Panik atak için gerçekten rahatlatan birşey var mi?

glfm

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır foruma yazmıyordum. Bu konuda forum da araştırma yaptım ama pek bir şey bulamadım. Sanırım 3 yıl oldu panik atak hastasıyım. İlaçlar kullandım, kullanıyorumda hala. Atağın bir çok çeşidini de yaşadım. Geçtiğimiz yıl ( bu hastalığın kriz dönemleri olurmuş halden anlayan bir doktor ile konuştuğumda açıkladı) iyiyken aralıklı zamanlarda ataklar geçirdim, mesela yutkunma zorluğu, bir süre sonra boğulma hissi (boğazımda ya da burnumu birisi tutuyormuş gibi) yaşadım. Sürekli acilik oldum, tabiki ufak rahatsızlıklarımın olduğunu öğrendim onlar da tetikliyormuş.. Boyun fıtığı,reflü gibi.
Benim derdimi buraya yazdıracak kadar hale getiren şey ise, düşünce gücü,takıntı,korku gibi hisslerimle baş edemem. Yine psikolojik boğulmam olacak diye ara ara korkuyorum. Şöyle söyleyim bu psikolojik boğulma öyle beterdi ki, iş çıkışı eve geçip bir an önce hap içip sonsuza dek uyumak istiyordum. Yaşayanlar bilir, ama acıda bile insan sevdikleri gelince akla, ölüm gelecekse kendi gelene kadar diyorsun. Bana bu konuda tavsiyesi olan var mı?
Herkese teşekkürler şimdiden..

glfm

Kayıtlı Üye
EFTdenemedim hiç. Duydum ama maalesef ülkemizde psikoterapiler çok pahalı bu yüzden faydalanabilmek için aylık 1500 TL ayırmak gerekiyor.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
EFT kendi kendinize uygulayabileceğiniz kadar basittir.Sadece biraz okuyup uygulamasını iyi yapmak gerekir.Gerek sitemizde gerek internette bu konuda oldukça fazla bilgi vardır.

jokerstyle

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır foruma yazmıyordum. Bu konuda forum da araştırma yaptım ama pek bir şey bulamadım. Sanırım 3 yıl oldu panik atak hastasıyım. İlaçlar kullandım, kullanıyorumda hala. Atağın bir çok çeşidini de yaşadım. Geçtiğimiz yıl ( bu hastalığın kriz dönemleri olurmuş halden anlayan bir doktor ile konuştuğumda açıkladı) iyiyken aralıklı zamanlarda ataklar geçirdim, mesela yutkunma zorluğu, bir süre sonra boğulma hissi (boğazımda ya da burnumu birisi tutuyormuş gibi) yaşadım. Sürekli acilik oldum, tabiki ufak rahatsızlıklarımın olduğunu öğrendim onlar da tetikliyormuş..

Degerli Kardesim,

yasadiklarinin aynisini bende yasadim.Bende o zamanlar asiri ölüm korkusu vardi.Bu durum yasadigim panik atagin zirvesiydi.Geceylin yatarken basladi birden bire, asiri kalp atisi, ter basmasi ve zoir nefes alma sanki kalp krizi geciriyormusum gibi.Yutkunurken ve yemek yerken bogulcakmis gibi bir durum.Acile varinca ise hepsi geciyordu, artik acilde beni tanimaya basladilar.
Sicakda elimde bir sise su olmadan disari cikamiyordum, karanlikda tek basima hic cikamiyordum.Ucaga binme korkusu,yükselik korkusu ve hatta merdivenin ilk üc basmagindan sonra adim atamiyordum.Asiri sinir ve cok düsünmelere daldigim oluyordu.Geceleri kabuslar, korkutmalar yasiyordum.

Öncelikle birkac pisikolog denedim ve bununla birlikte Rabbime yönelmeye basladim.Birkac pisikolgden sonra uygun bir pisikolog buldum.Bu pisikkologa icimi döktüm , nerdeyse kendim hakkinda %97 bilgi verdim ve yakinlarimla konusamadigim konulari onunla konusdum.Ölüm korkusunu Rabbimin izniyle üzerimden atmaya basardim, özellikle Ku´randa gecen ayetler ve korku aninda Rabbime teslim olmam asiri faydali oldu.Bundan sonra rehberim ile tanisdim ve halen idrakimin artmasi icin o bana vesile oluyor.Bana yapilanlar hakkinda bilgi verdi ve kimin yaptiginida bildirdi.Temizligi öncelikle evimde ardindan üzerimde yapti.Bana ilerlemek istiyorsan mutlu olucaksin, yasamindan tat alicaksin olumsuz seyleri kendinde uzak tutacaksin dedi.
Antidepresyan hic kullanmadim ve bunun icin Rabbime minettarim!!!
Elimden geldigi kadariyle destek olmak isterim ve deneyimlerimle evelallah yardimci olmak isterim!!!

glfm

Kayıtlı Üye
Degerli Kardesim,

yasadiklarinin aynisini bende yasadim.Bende o zamanlar asiri ölüm korkusu vardi.Bu durum yasadigim panik atagin zirvesiydi.Geceylin yatarken basladi birden bire, asiri kalp atisi, ter basmasi ve zoir nefes alma sanki kalp krizi geciriyormusum gibi.Yutkunurken ve yemek yerken bogulcakmis gibi bir durum.Acile varinca ise hepsi geciyordu, artik acilde beni tanimaya basladilar.
Sicakda elimde bir sise su olmadan disari cikamiyordum, karanlikda tek basima hic cikamiyordum.Ucaga binme korkusu,yükselik korkusu ve hatta merdivenin ilk üc basmagindan sonra adim atamiyordum.Asiri sinir ve cok düsünmelere daldigim oluyordu.Geceleri kabuslar, korkutmalar yasiyordum.

Öncelikle birkac pisikolog denedim ve bununla birlikte Rabbime yönelmeye basladim.Birkac pisikolgden sonra uygun bir pisikolog buldum.Bu pisikkologa icimi döktüm , nerdeyse kendim hakkinda %97 bilgi verdim ve yakinlarimla konusamadigim konulari onunla konusdum.Ölüm korkusunu Rabbimin izniyle üzerimden atmaya basardim, özellikle Ku´randa gecen ayetler ve korku aninda Rabbime teslim olmam asiri faydali oldu.Bundan sonra rehberim ile tanisdim ve halen idrakimin artmasi icin o bana vesile oluyor.Bana yapilanlar hakkinda bilgi verdi ve kimin yaptiginida bildirdi.Temizligi öncelikle evimde ardindan üzerimde yapti.Bana ilerlemek istiyorsan mutlu olucaksin, yasamindan tat alicaksin olumsuz seyleri kendinde uzak tutacaksin dedi.
Antidepresyan hic kullanmadim ve bunun icin Rabbime minettarim!!!
Elimden geldigi kadariyle destek olmak isterim ve deneyimlerimle evelallah yardimci olmak isterim!!!

Rehberim derken? Bende antideprasanlardan kurtulmak istiyorum hayırlısı ile. Hiç iyi değil. Bende boğulma korkusu var, karanlıktan korkmam hatta özellikle bu korkuları yaşadığımda loş ışığımı açıp, odama kaçıyorum sesizlik ve sakinlik iyi geliyor. Bu konuda tecrübelerinizi bilmek isterim sağolun.

jokerstyle

Kayıtlı Üye
Karanlik derken aslinda geceylin disari yanliz cikamiyordum, bunu yanlis aktarmisim!
Rehberim derken beni manevi acidan destekliyen ve yasam icersinde yol gösteren güzel iki kisi olarak özetlemek isterim.

Antidepresayanlardan kurtulmak istedigini ve bunlarin olumsuz etki yaptigini serbest iraden ile karar vermisin, bu konuda sana 100% katiliyorum.
O halde is yaramiyan ve sana daha cok zarar veren birseyi bile bile kulanmak ne kadar dogrudur ona sen karar ver!
Ailemin icersinde sorunlar karsisinda yenik düsen ve pisikolojik olarak agir sekilde etkilenenlerin büyük bir kismi antidepresyana basvurmusdu ve sonuc olarak dozaj belirli bir zaman sonra doktor tavsiyesi üzere yükseltilerek, kisiyi adeta zombilestiriyor.

Simdide yutkunma zorunlugu ve bogulma korkusuna deginmek istiyorum!Ikisinide yasadim, öncelikle yutkunma sorunum basladi, durup dururken diye düsünüyordum, halbuki burada bu durumu tetikliyen vesile/-ler vardi, tedavi görmeyince bogulma ve nefes alma zorunluguna dönüsdü!!!Ardindanda Panik Atak! Allah (c.c.) düsmanima bile vermesin simdi ise sonsuz hamd eder sükrederim Rabbime!!!

Bedensel hicbir sorunu olmayan bir kisinin sorunu, kafasinda dolasan 1000 tilkiden baska birsey degildir.Sorular ne kadar cok olursa ve hemen cözülüp bir dosyaya koyulup sonuclanmazsa, o zaman sorular, sorun olmaya baslarlar.
Yarini görebilcekmiyiz diye düsünmeden önümüzdeki bir hafta veya bir ay veya bir sene icin plan proje yapip acabalari takinti haline getiriyoruz.Yada gecmisde yasadigimiz negativ olaylari veya basariz sonuclanan hamlelerimizi beynimizin icinde döndürüp dolastiriyoruz.Sanirim bu forumda okumusdum, ne yazik ki kimin yazdigini unutum, söyle diyordu: "Kırılan vazo tamir edilemez ama gelecekte başka vazoların kırılması önlenebilir."
Önemli olan ani yasiyabilmekdir!!!

Benim eski halimden kurtulmamin en büyük vesilesi ise yüce Rabbim oldu!!! Yaklasik 10 yil önce kendisine cesitli vesileler araciligiyla yönelmemi sagladi ve bundan sonra inisli cikisli ve düse kalka kendisine dogru insallah ilerleme cabasindayim.Sirtimi öyle bir zata yaslamisdim ki, beni himayesine aldigininda alemler biraya toplansa bana zarar veremezdi ve sayet bana kapilarini kapatmis olsaydi alemler biraya toplansa yine o kapiyi acamazdi!!!
Benim panik atak yasadigim o zamanlar karsima cikardigi ve beni cok etkiliyen ayetlerden biri ise Nisa Suresinin 78 ayetiydi.
"Nerede olursanız olun, ölüm size ulaşır. Hatta sağlam kalelerde olsanız bile."
Büyüklermizin bir sözü vardir "korkunun ecele faydasi yoktur " diye....

Aslinda yazilacak cok sey var fakat kafani sisirmek istemiyorum.Umarim biraz olsun yardimci olabilmisimdir.Sorun olursa, konusmak istersen buradan ve özeldende yazabilirsin (forum yöneticilerime uyarsa).Sayet yardimci olamadiysam, yinede söylüyebilcegim tek sey , ne olursa olsun antidepresyanlari kullanmayi birak!!!

Allah´a (c.c.) emanet ol!!!

xabdullah42

Kayıtlı Üye
İş
Grafik Tasarımcı
Jokerstyle kardes bendede panık atak vardı olum korkusu halınde bende senjn gıbı namaza basladım ıkı haftadır kılıyorum ozet olarak dınden cıkmıstım kotu seyler yapıyordum sonra gecelerı ya ölürsem korkusu basladı ardından panık atak basladı derken olum korkusu oldu bende antıdepresan ve namaz ve korunmus sır muskasıyla gectı ama namaza devam ediyorum dını kitaplar aldım okuyorum o zatt banada yardım vesılesı olabılırmı(yardım kaynagı Allah tan tabıkı) banada yardım edebılırmısın suankı sıkıntım arada ıc sıkıntısı basıyor dısımı gıcırdatıyorum olum korkusunu atlattım cok sukur yardımcı olursan dua ederim mınnettar kalırım

jokerstyle

Kayıtlı Üye
Jokerstyle kardes bendede panık atak vardı olum korkusu halınde bende senjn gıbı namaza basladım ıkı haftadır kılıyorum ozet olarak dınden cıkmıstım kotu seyler yapıyordum sonra gecelerı ya ölürsem korkusu basladı ardından panık atak basladı derken olum korkusu oldu bende antıdepresan ve namaz ve korunmus sır muskasıyla gectı ama namaza devam ediyorum dını kitaplar aldım okuyorum o zatt banada yardım vesılesı olabılırmı(yardım kaynagı Allah tan tabıkı) banada yardım edebılırmısın suankı sıkıntım arada ıc sıkıntısı basıyor dısımı gıcırdatıyorum olum korkusunu atlattım cok sukur yardımcı olursan dua ederim mınnettar kalırım

Degerli Kardesim,

öncelikle sunu belirtmek isterim ki herkesin bir serbest iradesi ve cizdigi bir yol vardir.Benim cizdigim yol ve senin cizdigin yol umarim ki bizi sonunda maksudumuza erdircekdir.Yardimda sana vesile olmak isterim, fakat su bir gercek ki dayandigin kapi daima Rabbinin kapisi olsu, cünkü gittigin yolda daima engeler, inisler cikislar, yol ayrimlarina varicaksin.Hayat yolunda bircok kisiyle karsilacaksin, bunlar kim olursa olsun, ister zengin ister fakir, ister insan ister hayvan ister kötü ister iyi vs, herkesin ve herseyin sadece senin icin yaratildigni unutma, bunlar senin manevi gelismen icin birer vesiledir.Parmagina baticak bir diken veya cok sevdigin bir kisinin vefati veya cok güvendigin kisinin sana yapicagi yanlis bir hamle senin manevi gelismen icindir, bunlari idrak etmeye calis, nefsine uyma ve yoluna devam et.

Rehber konusuna gelince Rabbimizden Hacet namazi vesilesiyle Mürsidin iste.Persembeden Cumaya bagliyan geceleri herkesin uyudugu vakit kalkip güzel bir boy abdesti alip dört rekatlik Hacet namazini kil.Birinci rek‘atında Fatiha'dan sonra üç Âyetu'l-kursî, diğer üç rek‘atında ise Fâtiha'dan sonra birer kere İhlas, Felak ve Nas sûreleri okunur.Insallah en efdali budur.Fakat zaman olarak mümkün degilse yatmadan önce boy abdesti alipda Hacet namazini kilip rüyanda sana gösterilen duruma göre hareket edersin insallah.Burda saf ve temiz bir kalple istemek cok mühimdir.Namazin ardindan ellerini ac ve Allah´dan (c.c.) iste.Sana mürsidin gösterilene kadar bu uygulamaya devam et, insallah muvaffak olsursun.Daimi olarak abdestli olmayi kendine vazife edin,bu cok önemlidir!!!

Basina bir bela veya musibet geldiginde sakin isyan etme, olabilir ki basda heycanlanir ve elin ayagina dolasabilir, unutma ki Rabbimiz bize sahittir.
Örnek vermek gerekirse bu yola girmeden önce cok korkunc olaylara sahit olmusdum hatta bazi unutamiyacagim vakalari yasamisdim.Annem Türkiyeye gittiginde bir Hocaya bana baktirmis ve oda namaza baslasin bütün rahatsizliklari gecicek insallah demis, o aksam ben bundan habersiz sekilde, yurt disinda, uyurken rüyamda cübbeli bir sahisin bana catik kasla baktigini ve üzerimde bir ürperme olusarak uyandigimi daha dün gibi hatirliyorum bu yaklasik 20 sene önce olmusdu.

Rehber konusuna gelince insanlarin bilincli ve bilincisiz rehberleri vardir.Insani dogru yola sevk etmek istiyen veya dogru yoldan cikarmak istiyenler vardir.
Ku´ran-i Kerimde iki ayet bunu acik sekilde dile getirmekdedir.

Kasas 28/41 Ve Biz, onları ateşe davet eden imamlar (önderler) kıldık. Ve kıyâmet günü onlara yardım olunmaz.
Secde 32/24 Ve onlardan, emrimizle hidayete erdiren imamlar kıldık ve sabır sahibi oldukları ve âyetlerimize (Hakk'ul yakîn seviyesinde) yakîn hasıl etmiş oldukları için.

Kimin seni nasil ve nereye yönlendirdigini kalbine sorarak cevap al fakat acele etme,Rabbine dayan ve sabret, böyle yaparsan daha acik cevap alirsin!

Ölüm konusuna gelince
Ankebut 29/57 Bütün nefsler ölümü tadıcıdır. Sonra Bize döndürüleceksiniz.
Ölüm son degil gercek olan hayata baslangicdir.Yüce Rabbimiz ayetde buyurdugu gibi ölümü tadicagiz, yoksa bir son olmus olsaydi, bütün nefsler ölücekdir diye zikrederdi.
Peki bu imtihan dünyasinda yasarken ölüm korkusunu nasil yenebiliriz, ani yasiyarak ve teslim olarak!
Peygamberimiz "Dünyada Cenneti yasamak istiyorsaniz Allah´a (c.c.) teslim olun demis!!!
Kaygi yok endise ve gereksiz korkular insallah ortadan kalktigi zaman, ve Kul Rabbine teslim oldugu vakit dünyada cenneti yasamak mümkündür.
Nisa 4/78 Nerede olursanız olun, ölüm size ulaşır. Hatta sağlam kalelerde olsanız bile.
Al-i Imran 3/175 Fakat şeytan, böylece ancak kendi dostlarını (onu dost edinenleri) korkutur. Artık onlardan korkmayın ve eğer sizler mü'min iseniz, (sadece) Ben'den korkun.

Ölüm korkusu kafanda olan bircok gerekli gördügümüz, aslinda gereksiz olan sorulara ve islemlerin birikmesi ve ani yasiyamamak, sadece gecmis ve gelecek endisesinin birikmesi sonucunda olusan rahatsizlikdir.Panik atak tedavi edilmez ise daha üst olan seviylere sicriyabilir, bu da en kötü ihtimal ile insanin kendi canina kiymaszi ile sonuclanabilir.
Korku ve daralma aninda "Rabbim suana sanada banada sahit, sayet o istemeseydi ne ben korkar neden sen beni korkutabilirdin, o halde Rabbim ben sana teslim oldum, sen ne istersen o olucak derdim.Namazda isem namazima devam baska bir durumda isem zikrime devam.
Ucak korkusu yükseklik korkusu yasarken "Annemin rahminde 9 ayin üzerinde beni o sivinin icinde bogulmadan ve o dar ve karanliginin icinde bana zarar gelmeden bana hayati bagisliyan Rabbim elbette suanda beni korumaktadir!!!
Muminun 23/97-98 Ve “Şeytanların kışkırtmalarından (vesveselerinden) sana sığınırım.” de. Ve Rabbim, (şeytanların) benim yanımda bulunmalarından sana sığınırım.

Son olarak Antidepresan hicbir zaman yardimci degildir ve yardimci olamaz.!!!

Sorularin olursa ve rahatsiz husursuz olursan bana özelden yazabilirsin, insallah bu yolda Rabbimize kavusmak istiyenler muvaffak olurlar.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Allahaşkınıza psikolojik yönden hassas ve rahatsız olan insanlara" kendi canına kıyarsın "gibi aşağı çeken,durumu felaket gösteren cümleler kurmayın.
Bende panik atak geçirdim.İnsanın her kelimeyi kafasında kurduğu,her hareketi değerlendirdiği bir zihin süreci ortaya çıkıyor bu rahatsızlıkta.
İyi niyetinizi anlıyorum ama lütfen biraz daha özenli olalım!

sancakbey

Kayıtlı Üye
ofelyanın panik atak ile ilgili DVD cd setleri var.çok rahatlarsınız.mutlaka deneyin.hatta bir ara nette dosya şeklindede vardı