Okb mi yoksa musallat gibi bir durum mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bundy

Kayıtlı Üye
Merhaba. Başlıkta da belirttiğim gibi benim Okb(Obsesif Kompulsif Bozukluk) rahatsızlığım var. Yani dürtüsel davranışlar sergileme, saçma olduğunu bile bile aynı davranışları tekrarlama, maddi manevi önemi olmayan objeleri biriktirme gibi. Sorunumun psikolojik olup olmadığından emin değilim. Emin olamama sebebim ise, ilişkilerimin çok kısa sürmesi ve ne zaman hayatıma biri girse okb ataklarımın başlaması. Geçen yıl hayatıma biri girmişti ve ben 1 hafta gibi kısa bir süre sonra rüyamda bir varlığın bana tecavüz ettiğini gördüm. Onun gerçekten bir insan olmadığını anlamıştım ama bunu size nasıl tarif edebilirim bilmiyorum. Yine bu yıl hayatıma iki kişi girdi ve yılda belki 3 kez yaşadığım okb ataklarım bu iki ilişkime denk geldi... Ki ikisi de beni gerçekten seven insanlardı, ben kendim bu dürtüsel davranışlarımla ikisini de uzaklaştırdım kendimden. Yani ilişkilerde yaşadığım stres yoktu ki hastalığı tetiklesin. Hatta ilkinde okb atağı ile beraber duvarlar üstüme geliyor, boğuluyormuşum hissi ve ağlama krizlerim olmuştu hayatımda ilk kez. Bir de son zamanlarda hep 43 sayısı karşıma çıkıyodu anlam veremiyordum. Ama dikkatimi çekmişti. İkinci kişiyle olan ilişkim bittikten hemen sonra aklıma geldi baktım ve her iki ilişkimin de 43 gün sürmüş olduğunu farkettim. Tesadüf olduğuna inanmak istiyorum ama üst üste gelen bunca şeyden sonra neye inanacağımı bilmiyorum. Yaklaşık 1.5 yıl önce gittiğim bir falcı ben hiç birşey demeden "sana bunlardan birisi aşık olmuş, ilişkilerin en fazla 2 hafta sürer" demişti ben hiç birşey demeden. Üzerinde durmamıştım, herkese benzer şeyler söylediklerini düşünmüştüm. Ayrıca forumda aşık cin musallatı ile ilgili yazılanları okudum. O anlattığım rüyanın dışında bana görünen, iletişime geçen, nefesini hissettiğim vs. hiçbir varlık olmadı. Eğer böyle birşey varsa nasıl anlarım? Nasıl korunurum? Önerilerinizi bekliyorum.

Elysium077

Kayıtlı Üye
merhaba,
Öncelikli olarak tan OKB nin dürtülerini ve belirtilerini biliyorsunuzdur diye tahmin ediyorum .

"takıntılık" bu kelime herşeyin başlama sebeblerinin altında yatan bir etkendir
Dini ve cinsel düşünceler öncelikli olaraktan ilk belirtiler arasındadır diyebiliriz.
öncelikli olraktan bu yaşadığınız şeyleri bir tesadüf olarak düşünmüyormusunuz ?
dini konulara karşı bir şüpheciliğiniz takıntılığınız olabilir neden bu tür konulardan uzak durmayı denemiyorsunuz ?
Okb'nin aslında bir psikolojik bir hastalık olduğunu belirtmek isterim . Affına sığınıyorum kafayı yemişşsin deli demiyorum sana beni bağışla beni yanlış anlama .
psikoloji herşeydir küçük bir fikir yürütmek dahi psikolojinin etkenidir.

Okb'den doktora gittiğinizi var sayıyor ve size verilen antidepresan sakinleştirici ilaçlarını tam olarak kullanmadığınızı var sayıyorum. yahut yanlış olan yani size sizin zihninize iyi bir etki yaratmayan ilaç kullanmış olabilirsiniz.
bu gibi durumlarda öncelikli olaraktan çareyi lütfen Tıb'da arayınız. -ki emin olunuz sizin o küçük hastalığınız tedavi yoluyla halledilecektir.

Zihninizi temiz tutun , içinizi ferah tutun , hayat sen nasıl istersen öyle gelişicek öyle devam edicektir. herşey senin elindedir.

İlaç tedavisi bir yere kadar devam edicektir. çünkü elinde sonunda anlıyacaksın ilaç kullandığımdada var bu fikir kullanmadığımdada var anlıyacaksın ki herşey sende bitiyormuş .

takıntılar düşünceler bir tanesi ni atlattğında hemen ardından bir tanesi başlıyor . ilk takıntın din olduğunda ve bunu atlattığında ardından aşırı pirpiriklik temizlik hastalığı boy gösterebilir . ardı ardısı kesilmez bunların taa-ki sen dur diyene kadar . Durur mu ? kesinlikte tamamen durmaz. ömrünün sonuna kadar seninle birlikte kalır kronikleşir ama her gün her saat olmaz. Okb küçük bir hastalık olarak değerlendiriyorum çünkü hepimizde bu takıntılar bu kuruntular bu hastalığın belirtisi vardır hemde hepimizde. bende 2 belirti var iken sende 5 belirti olunca günlük yaşantın biraz sekteye uğruyor . işte asıl nokta da burada başlıyor . düzgün normal bir hayat istiyor musun ? bu soruyu kendine sor ve cvp ı sesli bir şekilde söylemelisin. kendine inan içsel düşüncelerine değil hayal dünyamıza değil. herşey senin elinde kendini yöeneten sensin kendi yaşamını kendi çevreni ...

şunu unutmamalısın-ki senin bir pskiyarist te n yahut psikologdan bir eksik yanın yok . onlar sadece kitap okudu --heee tamam bu hastalık da demek ki böyle böyle yapmak gerekiyormuş derler , bazı doktorlar vardır-ki gerçekten psikolojik sorunları sonradan ortaya çıkan ve bunu kendi imkanlarıyla atlatan doktor karşına çıktığında ondan yardım aldığında hastalıgının tedavisinde yol kat ettiğinin farkına varıcaksın . unutmaki benim hastalığımın bitmesine az kaldı doktora gitmiyim ya boşver dersen olmaz. tekrardan başlar daha sık olmaya başlar.

Sadece o güzel gönlünü güzel tut . zihnini temiz tut , içini ferah tut . herşey sen diye başlar herşey sen diye biter. :)

Sağlıcakla kal kendine iyi bak :)

bunları nereden mi biliyorum bir kız arkadaşım 'da bu hastalığı vardır . ve şuan tertemiz düşünceleri hayatı var ne bir takıntısı ne bir kuruntusu .
onla birlikte büyüdüm bir çok desteğim yardımım dokundu bu konuda.

bundy

Kayıtlı Üye
merhaba,
Öncelikli olarak tan OKB nin dürtülerini ve belirtilerini biliyorsunuzdur diye tahmin ediyorum .

"takıntılık" bu kelime herşeyin başlama sebeblerinin altında yatan bir etkendir
Dini ve cinsel düşünceler öncelikli olaraktan ilk belirtiler arasındadır diyebiliriz.
öncelikli olraktan bu yaşadığınız şeyleri bir tesadüf olarak düşünmüyormusunuz ?
dini konulara karşı bir şüpheciliğiniz takıntılığınız olabilir neden bu tür konulardan uzak durmayı denemiyorsunuz ?
Okb'nin aslında bir psikolojik bir hastalık olduğunu belirtmek isterim . Affına sığınıyorum kafayı yemişşsin deli demiyorum sana beni bağışla beni yanlış anlama .
psikoloji herşeydir küçük bir fikir yürütmek dahi psikolojinin etkenidir.

Okb'den doktora gittiğinizi var sayıyor ve size verilen antidepresan sakinleştirici ilaçlarını tam olarak kullanmadığınızı var sayıyorum. yahut yanlış olan yani size sizin zihninize iyi bir etki yaratmayan ilaç kullanmış olabilirsiniz.
bu gibi durumlarda öncelikli olaraktan çareyi lütfen Tıb'da arayınız. -ki emin olunuz sizin o küçük hastalığınız tedavi yoluyla halledilecektir.

Zihninizi temiz tutun , içinizi ferah tutun , hayat sen nasıl istersen öyle gelişicek öyle devam edicektir. herşey senin elindedir.

İlaç tedavisi bir yere kadar devam edicektir. çünkü elinde sonunda anlıyacaksın ilaç kullandığımdada var bu fikir kullanmadığımdada var anlıyacaksın ki herşey sende bitiyormuş .

takıntılar düşünceler bir tanesi ni atlattğında hemen ardından bir tanesi başlıyor . ilk takıntın din olduğunda ve bunu atlattığında ardından aşırı pirpiriklik temizlik hastalığı boy gösterebilir . ardı ardısı kesilmez bunların taa-ki sen dur diyene kadar . Durur mu ? kesinlikte tamamen durmaz. ömrünün sonuna kadar seninle birlikte kalır kronikleşir ama her gün her saat olmaz. Okb küçük bir hastalık olarak değerlendiriyorum çünkü hepimizde bu takıntılar bu kuruntular bu hastalığın belirtisi vardır hemde hepimizde. bende 2 belirti var iken sende 5 belirti olunca günlük yaşantın biraz sekteye uğruyor . işte asıl nokta da burada başlıyor . düzgün normal bir hayat istiyor musun ? bu soruyu kendine sor ve cvp ı sesli bir şekilde söylemelisin. kendine inan içsel düşüncelerine değil hayal dünyamıza değil. herşey senin elinde kendini yöeneten sensin kendi yaşamını kendi çevreni ...

şunu unutmamalısın-ki senin bir pskiyarist te n yahut psikologdan bir eksik yanın yok . onlar sadece kitap okudu --heee tamam bu hastalık da demek ki böyle böyle yapmak gerekiyormuş derler , bazı doktorlar vardır-ki gerçekten psikolojik sorunları sonradan ortaya çıkan ve bunu kendi imkanlarıyla atlatan doktor karşına çıktığında ondan yardım aldığında hastalıgının tedavisinde yol kat ettiğinin farkına varıcaksın . unutmaki benim hastalığımın bitmesine az kaldı doktora gitmiyim ya boşver dersen olmaz. tekrardan başlar daha sık olmaya başlar.

Sadece o güzel gönlünü güzel tut . zihnini temiz tut , içini ferah tut . herşey sen diye başlar herşey sen diye biter. :)

Sağlıcakla kal kendine iyi bak :)

bunları nereden mi biliyorum bir kız arkadaşım 'da bu hastalığı vardır . ve şuan tertemiz düşünceleri hayatı var ne bir takıntısı ne bir kuruntusu .
onla birlikte büyüdüm bir çok desteğim yardımım dokundu bu konuda.

Tavsiyeleriniz için teşekkürler :) Elbette ilaç kullandım. Defalarca ilaca başladım sonra yan etkilerinden dolayı bıraktım. Ya da kendimi iyi hissedince bıraktım(bunu da sonradan öğrendim ki okbli kişi iyileşmeye başlayınca kendine yabancılaşıyor ve tedaviyi reddediyormuş). Zaten ben çözümü ilk tıpta aradım. Ama hatırlıyorum çocukken hep kabuslar görürdüm ve hastalığımın başladığı zaman da o zamanlara denk geliyor. Tabiki o zaman belirtisi çok azdı ve çocuk olduğum için bilmiyordum. Ama şimdi düşününce o zamanlar da bende okb varmış diyorum. 11-12 yaşlarındayken sürekli korkutulur ve bazı geceler yatağımın sallandığını hissederdim. Şimdi üniversiteyi bitirdim. 4-5 yıl öncesine kadar dini inancım vardı şu an yok. Hayatıma ne zaman biri girse ya tuhaf kabuslar görüyorum ya da okb ataklarım geliyor. Sonuç olarak bir şekilde ilişkilerim hep kısa sürdü. Böyle durumlarda bir dine inanmayı gerçekten çok istiyorum ama inanmayı nasıl kaybettiğimi bile bilmiyorum. Kısır bir döngüdeyim diyebilirim... Yine de iyi şeylere inanmaya çalışıyorum. Teşekkür ederim :)

Elysium077

Kayıtlı Üye
dediğiniz gibi " çocukken " zaten bu hastalığın temeli çocukluktan başlıyor prsikolojik olarak var beyninizde var olmayan siyanlarin tetiklenmesi ile ortaya çıkar ve bu durum kalıcılığa kadar devam etmektedir.
ilaç kullanımı kendinizi iyi hiseettiğinizde artık bitti herşey kullanmama gerek yok duyguları ve düşünceleri ortaya çıkartır ve sizde bunu uygulamay başlarsınız . bunun bilincinde olmanız çok güzeldir . hem şunuda belirtmek isterim-ki kullandığınız ilaçların size sadece kilo almak gibi bir yan etkisi bulunulmalı . diğer etkileri görüyor iseniz ilaç okb nin oluştuştuğu beyin lobuna doğru olarak tesir etmediği başka bir bölgeye tesir ettiği anlamına gelir :) .

anlattığınız kadarıyla herşeyin bilincindesiniz yani size biri gelipte aaa siz Okb siniz diyemez. herşeyin bilincinde olup geçmiş ve geleceği karşılaştırabiliyorsanız ve bunu hayatınıza yansıtıp kendinize yön verebiliyorsanız sizin okb hastalığınızda baya bi yol kattetiğiniz anlamına gelmektedir :)

buna açıkcası çok sevindim :). unutmayın herşey senin elindedir sen diye başlar sen diye biter

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...