Geçmişten kurtulmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bundy

Kayıtlı Üye
Üniversiteyi bitirmek üzereyim ve geriye baktığımda anılarım beni rahatsız ediyor. İlkokul olsun, lise olsun hayatımın hiçbir döneminde mutlu değildim. Beni derinden etkileyecek bir olay yaşamadım ama genelde utangaç ve insanlardan uzaktım. Sanırım bu yüzden... Sosyal medyada geçmişteki arkadaşlarım denk gelince bana bu zamanları hatırlatıyor. Unutmak istiyorum, geçmişi geride bırakmak istiyorum. Bu yüzden bu insanlar bir şekilde karşıma çıkınca rahatsız oluyorum. Her zaman yoğun hissetmiyorum bunu ama bazen çok baskı yapıyor bu his. Rüyalarıma da giriyor bu insanlar. 6-7 yaşında tanıdığım insanları bile görüyorum bazen rüyalarımda. Bağ kesme meditasyonunu uygulamıştım ama bu sadece iki kişinin arasındaki negatif bağları kesmek içindi. Rüyalarıma giren, bilinçaltımda olup beni rahatsız eden bu bağlardan ve insanlardan nasıl kurtulabilirim?

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Anılarınızdan rahatsız olmanız, aslında başka bir sorunun neticesi. Hipnozla sorunu halledebilirsiniz diye düşünüyorum ama halledecek olan kişi bu sorunun da temeline inince eminim orada farklı bir sebep bulacaktır. Bilinçaltı kayıtları meselesi büyük ihtimal, ama zahir olarak sebep şu an benim gözümde kendinizle barışık olmamanız. Bunun için kendi kendinize bile çalışmalar yapabilirsiniz. Ve bunu hallettiğinizde anılarınız da sizi rahatsız etmeyecek.
Hem kimin hatası yok ki Allah aşkına. Ben de çoğu yaptığım şeye kızıyorum. Ama bunu dert edinip içinizi sıkmaya hiç gerek yok. Kimse tüm gün sizin geçmişte yaptıklarınızı düşünmüyor:) Herkes kendi derdinde:)

Hiperaktifejderha

Banlı Kullanıcı
Geçmişinizden kurtulamazsınız. Olumsuz etkilerinden kurtulabilirsiniz ama bütün bir geçmişi, o geçmişteki insanları unutmak ne kadar doğru? Geçmişiniz, yaşadıklarınız sizi siz yapan şey zaten. O zamanlar içedönük olmanız size bir şeyler katmıştır belki, bilemezsiniz. Bence ortada bir sorun yok. Herkesin geçmişinde rahatsız olduğu zamanlar var, kimilerinde az kimilerinde çok. Herkesin geçmişine ciddi oranda taktığı zamanlar olur. Sizin yapmanız gereken önce geçmişinizi kabullenmek. Sonra o geçmişten ders çıkarmak. Daha sonra da yolunuza bakmak. İlla ki geçmişimi hatırlatacak şeylerden uzaklaşmak istiyorum diyorsanız kapatın sosyal medya hesaplarınızı. Telefon numaranızı değiştirin. Üniversiteden mezun oluyormuşsunuz daha ne; kendi ayaklarınızın üzerinde durmak, tertemiz bir sayfa açmak için en iyi fırsat bu. O insanları göremeyeceğiniz biri şehirde iş bulun. Çözüm çok aslında ama önce sizin olayı kafanızda bitirmeniz gerekiyor.

bundy

Kayıtlı Üye
Geçmişinizden kurtulamazsınız. Olumsuz etkilerinden kurtulabilirsiniz ama bütün bir geçmişi, o geçmişteki insanları unutmak ne kadar doğru? Geçmişiniz, yaşadıklarınız sizi siz yapan şey zaten. O zamanlar içedönük olmanız size bir şeyler katmıştır belki, bilemezsiniz. Bence ortada bir sorun yok. Herkesin geçmişinde rahatsız olduğu zamanlar var, kimilerinde az kimilerinde çok. Herkesin geçmişine ciddi oranda taktığı zamanlar olur. Sizin yapmanız gereken önce geçmişinizi kabullenmek. Sonra o geçmişten ders çıkarmak. Daha sonra da yolunuza bakmak. İlla ki geçmişimi hatırlatacak şeylerden uzaklaşmak istiyorum diyorsanız kapatın sosyal medya hesaplarınızı. Telefon numaranızı değiştirin. Üniversiteden mezun oluyormuşsunuz daha ne; kendi ayaklarınızın üzerinde durmak, tertemiz bir sayfa açmak için en iyi fırsat bu. O insanları göremeyeceğiniz biri şehirde iş bulun. Çözüm çok aslında ama önce sizin olayı kafanızda bitirmeniz gerekiyor.
Ben de bunları düşündüm. Başka bir şehirde daha mutlu olacağımı düşündüm hep çalışmaya başlayınca. Ama ailem var, sevdiğim insanlar var hepsi aynı şehirde. Tamamen uzaklaşmak çözüm değil sanırım. Yüzleşmeye ihtiyacım var.

filantrop

Banlı Kullanıcı
Gecmisinize dair aci hatiralarinizi animsayin ve aci cekin bu aciyi gormezden gelip kendi kendinize hayir hatirlamak istemiyorum derseniz daha cok aci cekersiniz oyle degil mi?

Hiperaktifejderha

Banlı Kullanıcı
Ben de bunları düşündüm. Başka bir şehirde daha mutlu olacağımı düşündüm hep çalışmaya başlayınca. Ama ailem var, sevdiğim insanlar var hepsi aynı şehirde. Tamamen uzaklaşmak çözüm değil sanırım. Yüzleşmeye ihtiyacım var.

Tamamen uzaklaşın demiyorum zaten. Zamana ihtiyacınız var. O zaman içinde mantığınızın duygularınızı bastırması gerek. Birkaç yıl uzaklaşın derim en azından. Sonra dilerseniz geri dönersiniz.

bundy

Kayıtlı Üye
Hepinize teşekkürler, yorumlarınız için. Unutmak, kurtulmak yerine yüzleşip kabul etmek daha cesurca bi hareket olacak sanırım :) pembekuvars, teşekkürler, iletişime geçeceğim kendisiyle :)

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Sizin bu durumunuz biraz çekingen kişilik bozukluğu gibi duruyor.
Küçüklük zamanlarından beridir oluşan çekimser kişilik bazı olaylarında etkisiyle çok acayip bir hal alabiliyor.
Bu tür insanların sorunları bulunduğu ana odaklanamamaktan kaynaklanıyor.
Size tavsiyem geçmişte bu kişilerle yaşadığınız olumsuzluklar neler bunları not almanızdır.
Olumsuzluk diyince herzaman tramvatik olaylar olmak zorunda değildir bu.
Mesela örnek vermek gerekirse "Arkadaşlar arasında konuşulan bir konuya cevap vericekken X kişi sözümü kesti ve ben kendimi rezil olmuş hisettim" gibi.
Burada önemli olan yaşanan olayları sizin nasıl algıladığınızdadır.
İnternette çekingen kişilik testleri var dilerseniz o testleri bulup bunun kriterini kendiniz üstünde araştırabilirsiniz.

Bu tespiti yaptınız varsayalım yapmanız gereken şey rahatsız olduğunuz kişiler veya olaylar üzerinde çalışmalar yapmanız sonrasında bu çekingenliğinize özel olarak bir çalışma hazırlamanız lazım.Yazınızda biraz kısıtlı bahsetmişsiniz bu çekingenliğiniz hala devam ediyormu bilemiyorum.Yazınıza bakarak size önerebileceklerim bukadar.Bahsettiğim çalışma ise eft.Sitemizde eft bölümü mevcut orayı inceleyebilir ve nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.Anlamadığını şeylerde elden geldiği kadarınca yardımcı olmaya çalışırız.

Ori

Kayıtlı Üye
Bence mutlu olmasanız bıle bu yasantının devamında bu anılara ıhtıyac duyabılırsınız. Herkesın yasantısı bır nevı onu ılerıye tasıyan parcalarla doludur. Unutmak ıstıyorum kelımesı sahsen bana ters bır mantık gıbı gorundu.

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Akışına bırakın. Herşey zamanla geçip gider. Bu soruna ne hipnoz nede başka şehirler çözüm olmaz. Belirli bir dönemden geçiyorsunuz. Hayatınızdaki bazı şeyler düzgün yolunda gitmiyor. Her yorum doğru bu konuya yazılan bence de. Ama geçmiş gitmiyor malesef. Sadece bir dönüm noktanız olacak. Ve yaklaşmış görünüyor. Bilirsiniz çıkamadığınız yol sizin dönüm noktanızdır aslında. Yakında geçmiş sizi rahatsız etmeyecek.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...