cinlerle evlilik mümkün ve vakidir ama islami açıdan caiz olup olmadığı konusu hep tartışılagelmiştir, bazı imamlar caiz derken bazıları da caiz değildir demişlerdir, ama genel olarak kerih görüldüğü de bir gerçektir, hepimizin çevresinde bu tür sorunları yaşayan insanlar çıkıyor, çoğu kez şahit olmuşuzdur, bu ilişkinin nasıl gerçekleştiği meselesiyse biraz muğlak gibi, kaynaklarda bunun nasıl gerçekleştiğine dair net bişeye ben rastlamadım, cinle insan ilişki yaşarken bu ilişki hangi boyutta oluyor insan mı cinin boyutuna geçiyor yoksa cin mi insanın boyutuna geçiyor bilmiyorum, aslında benim de çok merak ettiğim bir konu bu, cin insan suretinde açıkca gelerek mi oluyor yoksa rüyada falan mı gerçekleşiyor yoksa her iki şekilde de oluyor mu? mesela bazı tefsirlerde firavun kıssası anlatılırken şöyle bişey geçer, rivayet edildiğine göre firavun eşi hz asiye ile ilişki yaşamak istediği zaman, ona hz asiye suretinde bir cin gelerek halvet olurmuş, bu yüzden firavunun hz asiye'ye hiç dokunamadığı kaydedilir, bu rivayette geçtiğine göre kanlı canlı olarak bizim boyutta da bu işin olabildiği anlaşılıyor, çocuk meselesinde de genel olarak bildiğim yaşanan ilişkiden cin çocukların olabildiği yönünde ama insan çocuklar oluyor mu bu konuda da net bişey yok, ama bazı kaynaklarda deccal(aleyhillane)'nin ebeveynlerinden birisinin cin olduğu yönünden bilgiler var, deccal'in israiloğullarından bir adam olduğu kesin, ırkı olduğuna göre heralde babası insan olsa gerek, bu durumda annesinin cinlerden olması lazım gelir, annesiyle ilgili incelediğim rivayetlerde böyle uzunca elleri ve burnu olan yılışık çirkin bir tip olarak tasvir ediliyor, burdan anladığım annesinin cinlerden olabileceği yönünde, ama kesin bişey söylenemez açıkcası...

bu konuda müracaat edilebilecek kaynaklar; imam şibli'nin ahkamül can kitabı bunlardan ama türkçe çevirisi iyi değil ben çok yavan buldum tatmin edici değil, imam suyutinin bu konuyla ilgili bir kitabı var türkçesi varsa müracaat edilebilir, bu konuda tavsiye edeceğim kaynak "99 soruda cinler" isimli kitab, kitapçıda gördüm bi kaç sayfasına göz attım kaynaklardan konu ciddi şekilde araştırılarak sorulara tamin edici olur mu bilmem ama kesin cevaplar verilmiş, ben beğendim ilk fırsatta alıp okuyacağım, konuyu merak eden arkadaşlara da nacizane tavsiye ederim....