Alevi CİNLER

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

evladiresul

Kayıtlı Üye
Selam. Başlıktan Anlaşılacağı Gibi Bu Cinlerin İnanışlarında Alevilik Var mı ? Varsa Bu günkü Aleviler Gibi Pir , Mürşit , Rehber , Zakir , Semah Ekibi Yada Direk 12 Hizmet Dediğimiz Cemleri Yapıyorlar mı ?? Ayin-i Cem Kuruyorlar mı ? Semah Dönüyorlar mı ? Bunları Öğrenecektim. Bilgisi Olanlar Lütfen Bilgilerini paylaşırsa Sevinirim. Teşekkürler Herkese Şimdiden.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Cinlerde de din vardır ancak bildiğim kadarıyla mezhep yoktur. Mezhep insan icadıdır. Ayrıca rivayet olunur ki, Kuran'ı ilk olarak peygamberimizden dinleyip iman eden cinlerden, hala yaşayan olabilir denir. Hal böyleyken, yani dünyevi kaynağından İslamiyet'i öğrenenlerin bir mezhep seçmesinin mantığı da yok zaten. Yani cinlerin Müslüman olanları belki de insanlardan daha orjinal bir İslamiyet inancına sahip olabilirler böyle bakınca. (gerçi başka rivayetlere göre de bazı cinler bazı insanlardan İslami tavsiyeler de almaya gelmişler zaman zaman, artık o rivayet gerçek midir, çıkar için mi ortaya atılmıştır bilemeyiz, doğrusunu Allah bilir.)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Alevilik bir mezhep değildir, alevilik bir yaşam tarzıdır ilahi bir yoldur.
Size göre öyledir başkasına göre değildir. Burada kalkıp bunu ortaya atıp bir dini tartışmaya girmeye gerek yoktur.
Alevilik 3 şekilde tanımlanır yine bir çok Alevi tarafından da farklı hallerde söylenir.
1- Tarikat şeklindedir, gelenek ve mezhep birleşimi gibidir, mezhebe girer
2- İran'daki gibidir yine mezhebe girer
3- Türkiye'nin bazı yerlerindeki gibidir, işte o gelenektir
Yani öyle yazdım öyle oldu gibi olmuyor bu işler. Varsa bu konuda bir çalışmanız veya düşünceniz ayrı konu açar, bilgilendirme yaparsınız ama konulara ''gerilla pazarlama'' türünde ''gerilla mesajlar'' (ben uydurdum bu tanımı) ne bu tür konularda bir yere varır, ne anlatılmak isteneni verir. Ancak polemik yaratır. Daha önce bu platformda sayısız kere bu durumları tecrübe ettiğimizden, bu tavsiyemi dikkate almanızı öneririm.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Ben cinlerden alevi olanların varolduğuna inanmıyorum bizim ülkede anlaşılan dil ile söyleyecek olursak.
Alevilik kelimesi bile saptırılmıştır günümüzde.
Kendisine ilk alevi diyen kişi hz.hüseyinin oğlu zeynel abidin'dir manası ise ali neslindenim gibi bir anlamı var.Yani ali evladıdır.
Sonraki yüzyıllarda bazı siyasi sebepler ile ehlibeytten olmayan insanlar'da kendilerine taraftar edinebilmek için ali evladı olduğunu iddia etmek için kendilerine alevi demişlerdir.Eee biz insan oğlu olarak birşeyin cılkını çıkartmadan dururmuyuz ? O yüzyıllarda siyasi sebepler ile gelişen bu isim bu sefer hem siyasi hemde çok farklı sebepler ile bir çok topluluk tarafından sahiplenildi.Hatta müslüman olmayan kavimlerin bile bu ismi sahiplendiği tarih kaynaklarına not edilmiştir.Ehlibeyte ait olan bu güzel ismi menfaatler için kullanılması dönemini bitiren hacı bektaş-ı veli olmuştur araştırmalarıma göre.Kendisi bu ismi bir mehzebe dönüştürmüştür ve iyi de yapmıştır.Cinlerin buradaki rollerine gelicek olursak bir cin vatandaşla şimdiye kadar konuşmadığım için buna benim verebileceğim cevap sadece mantık açısından olur.Alevi ismi özde bir soyun ismiyken sonradan menfaatler için bu isim kullanıladurdu yani bildiğimiz dünyalık ve insana ait meseleler var burada,bir müslüman cin dertsiz başını derde sokmak istemediyse insana ait kavramlara bulaşacağını hiç sanmıyorum.Ayrıca cinlerin ömrünün insanlara nazaran daha uzun olduğu söylenir yani sahabe cinlerden bazılarının hala hayatta olduğunu kaynaklarda okumuştum eğer bu doğruysa müslüman cinler dini meseleleri direk olarak birinci ağızdan elde etme şansına sahipler.Bu durumda gelip biz insanların oluşturduğu karmaşık sisteme nediye bulaşsınlar ki ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...