İki adet bebek ejderha dünyaya geldi (semender)

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Bbc'nin haberidir,ejderha olarak biliniyorlar.Elbette uçan alev saçan falan değil.Ama boyun ve gövde yüzgeçleri,pulları, 3lü ayak pençeleri ile mitolojk resimlerde gördüğümüz ejderhanın minyatür versiyounu bunlar. Neticede semender,güney yönü, ateş elementini temsil eden boyutlar arası koruyucu varlığın dünyadaki izdüşümüdür. Fotoğtaflarda yumurtlama döneminden,yumurta çıkışına kadar incelemeleri var.O kadar önem veriyorlar ki sempozyumlar, gözlem grupları filan yapılıyor bu miniklere :)

http://www.bbc.com/turkce/haberler/...-post.AEP-Turkey-dragons.18-65.FemaleAd1.mktg

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Verilen tarih civarında (30 mayıs) rüyamda elimde bir ejder yumurtası tutuyordum. Yumurta çatlıyordu ve yavru ejder sağlıklı olsun diye ılık bir kap suya batırıyordum. Orada canlanıyordu. Sonra salmıştım. Şaşırdım görünce.

Hiperaktifejderha

Banlı Kullanıcı
Bu minik ejderhalar hakkında biraz da ben bildiklerimi aktarayım: Ne yazık ki efsanelerdeki ejderhalar gibi parlak ve renkli bir derisi ya da keskin gözleri yok; bunların derisinde neredeyse hiç pigment yok ve neredeyse körler. Zaten mağarada karanlıkta gelişiyorlar. Görme duyuları ne kadar ilkel olsa da koku alma ve işitme duyuları bir o kadar gelişmiş. Üreyip gelişmeleri oldukça uzun zaman alan bu hayvancıkların üreme ve gelişmeleri oldukları zaman alıyor ve yaşam alanları oldukça dar bir çevre. Bu yüzden birçok çeşidi kaybolmuş. Haberdekiler de uzun zaman sonra bulunmuş zaten. Bu kadar nadir bulununca da incelenmesi oldukça zor. Vücutlarının işleyişleri çok değişik; kimi yerde amfibi kimi yerde omurgalı diye sınıflandırılmış. İsmi mağara semenderi olarak geçse de bazı özellikleri semenderlerle uyuşmuyor.
Ejderhaya benzetilme sebebi ise 17. yüzyılda bir araştırmacının bir eserinde olmları bebek ejderha diye nitelendirmesi. Ama bana sorarsanız ejderhalarla hiçbir alakası yok.