kadar gidebiliyorsun, daha ötesi bilmediğimiz hikmetlerle dolu.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...