Değişime kayıtsız kalan insanlar

bundy

Kayıtlı Üye
Merhaba. Yaşadıklarımdan ve karşıma sürekli aynı olayların çıkmasından yola çıkarak bu hayatın bir sınav süreci olduğuna ve biz dersimizi almadıkça aynı soruların tekrar önümüze geldiğine inanıyorum. Egomu yenebilmek ve daha çok öğrenmek, akışa uyum sağlamak yönünde tüm çabam. Bir söz var "kendimize kim olduğumuzu hatırlatmak için hepimizin aynalara ihtiyacı var". Karşıma çıkan insanların acı da verseler, kötülük de yapsalar illa ki bana birşeyi öğretmek için karşıma çıktıklarına inanıyorum. Bedenimizin sadece emanet olduğunu aslolan şeyin ruhumuz olduğunu biliyorum. Olaylara verdiğim eski tepkilere baktığımda farkındalığımın arttığını görebiliyorum. Böyle olunca kendimi çok huzurlu hissediyorum. Ama çoğu insana baktığımda veya onlarla sohbet ettiğimde "farkındalık" denen şeyi asla ciddiye almadıklarını görüyorum. Örneğin bana zararı dokunan birinin bu yaptığından dolayı asla yüzü kızarmıyor ve başkasına da aynı şeyi yapmaya devam ediyor. Şunu merak ediyorum. Her insanda bu ders alma, tekamülü yani ruhsal olgunluğu arzulama duygusu yok mu? Sonuçta hepimiz değil miyiz imtihanda olan? Neden çok az insan bunu ciddiye alırken diğerleri almıyor? Insanlar neden başlarına gelen şeyleri kendi elleriyle yaptıklarının farkına varamıyorlar? Ve hâlâ başkalarına zarar vermeye devam edebiliyorlar? Bu farkındalık bir hediyeyse, ona sahip olmayıp sürekli başkalarını inciten ve sonunda kendilerini inciten insanlara haksızlık değil mi bu? Bunların cevabını çok merak ediyorum.

La-edri

Kayıtlı Üye
Farkindalik kapisi her insan icin aciktir ama farkindaligi yükseltmek icin kisinin kendi egosunu ezmesi yargilamasi ve yukarilara tasimamsi lazim, bunun aksini yapan egoist bir insanin ne gibi bir farkindaligi olabilirki.Ben guzelim ben en iyiyim, hakliyim en dogruyum kusursuzum, ben ben ben! Bu insan kördür kendinden baskasini görmüyorki cevresinde olup biteni fark edebilsin ve farkindaligi artsin. Tercih meselesi, ama siz cok guzel seyler yazmissiniz.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Aslında her şey çok olağan.Kimse tekamülden yetim kalmaz, neden biliyor musunuz çünkü tekamül ruhun tekrar yaratıldığı-çıktığı kaynağa geri dönmek istemesidir.Allah ruhları yarattığında şüphesiz ki hepsi oradaydı ve hepsi onun sesini, kokusunu onun varlığının tadına/saf aşkın tadına baktı.Yani hala herkesin içinde o aşkı hatırlama potansiyeli var çünkü kaynak belli.En emin olduğumuz şey kaynak.
Ben inanıyorum, ruha kurtulması için ve farkında olması için bir çok fırsat veriliyor.Hatta hayat veriliyor.Hatta aynı zamanda çakralarımız içine gizlenmiş değişim enerjisi de yaşam boyu bizlerle.Kendisi hiç kaybolmaz ve kişi değişmek istediği anda işe koyulur.

Ashina

Kayıtlı Üye
İnsanlar hayata kendilerini çok kaptırıyor. Gelecek kaygısı, sevme sevilme güdüsü , prestij, kariyer sahibi olma , zengin üstün başarılı olma vs. gibi amaçlarla bir ömür geçiriyoruz. Birilerinin bizi kenara çekip hoop birader demesi lazım yoksa kimse bir şeyi farkında değil. Maddiyata kendimizi çok kaptırmışız. Bu anlattığın şey işte çoğu kimsenin umurunda değil. Ha bunu nasıl düzeltiriz toplumca onu bilmiyorum.

bundy

Kayıtlı Üye
Dünyayı fazla ciddiye alan, başkalarını incitmekten çekinmeyen, doğaya zarar veren insanlar, hatta "ruhsal olgunluk"tan bahsetmeye kalksak alay edecek insanlar o kadar fazla ki. Geri kalanlar sadece bir avuç insan. Peki bu kadar çok "uykuda olan" insan ders almayacaklarsa şu an burada olmalarının amacı ne? Bir insan 90 yaşına gelip hâlâ değişmiyorsa Dünya'da olmasının amacı ne olabilir ki? Acaba bu içteki değişim ve dönüşüm arzusuyla ilgili olabilir mi? Çünkü değişim genelde acıyla olur. Belki de insanlar acı çekmekten korkuyorlar. Bununla ilgisi olabilir mi?

marifetname21

Kayıtlı Üye
yazdıklarınız çok doğru insanlar çok kör ve değişim için pek uğraştıklarını düşünmüyorum. Ve değişimin acıyla olmayacağını sadece kısa bir süreliğine içinde bulunduğu durumdan dolayı değiştiğini veya değiştiğimizi sanıyoruz. zamanla yine aynı kişi oluyoruz. Oysa ki ben değişimin sadece gerçek bilgiyle geleceğini düşünüyorum. Ancak o zaman bilinçli bir değişim olur.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Zannedersem kimse la edrinin mesajında alttan vermek istediği bir küçük mesajı anlamadı hala. Şimdi ben de o mesaja uymayarak bir açıklama getireyim :D Napalım demek o kadar farkındalıklı değilmişiz.
Her insanın tekamülü de farkındalığı da kendinedir ve herkes hayattan bir tecrübe kazanır geç veya erken hızlı veya yavaş. Ve insanların düştüğü en büyük hata ise kendisi gibi bir bilinmezi bilmeye çalışmak yerine etraftaki curcunayı seyredip birinin keliyle birinin topallığıyla meşgul olmaktır. Alıntı bir örnek; onbeş dakika sonra Yaratıcı huzuruna çikacak olsanız etrafinizdakilerin giyinme stilini mi izlersiniz, kendi kendinizi o kısa sürede güzel bir şekle sokma çabasına mı girersiniz. Bırakın millet çıplak kalsın siz giyinin yeter :)
Bak ben de size laf anlatacağım diye uğraşıyorum hallam ya -_-

bundy

Kayıtlı Üye
Sanırım yanlış anladınız. Benim bir sürü hatam var ve ben sadece değişmek için çaba harcadığımı söylüyorum. Hatta o yola girmiş olduğumdan bile emin değilim. Sadece neye niyetli olduğumu biliyorum. Aksini iddia eden insan kibirlidir zaten ki bu da tekamül yolunda yenilmesi gereken ilk şeydir sanırım :) Ben ancak çaba gösterebilirim. Ve tabiki kimsenin ne kadar olgunluğa yaklaştığını bilemeyiz. Ama merak ettiğim nokta şu; bizim önceki hayatlarımız varsa ve dünyaya her gönderilişimiz bir ders içinse, dünyaya fazla dalan insanların şu an burda olmalarının amacı nedir? Farkındalığı yakalayabilen insana yaratıcı veya evren yardım ediyorsa diğer uykuda olan insanlara haksızlık olmuyor mu? Yani bu farklılıkların nedeni nedir? Bunları merak ediyorum.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Sanırım yanlış anladınız. Benim bir sürü hatam var ve ben sadece değişmek için çaba harcadığımı söylüyorum. Hatta o yola girmiş olduğumdan bile emin değilim. Sadece neye niyetli olduğumu biliyorum. Aksini iddia eden insan kibirlidir zaten ki bu da tekamül yolunda yenilmesi gereken ilk şeydir sanırım :) Ben ancak çaba gösterebilirim. Ve tabiki kimsenin ne kadar olgunluğa yaklaştığını bilemeyiz. Ama merak ettiğim nokta şu; bizim önceki hayatlarımız varsa ve dünyaya her gönderilişimiz bir ders içinse, dünyaya fazla dalan insanların şu an burda olmalarının amacı nedir? Farkındalığı yakalayabilen insana yaratıcı veya evren yardım ediyorsa diğer uykuda olan insanlara haksızlık olmuyor mu? Yani bu farklılıkların nedeni nedir? Bunları merak ediyorum.

Herşey zıddı ile kaimdir, başarı başarısızlık ile var olur. Anlayacağınız herkes bir olmaz. Dünyaya fazla dalan insanların amacı da aynı, hepimizin de öyle. Ve bizim amacımız şu an onları yargılamak veya onlar üzerinde kafa patlatmak değil kesinlikle.. Bunu kastediyorum. Ayrıca kimse uykuda değil, uykuda olan birileri varsa hepimiz uykudayız.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Farkındalık sahibi olanlara evren yardım ediyor mu?Ya da farkındalık sahibi olmayanlar uykuda mı?Bence hiçte uykuda değiller,sadece bir seçim var,tercih var.Herkes kendi yolunu seçiyor gayette uyanık şekilde..

bundy

Kayıtlı Üye
Farkındalık sahibi olanlara evren yardım ediyor mu?Ya da farkındalık sahibi olmayanlar uykuda mı?Bence hiçte uykuda değiller,sadece bir seçim var,tercih var.Herkes kendi yolunu seçiyor gayette uyanık şekilde..

Onları bir varsayım olarak söyledim :) Evet bence de en adili bu olurdu.