Beğenilme arzusunun aşkta ki yeri?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ori

Kayıtlı Üye
Kendimce söylemem gerekirse aşkın olmadığı bozuk bir devirde yaşıyoruz. O yüzden sorumu biraz bu devire uyarlanmış şekilde sormak istiyorum.
İnsanların yaşadığı aşklarda (ilahi aşk haric) kişinin kendisininde beğenilme arzusuyla dolup taşması doğal mıdır? Bu aslında aşkın bir parçası mıdır yoksa kişinin kendi ruhsal bozukluğundan mı meydana gelir? Bunu nasıl açıklarız?

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Kendimce söylemem gerekirse aşkın olmadığı bozuk bir devirde yaşıyoruz. O yüzden sorumu biraz bu devire uyarlanmış şekilde sormak istiyorum.
İnsanların yaşadığı aşklarda (ilahi aşk haric) kişinin kendisininde beğenilme arzusuyla dolup taşması doğal mıdır? Bu aslında aşkın bir parçası mıdır yoksa kişinin kendi ruhsal bozukluğundan mı meydana gelir? Bunu nasıl açıklarız?
İnsan aşık olduğu kişi tarafından beğenilmek ister tabiki,normaldir bu.Zaten insan beğenmendiği biriylede ask yaşamaz herhalde oda ayrı.Yalnız bir dozu olmalı bununda...Saçının telinden ayağının ucuna kadar her saniye pohpohlanmayı istemek,övgüler,yüceltmelerle kendine ilah muamelesi yapılmasını beklemek hem karşındaki insanı bıktırır,hem normal ruh hali değildir.Aşkın bir parçasıdır beğenilmek...Ama sadece bir parçası!

shado

Banlı Kullanıcı
Tabiki önemlidir, insanın egosu okşanır beğenilmeden kasıt nedir?Dış görünüş mü? Pekala bir insan düşünceleri de beğenir yaşam, yaşam tarzını beğenir her şeyi beğenebilir.Tabiki bana kalırsa en güzel aşk dış görünüşe aldırmadan yaşanan aşktır.Fakat kişi hiç ilgisini çekmeyen birinin kendisinden etkilendiğini öğrenince o tarafa doğru kayabiliyor.Bizzat gözlemledim.:)Bu da egoyla ilgili olabilir bilemiyorum.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Beğenilme arzusu aşk olsun olmasın, herkeste vardır. Olmaması zaten kamil insan olduğunu gösterir. Doğaldan kasıt insan doğası ise evet doğal birşeydir.
Kim sevdiği tarafından beğenilmek istemez ki? Ve bunu ondan duymak ister. Bunlar en güzel duygular, sevdiğine onu beğendiğini söylemek, onun seni beğendiğini bilmek.. İnanılmaz pozitif etki oluşturur insanın üzerinde. Her şey ayarında güzel. Ve asıl olan niyettir.

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
Kıskançlık duygusu beğenilmediğini düşündüğü anda devreye girer ve düşündürür 'acaba beni beğenmiyor artık sevmiyor mu?' çünkü bilirsiniz insan sevdiğini güzel görür.

canmert196

Kayıtlı Üye
karşındakinin seni sevmesini istemek daha egodan arındırılmış versiyonudur bence ama beğenmesini istemek ise işin biraz daha ego kısmı söyle düşünün bir yerde oturuyorsunuz bayan veya erkeksiniz ordakiler size beğenme gözüyle bakarsa egonuz tazelenir.Onların sizi sevmesini beklemezsiniz.

LegendStar

Kayıtlı Üye
Bir insan birini seviyorsa ,elbet kendiside sevdiği kişi tarafından sevilmek ve beğenilmek ister.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...