Burçlara göre 4 grup

kan

Kayıtlı Üye
Zodyak ya da burçlar kuşağı 12 burçtan oluşur. 3 Ateş elementi, 3 Hava elementi, 3 Su elementi ve 3'te Toprak elementi vardır. Astrolojide burçlar dört gruba ayrılmıştır: Ateş, toprak, hava ve su. Her grupta üç burç bulunur. Kişinin hangi gruba ait olduğu bilinirse temel kişilik özelliklerinin daha iyi anlaşılabildiği varsayılır. Ateş burçları; Koç, Aslan ve Yay'dır. Toprak burçları; Boğa, Başak ve Oğlak'tır. Hava burçları; İkizler, Terazi ve Kova'dır. Su burçları; Yengeç, Akrep ve Balık'tır. Ateş grupları Sezinsel tiplemeye girerler. Sezinsel yapıya sahip olan ateş gruplarından Koç ve Yay burçları çok çabuk bir şeyler sezinleyip hemen harekete geçerler. Yani üzerinde çok düşünmeden karar alıp, ona bağlı hareket edebilirler. Aslan burcu, Koç ve Yay burcuna nazaran dahadikkatli hareket eder Psikolojik açıdan Sezinsel Tiplemenin Zıddı Duyumsal Tiplemedir. Astrolojide buna Toprak Grupları denk gelir. Toprak grupları Duyumsal'dır, Dokunmak, tutmak isterler. Genellikle tutulabilir, dokunulabilir olan şeylere inanmaya meyillidirler. İşlerini emniyete almak, maddi kazançlarından emin olmak, arkalarını daima güvencede tutmak isterler. Hava ve Su grupları da psikolojik açıdan birbirlerinin zıddını oluştururlar. Tıpkı Ateş ve Toprakta olduğu gibi. Nasıl ki Ateş Grubu bir burç sezgiyle ilerlerken, Toprak grubu mantıkla ilerler. Toprak grupları yapacakları işten emin olmak isterler, halbuki Ateş grupları sezgileriyle hareket edip, ona göre davranır ve yaşarlar. Hava grupları psikolojik açıdan düşünsel tiplemeye, su grupları ise duygusal tiplemeye girerler. Hava gruplarından Terazi, Kova ve İkizler burcu düşünsel tiplemede yer alırken, su gruplarından Yengeç, Akrep ve Balık duygusal tiplemede yer alır. Mesela düşünsel tiplemedeki bir kişi, yaşadığı bazı olayları duygusal karşılamak yerine, o olayı mantığıyla halletmeye ve çözmeye çalışır. Hava grupları objektif olarak değerlendirilirken, su grupları daha sübjektif olarak görülür. Hava grupları hissel bir yapıdayken, su grupları duygusal bir yapıdadır.

Sitra_Ahra

Kayıtlı Üye
ayrıca her burç grubu kendi arasında iyi anlaşır, mesela su grupu olan yengeç akrep ve balık kendi aralarında iyi anlaşır. bunun yanı sıra dost elementlerde vardır, su grubu ve toprak grubu da iyi anlaşır. hava ve ateş grubu da birbirinin dostudur. (su toprağı besler, hava olmadan ateş olmaz gibi düşünebilirsiniz)

4 elementin yanı sıra karakter açısından da burçlar 3'e ayrılır.

yönetici burçlar: yengeç , koç, oğlak, terazi
değişken burçlar: balık, yay, ikizler, başak
sabit burçlar: akrep, aslan, kova, boğa

her 4'lü burç grubu kendi arasında uyumsuzdur.

birbirine zıt elementler ise:

su - ateş
hava - toprak

şeklindedir.

her burcun anlaşamadığı bir tane can düşmanı vardır. bu kendi elementinin tersinin kendi karakter burcuna eşittir.

mesela ikizler burcunun azılı düşmanı karşıt grubu olan hava'nın değişkeni olan başaklardır.

ya da kovanın azılı düşmanı yine karşıt grubun sabiti olan boğadır.

tabi bu yazılanlar genellemedir, sizin doğduğunuz günden tutun dakikasına kadar karakteriniz etkilenir.

Ashina

Kayıtlı Üye
Ben Boğa burcuyum hayatıma kaç tane Boğa girdiyse hiçbiriyle anlaşamadım. Aslında anlaşamama da değil ama sanırım inatçılık bizim bariz bir özelliğimiz iki tarafta inatçı olunca ortaya ilginç şeyler çıkıyor :) sohbetin oluyor arkadaşlık kuruyorsun ama sürekli münakaşa.
Yeri gelmişken belirteyim ben günlük burç yorumları saçma sapan gazete arkası astroloji köşeleri vs.hiç bir zaman inandırıcı bulmadım. Burçların genel özellikleri vardır ama bu günlük burç ve ilişki yorumlarını biraz rant elde etme amaçlı olduğunu düşünüyorum.

• Beğendim
Tepkiler: Hnd

kan

Kayıtlı Üye
günlük burç yorumlarını herkes yazabilir aslında :) :) bugün aslanlar çok dinamik bir gün geçirecek ve ailevi bağları sağlamlaşacak. falan filan :)

Isobelzxc

Kayıtlı Üye
Burclari gruplara ayırıp bunlar üstünden yorum yapmak yanıltıcı olabilir çünkü esas doğum haritasıdır değerlendirilmesi gereken.. Yine de kaba taslak bir fikir verebilir