Sorularla kafa dağıtalım.. :)

TravisBickle

Kayıtlı Üye
Ben Tanrı' nın esprilerine gülüyorum. Aramızda garip bir şaka anlayışı var. O da gülüyor olmalı ki başka bir espriyle cevap veriyor.

Kirkel

Kayıtlı Üye
Peki sizce neden dinlerde peygamberler ve diğer inanışların kurucusu veya yol göstericileri hep erkek. Yani islamiyette baktığımız zaman bütün peygamberler erkek hadi bunun bir açıklamasını bir yerden okumuştum . Ama dünyanın var oluşundan bu yana neden hep bu konularda erkekler öncü olmuştur? Bu birazcık feminen bir soru gibi oldu ama aklıma takılan bir soruydu bu yüzden buraya yazmak istedim.

sasr

Kayıtlı Üye
Peki sizce neden dinlerde peygamberler ve diğer inanışların kurucusu veya yol göstericileri hep erkek. Yani islamiyette baktığımız zaman bütün peygamberler erkek hadi bunun bir açıklamasını bir yerden okumuştum . Ama dünyanın var oluşundan bu yana neden hep bu konularda erkekler öncü olmuştur? Bu birazcık feminen bir soru gibi oldu ama aklıma takılan bir soruydu bu yüzden buraya yazmak istedim.

Çünkü yaratılan ilk insan erkek olduğu için diyorlar. Ki bu birkaç kişinin uydurması da olabilir. Bilinmez.

T

thepotential

Erkek birey maneviyatın anasıdır.Dişi ise maddiyatın.Doğayı kim yarattı ? Doğa ana deriz değil mi? Gökyüzü de yani daha ruhani maddeselden uzak ve sonsuz olan da gök babadır.Erkek yani.
Hz.Muhammed sav hepimizi manevi annesidir, bizim maneviyatımızı doğuran kişidir.

La-edri

Kayıtlı Üye

Bakisacisina göre degisir aslinda.

Kadin dogurgan bir varlik tir ve tabiyati geregi yavrusu icin yol göstrendir önder ögretmen ve egitmendir bunun bir üst seviyesi zaten peygamberlik degilmidir.

sasr

Kayıtlı Üye
Bakisacisina göre degisir aslinda.

Kadin dogurgan bir varlik tir ve tabiyati geregi yavrusu icin yol göstrendir önder ögretmen ve egitmendir bunun bir üst seviyesi zaten peygamberlik degilmidir.

Merhaba efendim. Kadınların ne olduğunun aslında bir önemi yok bu durumda.Önemli olan neden bu zamana kadar ikinci planda bırakıldılar. Bakışaçıları tabiki var ve çeşitlilik gösterir ama gidişatta bozukluk varsa bakışaçıları önemini yitiririr. Bende şahsen eskiye doğru baktığımda kadınların önemli bir noktada gorundugunu cok nadir hatırlarım. Genel olarak hep erkekler üstün gösterilmiştir. Kadının doğurganlığı onu zamanında hiç yüceltmedi aksine kullandırttı. Bunlarıda görmek lazım. Mesela zamanında kız çocukları gömülüp duruldu. Kadınlar erkek doğurmak için kullanıldı. Bu kadını üstün yapmadı.

origanum

Yönetici
Bu bir sinüs eğrisi. Kadim medeniyetlere bakın hep ana tanrıça kültü vardır. Gelişim olması için dalgalanmak şarttır ve kadınlar kendilerini dibe erkekleri zirveye kademeli olarak çıkarmıştır, zamanı gelince aynı hızda tam tersi olacaktır. Tarih hep çarpıtılarak yazılır ve içinde bulunulan çağa göre yeniden şekillenerek yazılır. Hayat çok büyük bir tiyatro.

La-edri

Kayıtlı Üye
Merhaba efendim. Kadınların ne olduğunun aslında bir önemi yok bu durumda.Önemli olan neden bu zamana kadar ikinci planda bırakıldılar. Bakışaçıları tabiki var ve çeşitlilik gösterir ama gidişatta bozukluk varsa bakışaçıları önemini yitiririr. Bende şahsen eskiye doğru baktığımda kadınların önemli bir noktada gorundugunu cok nadir hatırlarım. Genel olarak hep erkekler üstün gösterilmiştir. Kadının doğurganlığı onu zamanında hiç yüceltmedi aksine kullandırttı. Bunlarıda görmek lazım. Mesela zamanında kız çocukları gömülüp duruldu. Kadınlar erkek doğurmak için kullanıldı. Bu kadını üstün yapmadı.

Sevgili sasr,

Insanin tercihini Yaratan'a mal edemeyiz ki.

Warcraft_

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar soru sorma merakı olanlar için böyle bir konu açmayı uygun gördüm. Uygun sorulara alıntı yaparak cevaplarınızı yazabilirsiniz. :)
Bu başlığı lütfen sorular bölümüne açacağınız yardım konuları gibi algılamayınız. Sadece kafamızı kurcalayan genel sorular için açmış bulundum.

Ben sorumu sorayım..

Sizce hayalgücümüz neden var?

insan başlı başına atomlardan oluşmakta vücudumuzdan ağzımızdan çıkan herşey atomdur... ama bunu bilmiyoruz bir kitapda okumuştum
hayalgücüne gelince düşünmek dünyadaki en güzel duygu hayallerimiz dünyada gerçek olmasa bile rüyalar aleminde lucid rüya dedikleri teknikle
yani binevi rüyada olduğunu anladığında iş değişir.. O zaman muhteşem olaylar olur... saygılarımla :)

taroh

Kayıtlı Üye
insanların pis enerjisinden kirlenmemek için ne yapmalıyım? göz ardı etmek de bir yere kadar.

Ü

Üye silindi 58480

Ruh diye birsey vardir
Fakat herkes ruh tasiyacak diye bisey yoktur.
`Siz onlari diri sanirsiniz ama onlar oludurler` ayet.
Organizma ruhu olmadan da yasayabilir. Agaca agac der, acikinca gidip yemek yer. Tuvalet ihtiyaci gelince bedeni onu tolete goturur.
Ama yasayan olulerdendir kendi kendini bilemez hicbizaman

Ayette olu ile diri arasinda keskin bir farka dikkat cekiliyor. Goz goze dogrultuda ama bakislari boslukta kaybolup matlasan tipler vardir. Yasayan oluler vardir aramizda.

Hatta bunun kademeleri vardir
`Biz onu kutsal ruh ile destekledik` ayet. Demek ki ruh denen sey Allahin organizmaya olan harici ve bir ozel destegidir. Bu destek herkese verilmiyor. Herkez ruhu ile yasayamaz. Cok insan var ki ezbere yasar. Suursuz hareketler sergileyenler vardir.

tekyol

Kayıtlı Üye
Şimdi kast ettiğin hayvanlarla aramızdaki farksa bu farkındalığımızın olmasından geçer.Bazı insanlar farklı düşünür,bana göre bunlar IQ saçmalığıyla ölçülmez.Ben ise şöyle derim zeki hissedersen zeki olursun ,bunu anlamıyorsan aptal olursun.(son cümle yanlış oldu biraz.)

chakrasonline

Kayıtlı Üye
Hayalgücünün varlığının sebebi bilincin varlığıdır. Sizce dinler neden var?
kendi inandığım dini tabii olarak hak din kabuk ettiğimden dolayı insan icadı olmadığına inanıyorum, bu durumda dinin varolma sebebini değil insanlığın varolma sebebini sorguluyorum ve din cevabını veriyorum -kendi kendime-. diğer dinler için konuşacak olursak insanın kendini konumlandırma isteği, önceden 'yok' olduğunu idrak edemeyişle birlikte ileride 'yok' olacağına dair duyduğu korku ve kabullenememezlik, sonucu olarak hayatına anlam yükleyip dinince doğru olan davranışları yaparak ölüm sonrasına yatırım yapmak fikri ve tabiki güven beslenmek istenen bir yaratıcı. bu düşünceler sonucu insanlar kendilerince inançlara sahip oluyorlar. bu esasında zaten din kavramına inanç felsefesi olarak tanımlanabilir. peki sizce acı neden var?

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Acı varlığının tabiatı nedeniyle çoğu zaman ateşle ilişkilendirilir.Basit bir mantıkla ateş acıtır; ve ateş yine tabiat olarak da dönüştürücüdür.Odunu küle dönüştürür, demiri eritir, maddelerin kimyasını tamamen değiştirir vs.İşte yaratılış sebebi yahut olma sebebi de buna dayalıdır.Kişinin günlük hayattaki eylemleri, onu ruhundan kaynaklanan ideal vicdan dediğimiz şeyden uzaklaştırıyorsa, belirli varlıklar aracılığıyla ve çok ince hesaplarla beynin ilgili hücrelerine tesirler gönderilir yahut hayatın senaryoları kişinin canını fiziksel ve duygusal olarak acıtacak bir şekilde modifiye edilir.Acının bedende oluşturması istenilen olgu vicdan mukayesesidir.Kişi hatalarını ancak bu şekilde görebilir ve ancak bu şekilde-acıyarak ve yanarak- dönüşebilir.

nuranee

Kayıtlı Üye
Bende konu açıyorum ama konum gözükmüyor gecen yılda aynısı oldu , ne çevremde ne internette danışabileceğim bilgili biri yok mu. Şuanki konunuzla alakasız oldu ama ben bu durumdan çok muzdaribim. Metafizik konularında yada doğuştan yetwnek mi her ne ise bu konularda bilgili bi insan bana mesaj atarsa çok sevinirim. Lütfen.

[XTR] Similar Threads