Huruf-u Mukattaa

Lyusifer

Kayıtlı Üye
Ekli dosyayı görüntüle 8101

Kuran-ı Kerim’in en fazla merak edilen konularının başında Huruf-u Mukatta gelir.Huruf-u Mukatta 29 surenin başındaki harflerdir kesik harfler olarak bilinir ve yüzlerce yıldır bunların anlamı hakkında birçok görüş ortaya atılmıştır örnek vermek gerekirse

*Harflerin bazı kelimelerin kısaltılışları olması
*Harflerin matematiksel şifreler olduğu
*Harflerin telafuzu ile insan üzerinde olumlu etkilerin olduğu
*Harflerin sureleri birbirinden ayırmak için bir kolaylık olduğu
*Harflerin sure isimleri olduğu
*Harflerin sıra belirleme ve arşivleme için kullanıldığı
*Harflerin şekillerinden nesneleri sembolize ettiği
*Harflerin Allah ile Peygamber arasında sır olduğu
*Harflerin tek başına anlamlarının olduğu

Gibi birçok görüş günümüze kadar gelmiştir.Bu kadar görüşün ortaya çıkmasının nedeni bence o dönemde herkesin bu harflerin anlam ve önemini kavradığı ve bu konuda karşı çıkılmaması veya soru sorulmamasıydı.

Ben teorimi kısaca anlatacağım çünkü 4 yılda bu konu ile ilgili o kadar uzun yazılar okudum ki sizin de sıkılmanızı istemiyorum.

Huruf-u Mukatta Teorisi

Arapça’ya kaynaklık eden İbranice’de ortak kullanılan bu 14 harf kabala ile ilgilenenler bilirler anlamları ile bir burca denk gelirler.Yani astronomide çok ilerlemiş İbraniler burçları harflerin şekillerini de dikkate alarak tanımlamışlardır.Bu bilginin o dönemde Ortadoğu’da bilinmesinin nedeni de budur.Yani Kuran’daki bu harfler 12 Takımyıldızın(Burçların)ayrıca Güneş ve Ay’ın sembolleridir.
Ekli dosyayı görüntüle 8102

Aşağıda Arapça ve İbranice’deki harfi ,harfin tek başına anlamını ve temsil ettiği burcu bulacaksınız;

1-Kaf/Kuf-Hayal gücünü anlatır.Balık Burcu’nu temsil eder

2- Sad/Sadi- Sepet,kova demektir.Kova Burcu’nu temsil eder

3- Ayn/Ayin:Göz anlamına gelir kuşkuculuğu anlatır Oğlak Burcu‘nu temsil eder

4- Sin/Sameh-Güvenmek,desteklemek demektir Yay Burcu’nu temsil eder

5- Nun/Nun-Derinlerin balığı demektir derinlere dalma eğilimini tanımlar Akrep Burcu’nu temsil eder.

6- Lam/Lamed:Tüm arazinin tam ortasındaki dağın zirvesidir.Terazi Burcu‘nu temsil eder.

7- Ya/Yod-İş yapmakla meşgul el demektir Başak Burcu’nu temsil eder

8- Ta/Tet-İyilik güzellik demektir iyi niyeti ve Aslan Burcu’nu temsil eder

9- Ha/Het-Duvar,çit demektir yengecin kabuğunu aile evinin etrafındaki çiti anlatır.Yengeç Burcu’nu temsil eder

10- Mim/Mem-Dalga,kaos,karışıklık demektir.İkizler Burcu‘nu Temsil eder

11- Elif/Alıf-Boğa demektir.Boğa Burcu‘nu temsil eder

12- He/Hey-Bir gözlemcinin uzaktaki ufku görebileceği pencere demektir.Koç Burcu’nu temsil eder

VE

*Kef/Kaf:Çanak,kase anlamına gelir. Ayı temsil eder
*Ra/Reş:Güneş,idareci,baş anlamına gelir.Güneşi temsil eder

Şimdi Kuran’daki kullanımına bakalım

Elif-Lam-Mim = Boğa-Terazi-İkizler

Elif-Lam-Mim-Sad=Boğa-Terazi-İkizler-Kova

Elif-Lam-Ra=Boğa-Terazi-Güneş

Elif-Lam-Mim-Ra=Boğa-Terazi-İkizler-Güneş

Kef-He-Ya-Ayn-Sad= Ay-Koç-Başak-Oğlak-Kova

Ta-He=Aslan-Koç

Ta-Sin-Mim=Aslan-Yay-İkizler

Ya-Sin=Başak-Yay

Sad=Kova

Ha-Mim=Yengeç-İkizler

Ha-Mim-Ayn-Sin-Kaf=Yengeç-İkizler-Oğlak-Yay-Balık

Kaf=Balık

Nun=Akrep

SONUÇ

Kesik harfler olarak Kuran’da kullanılan harfler burçları temsil eden sembollerdir.Bu harflerin şekil olarak ifade ettiği anlamlar hem denk geldiği takımyıldızın şeklini hem de insanlara etkisini anlatmaktadır.

Kuran’daki bu harflerin farklı şekillerde yan yana gelmesinin de tabi ki anlamları var.Bunu astroloji ile ilgilenenler şimdi çözmüşlerdir zaten ben bu konuda yazılarıma sonra devam edeceğim.

Bu teorimi madem Kuran’da ayetler o kadar açık bu harfler ne? Sorusunu soranlara hediye ediyorum…

***Daha önce hiçbir kaynakta bu görüş paylaşılmamıştır.

Saygılarımla…

Kaynak - S.Baris

bilgengen

Banlı Kullanıcı
yani astroloji kuranda da geçen bir kavram ve gerçekliği kesin diyebilir miyiz?

Lyusifer

Kayıtlı Üye
yani astroloji kuranda da geçen bir kavram ve gerçekliği kesin diyebilir miyiz?
Evet sayin bilgengen astroloji ve burclar(yildiz olarak) kuranda gecen bir kavram,gercekligi kesin ve derinden arastirmayi bekleyen bircok kavramdan biri.Ilginiz icin tesekkur ederim:)

APCAĞA

Kayıtlı Üye
fatiha süresi ( huruf-u mukattaa ) olarak nasıl yazılır lutfen yazarmısınız,,

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Hurufu mumatta çok başka bir durum. sizin söylediniz bast etme yöntemi. Huruf yazma diye çeviren de var. Yani haruf harf demek. Falat harf harf yazmanın adı havas da bast dır. Bast etmek deriz. Hurufu mukkatta ise sadece harflerden oluşun ayetlere denir.
Aynı Türkçe gibi düşünerek yazacaksınız.
Örneğin ali yazıyoruz. A L İ diye yazacaksınız. Arapça olarak düşünürsek ayn lam ye diye yazılır. Fatiha uzun bir sure ayetleri tek tek bast etmek zaman alır. O yüzden onu kendiniz uğraşarak yapmanız gerekir.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
ا ل ح م د ل ل ا ه ر ب ا ل ع ا ل م ي ن
ا ل ر ح م ا ن ا ل ر ح ي م
م ا ل ك ي و م ا ل د ي ن
إ ي ي ا ك ن ع ب د و إ ي ي ا ك ن س ت ع ي ن
ا ه د ن ا ا ل ص ر ا ط ا ل م س ت ق ي م
ص ر ا ط ا ل ل ذ ي ن ا ن ع م ت ع ل ي ه م
غ ي ر ا ل م غ ض و ب ع ل ي ه م و ل ا ا ل ض ا ل ل ي ن
Ayet ayet yazdım alt alta. Beslemelesiz direk başlıyor. Kelime aralarına daha çok boşluk koymadım. Umarım işinize yarar.

APCAĞA

Kayıtlı Üye
çok çok teşekkür ederim şimdi daha iyi anladım, ALLAH sizden razı olsun teşekkür ederim, aydınlattınız.

tcdd07

Kayıtlı Üye
ا ل ح م د ل ل ا ه ر ب ا ل ع ا ل م ي ن
ا ل ر ح م ا ن ا ل ر ح ي م
م ا ل ك ي و م ا ل د ي ن
إ ي ي ا ك ن ع ب د و إ ي ي ا ك ن س ت ع ي ن
ا ه د ن ا ا ل ص ر ا ط ا ل م س ت ق ي م
ص ر ا ط ا ل ل ذ ي ن ا ن ع م ت ع ل ي ه م
غ ي ر ا ل م غ ض و ب ع ل ي ه م و ل ا ا ل ض ا ل ل ي ن
Ayet ayet yazdım alt alta. Beslemelesiz direk başlıyor. Kelime aralarına daha çok boşluk koymadım. Umarım işinize yarar.
Sitenize yeni üy oldum sayılır ama bu bilgiyi uzun zamandır arıyordum yazım şekli ile ilgili örnek bulamamıştım.Allah razı olsun.Bende sureyi olduğu gibi yazıp başına hurufu mukatta harflerinden biri yazılacak sanıyordum

Ü

Üye silindi 58480

Merhaba,

Ben de Hurufu Mukattaa ya ilgi duyan ve bu konuda makale koleksiyonu yapan biriyim.

Yusuf Suresi : `ELif Lam RA` ile baslar ve ayni ayet hiz kesmeden `Iste sana apacik bir kitabin ayetleri` diye devam eder

USluba dikkat edilirse Allah bu harflerin zikrinden sonra kesenin agzini sonuna kadar acarcasina bir genislik saglamaktadir.

Bugun isimlerimizin de bas harfleri ve hatta vurguyla soylenen harfleri ile kisiligimiz/enrji alanlarimiz/potansiyellimiz/kaderimiz arasinda ciddi ortak baglantilar kuran arastirmacilar vardir

Ben harflerin bircok yere isabetli bir sekilde yorulabilecek altyapida olduklarini dusunuyorum :

Soyle ki 93 cesit elemente karsilik 100binlerce degisik madde vardir etrafimizda.

Biz atom yeriz, otomlara basariz, kendimiz de aslinda atom kutlesiyiz ..

Bir civinin temel islevini hepimiz biliriz ama onun atomik yapisini bilen isterse onu bir iletken gibi de bambaska sekilde kullanabilir, dilerse onu eritebilir vs

Harfler de oyledir biz bir cehette harflerden olusan kelimelerle ilkel ihtiyaclarimizi gideriyoruz . yani takoz gibi en kaba halini kullaniyoruz harflerin.

Kuran ise sesin tinisa inebilmeyi ve kelimelerin de altinda sakli gizemli harflerin sirlarla dolu oldugunu gozumuze sokarcasina aciketmistir ..

Burclarla da uyumlu olabilecegini dusunuyorum

bununla birlikte seslerin dalga boyuna inildigi taktirde yakalanacak frekansin diger baska gizli destekleyici ilimlerle kombine edilerek daha islevsel hale gelecegini dusunuyorum .. sadece ses yetmez illa onu isletebilecek baska malzemeler de gerekiyor olmali

taroh

Kayıtlı Üye
hep arapça yazılıyordu latınca açıklamasını görmemıştır.