Sorularla kafa dağıtalım.. :)

Ori

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar soru sorma merakı olanlar için böyle bir konu açmayı uygun gördüm. Uygun sorulara alıntı yaparak cevaplarınızı yazabilirsiniz. :)
Bu başlığı lütfen sorular bölümüne açacağınız yardım konuları gibi algılamayınız. Sadece kafamızı kurcalayan genel sorular için açmış bulundum.

Ben sorumu sorayım..

Sizce hayalgücümüz neden var?

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Hayalgücünün varlığının sebebi bilincin varlığıdır. Sizce dinler neden var?

Ori

Kayıtlı Üye
Bence dinler insanın azgın hayal gücünün doğurabileceği düzen bozan durumları etki altına alıp dünyayı daha yaşanabilir hale getirmek için var.
Sizce bilinç neden var?

Bu soruya bende cevap vermek ısterım. Bilinç bana göre bizim hareketlerimizi gözlemlemek için bize verilen deneye tabi tutulmuş bir yeti.

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
Bence dinler insanın azgın hayal gücünün doğurabileceği düzen bozan durumları etki altına alıp dünyayı daha yaşanabilir hale getirmek için var.
Sizce bilinç neden var?
Bilinç insanları her düşündüğü davranışı yapmasından kurtaran rüya karabasanı gibi hayatta normal birey olarak yaşamamız için var.Sizce dünyayı diğer gezegenlerden farklı kılan nedir?

arzirumi

Kayıtlı Üye
İş
İlahiyat Öğrencisi
Bu soruya daha güzel cevap verilir miydi bilmiyorum. :)

arzirumi

Kayıtlı Üye
İş
İlahiyat Öğrencisi
Dünyayı diğer gezegenlerden farklı kılan özellik yaşıyor ve yaşatıyor olmasıdır. Bu arada bir önceki mesajım sayın korkuluk içindi. Sizinde cevabınız güzel.

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
Dünyayı diğer gezegenlerden farklı kılan özellik yaşıyor ve yaşatıyor olmasıdır. Bu arada bir önceki mesajım sayın korkuluk içindi. Sizinde cevabınız güzel.
Tahmin ettim :) herkesin farklı tarz cevabı olabilir benimki biraz daha değişikti

Ori

Kayıtlı Üye
Bilinç insanları her düşündüğü davranışı yapmasından kurtaran rüya karabasanı gibi hayatta normal birey olarak yaşamamız için var.Sizce dünyayı diğer gezegenlerden farklı kılan nedir?

Yaşanılabilir olması. Bazıları evrenın merkezı oldugunada ınanıyor. Tabı bu durum bana pek mantıklı gelmıyor ama ınananlara saygı duyarım. Benım ıcın dunya cehennemın merkezı orası ayrı. Dusunsenıze ıcınden cıkamıyorsunuz dedıklerınde evrenı kastedmıs olabılırler belkıde..
Bu arada tesekkurler sevgılı arzirumi.

arzirumi

Kayıtlı Üye
İş
İlahiyat Öğrencisi
:)
Başka soru gelirse düşünme yetilerimiz verilen bu farklı tarz cevaplarla gelişmiş bakış açımızda biraz daha genişlemiş olacak.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Bilincin varlığının sebebi bilinmez. Çünkü kaynağının sebebi de yoktur, sebeplerin sonuncusudur. Ve ya sebeplerin sebebi. Ve ya sebeplerin yok olduğu yerde var olmuş.

arzirumi

Kayıtlı Üye
İş
İlahiyat Öğrencisi
Bilince düşünme, kavrama, anlama ve maddesel yorumlama yeteneği dersek bu varlığın yaratılışının temelinde yatar.
İslamda bu cüz-i iradedir. İnsan = Bilinç bizleri insan olarak diğer varlıklardan üstün kılan da budur.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Sizce neden bedenli yaratıldık? Bana bir tür kısıtlama gibi geliyor sanki ruhu hapsediyor.

Zelil edilmiş bir şekilde dünyaya gönderildiğimiz için.Haliyle bu gezegenin unsurlarıyla yaratılmış olmalıydık çünkü ruh maddeye direk etki edemez.Süptil bedenlere ihtiyaç duyar.Ruhumuz daha da geliştiğinde yani başka bir boyut ve alemde enkarne olduğunda daha da ruhani olacağız.

Hiperaktifejderha

Banlı Kullanıcı
Ruhumuzun kaynagını yaratıcı olarak bılıyoruz. Tabı bu sorunun ateıstlerın dılınde kı cevabınıda merak etmıyor degılım. Sızce kaynagı ne olabılır?

Belki de ruhumuz bu boyuta ait olmadığından maddesel bir kaynağı yoktur ama başka bir boyutta maddesel olarak bir varlığı olabilir. Bizdeki atomların başka boyuttaki versiyonu gibi.

birkangs

Kayıtlı Üye
Dinler bence insanların nefislerinden dünyeviliklerinden sıyrılıp yüksek insan bilincine yani özlerine ulaşmak için oluşturulmuş metodlardır. Bugün insanların söylediği gibi bu dine inanmazsınız ucunda büyük azap var şeklindeki düşüncelere inanmıyorum o zaman özgür irade dediğimiz şeyin varlığı sorgulanır bence.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Hayal gücümüz neden var? / Mide bedensel ihtiyaçlar için, gıdaları işleme alan bir bölüm olarak varsa, hayal gücü de ruhun bedenle olan köprüsünün ihtiyacı için gereken gıdadır ve işleme alan bölüm de beyindir.

Dinler neden var? / Dini olarak (inanan biri için) bedenli halde gerçekleri hatırlamak ve sınav alanında geçişi sağlamak için var. Bilimsel olarak insanın bir nevi savunma ihtiyacını karşılamak için insanın kendisi tarafından kurgulanmıştır.

Bilinç neden var? / İlahi olarak, varlığımızın farkına varabilmemiz ve teşekkür edebilmemiz için. Bilimsel olarak henüz bunun cevabı yok.

Dünya'yı diğer gezegenlerden farklı kılan nedir? / Bu soru hangi gezegenler için sorulduğuna göre değişir. Henüz kendi sistemimizdeki gezegenler hakkında bile çok az bilgiye sahipken net bir cevap bulamayız. Kaldı ki bu da, parmağımızın ucuna bulaşan bir kaç kum tanesine göre kainattaki bütün kumsallar hakkında bir sonuca varmaya çalışmaya benzer.

Neden bedenli yaratıldık? / Öyle gerektiği için, bunun neden gerektiğini ise yaratıcıdan başka bilecek olan yok. Buna ek olarak, ilk yaratıldığımız bedenli halimizle bu gezegene gönderilip, gezegen üstünde türeyen bedenliler arasında çok ciddi farklar var. Kaldı ki, insan tam bedenli değil, yarı bedenli bir varlıktır. Zira asıl yaratılış şeklimiz nurdur, bu da Dünya ile kaplanmıştır. Maddemiz Dünya'dır, yani yıldızların tozudur, yani madde kainattır. Yani ilahi nurun kainatla kaplanmış halidir, mikro kozmik modeldir.

Ruhun kaynağı nedir? / Yukarıda dediğim gibi, nurun bir parçası ve çeşididir. Haliyle kaynağı O'dur.