Rüya görememek

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ashina

Kayıtlı Üye
Sorularla kafa dağıtalım bölümünde de belirttim ama buradan daha çok kişiye ulaştırabilirim diye yazıyorum.
3 yılı aşkındır(belki daha fazla) rüya görmüyorum ya da işte dediğiniz gibi gördüklerimi hatırlamıyorum. Belli aralıklarla meditasyon ve yoga da denedim. Uyandıgımda kesinlikle birnşey yok hatırlasam yazarım ama olmuyor ve bana rüya görememek bir kusur gibi geliyor en azından garip hissediyorum hiç rüya görmeyen kimse yok çünkü bu 3 yıl önce de tramvatik bir olay falan da yaşamadım ruh sağlığım da gayrt yerinde diye düşünüyorum. Bana bu durum anlamsız geldi. Otohipnozdan bahsetmişti birisi. Kendimi hipnoz etsem sorularımın cevaplarını bilinçaltından çıkarabilirmiyim?
Bir de cidden bahsettiğim şeyler bir eksiklik kusur gibi gelmiyormu?

Bunu da ekleyeyim bu sabah uyanık haldeyken perdeden aşağıya 1 metrelik bir örümcek inerken gördüm şuan bile titriyorum. Evde örümcek arıyorum çok gerçekti , durugörü dedikleri falan bu mu oluyor yoksa basit bir halusinasyon mu?

Alakasız olacak ama bir de şunu yazayım ; yine benzer bir forumda birisi ayrıldıgı eski sevgilisini meğer intikam için kendine bağlamak istiyormuş. Büyü ile ilgili bir şeyler sordu. Bende özelden yapmaması gerektiğinden tehlikeli olduğundan vs.bahsettim bir bilgim yok ama şunu anlamıyorum. Kişiyi büyüyle kendine bağlasan harbiden nasıl mutlu olabileceksin? Yani o kişi senin doğaüstü çabanla bilinçsizce sana bağlı ve bunu sen yaptın. Benim vicdanım rahat etmez bu tür şeylerle uğraşanlardan yaratıcıya sığınıyorum.

enesuynk

Kayıtlı Üye
Neden rüya görmüyorsunuz?
Rüya görmek ile iyi bir uyku çekmek doğru orantılı olduğunu duymuştum. Bundan yola çıkarak ilk önce uyandığınız zaman kendinizi dinç hissediyor musunuz diye sormak istiyorum. Cevabınız ''hayır dinç olmuyorum halsiz bir vaziyetteyim'' ise problemin uyku öncesinde yattığını düşünürdüm. Eğer cevabınız ''Evet dinç ve güzel bir şekilde dinlenmiş vaziyetteyim'' ise sorunun psikolojik olduğunu düşünürdüm. Bu sefer şu soruyu yöneltirdim en son hatırladığınız rüyayı anlatir misiniz ??

T

Titania.

Bakın rüya görememek diye birşey yoktur benim görüşüme göre. Her insan rüya görür. Bendede bir zamanlar oluyordu.ama gördüğüm rüyayı meğer hatırlamıyormuşum. Yani bence görüyosunuz ama hatırlamıyosunuz zaten sizde yazınızda belitmişsiniz. Uyku sorununuz da olabilir bir doktora başvurun derim Belkide fazla kafanıza takmış olabilirsiniz :)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Bence çok şanslısınız burda kaç kişi kaç kez "rüya görmeden uyumak mümkün olsa keşke" dedik bunu diyenlerden biride benim. Bence çok şanslısınız.

Ashina

Kayıtlı Üye
Neden rüya görmüyorsunuz?
Rüya görmek ile iyi bir uyku çekmek doğru orantılı olduğunu duymuştum. Bundan yola çıkarak ilk önce uyandığınız zaman kendinizi dinç hissediyor musunuz diye sormak istiyorum. Cevabınız ''hayır dinç olmuyorum halsiz bir vaziyetteyim'' ise problemin uyku öncesinde yattığını düşünürdüm. Eğer cevabınız ''Evet dinç ve güzel bir şekilde dinlenmiş vaziyetteyim'' ise sorunun psikolojik olduğunu düşünürdüm. Bu sefer şu soruyu yöneltirdim en son hatırladığınız rüyayı anlatir misiniz ??

Uyku sorunum var. Son bir yıldır iki şeyi düzensiz hale getirdim. Biri yemek öteki uyku. Karnım acıkınca yemek yiyorum uykum gelince uyuyorum. Bazen uykulu olsam da uyumak istemiyorum ya da çok düşünce oluyor bazen saatlerce yatakta debeleniyorum bazen alkol alıyorum o şekilde uyuyorum ancak uyandığım vakit (ki genelde saat kurmam doğal olarak nasıl uyanıyorsam öyle) bazen çok dinç oluyorum bir iki dakika sonra kalkıp geziniyorum elimi yüzümü yıkıyor bir şeyler yiyorum bazense yataktan hiç çıkasım gelmiyor sürekli esniyorum vs.
En son gördüğüm rüyayı hatırlamıyorum ne yazık ki... Uyku ilacı da kullanmak istemiyorum uyuşturucu sersemletici bir etkisi olacağından çekindiğimden sanırım

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Uyku sorunu varsa ruya gorememek normaldir.Sağlıklı bir uyku sürecinde ruya görülemiyorsa bunun nedeni merak edilir ki ben de Titania'ya katılıyorum.Ruya görmemek diye birşey yok.Herkes ruya görur ancak hiç hatırlamazsanız görmediginizi sanırsınız.

Ashina

Kayıtlı Üye
Uyku sorunu varsa ruya gorememek normaldir.Sağlıklı bir uyku sürecinde ruya görülemiyorsa bunun nedeni merak edilir ki ben de Titania'ya katılıyorum.Ruya görmemek diye birşey yok.Herkes ruya görur ancak hiç hatırlamazsanız görmediginizi sanırsınız.

Uyku sorunu neden olur peki? Bir de ben şimdi bunu ilaç almadan çözemezmiyim? Çünkü biliyorum doktora gitsem hocam uyuyamıyorum desem 2.cümlemi dinlemeden reçeteyi yazıp yollayacak.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
-Rüya görememek değil, görülen rüyaları hatırlayamamak durumu vardır. Bunun için bir çok sebebi mevcut hem fizyolojik hemde psikolojik. Örneğin; Yorgun olma, halsizlik, uyku düzeninde bozukluk, beslenme alışkanlığı vb. hepsi etki ediyor.

-Gördüğünüz bir halüsinasyon olabilir zira duru görü olmayanı görmek değil, ileride yönelik olabilecek olanları görmektir. 1 metrelik örümcek görmeyi duru görü ile bağdaştıramayız.

-Aşk-sevgi, bağlama vb. bu uygulamaları yapmak, yaptırmak ve sonrasında o ilişkiyi sürdürmek tamamen kişiye bağlı bir durum. Buna yorum yapamayız, siz, ben ve birçok kişi bu uygulamalara karşı olabilir fakat bazı kişiler ''sevgi-aşk'' adı altında sahiplenme içgüdülerinin etkisine kapılıp yaptırabilir.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Uyku sorunu neden olur peki? Bir de ben şimdi bunu ilaç almadan çözemezmiyim? Çünkü biliyorum doktora gitsem hocam uyuyamıyorum desem 2.cümlemi dinlemeden reçeteyi yazıp yollayacak.
Uyku sorununa pekçok şey sebep olabilir.Psikolojik olabilir,fiziksel bir durum olabilir.Mesela yaşam biçimi uyku kalitesinde çok etkilidir.Beslenme tarzına varana kadar herşeyin önemi var.Burdan net birşey söylemek kendi adıma zor.

Ashina

Kayıtlı Üye
-Rüya görememek değil, görülen rüyaları hatırlayamamak durumu vardır. Bunun için bir çok sebebi mevcut hem fizyolojik hemde psikolojik. Örneğin; Yorgun olma, halsizlik, uyku düzeninde bozukluk, beslenme alışkanlığı vb. hepsi etki ediyor.

-Gördüğünüz bir halüsinasyon olabilir zira duru görü olmayanı görmek değil, ileride yönelik olabilecek olanları görmektir. 1 metrelik örümcek görmeyi duru görü ile bağdaştıramayız.

-Aşk-sevgi, bağlama vb. bu uygulamaları yapmak, yaptırmak ve sonrasında o ilişkiyi sürdürmek tamamen kişiye bağlı bir durum. Buna yorum yapamayız, siz, ben ve birçok kişi bu uygulamalara karşı olabilir fakat bazı kişiler ''sevgi-aşk'' adı altında sahiplenme içgüdülerinin etkisine kapılıp yaptırabilir.

Anladım teşekkürler. Şimdi kendimce muhasebesini yaptığım zaman ; yorgunluk yok-en azından bedenim yorulmuyor- halsizlik derken tembellik durumu var hiçbir şey yapmak istemiyorum bugün lys dil sınavım vardı öylesine gireyim diye düşünüyordum ona bile gitmeye üşendim nasıl olsa 2 alandan daha girdim diye :) uyku düzeninde bozukluk aslında son 4-5 ayda çok artmaya başladı ama benim rüya görememe -ya da hatırlayamama- olayım 3 yıldır var hani derseniz ki sabah kalktın hatırlarsın sonra unuttun o zaman mutlaka yazardım çünkü bu düşünce uzun zamandır var rüya gördüğüm taktirde telefona hemen not defterine bir iki bir şey yazmaya programlıyım desem yeridir. Beslenme alışkanlığım ise, genelde 2 öğün (bir öğle vakti bir akşam) çoğunlukla hayvansal gıdalar ve hamurişi tüketiyorum çok kez söylendi et yemeyin diye ama bizde atadan kalma gelenek gibi ne yapsam olmuyor :p

Büyü içinse; Ben yapsınlar ya da yapmasınlar demiyorum ancak dediğim gibi büyü ile kişiyi kendine bağlayan kişi bunu samimi buluyor mu onu merak ediyorum sonuçta bir gücün zorlamasıyla yakınlaşma oluyor.

Bir de forumda bir pagan vardı sanırım o sizsiniz dini bir iki konuda özelden size danışabilirmiyim acaba?

Ori

Kayıtlı Üye

Uyku sorunu çogunlukla psıkolojık olur. Bır zamanlar benımde aşırı derecede uyku sorunum vardı. Bedenım bıtkın dustugu halde yıne uyuyamıyordum. Ruya gormek ıstemedıgımden uyumadıgım gunler bıle oluyordu. Tabı bu cok kotu bır sorun uyuyup ruya gormek ıstemıyorsunuz ve uyumak ıstedıgınızde bıle uyuyamıyorsunuz.. Yanı uyumak ıstıyorum uyuyamıyorum ama uyumakta ıstemıyorum. Cok sacma ama yasadım. Tabı uyuyamamanın hastalıgıda var yok degıl İnsomnia adlı hastalıgı arastırın.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Anladım teşekkürler. Şimdi kendimce muhasebesini yaptığım zaman ; yorgunluk yok-en azından bedenim yorulmuyor- halsizlik derken tembellik durumu var hiçbir şey yapmak istemiyorum bugün lys dil sınavım vardı öylesine gireyim diye düşünüyordum ona bile gitmeye üşendim nasıl olsa 2 alandan daha girdim diye :) uyku düzeninde bozukluk aslında son 4-5 ayda çok artmaya başladı ama benim rüya görememe -ya da hatırlayamama- olayım 3 yıldır var hani derseniz ki sabah kalktın hatırlarsın sonra unuttun o zaman mutlaka yazardım çünkü bu düşünce uzun zamandır var rüya gördüğüm taktirde telefona hemen not defterine bir iki bir şey yazmaya programlıyım desem yeridir. Beslenme alışkanlığım ise, genelde 2 öğün (bir öğle vakti bir akşam) çoğunlukla hayvansal gıdalar ve hamurişi tüketiyorum çok kez söylendi et yemeyin diye ama bizde atadan kalma gelenek gibi ne yapsam olmuyor :p

Büyü içinse; Ben yapsınlar ya da yapmasınlar demiyorum ancak dediğim gibi büyü ile kişiyi kendine bağlayan kişi bunu samimi buluyor mu onu merak ediyorum sonuçta bir gücün zorlamasıyla yakınlaşma oluyor.

Bir de forumda bir pagan vardı sanırım o sizsiniz dini bir iki konuda özelden size danışabilirmiyim acaba?

-Uyku alışkanlığınızı düzene sokmaya çalışın özetle uyku sorununuza yönelin, halsizliği-tembelliği üzerinizden atmak için spora yönelin ve beslenme düzeninizde değişiklikler yapın. 2 öğün yerine 3-4 öğün olsun ve her öğününüzde daha sağlıklı gıdalar tüketmeye çalışın. Sürekli yağlı, hamurişi ve hayvan gıdalar tüketimi enerji bedeninize olumlu bir şekilde yansımaz.

-Dediğim gibi aşk, sevgi ve bağlama uygulamaları bir sevginin eseri değil bana göre. Daha çok sahiplenme içgüdüsünün eserleri bu uygulamalar.
Özetleme bu uygulamaları yaptıran kişi sevgisi için, aşkı için değil, daha çok sahiplenme içgüdüsü için yaptırıyor.

-Danışabilirsiniz.

Sevgiyle Kalın. :)

Ashina

Kayıtlı Üye
3 hafta olmuş hortlattık gibi ama sanırım rüya gördüm.

Bir yere arabayla seyahat ediyorduk bir yerde durduk ben yürüyerek yoluma devam ettim ufak bir yerleşim alanına geldik orada bir grup çocukla futbol oynadık ben yine kaleye geçtim daha sonra bakkal gibi bir yere gittim orada genç bir bayan sanırsam kasadaydı bir şeyler konuştuk ama hatırlamıyorum ne aldığımı da hatırlamıyorum sonra top oynadigimiz yere geri döndüm bu yer kapali bir alandi hatta emin degilim ama camii gibi bir yerdi(Allah affetsin :p ) daha sonra karsi kaledeki çocukla atıştık sanirim bakkala oyunu birakip gitmişim bekledik vakit kaybi vs.konusup duruyordu en son bir sebepten tam birbirimize girecekken ben ciktim gittim daha sonra uyandim

Simdi burada sormam gereken iki nokta var çünkü rüya nedir falan unutmuşum uzun zamndır böyle bir deneyimim olmamiştı.

Cok saçma değilmi yani insan niye böyle bir şey görsün kü mekan falan aklimda gerçekte görsem aha hurasi derim ama kişiler belirsiz ve de sanki orada çocukla dalaş edecekken gitmeye ben karar vermişim gibi yani rüyayı yaşıyordum sanki. Lucid falan olduğunu sanmıyorum bir de bazen benzer sekilde ne uyur ne uyanik bir sekildeyken -genelde uykumu alamadigim ve belirsiz sebeplerden ötürü uyandigimda (mesela gece 4 te yatip sabah 7 de kalktigimda) hayal gibi şeyler görüyorum. O bahsettiğim bir metrelik örümcek şeysi de onlardan hiriydi şimdi baglantı kurabildim mesela bazen hala yatakteyken kalkip bilgisayari aciyorum oyuna giriyorum 5dk sonra mesela tekrar gözümü açıyorum yataktayım ve uyanığım istesem kalkacagim ama uykuluyum tekrardan bu sefer kalkip tuvalete iniyorum mesela tekrar uyaniyorum. Bu tam olarak ne olabilir ve bu anlattigim rüyamıdır? Teşekkürler.

Ashina

Kayıtlı Üye
Rüya olduğundan neden şüphe ettin?İlk paragraf normal bir rüya.Rüyaların özelliğinden biridir saçma olmaları.Sende rüya gördün şimdi de rüyayı beğenmiyorsun.:)

Beğenmemek değil de onca zamandan sonra daha güzel bir şey görürüm diye ummuştum :D

Ashina

Kayıtlı Üye
Bende ruya gormeye basladıgımdan berı guzel ruyalar goremıyorum.

Korkuluk bu yukarıda bahsettiğin hastalık olabilirmi bizde? Uyku ilacı da antidepresan gibi sersemlik uyuşukluk bırakır mı? Kedi otu önerilmiş acaba ilaçtan önce bitkisel tedavimi deneyeyim sen ne dersin?

Ori

Kayıtlı Üye
Korkuluk bu yukarıda bahsettiğin hastalık olabilirmi bizde? Uyku ilacı da antidepresan gibi sersemlik uyuşukluk bırakır mı? Kedi otu önerilmiş acaba ilaçtan önce bitkisel tedavimi deneyeyim sen ne dersin?

Ben ılac kullanmanı kesınlıkle önermıyorum. Once daha basıt bır yerden baslamak gerek duzelmesını ıstıyorsan. Uykunu duzene sokman gerek ve gunde 6 saat kesın olarak uyuman gerek. Ozellıkle gece uykusunu almalısın. Bıtkısel tedavıyı bılmem daha ıyı gıbı ama normal ılaclardan uzak durmanı önerırım vucudu mahvedıyorlar. Şaka gıbı gelecek sana ama ben suan senın yerınde olmak ısterım. Uykuyu yemınle zar zor duzene soktum ve hala tam sokabılmıs degılım ama ruya gormeye basladım sahsen ve bu seferde ruyaların ardı arkası kesılmıyor. Aşırı derecede ruya goruyorum ve ıcınde bır tane olumlu ruya yok. Onceden 6-7 saat yatmadan ruya gormezdım sımdı ne zaman yatsam ruya goruyorum. BU rahatsız edıcı bır durum. Bence uyku duzenını normale cevır ve gece uykusunu kesınlıkle al duzelmeye baslayacak bır yontem.

Ashina

Kayıtlı Üye
Ben ılac kullanmanı kesınlıkle önermıyorum. Once daha basıt bır yerden baslamak gerek duzelmesını ıstıyorsan. Uykunu duzene sokman gerek ve gunde 6 saat kesın olarak uyuman gerek. Ozellıkle gece uykusunu almalısın. Bıtkısel tedavıyı bılmem daha ıyı gıbı ama normal ılaclardan uzak durmanı önerırım vucudu mahvedıyorlar. Şaka gıbı gelecek sana ama ben suan senın yerınde olmak ısterım. Uykuyu yemınle zar zor duzene soktum ve hala tam sokabılmıs degılım ama ruya gormeye basladım sahsen ve bu seferde ruyaların ardı arkası kesılmıyor. Aşırı derecede ruya goruyorum ve ıcınde bır tane olumlu ruya yok. Onceden 6-7 saat yatmadan ruya gormezdım sımdı ne zaman yatsam ruya goruyorum. BU rahatsız edıcı bır durum. Bence uyku duzenını normale cevır ve gece uykusunu kesınlıkle al duzelmeye baslayacak bır yontem.

Benim yerimde olmak niye istiyorsun şuan beni durumum daha vahim gibi gece uykum yok uyku düzenim yok mesela bu sabah 6 da kalktim gece sanirım 18 gibi uyumuştum ondan önceki 40 saat kadar falan uyuyamadım o ara gece 4 ile sabah 8 arası 4 saat uyku çekmişim bazen 20 saat kadar uyuyorum o da artık gözler kendiliğinden kapanıyor hani narkoz yediğinde tam gidecekken ki o bulanıklik gibi ben uzun zaman deneyimledim uyumak isteyince uyumuyorum uykumun gelmesi lazim yani şöyle ki uykum olsa da ayy hadi uyuyayım deyince yatamıyorum vücut bir şekilde zorlaması lazim dediğim gozler artik kapanacak noktaya gelene kadar yoksa 1-2 saat yatakta debelensem de çok zor uykuya geçiyorum bazen boş yere vakit kaybı diyorum. Gece uykum neredeyse yok oysa ki gece uyumam gerektiğini farkındayım ama aylardır dengeyi tutturamadım zorlama ile de olmuylr mecburen ne zaman uyumam gerekiyorsa o zaman uyuyorum kontrolü bıraktım.
İlaç bende kullanmak istemiyorum ama bitkisel bir şeyler deneyebilirim bunu kendi kendine düzeltmem mümkün değil gibi

Hiperaktifejderha

Banlı Kullanıcı
Önce yatağının yeri, nevresim vb şeyleri değiştir. Daha kaliteli bir uyku için yapılabilecekleri gözden geçir. Daha sonra gün içinde düzenli aktivite ve sağlıklı beslenme programı uygula. Uyumak için bitki çayları içebilirsin. Ama bunlar olmazsa bir doktora görünmek şart bence.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...