İlham (!)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

gumuskursun

Banlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar aklıma takılan bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum sorum cok kısa ilham nedir ? Evet hepiniz ne anlama geldigini biliyorsunuz ama soruldugunda cevap hemen cevap veremeyeceginiz sorulardan genelde sanat ile ugrasan kisilerden duydugumuz bu kelime beni her zaman cok dusundurmustur ornegin bir arkadaşım harika resim çizer ama sadece onun tabiriyle "ilham geldiginde" bu cumleyi soyluyor cunki istedigi zaman resim cizemiyor ona gore ilham i yokken sadece cöp adam cizebiliyormuş.tabi sanat zorlama ile yapılamaz fakat ondan sanat eseri beklemiyorum sadece bir obje cizmesini istedim fakat yapamam dedi;ki cizdigi resimleri ile galeriler açıyor ben de soyle dusundum acaba bu nir tanrısal yetenek mi ? Sizinde düşüncelerini ögrenmek isterim

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Ben çok güzel resim çizemem, yazamam da ama yazmaya çalışırım. Yazan kişi de dur ya boş vaktimde yazayım diyemiyor maalesef. Kendim ilham diye adlandırdığım sey şu. Birşeyler düşünurken derine dalarım, bir anlığına gündelik hayat aklımdan çıkar, sonra kendime, başkasına veya herhangi birşeye dair yeni bir şey aklıma gelir. Bazen bu sadece bir kelime olur. Ama içinde koca bir düşünce saklı. O düşünceler herkeste olur ama bunu bir sanat olarak dökmek farkı yaratan şey. Yani kısacası ilham ufak bir düşünce tohumu, onu yetiştiren de kişinin eğildiği sanat dalı.
Ben de bazen zorlasam da iki kelime birşey yazamıyorum. Uzun zamandır zorlamıyorum bile kendimi.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
İlham;tüm benliğiyle o şeyi yapma isteği,güdüsü."İlham geldi"sozune kulaklarımız aşinâdır.Aslında uzaktaki birşeyin geldiği falan yok.Sadece kişi ruhen,bedenen,zihinsel olarak tam anlamıyla o moda giriyor.Yoğun bir istek belki de bu beste yaptıran,söz yazdıran,resim çizdiren..Bazen de parmağımizı oynatacak halimiz olmaz,keyifsiz,isteksiz vs...Ilhamın gelmediği noktanın açıklamasıda bana göre bu.O istek o aşk o şevk gelince bedene o gelenin adına ilham deniyor.Yazdırıyor,çizdiriyor.

Hiperaktifejderha

Banlı Kullanıcı
Ben resim ile uğraşıyorum. Özellikle yapmamız istenen çalışmalarla ilham geldiğinde ortaya çıkan çalışmalar arasında benim için çok büyük fark var. Bana bu tarz resimler bir işaret gibi gelir . Duru görünün benzer bir versiyonu gibi. Yani ilham bir çeşit ruhsal gelişim hali sayılabilir bence.

salvador54

Kayıtlı Üye
Bence ilham fikir ile aynı şeydir. Mesela bir ressam mesleği gereği hep yeni şeyler çizmek ister farklı şeyler. Bu resmi kafasında tasarlamaya düşünmeye başlar ve sürekli bir şeyler ile bağlantı kurmaya çalışır. Yani hep aklında bir kenarda arayıştadır. Doğru yere geldiğinde bu resim ile bağlantıları kurar. Ve bu resmin parçalarını birleştirir. Zihninde canlandırdığı bu resmi çizer.

gumuskursun

Banlı Kullanıcı
Ben soyle dusunuyorum sanki insanin bir kapasitesi var fakat ilham denilen sey nu kapasiteyi asmaya ve hayak gucunun sınirlarini gecmeye yariyor bir cok ornek verebiliriz bence ilham vucudun bir seyi istemesi ya da istememsi degildir bence ilham daha ilahi daha manevi bir seymis gibi gelir hep bana

Ori

Kayıtlı Üye
İlham bana göre insanın sınır kapısıdır. O kapıya yaklaşıp anahtar deliğinden bakmak ise ilhamdan faydalanmaktır.

Ü

Üye silindi 38107

Bence ilham pekte gökten inen birşey gibi bizden uzakta değildir. Tam tersi zaten ruhumuzun derinliklerinde gizli olan sonsuzluktan parça parça kareler hatırlamaktır. Sonuçta ruh çok kompleks bir oluşum ve bana göre sırların gizli olduğu yer. Bizde kendiliğinden varolan şeyleri küçümsememek lazım.

gumuskursun

Banlı Kullanıcı
Bence ilham pekte gökten inen birşey gibi bizden uzakta değildir. Tam tersi zaten ruhumuzun derinliklerinde gizli olan sonsuzluktan parça parça kareler hatırlamaktır. Sonuçta ruh çok kompleks bir oluşum ve bana göre sırların gizli olduğu yer. Bizde kendiliğinden varolan şeyleri küçümsememek lazım.
Tabi buda bir seçenek ama akıl kaynaklı ve ya madde kaynakli oldugunu dusunmuyorum

uzumakikamilov

Kayıtlı Üye
Üniversite sınavlarına hazırlanırken bir soru üzerinde çok kalmamamızı, yapamadığımızda başka soruya geçip sonra dönmemiz gerektiğini söylemişlerdi. Beyninalt bbölümleri o soruyla ilgilenmeye devam edermiş. Genelde sonradan döndüğümde birkaç saniyede kolayca çözdüğümden mantıklı gelmişti. Bence ilham da bunun gibi bir şey. Mistik bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...