Zihninizi Durultmak/Dinginleştirmek İçin Neler Yaparsınız?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Brainist

Kayıtlı Üye
Benim zihnim bulanık olduğunda, odaklanmada güçlük çektiğimde bir işi bitirmeden başka bir işe zihnim kilitlenir, o kilitlendiğim şeyi çözemediğimde başıma ağrılar girer bırakırım, düşünmede zorluk çekerim. Bu tarz durumlarda müzik veya film işe yarıyordu fakat son zamanlarda bunlarda etkisiz kalmaya başladı ve günümü düşünmede zorluk ve bir baş ağrısıyla geçirmeye başladım. Sizlerin fikirlerini almak istiyorum. Böyle olduğunda zihni durultmak için ne yapmalı? Siz neler yapıyorsunuz?

shado

Banlı Kullanıcı
Hiç bir şey düşünmemeye çalışın susturun zihninizi belkide ise yarar.;)

Brainist

Kayıtlı Üye
Ben o treni kaçırdım diyebilirim. Benim için hiçbir şey düşünmemek diye bir şey olamaz. Böyle bir şey imkansız ve olmasını da istemediğim için imkansız. Benim istediğim zihnimi daha verimli hale getirmek, önemli konulara saatlerimi sanki birkaç saniyeymişçesine verebilmektir.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
İlk önce sorularımızı sorular bölümüne açıyoruz.
Böyle durumlarda genelde kısa nefes terapileri iş görür.Başlangıç için olanlardan bir tanesini kullanabilirsiniz.
Veya açık pencerelerin olduğu kısmi temiz bir havada prana çekme tekniğini kullanabilirsiniz; Dil üst dişlere yakın bir şekilde damağa değdirilir ve yedi saniye diyafram nefesi alınır, bir saniye tutulur ve yine yedi saniyede verilir.Bol ağaçlı ortamlarda -ne kadar mümkün bilmiyorum- daha iyi sonuçlar sağlar.
Bunun gibi bir çok teknik var.

Brainist

Kayıtlı Üye
İlk önce sorularımızı sorular bölümüne açıyoruz.
Böyle durumlarda genelde kısa nefes terapileri iş görür.Başlangıç için olanlardan bir tanesini kullanabilirsiniz.
Veya açık pencerelerin olduğu kısmi temiz bir havada prana çekme tekniğini kullanabilirsiniz; Dil üst dişlere yakın bir şekilde damağa değdirilir ve yedi saniye diyafram nefesi alınır, bir saniye tutulur ve yine yedi saniyede verilir.Bol ağaçlı ortamlarda -ne kadar mümkün bilmiyorum- daha iyi sonuçlar sağlar.
Bunun gibi bir çok teknik var.

Ben sadece işimi görüp kaçmak istemiyorum, bu konu üzerinde tartışalım ve bu sorunu yaşayan arkadaşlarımız da faydalansın maksadı ile bu sekmeye açtım. Ben yardım istemiyorum, sadece bilgiye ihtiyacım var. Şöyle düşünebilirsiniz: Bir kişi aç fakat dilenmiyor, yemek yemek için doğayı kullanıyor.

escano

Banlı Kullanıcı
En iyi yol ara vermek. Beyin yorulunca öyle yapar. Kafanı dağıtıp tekrar otur çalışmana. Ha her aklın dağıldığında ara verme ama.

Brainist

Kayıtlı Üye
En iyi yol ara vermek. Beyin yorulunca öyle yapar. Kafanı dağıtıp tekrar otur çalışmana. Ha her aklın dağıldığında ara verme ama.

"Kafa dağıtmak" fiilini açıklayabilir misin? Mesela kafanı nasıl dağıtırsın? Kafanı dağıtman gerektiğine nasıl karar verirsin ve kafanı dağıttığını nasıl anlarsın?

Sitra_Ahra

Kayıtlı Üye
denediklerim arasında en olumlu sonucu açık havada derin nefes almakla aldım. aslına her zaman derin nefes almak gerekiyor kafamızın rahat olması için fakat yıllarca yanlış nefes aldığımız için kök bağlamış değiştiremiyoruz.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Ben sadece işimi görüp kaçmak istemiyorum, bu konu üzerinde tartışalım ve bu sorunu yaşayan arkadaşlarımız da faydalansın maksadı ile bu sekmeye açtım. Ben yardım istemiyorum, sadece bilgiye ihtiyacım var. Şöyle düşünebilirsiniz: Bir kişi aç fakat dilenmiyor, yemek yemek için doğayı kullanıyor.

Anlıyorum, ilk cümlemden sonra dediklerim hala geçerli o halde.
Ek olarak zihinsel üretkenlik kısmende olsa sakral çakrayla ilgilidir.Bu çakrada ki bazı duygusal blokajlar buna neden oluyor olabilir.

Ori

Kayıtlı Üye
Bol lımonlu bır bıtkı cayı ıcıp hafıf yatay bır koltuga gecın ve derın nefesler alın, verın. İnternetten rüzgar sesi açın ve kendınızı o sese bırakın. Ben nadıren oyle yapıyorum ve işimi goruyor.
Sıze tavsıyem gun ıcerısınde bır avuc cevız tuketmeniz.

escano

Banlı Kullanıcı
"Kafa dağıtmak" fiilini açıklayabilir misin? Mesela kafanı nasıl dağıtırsın? Kafanı dağıtman gerektiğine nasıl karar verirsin ve kafanı dağıttığını nasıl anlarsın?

Sınavlarda en büyük sorunlardan birisi soruları okuyup anlamamaya başlamaktır. Bu durumda ara verilir nefes egzersizleri yapılır beyin bir süre dinlendirirlir. Kafamızı dağıtmamız gerektiğini de böyle anlarız. Uzun çalışmalardan sonra beyin yorulur, aynı satırı defalarca okumaya başlarsın. Böyle durumlarda odandaysan odandan çıkıp ailenle görüşebilir, uzanıp dinlenebilir, camdan biraz kafanı çıkarıp hava alabilirsin. Çalışmana geri döndüğün zaman eğer daha iyi anlıyorsan kafanı dağıtmışsındır. Eğer anlamıyorsan hala biraz daha ara verebilirsin ki genellikle buna gerek kalmıyor. Ama ara verdiğin süre uzun olmamalı ve televizyon vs izlememelisin. Bu benim görüşüm olmakla beraber televizyon izledikten sonra çalışmak aklını dağıtıyor. Aynı şey bilgisayar da da geçerli.

Hiperaktifejderha

Banlı Kullanıcı
Muhtemelen yanlış düşünüyorsunuz bu yüzden başınız ağrıyor. Akşamları beyin tüm günün yüklenmesini taşır. Bu saatlerde bir şeyler düşünmek isterseniz kafanız iyice allak bullak olur. Bu yüzden beyninizi yoracak işlerinizi sabah saatlerinde yapmanızı öneririm. Eğer sabah kalkamıyorsanız gün içinde 20'şer dakikalık uyuma molaları verin ki beyniniz dinlensin. Ayrıca baş ağrılarınız için doktora gitmenizi tavsiye ederim.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Sevdiğiniz birşeylerde dinlenmek gerek bunun için.Mesela doğa seslerini dinlemek dinlendirici müzik dinlemek,nefes egzersizi yapmak fayda sağlayabilir.Eğer bu durum kronikleşmiş ise çakra dengeleme başta olmak üzere biyolojik saatimize göre yaşam tarzımızı dizayn etmemiz gerekebilir.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Benim zihnim bulanık olduğunda, odaklanmada güçlük çektiğimde bir işi bitirmeden başka bir işe zihnim kilitlenir, o kilitlendiğim şeyi çözemediğimde başıma ağrılar girer bırakırım, düşünmede zorluk çekerim. Bu tarz durumlarda müzik veya film işe yarıyordu fakat son zamanlarda bunlarda etkisiz kalmaya başladı ve günümü düşünmede zorluk ve bir baş ağrısıyla geçirmeye başladım. Sizlerin fikirlerini almak istiyorum. Böyle olduğunda zihni durultmak için ne yapmalı? Siz neler yapıyorsunuz?

Kimi insanın zihni ara verdiğinde durulur sakinleşir.Bu herkes için geçerli değil.Kişinin yapısına bağlı buda değişir.Kimi insan ara verdiği için de rahatsızlık,huzursuzluk duyar.Bu durumda zihin kilitlenmeyi yaşamaya devam eder.O iş her ne ise başlamadan önce zihni hazırlamak gerekir.Yola çıkmadan önce arabaya yeterli benzin konulmalı ki yolda durup benzinci aranmasın.
Zihin hazır olursa belki meditasyonla belki hazırlama surecinde kendini alıştırma ile yolun tamamlanacağını düşünüyorum.

Brainist

Kayıtlı Üye
Sınavlarda en büyük sorunlardan birisi soruları okuyup anlamamaya başlamaktır. Bu durumda ara verilir nefes egzersizleri yapılır beyin bir süre dinlendirirlir. Kafamızı dağıtmamız gerektiğini de böyle anlarız. Uzun çalışmalardan sonra beyin yorulur, aynı satırı defalarca okumaya başlarsın. Böyle durumlarda odandaysan odandan çıkıp ailenle görüşebilir, uzanıp dinlenebilir, camdan biraz kafanı çıkarıp hava alabilirsin. Çalışmana geri döndüğün zaman eğer daha iyi anlıyorsan kafanı dağıtmışsındır. Eğer anlamıyorsan hala biraz daha ara verebilirsin ki genellikle buna gerek kalmıyor. Ama ara verdiğin süre uzun olmamalı ve televizyon vs izlememelisin. Bu benim görüşüm olmakla beraber televizyon izledikten sonra çalışmak aklını dağıtıyor. Aynı şey bilgisayar da da geçerli.

Sınav ancak bir kişinin senden daha bilgili ve/veya daha zeki olduğunu kabul ettiğinde meşrulaşır. Günümüzeki sınav sisteminde ise senden daha güçlü olduğunu kabul ettiğinde mümkünleşiyor. Ben bunları kabul etmediğim için sınav sistemlerinden uzakta bir yaşam sürdürüyorum. Çalışmalarım daha farklı konularda, konu bu olmadığı için bunları açıklamayacağım.

Konuya olan ilgileriniz için hepinize teşekkür ederim. Eminim bu tarz sorunlar yaşayan arkadaşlarımız için faydalı olacaktır. Benim sorunum ise düşünce sistemimde olan bir sorundu, dün bazı detaylarını çözdüm, öncelikle karanlıktan ve gereksiz negatif düşüncelerden arınmam gerektiğini farkettim. Bunları bir düzene oturtmaya başladım ve bugün daha iyiyim. Benim sorunum odaklanma değil, odaklanmada geçen sürenin bir kayıp olacağını düşünmem olduğunu çözdüm. Meditasyon ve hayal kurmada doğal bir yeteneğe sahibim. Bunları da yapamama neden olan da aynı düşünce. Şuan sadece kaybettiğim birkaç aya üzülüyorum.
Baş ağrısı ise doktorun çözemeyeceği bir konu, onlar sadece ağrı kesici yazıp yolluyorlar. Baş ağrıları bana hatalı bir kararım olduğunu ve düşünce sistemimde hatalar olduğunu belirtiyor. Kolunuza iğne batınca yada sıcak bir şeye temas edince olan acı gibi düşünebilirsiniz. Bu yüzden bu tarz uyarılar önemlive tıp bunları çözecek kadar ilerlemedi, klasik fizik ile kuantum felsefesi kadar farklı tıp ile düşünce bilimi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...