nazar boncuğu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

CaNDyCaTt

Kayıtlı Üye
Nazar boncugunun nazarı alma,nazardan koruma gibi bir etkisi mi var? Yoksa gerçekten 1500 km ötedeki cinleri dahi kendisine mi çekiyor? Eğer öyleyse musallat bu durumda mi basliyor?

SiyanürAsiti

Banlı Kullanıcı
Nazar şeytanın sembollerinden biridir. Ama 1500km ötekideki cinleri çeker diye bir bilginin doğrulugu tartısılır. Sadece müsibetten korunmak için nazar boncuğu takan insana tam ters etki yapar.

phenomenon

Kayıtlı Üye
1500 km ötedekileri çekeceğini sanmıyorum, ama nazarı önlediğini de düşünmüyorum. Kimisi der ki mesela, efendim birisi bana kötü gözle baktı nazar boncuğu çatladı. Evet ortada bir nazar var kesinlikle ve o anda, muhtemelen bakarken, nazar boncuğu dikkatini çekmiş ve bakışlarını o yöne yöneltmiş. Yani şöyle diyeyim, çok güzel bir kolye taktınız ama çok sade giyindiniz bu durumda insanların gözü elbisenize değil kolyenize takılır onun gibi bir şey. Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. Bunun dışında sadece nazar boncuğu taktınız diye musallat olayı olmaz. Musallat yaşıyorsanız ya birisi size birşeyler musallat ettirmiştir ya da ters bir yerden geçmişsinizdir, gece sıcak su dökmüşsünüzdür bir yerlere bunun gibi şeyler.

CaNDyCaTt

Kayıtlı Üye
Evet arkadaşlar anlıyorum , ozaman evde bulundurmamak daha iyi öyleyse. .?

Ori

Kayıtlı Üye
Ben sahsen ıyı degıl dıye bılıyorum ama sebebını sorsanız onu bıle hatırlamıyorum. Aklımda oyle kalmıs.

CaNDyCaTt

Kayıtlı Üye
Evet çoğunluk iyi olmadığını söylüyor ve şeytanın gözü olarak nitelendiriliyor , nedeni hakkında hiç kimse bir açıklama da bulunmuyor. Öğrenmek istediğim bir diğer mevzu da buydu zaten, neden iyi değil, neden kötüdür Nazar boncuğu?

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Evet çoğunluk iyi olmadığını söylüyor ve şeytanın gözü olarak nitelendiriliyor , nedeni hakkında hiç kimse bir açıklama da bulunmuyor. Öğrenmek istediğim bir diğer mevzu da buydu zaten, neden iyi değil, neden kötüdür Nazar boncuğu?

Son peygamberden sonra İslami gelenek ezoterizmi neredeyse tamamen reddetti.Bu yüzden tılsım, muska vs şeyler Allahtan başka bir şeyden medet umma olarak nitelendirildi ve yasaklandı.Bizim konumuzda ki 'nazar boncuğu' da göz sembolizminin ta eski mısırdan veya daha öncelerden bu yana yine şeytanlar veya kötü oluşumlar tarafından çarptırıldığı ve yine her şeyi gören göz olarak Allahın kendi ayetlerine ters düştüğü için-her şeyi bir tek o görebilir- iyi karşılanmamıştır ve yasaklanmıştır.

CaNDyCaTt

Kayıtlı Üye
Son peygamberden sonra İslami gelenek ezoterizmi neredeyse tamamen reddetti.Bu yüzden tılsım, muska vs şeyler Allahtan başka bir şeyden medet umma olarak nitelendirildi ve yasaklandı.Bizim konumuzda ki 'nazar boncuğu' da göz sembolizminin ta eski mısırdan veya daha öncelerden bu yana yine şeytanlar veya kötü oluşumlar tarafından çarptırıldığı ve yine her şeyi gören göz olarak Allahın kendi ayetlerine ters düştüğü için-her şeyi bir tek o görebilir- iyi karşılanmamıştır ve yasaklanmıştır.

Gerçekten çok ilginç?? Bukadarını da beklemiyordum açıkcası.. Ama bazı hocalar örnek veriyorum, korunma için, kurşun döküp, o kursundan bir parcasını koparıp okuyup ,bir şeyin içersine koyup üzerine de nazar boncugu yapıştırıp kapının sağ ustune astırtıyorlar.. Peki bu durumda korunma ve nazar boncuğu tezat oluşturmuyor mu?

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Nazar boncuğu yerine parlak birşey takmak,kırmızı bir aksesuar da aynı işi görür.Orada amaç kötü kem gözle bakan haset insanın bakışını dikkat çeken bir nesneye toplamak böylece onun negatif enerjisinden korunmaktır.Şimdi cinlere ne alaka,nereden uyduruluyor bu hiç anlamadım. Mavi her zaman huzur ve dinginlik rengi ve koruyucu bir renk.Mavi taşların da koruma enerjisi var.Örneğin Mısırda Lais taşı bol sarı yıldızlısından pek mabuldür.

Her kültürün nazar boncuğu farklı,Türkmenlerin kırmızıdır mesela,İranlıların göztaşı dedikleri taş ise Bakırsülfattan üretildiğinden "katır boncuğu" mavidir." Evil eye " yani "şeytan gözü" diye gerzekçe Türkçeleştirilen kelime ise "şeytanın gözü" değil "Kötü göz,kem göz" demektir İngilizcede. Kızarmış tavuk satan dükkanın " Dönen tavuğa" "Chicken Translate" yazması ile aynı şey bu.

Ne şeytan ne de cin sizin nazar boncuğunuzla uğraşacak kadar boşta değildir velhasıl kelam biz neden bu kadar boş şeyleri dert edinip soruyoruz bunu düşünmek daha faydalıdır.

CaNDyCaTt

Kayıtlı Üye
Nazar boncuğu yerine parlak birşey takmak,kırmızı bir aksesuar da aynı işi görür.Orada amaç kötü kem gözle bakan haset insanın bakışını dikkat çeken bir nesneye toplamak böylece onun negatif enerjisinden korunmaktır.Şimdi cinlere ne alaka,nereden uyduruluyor bu hiç anlamadım. Mavi her zaman huzur ve dinginlik rengi ve koruyucu bir renk.Mavi taşların da koruma enerjisi var.Örneğin Mısırda Lais taşı bol sarı yıldızlısından pek mabuldür.

Her kültürün nazar boncuğu farklı,Türkmenlerin kırmızıdır mesela,İranlıların göztaşı dedikleri taş ise Bakırsülfattan üretildiğinden "katır boncuğu" mavidir." Evil eye " yani "şeytan gözü" diye gerzekçe Türkçeleştirilen kelime ise "şeytanın gözü" değil "Kötü göz,kem göz" demektir İngilizcede. Kızarmış tavuk satan dükkanın " Dönen tavuğa" "Chicken Translate" yazması ile aynı şey bu.

Ne şeytan ne de cin sizin nazar boncuğunuzla uğraşacak kadar boşta değildir velhasıl kelam biz neden bu kadar boş şeyleri dert edinip soruyoruz bunu düşünmek daha faydalıdır.

Size boş gelen bu soru ya yorumunuz bana da oldukça boş geldi? Demekki neymiş; kime göre,neye göreymiş? Buyrun efendim boş boş düşünün?Zira bu ülke de halâ düşünce özgürlüğü var?

PateNoS

Kayıtlı Üye
Lavander çok iyi bir açıklama yapmış :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...