uyuyamiyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

siyah 7

Kayıtlı Üye
Ozellikle geceleri uyuyamiyorum gunduzleri ise max 5 saat uyuyabiliyorum.. Geceleri surekli aklima birşeyler geliyor beynimi durduramiyorum .. Ornegin ; bir anda kutuplarda ki bir buzulu düşünmeye basliyorum aniden aklim hayatimda hic alakasi olmayan cok baska bir seye kayiyor tekrar sonra baska biseye sonra daha baska birsey ve bunlari dusunme araligim 5-7 sn arasi değişiyor.. Geceleri aklimi o kadar iyi toplayamiyorum.. Uyku uyuyamiyorum uykum olmasina rağmen boyle uzun geceler sonunda sabah ezaniyla birlikte hafiften uykuya daliyorum.. Bende normal insanlar gibi duzenlu bir uyku duzeni istiyorum nasil gerceklestirebilirim ?.. Bu arada hic uyumayip ertesi gece belki uykuya dalmak gibi onerileriniz icin simdiden teşekkür ederim.. Bu sorun yeni degil ve baş etmek icin cok caba sarf ettim olmadi sizlerin fikirleriini almak istiyorum.. Simdiden yorumlarıniz icin tesekkurler..

mythereina

Kayıtlı Üye
Aynı sorundan ben de muzdaripim. Sabah ezanına kadar uyuyamıyorum yaklaşık 1yıldır belki de daha fazla. Sürekli aktif beynim. Sürekli geçmiş gelecek düşünüp duruyorum. Kendi kendime kafamın içinde sohbet ediyorum bir nevi :) Uykumu düzene sokmaya ne kadar çalışırsam çalışayım olmuyor. Belki bir iki gün düzeliyor sonra yine aynı tas aynı hamam. İçim daralıyor. Gün içinde sürekli bir bunaltı hali. Enerjim bitmiyor gibi hissediyorum. Kendimi yorayım belki uyurum diyorum fayda yok. Bi gün az uyuyayım akşam uyurum diyorum yine olmuyor. Bir türlü işin içinden çıkamadım. Eğitim hayatımı çok fazla etkiliyor. Okula gidesim gelmiyor üniversitede iki dönemimde uzadı. Belki Türkiye'deki eğitim stili de bunda etken ilgi çekmiyor. Sürekli ezber sürekli tekdüze bir sistem. Tek bildiğim bu durum hayatımı alt üst ediyor. Tembel olarak yaftalanıyorum ilişkimde ,arkadaşlarım arasında vs. Düzene sokmak istiyorum. Aynı durumdan muzdarip olan varsa ve düzeltebildiyse bu durumu lütfen yardım.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Papatya çayının uyku düzenleyici etkisi var. Çok stresli bir hayatınız varsa uyku düzeninizi de etkiler. Beyninize masaj yapacak müzikler dinleyin. Spor, mümkünse. Bir de sağlıklı beslenme. Nefes egzersizleri. Kan değerlerinize de baktırın. Yani yapılacak birçok şey var eğer tıbbi olarak bir problem yoksa bunları yapabilirsiniz. Varsa da yapın iyi olur.

siyah 7

Kayıtlı Üye
Aynı sorundan ben de muzdaripim. Sabah ezanına kadar uyuyamıyorum yaklaşık 1yıldır belki de daha fazla. Sürekli aktif beynim. Sürekli geçmiş gelecek düşünüp duruyorum. Kendi kendime kafamın içinde sohbet ediyorum bir nevi :) Uykumu düzene sokmaya ne kadar çalışırsam çalışayım olmuyor. Belki bir iki gün düzeliyor sonra yine aynı tas aynı hamam. İçim daralıyor. Gün içinde sürekli bir bunaltı hali. Enerjim bitmiyor gibi hissediyorum. Kendimi yorayım belki uyurum diyorum fayda yok. Bi gün az uyuyayım akşam uyurum diyorum yine olmuyor. Bir türlü işin içinden çıkamadım. Eğitim hayatımı çok fazla etkiliyor. Okula gidesim gelmiyor üniversitede iki dönemimde uzadı. Belki Türkiye'deki eğitim stili de bunda etken ilgi çekmiyor. Sürekli ezber sürekli tekdüze bir sistem. Tek bildiğim bu durum hayatımı alt üst ediyor. Tembel olarak yaftalanıyorum ilişkimde ,arkadaşlarım arasında vs. Düzene sokmak istiyorum. Aynı durumdan muzdarip olan varsa ve düzeltebildiyse bu durumu lütfen yardım.

Yalnız olmadığımı bilmek güzel. :)

siyah 7

Kayıtlı Üye
Papatya çayının uyku düzenleyici etkisi var. Çok stresli bir hayatınız varsa uyku düzeninizi de etkiler. Beyninize masaj yapacak müzikler dinleyin. Spor, mümkünse. Bir de sağlıklı beslenme. Nefes egzersizleri. Kan değerlerinize de baktırın. Yani yapılacak birçok şey var eğer tıbbi olarak bir problem yoksa bunları yapabilirsiniz. Varsa da yapın iyi olur.
Spor yapıyorum sürekli ve 6 aya kadar da branşımda profesyonelliğe yükseleceğim .. En çokta bunun için ihtiyacım var ama ben uyumayi başaramıyorum :( .. Papatya çayını deneyeceğim teşekkürler. :)

mythereina

Kayıtlı Üye
Kan değerlerimde hic bir problem yok:) Çay vs tarzı bitkisel yöntemlerde işe yaramadı. Hele muzik olayina hic girmiyorum

soldier

Kayıtlı Üye
Psikolojik destek almanız gerekebilir. Anksiyete bilinen adıyla kaygı bozukluğu saydığınız belirtilere sahip. Uyku bozukluğu diye tanımlanan insomniaya ardından panik atağa kadar sebep olabilir. İlaç tedavisi mevcut fakat ilaç istemem derseniz sevgili pembe pelerinin de dediği gibi sağlıklı beslenme, düzenli spor ilaveten doğaya ve kendinize vakit ayırmak, evcil hayvan edinmek (ki ben böyle yendim), seyahat edip hobi edinmenin bir nebze faydası olabilir.
Tabiki kendinize tanı koymadan önce psikiyatr veya psikoloğa gitmenizi öneririm.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Biraz fazla enerjiksiniz ve onu atma ihtiyacınız var belki

Aşk Sonsuzluktur

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Vakit kaybetmek istemiyorsanız ki çok zor bir durum , bu durumdan hemen kurtulmak istersiniz diye söylüyorum psikiyatriye gidin . İlaçlar sayesinde kısa sürede düzenli uyuyabilirsiniz. Psikologa gitmenizi tavsiye etmem . kısa sürede düzeninizi oturtmak istiyorsanız psikiyatriye gidin . Ve alacağınız ilaçları tam olarak doktorun dediği gibi kullanın . Psikoloji okuyorum , bu yazdıklarımı dikkate almanızı öneriyorum . Çünkü ben de çok çektim . :)

*Melik*

Kayıtlı Üye
Olumsuz düşünceleri aklınızdan çıkarmaya çalışın.Başka şeylerle meşgul olun,Uyku uyumak için mesala kitap okuyabilirsiniz yada tv izleyerek de uyuyabilirsiniz çünkü her ikisi de beyni ve gözleri yorar ve uyku getirebilir.Her gün aynı saatte uyuyup,sabah da aynı saatte kalkmaya çalışın.Ayrıca bazı uykuya yardımcı ilaçlar var ama benim size ilaç tavsiye etmem pek uygun olmayabilir.Olmazsa bir doktora görünmenizde fayda var.Bunun yanında dininize göre dualar okuyun bakalım inşallah sıkıntınız gider.

origanum

Yönetici
Sadece zihniniz çok dolu. Boşaltırsanız sorun kalmaz. Endişe etmeyin.

Gölge19982

Kayıtlı Üye
İş
Nefret
Bir kitap var ve içinde çeşitli dualar sanırım işinizi görecektir "Gizli İlimler" telif hakkı olmasaydı size özelden yazabliirdim ama üzgünüm yazara saygısızlık etmek istemem doğrusu ...

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Gün içinde beynin hangi tarafını daha yoğun kullandığınızı veya sağ-sol kullanımı eşit mi bir kendinizi tanılayın. Aldığınız sonuca göre neyi ayarlamanız gerektiği karşınıza çıkacaktır.

SadStory

Kayıtlı Üye
Bu durumun aynısı erkek arkadasimla ayrıldıktan sonra basima gelmisti. sürekli geçmişi düşünüp durmaktan kesinlikle uyuyamiyordum sanki beynimin icinde sürekli benimle muhabbet eden bir insan varmis gibiydi sürekli başım agrıyordu kendi iç sesimle konuşup durmaktan baska hicbirseye odaklanamıyordum uyusam bile sadece beynim yorgun düsüp kendiligmden uyuyakalıyordum 4-5 saat ondan sonra da herhangi bisey yuzunden uyandigimda geri uyuyamıyordum cidden nasıl bir durum oldugunu cok iyi biliyorum ve cidden cok zor zombi gibi geziyordum uyku hapları falan kullandım hicbiri ise yaramamisti en sonunda psikologa gitmeye karar verdim ama sonra bozulan uyku düzenimden dolayı hicbirsey yapmaya gucum olmadigindan dolayi evden cikamadim gitmeye. Erkek arkadasimla barisana kadar yani 5 ay kadar bu böyle devam etti baristiktan bir süre sonra düzeldi barismasaydık halim nolucakti bilmiyorum. Suan tekrar ayrıldık ve tekrar o düsünceler girmeye basladi cidden nasıl durdurabilecegim hakkında hicbir fikrim yok :(

Mrs.Şeytan

Kayıtlı Üye
İş
İngilizce Öğretmeni
Negatif enerjiyi (stres) ya da pozitif enerjiniz çok fazla ise uyuyamama sorununuz olmuş olabilir. En güzel çözüm çıplak ayakla toprakta yürüyün. Ve kafanızı hiç bir şeye takmayın. Papatya çayı da Pelerin in dediği gibi düzene sokabilir. Geçmiş olsun :)

siyah 7

Kayıtlı Üye
Hepinize onerileriniz icin tesekkur ederim.. Sayin chillout sag sol beyin aktivitesini dengelemeyemi calisayim ?

lyudmila

Kayıtlı Üye
Yuruyus 1 saat ve daha fazla,
Endişe yaratan konuları da cozume kavusturmak gerekiyor

lyudmila

Kayıtlı Üye
Yuruyus 1 saat ve daha fazla,
Endişe yaratan konuları da cozume kavusturmak gerekiyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...