Sorularla kafa dağıtalım.. :)

Ori

Kayıtlı Üye
Kişi bu dünyada herhangi bir konudaki imtihanının bittiğini nasıl anlar?

Benım fıkrıme gore basarı elde ettıgı zaman. Başarı derken sadece konu hakkında kı başarıdan bahsetmıyorum bu yolda ılerlerken farkettıgı ve anlayabıldıgı konularda dahıl. Bunları anlayabılmekte bır basarıdır. Tabı Katına'nın dedıgı gıbı kendı ıcımızde hıssedecegımızı dusunuyorum bende..

kan

Kayıtlı Üye
inanca göre evren , dünya , cennet , cehennem vs. tek tanrı tarafından yaratılmıştır peki bunlar yokken koca bir boşluk ve tek tanrı mı vardı ?

Elif21

Kayıtlı Üye
Kader niye var ben istemiyorum belki bazı seyleri yasamay..i

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
inanca göre evren , dünya , cennet , cehennem vs. tek tanrı tarafından yaratılmıştır peki bunlar yokken koca bir boşluk ve tek tanrı mı vardı ?

'Bundan çok çok uzun zaman önce hiç bir şey yoktu. Olan şey
hiçti. Bu hiçi bizim anlayışımız bilemez. Aynı şekilde hiç bir
boyutun hiç bir yüksek varlığı da bilemez. Bu hiçliği Özenerji de
bilemez ancak tahmin edebilir, çünkü hiçlik varken Özenerji de
yoktu. Sadece "Şey" vardı. Şey diyoruz çünkü Şey'in bir ismi
yoktu. O zamanlar isim de yoktu. Aslında zaman da yoktu.
Çünkü ister izafî olsun ister herhangibir boyut ya da dünyadaki
gerçek zaman olsun zaman, ancak Özenerji ile başlamıştır. Şey,
hiçin içinde, hiç halinde bilinçsizdi. Şey, herşeydi. Şeyden başka
şey yoktu. Şey'in dışında bir şey de yoktu. Aslında hiçlik de
yoktu çünkü hiçlik de Özenerji ile başlamıştı. Şey, herşeyi
bünyesinde toplamış olarak uykudaydı.'

Ashina

Kayıtlı Üye
Din kısmı kapalı burada sorayım ;Vahdet'i Vücut hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ayet : Velletî ahsanet fercehâ fenefaḣnâ fîhâ min rûhinâ vece’alnâhâ vebnehâ âyeten lil’âlemîn Enbiya:91
Meal : Irzını korumuş olan kadını da (Meryem’i de) hatırla. Ona ruhumuzdan üflemiştik. Kendisini de, oğlunu da âlemlere (kudretimizi gösteren) birer delil yapmıştık.

Ayet : Ve meryemebnete ımrânelletî ahsanet fercehâ fe nefahnâ fîhi min rûhınâ ve saddekat bi kelimâti rabbihâ ve kutubihî ve kânet minel kânitîn Tahrim:12
Meal : Bir de iffetini pek sağlam korumuş olan Imran kızı Meryem'i (misal verdi). Biz ona ruhumuzdan üfledik; o, Rabbinin sözlerini ve kitaplarını tasdik etmişti ve içtenlikle itaat edenlerdendi.

Meal Elmalılı Hamdi Yazır'a ait. Arapça okuryazarlığım olmadığından çeviriye bağlı soruyorum. Diğer dinlerde de benzer kavramlar varmı? Bir de Tanrı kitabında neden "biz" diyor? :)

75.8

Kayıtlı Üye
Kader niye var ben istemiyorum belki bazı seyleri yasamay..i

Şahsen kaderin olduğuna inanmıyorum fakat dini inancınız kaderin var olduğunu söylüyor yada siz kadere inanıyor olabilirsiniz yani herkes sizin ile ortak görüşü ve inancı paylaşmadığı için kader zaten tartışmaya açık bir konu.

Yinede kendimce bir cevap vermeye çalışayım,belkide inancınız ile örtüşmüyor olabilir.

İnancınızın islam olduğunu tahmin ediyorum ve eğer islam'a inansaydım mutemelen kaderin insanın sınav planı olduğunu düşünürdüm.
''kaderimde bunlar var demekki kkaderim benim sınav kağıdımmış'' gibi bir düşüncem olurdu yani.

ayriyetten yanılıyorsam ve kader gerçekten var ise kaderin değiştirilebileceği,en azından dolaylı yollar ile farklı seçim ve farklı olaylar döngülerine açılacağı (bir nevi kelebek etkisi yaratacağını) gibi bir teorim var.

Peki kendi sorumu sorayım,belki cevaplamak isteyen birileri vardır.

Sizce tanrı yalan söylermi? yada söylemişmidir?

MadisonAvery

Kayıtlı Üye
Din kısmı kapalı burada sorayım ;Vahdet'i Vücut hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ayet : Velletî ahsanet fercehâ fenefaḣnâ fîhâ min rûhinâ vece’alnâhâ vebnehâ âyeten lil’âlemîn Enbiya:91
Meal : Irzını korumuş olan kadını da (Meryem’i de) hatırla. Ona ruhumuzdan üflemiştik. Kendisini de, oğlunu da âlemlere (kudretimizi gösteren) birer delil yapmıştık.

Ayet : Ve meryemebnete ımrânelletî ahsanet fercehâ fe nefahnâ fîhi min rûhınâ ve saddekat bi kelimâti rabbihâ ve kutubihî ve kânet minel kânitîn Tahrim:12
Meal : Bir de iffetini pek sağlam korumuş olan Imran kızı Meryem'i (misal verdi). Biz ona ruhumuzdan üfledik; o, Rabbinin sözlerini ve kitaplarını tasdik etmişti ve içtenlikle itaat edenlerdendi.

Meal Elmalılı Hamdi Yazır'a ait. Arapça okuryazarlığım olmadığından çeviriye bağlı soruyorum. Diğer dinlerde de benzer kavramlar varmı? Bir de Tanrı kitabında neden "biz" diyor? :)

"Bana verdiğiniz sözü", "Kabul ederim", "Beni sordukları vakit", "Benden korkun" gibi ifadelerin, doğrudan Cenab-ı Hakk'ın zâtıyla ilgili olduğu ve arada hiçbir vasıta kabul etmeyeceği görülür.
İşte Allah'ın "Ben" diye hitap ettiği âyetlerin büyük ekseriyeti hep zâtıyla ilgilidir. "Biz" diye hitap edilen âyet-i kerimelerde ise, umumiyetle arada bir vasıta vardır.

Mesela, Kur'ân'ın indirildiğini haber veren bütün âyet-i kerimelerde "Biz indirdik" buyurulur. Bütün âyetler vahiy kanalıyla indirildiğine göre, burada Allah ile Peygamber (a.s.m.) arasındaki vasıta, bir melek olan Cebrail (as)'dir.
Yine "Bulutla gölge yaptık." (Bakara, 2/57) gibi âyetlerde işi yaptıran Allah, işi yapan "Allah'ın memurları" mesâbesindeki meleklerdir. Ancak burada, meleklerin "memur" olarak vasıflandırılmasını, insanların işlerini kolaylaştırmak için kullanma zorunda kaldıkları memurlarla kıyaslamaktan kaçınmak lâzımdır. İnsanlar acizliklerinden dolayı memur tutuyorlar; Cenab-ı Hak ise kâinatta hükmeden kudretinin icraatını ilân etmek, onlar vasıtasıyla azametini bildirmek için melekleri istihdam ediyor.

Alıntıdır

SamsunLu55

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci - Avukat Katibi
Hayal gücümüz yaşamımızdaki geleceği belirlemede önemli bir rol oynar. Mesela çocukken futbolcu olmak için hayal kurarsın, gerçekleştirmek için ailenle konuşup bir kulübe gidersin. Baktın ki olmuyor, yeteneğin yok, bu sefer başka şeylerin hayalini kurup ona doğru yönelmeye çalışırsın.
İnsanların hayal gücü olmasa idi bu hayat çekilmez olurdu. Kimisini gerçekleştirmek için çalışırız, kimisini ise gerçekleştirmesi imkansız olduğu halde onun hayalini kurup tadını çıkarırız. Kısacası hayal gücü insanın olmazsa olmazı.

shado

Banlı Kullanıcı
İnsan neden karanlık tarafını bastırmak zorunda ya da buna engel olamayanları ne ile suçluyoruz? Sonuçta bu karanlık taraf olmasa aydınlıkta olmazdı. Her şeyin içinde iyilik ve kötülük varsa insanı neden böyle kabul edemiyoruz?Ya da biz kendimize hakim oluyorsak aramazdaki diğer insanlar neden olamıyor şeytanları mı bol?

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
İnsan neden karanlık tarafını bastırmak zorunda ya da buna engel olamayanları ne ile suçluyoruz? Sonuçta bu karanlık taraf olmasa aydınlıkta olmazdı. Her şeyin içinde iyilik ve kötülük varsa insanı neden böyle kabul edemiyoruz?Ya da biz kendimize hakim oluyorsak aramazdaki diğer insanlar neden olamıyor şeytanları mı bol?
Çünkü özümüz aydınlık.

Mr.Şeytan

Banlı Kullanıcı
İş
Kitap yazıyorum
şu durumda bende bir soru sorayım :)

Yaratılan herşey yaratıma aittir.Bu durumda dünyevi bir varlık başka bir varlığı sahiplenemez ve denir ki iki varlığın birbirini sahiplenecek kadar bağlanmaları doğru değil ki biz buna aşk diyoruz ama benim kanımca burada bağlılık, sahiplenme veya köleleştirme söz konusu değil ki müthiş SAÇMA! spiritüalizm'e göre ise aynen bu anlattığım gibi...

peki siz söyleyin : " Sizce burada söylediğim ve şiddetle karşı çıktığım görüşler doğru mu? ve doğruysa aşk yaratım katınca YASAK MI?!!! "

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Evren ikiz güçlerden oluşur. Enerji pozitif ve negatif olarak kendini ikileyip dengelenmistir. Ancak insanların sadece pozitif ve ya negatif olduğunu söylemek güç, fikrimce insan nötrlenmiştir, bilinciyle kendisini pozitif hale getirebilir ve ya buna yaklaşabilir. Çünkü insan boyutunda iyi olan pozitiftir, iyi, kötü, doğru, yanlış olmasa zaten tekamül olmazdı.

hyukoh

Kayıtlı Üye
Yaşadığımız şeylerin aslında gerçek değil de birileri tarafından programlanmış bir yalandan,halüsinasyondan ibaret olması mümkün müdür?

SamsunLu55

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci - Avukat Katibi
Ben de bir soru sormak istiyorum. :) Hayatınızda hiç gördüğünüz rüyayı gerçek hayatta yaşadığınız oldu mu ?

Ashina

Kayıtlı Üye
Bilinç insanları her düşündüğü davranışı yapmasından kurtaran rüya karabasanı gibi hayatta normal birey olarak yaşamamız için var.Sizce dünyayı diğer gezegenlerden farklı kılan nedir?

Dünyanın bizim açımızdan diğer gezegenlerden farklı olduğunu varsayıyoruz. Dünyada su var atmosfer var o2 var diyerek. Bilemediğimiz binlerce mineral/kayaç katı sıvı ve yahut gaz halde başka galaksilerde bulunuyor olabilir. Şöyle düşünelim : Çok farklı bir sistemde yaşam var ve bu varlıklar azot soluyor civa içiyor. Diğer gezegenlerde bu yok=onlar için kendi dünyaları farklı. Zaten olmasaydı bunu düşünecek bir forma bile giremeyeceklerdi çünkü bedenen var olamayacaklardı.

Diğer gezegenlerde hayat olup olmadığı bir yana ben bir fark olursa da bunun "evrendeki" en acımasız ve ilkel varlıkların insanoğlu olduğunu düşünüyorum.

Ori

Kayıtlı Üye
Yaşadığımız şeylerin aslında gerçek değil de birileri tarafından programlanmış bir yalandan,halüsinasyondan ibaret olması mümkün müdür?

Sanallığı biraz düşünün derim. Bunca düzenin hassaslığı ve yaratılan canlıların oluşumunu biraz daha detaylı düşünelim. Herşeyin sanal olduğuna inanan biriyim. Bu anlaması güç yaşamın sadece 1 ve 0 lardan oluştuğunu düşünüyorum.

[XTR] Similar Threads