İki Etkili Tekniğin Birleşimi

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Rol model değiştirme ve küre tekniğinin birleşminden doğan bu tekniğe 'oyuncu küreler' de diyebiliriz :) Anı terapisinde kullanılabilir , daha çok imajinasyon gücüne bağlı. Unutamadığınız, her hatırladığınızda size olumsuz duygular hissettiren bir anı varsa, bilinçaltınızdaki rolünün değişmesini sağlayacaktır. Odaklanmanıza bağlı olarak etki şiddeti değişir, hisleri yaşayabilmek önemlidir. Bu da güçlü imaje etmeniz gerekiyor demek. Bu şekilde çalışılırsa kısa sürede etkisi görülecektir.
İlk olarak bir olumlu, bir olumsuz renk seçiyoruz. Sevdiğiniz, huzur duyduğunuz bir renk ve karamsar hissettiğiniz iki renk de diyebiliriz. Kötü anımız hazır zaten. Çalışmaya başlamadan önce beş dakika uzanarak ve ya rahat bir yerde oturarak nefes egzersizi yapabirsiniz. Zihninizi boşaltmaya çalışıp, sadece nefesinizi dinleyin yeter. Çalışmaya geçince, alnınızdan (iki kaşın arası) olumsuz seçtiğiniz renkte bir küre çıktığını hayal edin. Yavaş yavaş yükseliyor, önünüzde büyüyor ve tam karşınızda duruyor. Yuvarlak bir küre. Şimdi bu kürenin içinde anınız canlansın. Örneğin hakarete uğradığınız bir an. Kişi, size tekrar hakaret ediyor, o anı tekrar tekrar o olumsuz renkteki kürenin içinde izliyorsunuz. Tekrar o anı başa sarıp sarıp izliyorsunuz. O duyguya kapilmanız normal, hatta iyi bir şeydir. Beş dakika boyunca olumsuz anıyı canlandırıyoruz. Biraz sonra olumsuz renk, seçtiğiniz olumlu renge dönüşmeye başlıyor. Küre yavaş yavaş olumlu renge tamamen bürünüyor. Bu sırada kürede aynı anı, aynı şekilde oynamaya devam ediyor. Tek fark var, kürenin içindeki siz, az önceki güçsüz hisseden kişi değilsiniz (veya ne hissettiyseniz). Aynı kişi size hakaret etmeye devam ediyor ama siz kürenin içinde son derece güçlü bakışlarla etkilenmeyen bir 'siz'i hayal ediyorsunuz. O sırada güçlü hissettiren hareketleri yapmaya başlayın. Örneğin omuz dikleşirme, baş kaldırma, yandan gülümseme. .:) Anı değişen renkteki kürede tekrar tekrar oynamaya devam ediyor. Fakat siz, artık güçlüsünüz.
Yeteri kadar odaklandıgınızı düşünüyorsanız beş dakika da burada yeterli. Şimdi olumlu renkteki küremiz, yavaş yavaş bize doğru dönüyor, yaklaşıp iki kaşımızın arasından içeri tekrar giriyor. Ve bir ışık gibi bilinçaltımıza kadar uzanan bir tünelde ilerlemeye başlıyor. Bilinçaltına geldiğinizde, burayı boş bir alan gibi düşünebilirsiniz. Küre, bilinçaltında bir dumana dönüşüyor ve bilinçaltına yayılıyor. Daha sonra kalbe kadar ilerliyor, kalbinizi sarıyor ve onunla birleşiyor. Oradan da tüm vücudunuza yayılıyor. Artık küre sizden bir parça oldu.
Kolay gelsin:)

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
İmajine mi hayal mı ? Aradaki kavram karmaşasını çözümlemeniz gerekiyor.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Bu dediğinizi de ancak aradaki farklı bilmeyen biri söyleyebilirdi.:)

Evet aradaki farkı bilmiyordum, siz söyleyince merak edip araştırdım. Ve öğrendim. Ancak benim anlatmak istediğim burada çok belli birşey, zaten olaylar kürenin içinde canlanıyor. Bu noktadan sonra imaje ve hayal kavramı arasindaki farkın sizin gibi nereden bulsam da bir eksik gedik bulup lafımı oraya yamamaya çalışsam diye kıvrım kıvrım kıvranan üyeler haricinde kimsenin umrunda olacağını sanmıyorum, herkes olayı 'kavradı' zaten.
İyi forumlar:)

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Virgülden sonrasını okumadım.Teşekkürler, güzel konu.Bu tekniği bana bir moderatör anlatmıştı.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Evet bana da öyle, kendisine danışıp paylaştım. İki tekniği birleştiren kendisi zaten ama isim vermemi istememişti.

Ori

Kayıtlı Üye
Bu tekniği birinden nefret etmek için tam tersi bir rotada uygularsak işe yarar mı?

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Bir insana faydası gerçek anlamda yüzeysel kalmadan dokunacak çalışmalardan.Ruhumuzda kaosa,olumsuzluğa,öfkeye neden olan olay ve kişileri silmek!Daha doğrusu farklı anımsamak.Baktığınızda mimikleri düşüren fotoğrafa gülümseyerek bakmak....İşte bu zaten.Olay bitmiştir!

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Bu tekniği birinden nefret etmek için tam tersi bir rotada uygularsak işe yarar mı?

Hiç böyle bir talepte bulunulmuş mudur bilmiyorum. O yüzden mantıki olarak konuşacağım. Burada bilinçaltının gerçek ve hayali ayırt edememesi özelliğinden faydalanılıyor, yani bilinçaltına istediğinizi sokabilirsiniz. Ters çevirip kullanabilirsiniz. Nasıl yapacağınız da size kalmış, teknikte sadece renkler değişiyor zaten, bir de bir yerde yapacağınız olumlu hareketleri olumsuzlara çevirebilirsiniz.
Tekniğin amacı bilinçaltındaki olumsuz anıyı olumlu hale getirmek olduğu için size ne diyeceğimi bilemedim :) Zaten olmuş bir olay üzerinde, size etkisini bırakmış birşey değiştiriliyor çünkü. Bunu düşünerek yapacağınız şeyi yapın.