Zamanda Yolculuk Hakkındaki Teoriler Ve Merak Ettiklerim..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kafri

Kayıtlı Üye
İş
Öğretmen
Zamanda yolculuk mümkün olabilir mi ? Dede paradoksu zaman yolculuğu fikrini çürütür nitelikte, bu durumu çürüten başka bir durum ise Einstein'ın İzafiyet Teorisi. Eğer çok hızlı bir şekilde seyahat ederseniz veya yerçekimi dünyadan daha güçlü olan bir başka gezegene yerleşirseniz, zaman sizin için diğer insanlara göre daha yavaş akmaya başlar. Yani bir nevi zamanda geriye gitmiş oluruz ve yine bu Teoriyi Einstein'ın İkizler Paradoksu desteklemekte. Birbiriyle çelişen bu iki durumu açıklarsanız sevinirim.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Zamanda yolculuk mümkün olabilir mi ? Dede paradoksu zaman yolculuğu fikrini çürütür nitelikte, bu durumu çürüten başka bir durum ise Einstein'ın İzafiyet Teorisi. Eğer çok hızlı bir şekilde seyahat ederseniz veya yerçekimi dünyadan daha güçlü olan bir başka gezegene yerleşirseniz, zaman sizin için diğer insanlara göre daha yavaş akmaya başlar. Yani bir nevi zamanda geriye gitmiş oluruz ve yine bu Teoriyi Einstein'ın İkizler Paradoksu desteklemekte. Birbiriyle çelişen bu iki durumu açıklarsanız sevinirim.
Zamanda yolculuk teorik olarak mümkün. Dede paradoksu sadece bir tahmin üzerine yürütülen bir başka tahmindir. Zamanda yolculuk nedir? Nasıldır? Gerçekleştirmeden bilinemeyecek silsileler bütünüdür. İkizler paradoksu dediğiniz ise paradoks olarak tanımlanmaz, ivmenin yaşlanmaya olan etkileri üzerine oluşan bir fikirdir ve aslında ikilemdir.
Burada zaman yolculuğundan ne beklediğimiz ve zamanın ne olduğu da önemlidir. Bu yolculuğu şuan fiziki dahil deneyimlenen (şuan algılanan zaman) her haliyle yapabilmek başka bir beklenti, sadece gözlemsel ölçüdeki bir yolculuk başka bir beklentidir.
Bana göre, zamanı yaratan güç dışında hiç bir şeyin ''zaman boyutu'' kapsamında, bütün olanaklar dahilinde fiziki olarak bu yolculuğu yapabilmesi mümkün değildir.
Benim fiziki olarak mümkün değil dediğim, ileri-geri bütünsel bir yolculuktur. Buna ek olarak işin içine ivme, kütle çekim vs. katıp, uzay yolculuğu yapıp aslında göreceli alanlar arasında dolaşmak da, zamanda yolculuk yapmak değildir.
Peki benim kastettiğim mümkün olan ve zaten yapılan nedir? Zihinsel zaman yolculuğudur. Bunu ben dahil bir çok kişi yapabilmektedir. Kesinlik herkeste ve her deneyimde değişkendir. Zihinsel zaman yolculuğunda, geçmişe ve geleceğe dair görüntü,ses,ışık,koku,tat,doku vs. gibi durumları toplayabilmek mümkündür ki dediğim gibi bunu zaten yapıyoruz.
Peki zihin aslında enerji ile alakalıdır, düşünce de canlıdır diyoruz ya, bu geçmiş ve geleceğe aktardığımız ve geçmiş ve gelecekten topladığımız enerji fiziksel forma nasıl bürünür? Oraya pek müdahale şansımız yok, Allah insanlığa ömür verirse bir on milyar yıl daha böyle bir şansımız olmayacaktır. Bu dediğim gibi O'nun tasarrufundadır. Bunu bilimle de çözemeyeceğiz.
Belki zihinsel yolculuk dediğimiz olayı bilimsel olarak çözüp tıpkı cep telefonu gibi cihazlarla da gerçekleştirebiliriz ama fiziksel olarak hayır. Bu tıpkı şuna benziyor, cep telefonlarıyla Dünya'nın her ucuyla aynı saniyede telekonferans görüşme yapabilmek başka, Dünya'nın her ucunda aynı anda konferanslara katılabilmek başkadır.
Kaldı ki, şuan tanımlamaya çalıştığımız (çözmenin yanından bile geçmiyoruz henüz) zaman denen şey zaten bizi sınırlandırmak için özellikle oluşturulmuş, canlı bir şablondur. Evet zaman canlıdır ve enerjisini de kendisine tabi olan bizim gibi formlarla dönüştürebilmektedir. Zamana tabi olan her şey ölürse zaman da ölür. Bu her şeyden kastım şuan hala tespiti yapılamayan ve muhtemelen yapılması da imkansız olan kainatın bu boyutta bulunan bütünü içindeki her element zerresi de dahildir. Hubble gibi teleskoplarla bu boyut içinde görebildiğimiz fiziki kainat bile insanlık tarafından tamamen haritalandırılması mümkün değil şimdilik. Daha kendi gezegenimizde 6371 km olan toprak altı derinliğinin, sadece 12 km sine küçük bir delik açabilmeyi ve bazı keşifler yapmayı (örneğin o derinlikte kayaçlarda su olması gibi) bilimsel başarı olarak görüyoruz. Kaldı bir de kainat..

Cruella

Kayıtlı Üye
Bir yerde okumustum, nerde olduğunu hatirlamiyorum. Aslinda ne geçmiş, ne de gelecek diye birşey yoktur. Zaman mevcut değil. Büyük patlama (Big Bang) o kadar kuvvetli, hızlı olmuş ki, hem geçmiş, hem gelecek herşey yaşanmış aslında. Herşey şuanda mevcut. Bu fikir ne kadar dogrudur bilmiyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...