Kenevir ve Marihuana Vergi Yasası

Ori

Kayıtlı Üye
İnsanlık tarihi kadar eski olan Kenevir tahminlere göre 3 bin yıllık geçmişe sahip olan, dini tören ve tıbbi amaçlar için kullanılan bir bitkidir. Eski Yunanca Kannabis kelimesinden gelip İngilizce'de Cannabis olan Kenevir, genelde uyuşturucu maddelerde kullanıldığından dolayı günah bitkisi lakabıyla da bilinmektedir.

Birçok ülkede yetiştirilmesi yasal olarak yasaklan Kenevir'in saplarındaki lifleri iplik ve kumaş yapımında kullanılırken, odunsu tarafı kağıt üretiminde, çiçekleri ise kozmetikte kullanılmaktadır. Yeryüzünde ip yapmak için kullanılan ilk bitki Kenevir olurken, anavatanı -çıkış yeri- Orta Asya ve Güney Asya olmuştur. Aynı şekilde M.Ö. 950 yılında Mısır mumyalarında rastlanılan kenevirin uyuşturucu özelliğinin Antik dönemlerde sıkça kullanıldığı bilinmektedir. Fakat 20. yüzyıldan itibaren esrar için kenevirin yağı ve lifi kullanılırken düşük seviyede bulundurduğu thc (tetrahydrocannabinol) sebebiyle kanunen yasaklanmıştır. Kafa yapıcı, rahatlatıcı etkisi olan thc'nin esrarda %3 olması zorunluyken bu oran bireysel yetiştiricilerle çok kez aşılmıştır. Bugün Türkiye dahil birçok ülkede yetişen hint keneviri, dişi eşeyli bitkilerin işlenmesi ve thc bulunan kısımlarının kurutulmasıyla esrarın ana maddesini oluşturmaktadır. Thc çok geniş kapsamlı bir rahatlatıcı olurken tıpta iki kişinin beyin felci ağrılarını gevşetme amaçlı kullanılmıştır. Kenevirin yaprakları ise kanser ve aids için kullanılırken bu durum thc'nin ve de kenevirin kötü ününün önüne geçmektedir.

1937 yılında çıkan Marihuana Vergi Yasası ile kenevir ve esrara ilişkin yasaklamalar artmış ve %3'ü aşan kenevirin suç sayılması tüm ülkelerde kabul edilmiştir. Bu noktaya gelmesi ise oldukça ilginçtir ki, aynı yıl petrolden plastik ya da naylon edilmesi kenevir sayesinde olmuştur. Amerika'da faaliyet gösteren DuPont isimli kimya şirketine ait olan kenevir buluşlarının bir diğeri de -yukarıda bahsi geçer- ağaçtan ilk kez kağıt üretmesidir. Şirket Amerika'da hızla yayılan kenevirin toplanması ve selülozun (kağıt yapımında kullanılır) korunması için yeni makineler icat etmiştir. Bu sebeple diğer kimya şirketlerinin de ilgisini çeken kenevir, otomotiv sektöründe de kendini göstermiştir. 1930'ların sonuna doğru Ford'un Biomasscar isimli kenevirle çalışan otomobili keneviri popülerleştirirken, büyük bir kitle kenevirin zararlarına karşı eylemler yapmıştır. Dönemin narkotik başkanın insanı tahrip eden en zararlı bitkinin kenevir olduğunu dile getirirken, komünistlerin Amerikan askerlerini etkisiz hale getirmek için marihuanaya alıştırdığını iddia etmiştir. Yine aynı dönem siyahilerin de kenevirle olan yakın ilişkisi Amerikan hükümetinin Marihuana Vergi Yasası çıkarmasına sebep olmuş ve esrar/ marihuana adım adım tüm dünyada yasaklanmıştır. Aslında bu kanun kişisel zarardan ziyade haksız ticaretin önüne geçildiği yönünde bir algı uyandırmıştır. Çünkü bilimsel araştırmalar belli bir dozda marihuananın sigara ve alkolden daha az zararlı olduğunu kanıtlamıştır. Bunun yanı sıra kumaş, pamuk, kağıt, otomobillerin debriyaj mekanizması ve ketenin ana maddesi olan Kenevir ilaç sektöründe de önemli bir bitki olup uluslararası ticaret için oldukça önemlidir. Ayrıca Kuzey Amerika'da esrara marijuana denirken (orijinalde adı marihuana) bu İspanyolca adı taşımasının nedeni Amerika'dan Meksika'ya gelmiş olmasına bağlanmaktadır.

ALıntı

Takyon yolcusu

Kayıtlı Üye
Marihuanna (esrar)'ın zannedildiği kadar tehlikeli bir uyuşturucu olmadığını düşünmekteyim. İnsanın ruhani potansiyelini yükselten, kalp gözünü açan doğal bir psikoaktif. ABD'de de bile üretimi serbest. Esrar piyasasının ekonomik boyutu 40 milyar dolarları aşmış şimdiden. Yararlı olan her şey bizde yasak. Sonra gençler kendini terör örgütünün korkunç kimyasalı olan ucuz bonzaiye yöneliyor. Bağımlılık yapma potansiyeli alkolden bile düşük. Uzun vadede kullanılınca ancak sigaranın akciğerlerde yaptığı kronik obsstrüktif hastalığını yapıyor. Uyuşturucudan çok bence halüsinojen sınıfındandır.

fako

Kayıtlı Üye
Türkiyede yasak olmasını aşırı saçma bulduğum bir bitki yabancı insanlara sorulduğunda alkol sigara neyse marihuana da aynı şey diyorlar madem kullanımı engellenemiyor bari devlet kontrolünde yetiştirilip denetim altında tutulmalı aksi taktirde merdiven altı üretim kimyasallar gençleri öldürmeye devam edecek halk arasında bilinen gibi öldürücü bir uyuşturucu değildir kendisi sigara gibi bağımlılığı da yoktur şu ana kadar hiç esrar bağımlısı birini görmedim kullananlardan kimyasal kullananları tanıyorum onlar tabiki bağımlı

boristanblue

Kayıtlı Üye
Türkiyede yasak olmasını aşırı saçma bulduğum bir bitki yabancı insanlara sorulduğunda alkol sigara neyse marihuana da aynı şey diyorlar madem kullanımı engellenemiyor bari devlet kontrolünde yetiştirilip denetim altında tutulmalı aksi taktirde merdiven altı üretim kimyasallar gençleri öldürmeye devam edecek halk arasında bilinen gibi öldürücü bir uyuşturucu değildir kendisi sigara gibi bağımlılığı da yoktur şu ana kadar hiç esrar bağımlısı birini görmedim kullananlardan kimyasal kullananları tanıyorum onlar tabiki bağımlı

Devletin kontrolünde olması gerektiğine katılıyorum ve ilave olarak zararı kişinin kullanım dozuna ve sıklığına göre değişir.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Sigara daha zararlı olmasına rağmen devlet eliyle yasal satışı olmasının sebebi denetim yapılabilmesidir. Tütünün yetiştiriciliği zahmetli, elde edilecek tütün kalitesinin daha da zahmetli olması, her önüne gelenin tütünü yetiştirememesi, denetimi kolaylaştırmaktadır. Ancak kenevir bitkisi arsız bitkiler sınıfında olduğundan, çeşitliliği sebebiyle evlerde bile üretilebilmesi denetimi ve yasal vergi altına alınmasını zor hale getirmektedir. Hal böyle iken, ülkemizin iklimsel çeşitliliği de göz önüne alındığında, kenevir yasallaştığı an, ciddi vergiler ödemek yerine insanlar evde, bahçede bile yetiştiricilik yaparsa, devlet zarara uğrayacaktır.

Bunun yanı sıra, kenevir bağımlılık yapmaz bu doğrudur ve bununla birlikte bağımlılık yapıcı ajanların kullanılmasına yol açabilir. Ayrıca uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir. Bu hususta devletten çok halkın da bilinçlenmesi gerekir. Örneğin, sağlık, tekstil, kağıt, hava kirliliği gibi konulardaki alt başlıklarda kenevirden daha nitelikli ve ucuza mal olan bir bitki daha yoktur; haliyle fayda zarar çerçeveleri belirlenip, halkın da desteğiyle (kaçakçılığın önlenmesi gibi) bu bitkiden ciddi faydalar da sağlanabilir. Zira kitap ve internet bilgisiyle üretim yapan kişinin elindeki bitkinin hangi ölçüde ne tür madde içerdiği, hangi ölçüde zararlı yanları olduğu, ziraat mühendisleri ve ilgili labaratuvar incelemeleri olmayacağından, istenmeyen etkilere neden olabilecektir. Devletin kendi kamu yetenekleriyle, belirli kalite ve tarım standartlarıyla, hijyenik, doğal, nitelikli ürünleri belirli dozajlarla piyasaya sürmesi (vergiyi de sigarada olduğu gibi abartmayarak) bu konuda daha iyi olabilir.

Abd'de başlayarak yayılan yasağın arkasında ise, toplum sağlığı endişesi değil, ekonomik ve deneysel (Abd'nin kendi vatandaşları üzerinde uyguladığı kimyasal deneylerin sonuçlarına etki etmemesi için) nedenler yatmaktadır. Zira yasaklamaların başladığı tarihlerde tekstil ve kağıt üretimi gibi konularda hangi kişilerin nasıl siyasi mekanizmaya rüşvet verdiği, sahte doktor raporları çıkarıldığı, yine Abd mahkemelerinde yıllar sonra legalize kampanyası yapan kişilerce kayıt altına alınarak tüm dünyaya gösterilmiştir.

Özetle ne çok masum ne de çok kötü bir bitki türüdür. Osmanlı İmparatorluğu zamanında toplum içinde, tüketimi kısmen serbest tutulan bu bitkinin, çok tüketilmesi (tüketim biçimleri de etki etmektedir) halinde nasıl zararları olabileceği, hatta bazı durumlarda bölgesel yasaklar getirilmek zorunda olduğu Osmanlı devlet arşivlerinde de bulunmaktadır.

nilay

Kayıtlı Üye
Aynen herhangibi bir ruhsal potansiyeli ortaya çıkarmıyor. Herkeste farklı tribi olabiliyor aynı alkol gibi. Sinirli stresli olduğunda rahatlatmaya ve zihninin boşalmasına ya da daha derin ve detaylı düşünüp konsantrasyonu artırıyor. Mucizeler yaratmıyor.

asterix

Kayıtlı Üye
Kullanmayı bilmezsen ekmete insanı hasta eder,ette,toplumda bir şey bulunca abanma eğilimi oduğundan her şey hasta ediyor maalesef.

fako

Kayıtlı Üye
Bir çok tedavide kullanılıyor kendisi. Kanser hastalarına tedavi sırasında acılarını ve ağrılarını azaltmak için veriliyor amerikada, ağır ilaçlar yerine kenevir kullanımlarında vücuda daha az zararı dokunuyor. Yaratıcılığı desteklediği hatta tabiri caiz ise markalarına göre farklı etkiler gösteren türevleri bulunmakta. İstenirse kontrol altına alınmasında sorun olacağını düşünmüyorum. Ülkemizde bahçede bile büyüse dahi ağır yaptırımlar ile insanlar caydırılabilir böylece bonzai denen kimyasal madde ülkeden temizlenebilir. Bir çok şeyi tecrübe ettim ve bonzai maddesi genç nesili bitirmek için stratejik bir silah. Eski arkadaşlarımdan hiç biri yaşamıyor. O haberlerde gördüğünüz ölen gençlerin bir çoğu arkadaşımdı. Yazık sadece yazık giden parada terör örgütlerinin elinde.