En zor zamanda tanrının olmaması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fechken

Kayıtlı Üye
Yaşım 17 bu zamana kadar çok şey yaşadım. Babam cezaevine girdi, benim mahkemem var, cezaevine girme olasılığım yüksek. Ardından babam kanser oldu, annem ve babam ayrıldı, 17 yıldır kurulu olan düzenimiz bozuldu, ülkenin öbür ucuna taşındık. Okumadığım dua kalmadı, namaz dahi kıldım ve ben hep sonunu biliyordum. Eğer kendi okulumda değil de gittiğimiz yerdeki okulda devam edersem kalacağım diyordum, bana inanmadı ailem, arkadaşların için istiyorsun di mi dediler. Sonuç; bugün resmi olarak okul hayatı bitti. Tek merak ettiğim birşey var, ya ben çözemedim ya da çözenler var gibi, ben ne zaman zor durumda olsam, sıkışık olsam, yardım istesem hiç bir zaman tanrı bana yardım edip yol göstermedi. Ben şu an ilkokul mezunu olarak ortada kaldım ve ondan tek isteğim tekrardan kendi şehrime dönüp eğitim hayatıma devam etmem. Benim 40-50 yıl sonraki geleceğimi umursamadı, boşverdi tanrı. Şimdi size soruyorum, bu saatten sonra ben ona inansam ne değişir inanmasam ne değişir, ömrümün sonuna kadar bir kırgınlık olacak.

shado

Banlı Kullanıcı
Buranın olayı bu zaten her şey bir sınav.Bazen bende sizin gibi düşünüyorum ancak kendi imkanlarınızla hayata tutunmaya çalışabilirsiniz,diğerleri için bir şey söyleyemem fakat eğitim konusunda bir şekilde devam etmelisiniz bir yolunu bulup.Siz elinizden geleni yapıp gerisini tanrıniza bırakmalısınız benim fikrim bu yönde.Hayat her zaman kolay olmuyor ama büyü ihtimalini düşünüyorsaniz bakım yaptırabilirsiniz.

Göbeğim

Kayıtlı Üye
'Irmaklarından şaraplar akacak' diyorsun, Cennet-i alâ meyhane midir?
'Her mümin'e iki huri' diyorsun, Cennet-i alâ kerhane midir?
Tanrı bize cennette vaat ettiği şarabı, Niçin haram etsin bu dünyada, akla sığar mı?
Bir sarhoş arap, devesini vurmuş Hamza'nın, Peygamber de yasak etmiş arap'a şarabı.
Beni özene bezene yaratan kim? Sen. Ne yapacağımı da yazmışsın önceden.
Demek günah işleten de sensin bana, O zaman nedir o cennet cehennem?
Kim senin "yasa"nı çignemedi ki söyle? Günahsız bir ömrün ne tadı kalır söyle.
Yaptığım kötülüğü kötülükle ödetirsen eğer, Seninle benim aramda ne fark kalır ki söyle.
Tanrı bizi çamurdan yarattıgında, Biliyordu bu dünyada ne işimiz olacak.
İşlediğim günahlar hep onun emriyledir, O halde cehennemde beni niçin yakacak?
İsyan edip karşında duracağım, neredesin? Karanlığı, ışığa yoracagım, neredesin?
İbadete karşılık cenneti alacaksam, 'Bağış mı ticaret mi' diye soracağım, neredesin?
Kör cehalet çirkefleştirir insanları. Suskunluğum asaletimdendir.
Her lafa verecek bir cevabım var elbet, Lakin bir lâfa bakarım laf mı diye, Bir de söyleyene, bakarım adam mı diye.
Dünya, üç beş bilgisizin elinde, Sanırlar ki tüm bilgiler kendilerinde.
Üzülme, eşek eşeği beğenir. Bir hayır var sana kötü demelerinde.
Sen bu dünyanın sırrına eremezsin, Erenlerin dilini de sökemezsin.
Öyleyse iç şarabı, cennet et dünyayı, Öteki cennete ya girer, ya giremezsin.
Niceleri geldi, neler istediler. Sonunda dünyayı bırakıp gittiler.
Sen hic gitmeyecek gibisin değil mi? O gidenler de hep senin gibiydiler.
İçin temiz olmadıktan sonra, Hacı hoca olmuşsun kaç para.
Hırka, tespih, post, seccade güzel, Ama tanrı kanar mı bunlara?
Sen sofusun hep dinden dem vurursun, Bana da sapık dinsiz der durursun.
Peki, ben ne görünüyorsam O'yum, ya sen ne görünüyorsan o musun?
Sen içmiyorsan içenleri kınama bari. Bırak aldatmacayı iki yüzlülükleri.
Şarap içmem diye övünüyorsun, yediğin haltlar yanında şarap da neymiş?
Ey kara cübbeli senin gündüzün gece, Taş atma dünyayı bilmek isteyenlere.
Onlar yaratanın sanatı peşindeler, seninse aklın abdest bozan şeylerde
Ben kadehten çekmem artık elimi; Tutmam senin kitabını minberini.
Sen kuru bir softasın, ben yaş bir sapık. Cehennemde sen mi daha iyi yanarsın ben mi?
Seni kuru softaların softası seni, Seni cehenneme kömür olası seni.
Sen mi haktan rahmet dileyeceksin bana? Hakka akıl öğretmek senin haddine miİ?
Yaşamın sırlarını bileydin, Ölümün de sırlarını çözerdin.
Bugün aklın var, bir şey bildiğin yok. Yarın akılsız neyi bileceksin?
Ey kör! Bu yer, bu gök, bu yıldızlar, boştur boş! Bırak onu bunu da gönlünü hoş tut hoş!
Şu durmadan kurulup dağılan evrende bir nefestir alacağın o da boştur boş!

Ömer Hayyam

Tanrı'nın tarafından değil de kendi tarafınızdan düşünün bence. Çünkü onun hakkında hiçbir fikrimiz yok.

Ona inansanız kendinizi iyi hissedecek misiniz? Belki de ibadet edip karşılığında Tanrı'nın size sempati duymasını ve sizi umursamasını bekleyeceksiniz. İnanç, inandırıcılık kazanmak için her zaman kendine yandaşlar arar. Ondandır insanların ibadethanelere düşkünlüğü.

Eğer inanmazsanız sizi bilen kendinizden başkası olmayacak. Kendinizle baş başa kalacaksınız. Kendinizi tanrı ilan edeceksiniz demektir bu. Çünkü hayatınızda bildiğiniz en güçlü varlık siz olacaksınız. Siz seçin.

"Olmak, kendinizi olduğunuz gibi kabul etmek ve kendinizi olduğunuz gibi sevmektir. Ne hissediyorsanız o duyguyu yaşayın. Olmak tümüyle anda yaşamaktır. Çünkü olan her şey şimdidedir. Olma halinde düşünceleriniz geçmiş ve gelecekle uğraşmaz. Olma süreci içinde hayatın özü ve anın sürekliliği vardır. Zamanın başlangıcından da daha önce sizi seven, yaşadığınız her hayatta sizinle olan, bedeniniz ölürken de, bedeninizi alıp yükselirken de sizinle olacak tek varlık, yine sizsiniz. Yaşadığınız her şeye dayanacak kadar sizi sürekli seven sizsiniz." Ramtha

Yunus aydın

Kayıtlı Üye
umudunu kaybetme çünkü herzaman karşına fırsat yada fırsatlar çıkar denemeye devam et biraz düşünce yapını değiştir.olumlu düşünmeye devam et.
sana bir adamın hayatını okumanı tavsiye ediyorum istiyosan oku abraham lincoln biraz araştır isterim.inanmak yada inanmamak senin elinde insan ne yaparsa yapsın seçimlerini yaşar

fox07

Kayıtlı Üye
Yaşım 17 bu zamana kadar çok şey yaşadım. Babam cezaevine girdi, benim mahkemem var, cezaevine girme olasılığım yüksek. Ardından babam kanser oldu, annem ve babam ayrıldı, 17 yıldır kurulu olan düzenimiz bozuldu, ülkenin öbür ucuna taşındık. Okumadığım dua kalmadı, namaz dahi kıldım ve ben hep sonunu biliyordum. Eğer kendi okulumda değil de gittiğimiz yerdeki okulda devam edersem kalacağım diyordum, bana inanmadı ailem, arkadaşların için istiyorsun di mi dediler. Sonuç; bugün resmi olarak okul hayatı bitti. Tek merak ettiğim birşey var, ya ben çözemedim ya da çözenler var gibi, ben ne zaman zor durumda olsam, sıkışık olsam, yardım istesem hiç bir zaman tanrı bana yardım edip yol göstermedi. Ben şu an ilkokul mezunu olarak ortada kaldım ve ondan tek isteğim tekrardan kendi şehrime dönüp eğitim hayatıma devam etmem. Benim 40-50 yıl sonraki geleceğimi umursamadı, boşverdi tanrı. Şimdi size soruyorum, bu saatten sonra ben ona inansam ne değişir inanmasam ne değişir, ömrümün sonuna kadar bir kırgınlık olacak.

İnancınız nedir bilmiyorum fakat işin özü şu bence (Tamamen şahsi görüşümdür) . Allah kullanırını değişik kaza, bela, mushibetler ile sınar. Bazıları çok acı verici ve sarsıcı da olabilir. Önemli olan hiçbir zaman Allah'a isyan etmemek ve O'na inancını göstermektir. Her iyiliğin içinde bir kötülük, her kötülüğün içinde de bir iyilik yattığını hiçbir zaman unutmayın. Suratınıza ard arda kapanan kapıların, size daha büyük kapılar açabileceğine inanın ve farkedin...

ptaah

Kayıtlı Üye
Dünya tarafında cennet yoktur ,o cennetede yaklaştırmaz.
Sen insanlara nasıl davrandın bugüne kadar?Vicdanın rahat mı?Bugüne kadar kendi çıkarların için düzenbazlık yaptın mı yoksa doğruluk için mi çalıştın?Kaç kişiyi bağışladın?
Ben efendi olmama rağmen benimde sıkıntılarım oldu ama ben kaza ve belalarımı kendimden,cahilliğimden ,yaşam sisteminin işleyişini anlamamamdan bildim.Anne nasıl çocuğu sobaya yaklaştığında kızarsa Allah'ta bir hata yaptığımızda bizi uyarır dikkat et kendine yanlış iş yapıyorsun der.Yanlış yaparsanda kendi kendini yakarsın.Ateşe elini sokarsan yanarsın,yüksekten atlarsan incinirsin.

Kafire de müslümana da rızkını veren Allahtan zerre haya etmiyor çoğu insan.
Nasıl ki gezenler kafalarına göre hareket etmiyorsa insanlarda kafasına göre hareket edemez .Ederse sonuçlarını yaşar.

asterix

Kayıtlı Üye
Başımıza gelenlerin (iyi yada kötü) mutlaka bi nedeni vardır tesadüf yada şansızzlığa inanmıyorum bu yaşanalar olumsuzda görünse bizim iyiliğimiz belkide arınmamaız içindir asla isyankar olma şükr et,her perdenin bir sonu vardır yaşam sonsuzdur bu fırtına dindiğinde her şey güzel olacak,karmanın şiddetli, ödenme devrindiyiz olaylar ondan üstüste geliyor.

bilgengen

Banlı Kullanıcı
İmtihanın olarak görmelisin bunu. Allah hepimizi farklı farklı dertlerle sınıyor herkesin hayatındaki zoruklara, olumsuzluklara tepkisi de tutumu da başka oluyor.
Asıl önemli olan senin bu zorluklar karşısında isyan etmeyip daha çok dualara ibadete sarılman. Her derdin bir dermanı vardır asıl ümitsizlik, inançsızlık insanı daha çok karanlığa isyana sürükler. İnancını bilmiyorum ama en azından benim düşüncelerim bu yönde.

mehmetben

Kayıtlı Üye
Senin atladığın nokta şu sanırım ALLAH"ı emir erin gibi görüyorsun satır aranda şunu okudum ( namaz bile kıldım ) evet bu namazı ne için kıldın o" inanmasamda olur dediğin Tanrının rızasını kazanmak içinmi yoksa karşılıklı çıkar menfaat içinmi yani zor zamanlarındamı bunları yaptın dahası insanların kaderini kendi çabalarına bağlı kıldık ayetini okudunmu yaptıkların yapacakların başına gelen ve gelecek olan her iyi ve kötü durumdan sen sorumlusun kader dediğimiz Yaratıcının küçük dokunuşu olması gerektiği gibi devreye girecektir zamanı geldiğinde tabiki aksini düşünmek pinokyo gibi kukla olduğunu kabul etmekle aynıdır fazla detaya girmiyorum sadece düşün ne yaptım ve bundan sonrası için ne yapabilirim sormak istediklerin olursa cevaplarım selam.

teknik67

Kayıtlı Üye
bu durum maçı iyi oynamayıp,kötü oynayıp suçu dürüst hakeme atmaya benziyor.yani hakem beni tanıyor kendisinide çok iyi tanırım benide sever ama bu maçta neden bizden yana değil serzenişlerine benzettim.Acaba nerede hata yaptım,iyi antrenmanmı yapmadım ,kondüsyon eksikliğimi vardı,neden iyi koşmadım, neden faullu davrandım,hakeme neden sövdüm,neden bencilce oynadım,paslaşmalarda bende dahil neden arkadaşlar birbirine yardımcı olmadı vs. vs. bu soruları uzatabiliriz.maça çıkarken veye çıkmadan önce faullu oynamamak,iyi paslaşmak.takım oyunu oynamak,hakeme küfretmemek,iyi koşmak,faullu oynamamak için dua edilse sıkıntı yok fakat iyi oynamayıp koşmayıp sadece hakem bizden yana olsun,bize penaltı versin,bizim faullerimizi görmesin diye dua anlayışı olursa sonuç tabiiki olumsuz olacaktır.duada önemli olan niyettir.örneğin çok para kaznıp zevkü safa için dua etmek başka bir şey ,çok kazanıp bunun büyük bir kısmını hayır işleri için harcamak istiyorum diye dua etmek başka bir şey.

Moonligt

Kayıtlı Üye
İş
komiser
Bırak hayat sana rağmen değil, seninle beraber aksın. "Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir" diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?"

-Şems Tebrizi

phenomenon

Kayıtlı Üye
Seni çok iyi anlıyorum. Yıllar önce çok kötü şeyler yaşadım, en sevdiklerimden birisini kaybettim trajik bir şekilde. Senin yaşadıkların da zor elbet, lakin unutma ölümden gayrı her şeye çare var. Ben de inancımı kaybetmiştim, ama inan ki inandığın şey ne olursa olsun inançsızlıktan iyidir. Ben inancımı buldum tekrardan, nasıl olduğunu anlatmayacağım lakin naçizane tavsiyem kendi benliğini dinlemen olur. Emin ol ki Allah'ın hepimiz için bir planı var ve hiç bir şey boşuna değil... Sen de benim gibi yaşadıkça anlayacaksın.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Konuşmanızı nereden tutsam bilemedim her birisi saatlerce sürecek konuşmaların başlığı gibi.
Sizin buradaki bakışınız dünyayı mutlak biryer gören bakış açısının psikolojisidir.Öncelikle tanrının insanlara muhteşem bir gelecek vereceğine dair vaadi yoktur.Her insan taşıdığı psikolojiye göre imtihan edilir.Siz namaz kılmışsınız ama arzularınızın yerine gelmesi için namaza başlamışsınız büyükler derler ki herkez gönlündeki istekleriyle imtihan olunur.Bununla birlikte başımıza gelen olumsuzluklar hiç bilmediğimiz hayırlara bir kapı olabilir bunu bilemezsiniz.Tanrıya inanç şeklinizi ve sebebinizi sorgulamalısınız.Tanrı sizin dünyanızda nasıldır ? Arzularınızı yerine getirdiği müddetçe mi iyi ve adaletlidir ? Benim geleceğimi umursamadı sözü çok ağır ve eksiklerle dolu bir söz.Öncelikle neye göre umursamadı bunu bir düşünmek lazım yüksek ilim sahibi bir varlık bizim psikolojimize göre düşünmez bize göre gelecek 30 40 yıl sonra ki durumumuzdur kuracağımız ailemiz vs. dir çünkü doğumdan önceki alemimizi hatırlamıyoruz ama tanrının gözünde gelecek mevzusu çok değişiktir yaratıcıya göre gelecek ahrettir.Bir ayettede buyurur " siz geçici dünya yurdunu istiyorsunuz oysa Allah sizin için ahireti istiyor eğer düşünür ve akıl ederseniz bu sizin için daha hayırlıdır"
Siz ona inansanızda inanmasanızda birşey değişmez hem tanrının insan oğluna ihtiyacı yoktur hemde ona istekleriniz yerine geldiği müddetçe inanıyorsanız emin olun böyle bir inancı zaten bizzat onun kendisi red edicektir.İnsan tanrıya inanmak istediği için inanır çünkü inanmak aşk ile olur.Derdiniz gelecek ise meraketmeyin geleceğiniz öyle yada böyle inşa edilir geleceğiniz okul ile olmazsa başka birşey ile olur.Özellikle tanrı konusunda farkındalığınızın gelişmesi lazım bazı noktaları tam anlayabilmeniz için.Şu anlık size düşen şey sabır etmek ve yapabiliyorsanız ona bağlı olup ondan gelene sabır edip bununda sizin gelişiminiz için olduğunu kabul etmenizdir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...