Sigarayı nasıl bıraktınız?

Apsimati

Kayıtlı Üye
4 aydan fazla oldu. Elektronik sigara yardımıyla bıraktım. Bildiğim kadarıyla ortaya çıkarılmış ciddi bir zararı yok, küçük zararları varsa bile (ağır metaller, ciğere çekilen su buharı vb.) zaten bunlar günlük yaşantımızda maruz kaldığımız şeyler. Tamamen zararsızdır demek tabii ki mümkün değil fakat sigaradan tamamen kurtulmak için bu yolu denemek mantıklı olacaktır. Gerçekten sigaradan kurtulmak isteyipte hala e-sigara denemeyen varsa tavsiye ederim.

orhanonur

Kayıtlı Üye
zamanında aşırı bağımlısı olduğum insanları hayatımdan çıkarmak zorunda olduğumun farkına vardığımda bıraktım. ben bunları bıraktım sigarayı mı bırakamıyacağım dedim ve bıraktım. bütün o kötü insanlarla birlikte sigarayı da çıkardım hayatımdan. günde bir paket içecek kadar bağımlıydımda.

derwish

Kayıtlı Üye
Yaklaşık 6 yıldır içiyorum ve günde 1 paketi biraz geçiyor diyelim. Bir kere bırak istedim ama çevrem buna hiç müsait olmadı ve bu yüzden 3-4 ay sonra tekrar başladım. Zaten kuvvetli bir iradem var diyemem ama çevre çok etkiliyor. Sadece sigarayı bırakmak değil olay. içmeme kararı aldığında diğer alışkanlıklarını da bırakman lazım ki etkili bir sonuç ortaya çıksın(bıraka bil yani). Beni soracak olursan evet hala içiyorum ama memnun değilim tabi ki. En azından az içsem diyorum vs.

Grafigirl

Kayıtlı Üye
İş
Grafiker
Zyban diye bir hap var eşim onunla bırakmıştı. Alternatif tedavi için İstanbul Zeytinburnundaki Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesini gezsinler. Kanserli ve veremli hastaları görünce hemen bırakırsınız. Amcam da bu şekilde bıraktı.

BARIS_35

Kayıtlı Üye
Selamlar 21 yıl sigara içtim,simdi 41 yaşındayım ve son 6 yıldır sigara icmiyorum zaman zaman alkol alıyorum ama sigara bitti,bırakmazdan önce günlük iki paket içmeye başlamış tim.
Gelelim nasıl bıraktığıma ben champix adlı o meşhur ilaç ile bıraktım 3 ay boyunca kullandım ilacı ilk kutuya başladım ve 12. Günde sigarayı nefret ederek attım elimden.ilacı kullanırken sigara içmeye devam ediyorsunuz zaten 10.günden sonra zevk almadığım gibi tisinmeye başladım.
İlaç fiziksel bağımlılık kısmını hallediyordu sizin üstesinden gelmeniz gereken ise psikolojik bağımlılık mesela ben araba kullanırken sigara içerdim yada alkol alırken vb.bunları yaparken aklınıza hemen sigara geliyor çünki bu eylemleri yaparken sigara içmeye şartlanmışsınız bunu yenebilmeniz gerekir.
Çok stresli bir isim var ve isim gereği sık sık cesetler ile karşılaşırım ve vahşet sahnelerine tanık olurum,böyle ağır psikolojik baskı altında iken bile sigaraya tekrar dönüş yapmadım,bu bağlamda anlatmak istediğim ilacın işini yapma konusundaki başarısı,
Çok uzun oldu fakat bu illetten herkesin kurtulmasını istiyorum yurtdışına çıkma imkânı buldum bir kaç kez avrupa ülkelerinde insanlar çok alkol almalarına rağmen sigara kullanımı bize oranla çok düşük hatta sigara kullanan insanları biraz da küçümsüyorlar.
Bir konu daha var ilacın etki mekanizması: sigara kullanan insanlarda vücudun endorfin hormonu salgılaması nikotin un alinmasi ile mümkün hale geliyor zaman içerisinde siz sigarayı bırakınca endorfin salgısı da sekteye uğradığı için yoksunluk belirtileri ortaya çıkıyor bunu aşayanlar sigara tekrar dönüş yapıyor fakaaat champix diyorki bu ilacı kullanarak sigarayı bırakırsanız beyindeki endorfin ve nikotin bağıntısını kırıyorum ve sizi tedavi ediyorum ,sigarayı bırakınca yoksunluk yaşamı yorsunuz....
Soracak sorusu olanlar buradayım.

Aeastroom124

Kayıtlı Üye
İş
Yazılım Mühendisliği
Arkadaşlarla birgün içtik daha sonra bazı şartlar beni 1 ay sigara içtirdirmedi. Zaten pek istemiyordum sigara ondan sonra 4 ay 6 ay derken bitti fakat bazen arkadaşlara nargile çekmek istyor canım fakat artık irademle karşı koyuyorum :D