İnsanlar Neden Şu Ara Sadece Paranın Peşine Düşmüş ve Nerdeyse Hepsi Ruhsal Bunalımda

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

romeo713

Kayıtlı Üye
Bakıyorum herkes depresyonda , herkes huzursuz ve mutsuz ,agresif , acımasız ,bir patlamaya hazır mayın gibi aşırı tepkiler vermeye meyilli...nerden biliyorsun demeyin dışarı çıkıp etrafı gözlemleyen çevresini analiz eden biri az çok insan psikolojisinden anlıyorsa bunu hemen çözer en azından benim için böyle ....millette dengesizlik artık tavana vurmuş bakıyorum herkes kendine tek bir soru soruyor '' neden hep ben ? '' en ufağından en büyüğüne ırk dil din cinsiyet farketmiyor herkes paranın peşinde millet benliğini unutmuş kendinden vazgeçmiş kafası uçma derecesine gelmiş artık parayı bulucam diye :) herkes birbirinin değerini paryla biçmeye başlamış...paraya göre değer veriyorlar insanlara...dostluklar arkadaşlıklar aşklar vs herşey para üzerine endekslenmiş....

sizce şu zihniyetin değişmesinin bir yolu yok mu ? Düşünsenize ülkede Vatandaşlar huzursuz ve mutsuz o halde diğer şeylerin ne anlamı var ki ? var mı bu konuda fikirleri olan arkadaşlar..biraz beyin fırtınası yapalım :D gerçi benden beyin esintisi çıkar en fazla ..bu kadar yazabildim :)

minik-mina

Kayıtlı Üye
Ben şuna her zaman inanmışımdır ülkemizdeki insanlar dizileri izleyip hayatlarını amaçlarını hayallerini kendilerine dair ne varsa bu dizilere göre şekillendiriyorlar ve eğer onlar gibi sıradan değilsen basit olan anormal olan senmişsin gibi davranıyorlar. Bunu değiştirmenin bi yolu var mı dersen senaryoları yakalım ve kendi senaryomuzu yazalım derim??

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Güzel güzel depremler, doğal afetler, canlı bombalar, darbeler vs.
Yavaş yavaş elenirler işte veya eleniriz.Bu cem yılmazın dediği gibi 'bir dahaki sefere kralsın be oğlum!' tarzı bir avutma değil.Evren anlamayanı, öğrenemeyeni, ne olması nereye dönmesi gerektiğini bilemeyeni eler.Bu kadar basit.
Tekrar gelirsin, olmadı mı ? Sil baştan.
Değil tabiki, ruhun tecrübesi esastır.

romeo713

Kayıtlı Üye
Ben şuna her zaman inanmışımdır ülkemizdeki insanlar dizileri izleyip hayatlarını amaçlarını hayallerini kendilerine dair ne varsa bu dizilere göre şekillendiriyorlar ve eğer onlar gibi sıradan değilsen basit olan anormal olan senmişsin gibi davranıyorlar. Bunu değiştirmenin bi yolu var mı dersen senaryoları yakalım ve kendi senaryomuzu yazalım derim������������

aslında çok mantıklı..kitap okuma oranı %5 tv izleme oranı % 95 ..genelide tv lere göre hareket ediyor...belkide senaryolara bi el atmak lazım :D

Ü

Üye silindi 38107

Belki yaşım gereği hiç para kazanmadığım için insanlar ''neden para kazanmak ister?'' sorusunu cevaplayamam. Ama paranın neden bu kadar değerli hale geldiğini soracaksan, bu soruyu gidip sırf çocuğuna daha iyi eğitim imkanları vermek isteyen, onun geleceğini kurtarmak düşüncesiyle nereden para kazanacağını arayan tertemiz kalplide olsa gerekli imkanları sağlayamadığı için kan ağlayan ana babaya değil, bu insanları bu hale sokan devlet sistemine soracaksın.
Belki de gördüğünüz mutsuz, depresif insanların hiçbirinin gözünde para kağıt parçasından başka birşey değil. Tabi evde para bekleyen, yemek bekleyen çocuklarınız, ödemeniz gereken faturalar, yırtık pırtık yenisini almanız gereken ayakkabılar,hadi maddiyatı geçtim barınmak için aradığınız bir ev yoksa.

Kendi sorunlarımın ve düşüncelerimin getirdiği sinir duygusunu çokta buraya yansıtmak istemiyorum. Ancak soru yanlış bana göre; '' İnsanlar neden para bulamadıkları için mutsuz ve depresifler?'' değil '' Neden iyi bir yaşam standartı(haydi ortalama diyelim) için gereken bütün ihtiyaçlar gereksiz derecede pahalı? Ve tam aksine neden sanki insanlar iyi yaşayamasın istermiş gibi para kazanmak bu kadar zor?'' olmalı.
Üzgünüm arkadaşlar sert bir dil kullandıysam. Bu konu hakkında çok çok yeni bir olay yaşadım umarım yazıya gereksiz sinirimi yansıtmamışımdır.

berkot

Banlı Kullanıcı
Bu zihniyetin değişmesinin bir yolu yok
Sende aynen onlar gibi düşünmelisin, belki de daha fazla düşünmelisin
Paralı bir depresyon, parasız bir depresyondan çok çok daha iyidir
Parası olup da mutlu olmayı ya da yaşamayı bilmeyen birisi net beyin özürlüdür

gizliherif

Kayıtlı Üye
Çünkü baştakiler bunu böyle istiyor ve çok iyi de uyguluyorlar. İnsanları ana hedeflerinden saptırıp onları geçici ilüzyonlara bağımlı hale getiriyorlar. Çocukluktan itibaren aileden gelen baskı, diziler, televizyon programları, telkinler, hayallerin bile sadece parayla gerçekleştirilebildiği bir dünya yaratılıyor. Sistemi o kadar güzel kurmuşlar ki bu sisteme uyum sağlamak istemeyenler bile zorla ayak uyduruluyor.

Dankyy

Kayıtlı Üye
İş
Meskalatör,enpeksiyon
Buna çok sayıda neden bulabiliriz evliyaların azalması şeytanın görevini iyi yapması

fako

Kayıtlı Üye
Hatırlayamadım ama biri forumda yazmıştı "ruhani yolculuk dahi parayla" yanlışta hatırlıyor olabilirim. Ama her şey maddiyat istiyor, artık ruhani gelişim için kendinizi birazcık soyutlayamıyorsunuz bile çünkü iş,okul var. Ancak son zamanlarda gördüğüm kadarıyla insanlar artık biraz daha dengeli gibi geliyor bana. Doğru yada yanlış bir zamanlar enerjileri deprem cihazlarındaki dalgalanmalar gibi titriyordu şimdi biraz daha sabit sanki.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
"Neden hep ben?"diye sorulur,sorulacaktır.Zira bizim milletimiz kendine acıma,kendine üzülme,mutsuzluk gibi hâllere meyillidir.Bunun sebebi 70'lerden gelen acıklı arabesk furyasının insanlara iyice islemiş ve halende devam ediyor olması.Bu parayla ilgili degil bana göre.Bu kafadaki depresif insanlara çuvalla parada versen değişmez.Para mutsuzluğa bahane.Param yok mutsuzum.Tek mutluluk sebebi para mı?
Şu da var ki paranin kötü ve lanet olası birşey olarak yansıtılmasına ben karşıyım.Para kötü birşey degil ki...Kötüyse de bu insanın kullanım şeklinden kaynaklıdır.
Bir insana parasına göre değer vermekte o insanların karakter ve kişilik zayıflığındandır.Böyle insanlar tek bu konuda değil, her konuda zaten saçma sapan ne yapacağını bilemeyen zatlardir.Bunlara da yapacak birsey yok.Hep vardılar bundan sonra da olacaklar.

Foras

Kayıtlı Üye
Sebebi kendimizi şartlandırmamızdır; Bizi daha çok paranın, daha iyi bir arabanın mutlu edeceğine inanırız. Hatta muhtemelen bu yazıyı okurken düşünürseniz size de istediğiniz bir eşyayı, arabayı, evi almak, hatta hayali bile büyük mutluluk verecektir. Biz eğer istediğimize ulaşırsak, daha kaliteli bir yaşam sürersek daha mutlu olacağımıza inanıyoruz çünkü insanoğlu doyumsuz ve her zaman daha fazlasını istiyor.

Mutluluk denen olay sadece kafada biten bir işlem, hiç bir sebebi yokken bile huzurlu ve mutlu bir yaşam sürebilirsiniz. Çevrenize bakarsanız sizden hem maddi hem sağlık durumu daha kötü olmasına karşın daha mutlu insanlar görebilirsiniz, hayattan zevk alan insanlar.

Bir hedef koyup ona ulaşana kadar çalışmak, sonra daha yüksek bir hedef koymak başka, tamamen mutsuz ve doyumsuz olmak çok başkadır.

La-edri

Kayıtlı Üye
.. hani su cok cok zenginlerin bilindik bir hayalleri vardir;" Dogaya özlem duyuorum, bir dag basina ciksam kendim pisirsem yesem vs vsvs " Bu benim su dunyada duydugum en aptal hayal, cünki hayal degil.Zengin bir adami bu hayali gerceklestirmekten ali koyan nedir?? Parasi !
Zayavvaliliktan baska birsey degil bence, bu adamin baglarini düsünebiliormusunuz hapishanesini zenginlik icindeki yoksullugunu. Zavalli bir insan. Para'ya köle olmadigin süre zenginlik güzel sey tabi.

romeo713

Kayıtlı Üye
Belki yaşım gereği hiç para kazanmadığım için insanlar ''neden para kazanmak ister?'' sorusunu cevaplayamam. Ama paranın neden bu kadar değerli hale geldiğini soracaksan, bu soruyu gidip sırf çocuğuna daha iyi eğitim imkanları vermek isteyen, onun geleceğini kurtarmak düşüncesiyle nereden para kazanacağını arayan tertemiz kalplide olsa gerekli imkanları sağlayamadığı için kan ağlayan ana babaya değil, bu insanları bu hale sokan devlet sistemine soracaksın.
Belki de gördüğünüz mutsuz, depresif insanların hiçbirinin gözünde para kağıt parçasından başka birşey değil. Tabi evde para bekleyen, yemek bekleyen çocuklarınız, ödemeniz gereken faturalar, yırtık pırtık yenisini almanız gereken ayakkabılar,hadi maddiyatı geçtim barınmak için aradığınız bir ev yoksa.

Kendi sorunlarımın ve düşüncelerimin getirdiği sinir duygusunu çokta buraya yansıtmak istemiyorum. Ancak soru yanlış bana göre; '' İnsanlar neden para bulamadıkları için mutsuz ve depresifler?'' değil '' Neden iyi bir yaşam standartı(haydi ortalama diyelim) için gereken bütün ihtiyaçlar gereksiz derecede pahalı? Ve tam aksine neden sanki insanlar iyi yaşayamasın istermiş gibi para kazanmak bu kadar zor?'' olmalı.
Üzgünüm arkadaşlar sert bir dil kullandıysam. Bu konu hakkında çok çok yeni bir olay yaşadım umarım yazıya gereksiz sinirimi yansıtmamışımdır.

çok haklısınız insan ister istemez sinirleniyor..çünkü ya düşünsenize en insani ihtiyaçlarınızı ekmek su giyim barınma bunları bize satıyor hem de verdiğinden kat be kat fazlasını alarak satıyor...hemde dediğiniz gibi aşırı pahalı bir şekilde ..işte zaten iyi yaşamayalım bunu istiyorlar sürekli onlara bağımlı olalım köle olalım..üslup önemli değil sinirlenmekte haklısınız ....

berkot

Banlı Kullanıcı
.. hani su cok cok zenginlerin bilindik bir hayalleri vardir;" Dogaya özlem duyuorum, bir dag basina ciksam kendim pisirsem yesem vs vsvs " Bu benim su dunyada duydugum en aptal hayal, cünki hayal degil.Zengin bir adami bu hayali gerceklestirmekten ali koyan nedir?? Parasi !
Zayavvaliliktan baska birsey degil bence, bu adamin baglarini düsünebiliormusunuz hapishanesini zenginlik icindeki yoksullugunu. Zavalli bir insan. Para'ya köle olmadigin süre zenginlik güzel sey tabi.
Hayır bence alıkoyan parası değildir, para tamamen masum, tamamen temizdir
Alıkoyan; O kişinin yaşam tercihleridir, nefsidir ve egosudur
O aslında daha çok parayı tercih ettiği için veya o yaşam standartlarını devam ettirmek istediği için diğerini seçmiyor
Yani para kavramı ile uzaktan yakından ilgisi yok, sadece tercihler

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Şu mesajın ilk harfinden son kelimesine kadar o kadar düşündüklerim ki o kadar doğru ki....
:)Benimde hiç anlamadığım şey bu.:)Doğa özlemi niye çekerler?Git dağda yaşa köyde yaşa,ne biliyim bir düzine yer bulunur böyle.Hepsi göstermelik bunların.Bazılarının kendini sade,yalın gösterme çabası.Halbuki bayıldığı benimsediği hayat yaşadıkları hayattır.Ha buda kabahat değil tabiki..Herkes doğa hayatı sevmek zorunda değil.Hakkıyla,çabasıyla zenginse bir insan gurur duymalı kendiyle,yaşadığı hayatla..Kesinlikle katılıyorum ki para insanın efendisi değilse zenginlik güzel.Kötü olarak yansıtılmasının nedeni;biraz kıskançlık ve o seviyede olamamadır.Kim zenginlik istemez ki?İstemem diyen büyük yalancıdır.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Zengin insanların özlem duyduğu şey rahatlamak. İşlerinden kurtulmak, bir nefes almak, yalnızlık ve sessizlik. Bu da zihinde direk doğayı canlandırıyor. İstedikleri doğa ve teknolojiden uzaklasmak değil, sorumluluktan kurtulmak sadece.

01anavarza

Banlı Kullanıcı
Paranın en sevdiğim yanı sahte insanların sahte duygularını ortaya çıkarması.4-5 gün önce falan bir olay okumuştum.Gurbetçi bir aile arabasıyla Türkiye'ye ziyarete geliyor.Bursa'da(şehri tam hatırlayamadım başka bir şehirde olabilir) bir türbeye ziyarete geliyorlar.Anahtarı arabada unutuyorlar ve araba da kilitleniyor.Arabanın içinde de 5 aylık bebekleri var.Arabanın sahibi arabanın camının kırdırılıp bebeğin kurtarılmasına izin vermiyor.Saatlerce çilingirin gelmesini bekliyorlar.Bebek o sıcakta orada mahsur kalıyor.Bir araba camı bebeklerinden daha önemli.Bir çok insan para yüzünden böyle hastalıklı zihniyete sahip.Para hayatlarındaki tek önemli şey haline gelmiş.

Ashina

Kayıtlı Üye
Kapitalist düzende binlerce farklı kaynaktan telkinler alıyoruz. Televizyonlar birinci bu konuda. Mankenlerin oynadığı reklamlar sizin hala zırtınız zurtunuz yok mu diye sanki onu bir gereklilik gibi göstermeye calisan reklamlar zenginliğe yasak ilişkilere şımarıklığa ensest ilişkilere vurgu yapan normal gösteren TV dizileri , aşırı gereksiz yarışma programları vs.hepsi bu konuda etkili. Bir de insanın doğa ve yani evren ile bağlantısı kopuk. Sabahtan akşama kadar okul/iş akşam yat uyu. Hep aynı. Bu düzelmeden kimsenin psikoloji de normale dönmez. Meditasyondur odur budur elbet iyi gelebilir ama sistem hasta insanlar istiyor ve bunun için elinden geleni yapıyor.

mami

Kayıtlı Üye

Aynı düşünceleri paylaşmakta beraber bence insanlarda içten içe nasıl bir trajedinin içinde olduklarını düşünmekten mutsuzluk sinir hastası olma yolunda ilerliyorlar. 1000 lira kazanan bir kişinin ev kirasının 1000 lira olması gibi bence trajik ve kimse masal anlatmasın şöyle mutluluk böyle mutluluk diye insanlar ülkenin gidişatına bile umutlu bakmıyorlar haklılar da. Tabiki de herkes allaha şükür şöyle böyle diyolardır kendi içlerinde ama devletin eğitim sistemini bu denli düzeltmemesi yapılandırılıyormuş gibi göstermesi ne bizi ileriye taşır ne de hayat standartlarımızı yükseltir. İnsanlarda herşeyden önce saygı yok insanların kendisine bile saygısı yok ahırda yaşayan hayvanlar gibi günü kurtarma peşindeler bu durumu da görünce haliyle senin benim gibiler kahrolsun böyle hayata diyor. Geliştirici hiç bir kaynak göremiyorum. Herkes torpille bir yerlere kapak atma peşinde bu ülkede çok fazla yaratıcı ve potansiyel insanın sistem yüzünden seslerini çıkartamadan ölüp gitmesi kadar acı bu ülkenin hali.

sudaki_izim

Kayıtlı Üye
İş
financial adviser
kendimden örnek verirsem ; kurumsal bir firmada finans sektöründe çalışıyorum ve sürekli bir satış baskısı var ve hedeflerimi iyi bir şekilde tuturursam ciddi komisyonlar kazanabiliyorum ve her ay sorgulanıyoruz artık yaşamım hedef bazlı ilerlemeye başladı o ay hedefim tutmayınca moralim bozuluyor , keyfim kaçıyor, dışarıya da bu şekilde yansıyor çünkü başarısız hissetiriliyoruz ... daha az para kazanmamıza sebep oluyor ve hedeflerin tutmaması sanki hayat meselesi haline dönüyor halbuki para sadece bir araçtır ama kapitalist sistem amaç halince algılamamıza sebep oluyor... yani hırslarımız yüzünden bu hale geldik bizi bu düzenden tek kurtaracak yöntem de doğaya dönmektir bunun dışında bir çözüm yok maalesef gideceksin bir köye ekip biçip yaşayacaksın artık ben eğitimin bile çok lazım olduğunu düşünmüyorum çünkü okuyoruz okuyoruz modern köleler haline dönüşüyoruz inş bir gün bende bu dediğimi başaracağım :) önce iyi bir dünyayı gezip sonra doğaya dönüş :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...