Kaç hayat hakkımız var ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Merhaba, sürekli bahsediyoruz geçmiş yaşamlarımız hayatlarımız, re-enkarnasyon vs vs. Ama merak ettiğim bir durum var, ruh yaratıldıktan sonra kaç kez enkarne olacağı belli oluyor mu? Yani her hangi bir zaman diliminde yaratılmış olabiliriz ama kıyamet gününe kadar kaç kez bir hayata başlayacağımız belli mi? Kişi bu yaşamın son enkarnesi olduğu nasıl anlayabilir? Ve bütün bunları düşünerek islam'da kabir hayatı nasıl değerlendirilebilir?

origanum

Yönetici
Hak ile değil iş. Ne zaman tekamüle ulaşırsanız o kadar. Yoldan sapmalar olacaktır, sil baştan, alınan cezalar olacaktır, yeniden. Taa ki ruhumuzu oluşturan enerji kaba halden incelene yani saf hale dönüşene kadar. Yaşanılan her acı, her tecrübe bu enerjinin biraz daha incelmesine yol açar. Dervişlerin çile çekmek adı altında yollara düşmesi ve geçtiği yerlere ışık saçarak halkı bilinçlendirmesi bu yüzdendir. Kabir hayatı o bedenin enkarnesinde nefsine uyup yoldan ne kadar saptığını, neleri başarması gerektiği halde başaramadığını idrak etmekle ve azap denilen pişmanlığı yaşamakla geçer. Araf yeni bir şans için beklenilen ve neleri tamamlamak gerektiğinin hesaplandığı yerdir. Son enkarnede olunduğunu ancak son enkarnede olan anlar, böyle birşeyi anlamadıysa değildir.

Babillll

Kayıtlı Üye
Reenkarnasyon olayı sadece şu an içinde yaşadığımız dünya için mi olur yoksa ruh sinav ivin başka gezegenleré de enkarne edilir mi. ?

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Bende şunu merak ediyorum. Uyurken rüya görmeye başladığımızda bazı rüyalarda acı bile hissediliyor. Ruh bedenden çıkıp bunu yaşıyor olabilir mi? Bana göre böyle ama merak ediyorum doğrusu nedir.

asterix

Kayıtlı Üye
Reenkarnasyon olayı sadece şu an içinde yaşadığımız dünya için mi olur yoksa ruh sinav ivin başka gezegenleré de enkarne edilir mi. ?
Başka gezegen ve boyutlardan enkarne olunabilir ,hatta fizksel bedene sahip olmayan zihinsel bir dünyadan yada sadece su içindeki bir yaşamdan insan olarak enkarne olan ruhlar var.

CapellaİsBig

Banlı Kullanıcı
Bana kalırsa reankarnasyonun ölünce gelecek yerine geçmiştede doğulabileceğine inanıyorum ve bu döngü sonsuza kadar devam edicek.

Babillll

Kayıtlı Üye
Ruh dediğimiz varlığın ana maddesi tüm bilinçli varliklarda aynı mı ? Birde bedensiz varlıklar ruh mu yada ayrica ruhları var mı. ?

codzombi

Kayıtlı Üye
Hak ile değil iş. Ne zaman tekamüle ulaşırsanız o kadar. Yoldan sapmalar olacaktır, sil baştan, alınan cezalar olacaktır, yeniden. Taa ki ruhumuzu oluşturan enerji kaba halden incelene yani saf hale dönüşene kadar. Yaşanılan her acı, her tecrübe bu enerjinin biraz daha incelmesine yol açar. Dervişlerin çile çekmek adı altında yollara düşmesi ve geçtiği yerlere ışık saçarak halkı bilinçlendirmesi bu yüzdendir. Kabir hayatı o bedenin enkarnesinde nefsine uyup yoldan ne kadar saptığını, neleri başarması gerektiği halde başaramadığını idrak etmekle ve azap denilen pişmanlığı yaşamakla geçer. Araf yeni bir şans için beklenilen ve neleri tamamlamak gerektiğinin hesaplandığı yerdir. Son enkarnede olunduğunu ancak son enkarnede olan anlar, böyle birşeyi anlamadıysa değildir.

Bu durumda paralel evrenlerin olaya katkısı müdahelesi nedir ?

origanum

Yönetici
Ruh dediğimiz varlığın ana maddesi tüm bilinçli varliklarda aynı mı ? Birde bedensiz varlıklar ruh mu yada ayrica ruhları var mı. ?

Ruh değil, ruhları var.

Bu durumda paralel evrenlerin olaya katkısı müdahelesi nedir ?

Paralel evrenlerdeki hayat her zaman deneyimlenebilir. Büyü ile değiştirilen de paraleldekiler zaten. Orada yoksa büyü de olamıyor. Ancak yaşanması gereken bir deneyim yaşanamadığı için yani o olay sonucunda edinilecek ders çıkarılamadığı için yeniden yaşamak gerekiyor, ya da çok yakınındaki birinin yaşadığını görüp kendisi yaşamış gibi hissetmesi, o ders öğrenilene kadar. Bu da tekamülü geciktiriyor.

filantrop

Banlı Kullanıcı
yani soyle dusunebilir misiniz tanri bize reenkarne hakki veriyor ki hepsinden farkli cikarimlarimiz farkli derslerimiz olacak. Tum dinlerden bagimsiz bir sekilde bunu cikartabilir miyiz?

origanum

Yönetici
yani soyle dusunebilir misiniz tanri bize reenkarne hakki veriyor ki hepsinden farkli cikarimlarimiz farkli derslerimiz olacak. Tum dinlerden bagimsiz bir sekilde bunu cikartabilir miyiz?

Hak vermiyor, bunun böyle olmasını bizzat sağlıyor. Bu şekilde düzen yaratan o. Evet hepsinden farklı dersler, çıkarımlar olacak. Ve hepsi ruhumuzda toplanacak.

brktryk

Kayıtlı Üye
Dünyaya gelmeden önce önce anne ve babamızı seçtiğimiz dogrumu ?

origanum

Yönetici
Yanlış. Tüm etrafınızdaki kişiler ve yaşayacağınız yer tekamülünüzü ilerletmeniz için kullanmanız amacıyla size hazırlanıyor. İlerleyince yeni aşamanız için yeni kişiler ve yerler şekilleniyor.

Cruella

Kayıtlı Üye
kaç hayat hakkımız olduğunu bilmiyorum, ama umarım bu sonuncudur.

MürşitsizZakir

Kayıtlı Üye
Reenkarnasyona inanan insanın haline acıyorum.Saygısızlık etmek istemem ama çok sapkınca geliyor bana.Bu inançla yaşamak kadar saçma bir şey olamaz.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Reenkarnasyona inanan insanın haline acıyorum.Saygısızlık etmek istemem ama çok sapkınca geliyor bana.Bu inançla yaşamak kadar saçma bir şey olamaz.

Saygısızlık etmek istemiyorum deyip saygısızlık etmek te ayrı bir meziyet bu durumda. Yazdığınız şey konuya cevap değilse yazmanıza gerek yok."Ben inanmıyorum." fikrinizi anlamamıza bu kadarı yeterli.O kadar kapsamlı sorulardan biri olan "İslamda kabir azabı" kısmını açıklasaydınız siz de bilginiz ile saygı görürdünüz.

acid

Kayıtlı Üye
Yanlış. Tüm etrafınızdaki kişiler ve yaşayacağınız yer tekamülünüzü ilerletmeniz için kullanmanız amacıyla size hazırlanıyor. İlerleyince yeni aşamanız için yeni kişiler ve yerler şekilleniyor.
İnsanların hayatlarında kendi seçimleri olmadan ya da müdahale etmelerine fırsat vermeden gerçekleşen olumsuz yaşantıları da tekamül gereği mi açıklamamız gerekiyor yoksa başka etkenler var mı? Örneğin çocukken yaşanan kötü olaylar, tacizler, tecavüzler... Ayrıca bunların sonucunda insanların ruh ve akıl sağlığı da etkileniyor. Burada irade kısmına geldiğimizde aklımda soru işaretleri oluşuyor. Yaşadığı olaylardan dolayı aklını ve irade yeteneğini kaybeden ya da karar lma yetisinde sorunlar bulunan pek çok insan bulunabiliyor.

asterix

Kayıtlı Üye
Reenkarnasyon fikri neden sapkınca geliyorki diğer inanışlarla tarafsızca karşılaştırsak en mantıklısı olduğunu görürseniz,ruhun tekamülü sınavları tek bir yaşamda bitirilemeyecek kadar karmaşıktır , geniştir ve birde karmik ödemeler var,kimse okulu bitirmeden faturalarını ödemeden cennete giremez.Bir insana tek bir yaşam verildiğini düşünün bu kişide nefisne uydu diyelim bu kişi hatasından dolayı sonsuza dek kilit altına almak ilahi merhamete uymaz ,kainatta telafi denen bir şey var öğrenme süreçleri sonunda saflaşır kristalize olur ve tanrıya adım adım yaklaşırız.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...