Şans ve Şans Tepme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Staphyle

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba. Bir kaç saattir önüme gelen her kaynağı okuyorum ancak şans konusunda çelişkilere düştüm. Çok şanslı olan bir insan değilimdir ancak çok nadir de olsa karşıma şansın çıktığı olabiliyor.Sorun şu , bu şanslar karşıma öyle bir biçimde geliyor ki vicdanımla şansım arasında bir seçim yapmam gerekiyor. Örneğin bu konunun bu kadar üzerine düşme sebebim bu sabah başıma gelen bir olayla ilgili. İnternetten sipariş ettiğim kapıda ödemeli bir ürün bana ulaştı ancak para talep edilmedi. Parası benim için fazla sayılacak bir paraydı kendimi sıkarak getirtmeyi göze almıştım. Ya kargo ya da gönderen(büyük ihtimalle) hatası var işin içinde ve tamamen benim vicdanıma kalmış bir şey ödemek. Bu konuda benim içim vicdanım hiç rahat etmiyor ancak evde sürekli bunun da benim şansım olduğu , peşine düşüp ödemenin şansımı geri tepmek olacağı vs söyleniyor. Daha önceden de başıma hep böyle şeyler geldi. Öncesinde hep peşine düşüp eksik olan neyse tamamladım.Öğrenmek istediğim şey bunlar şansımın geri tepmesine yol açar mı? Vicdanım çok rahatsız, huzursuzum şuan. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Sheriff

Kayıtlı Üye
İş
President of Big PimP AÅž
Bak dostum olabildiğince kısa anlatacağım:

Bir olay düşün, olayda 2 seçeneğin var. Sen birini seçtin diyelim, ama seçtikten sonra için rahat ediyorsa doğrusundur, kafan rahattır. Ancak içinin rahat etmeyeceği her davranış seni yer bitirir. Şans diye düşünme bu olayı yoksa işi zorlaştırırsın kafanda. Biraz rahat ol, eğer o parayı ödemek istiyorsan öde, ödemek istemiyorsan ödeme. Eğer ödeyince daha iyi hissedeceksen öde, hissetmiyeceksen ödeme. Bu bu kadar basit kendini zorlama dostum. Vicdanın rahat edecekse yap, etmeyeceğini düşünüyorsan yapma. Bu tür şeyler şansını neden geri tepsin ki? Doğruyu yapıp iyi hissediyorsun sonuçta değil mi? Kendini iyi hissediyorsan zaten şanslısın demektir. Gelecekte pişman olurum dediğin her davranıştan kaçın, bu şekilde kendini rahatlat.

Emin ol senin, benim, çoğu insanın yerinde olmak isteyen binlerce, milyonlarca insan var. Şanslıyız ki bir çok şeye sahibiz. Şükret, kendini rahatlatırsın. Ne kadar şanslı olduğunun farkına varırsın, elinde olduğu için mutlu olduğun şeylere bir bak ve onlar sende olduğu için kendini şanslı hisset, sahip olamayanlarda var. :)
Sağlıklıysan sağlığının farkına var ve bunada şükret. Hasta olan, özel olan insanlarda var bu hayatta ki çok şükür sağlıklıyız, şanslıyız bu konuda çok şükür.

Kendini bu tür küçük şeyler için sıkma. Herkes şanslıdır, sadece bu şansı hissetmek yeterli. :?

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Bence bu olanlara imtihan çerçevesinde bakın.Bence şans diye birşey yoktur ama bize göre şans olarak görülücek şeylerle deneniyor olabiliriz.

asterix

Kayıtlı Üye
Gerçekte şans diye bir şey varmıdır ? varsa şans nedir ? şimdi çok merak ettim.Yoksa şans (yada şanssızlık) sandıklarımız önceden hazırlayıp sonra unutuklarımızmın karşımıza çıkıvermesimi ?

simplyfun

Banlı Kullanıcı
Senin şans olarak nitelendirdiğin şey kargo görevlisinin şanssızlığı olabilirdi. Hatta evine nafakasını eksik götürmesine sebep olabilirdin. Ödemeseydin şanslı değil Hırsız olacaktın Ödeyerek en iyisini yapmışsın

acid

Kayıtlı Üye
Ben şans değil sınav olduğunu düşünüyorum. Ortada bir hizmet var. Aldığınız ürünün üretim, dağıtım bedelleri var. Sizin ödemeniz demek bu kişilerin hakkına girmiş olmanız demek belki de. Eğer durumdan basit bir çalışan sorumlu tutulursa ki böyle olur ya işen çıkartılır ya da maaşından kesilir. Şöyle düşünebilirsiniz başkaları, firma sahipleri, zenginler vs. başkalarının hakkına girmiyor mu? Ama bu sizin imtihanınız o yüzden bu durum sizinle vicdanınız arasında. Ben şansın böyle olaylarla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca şans diye bir şey olduğuna da inanmıyorum. Neden sonuç ilişkisi vardır, tevafuk vardır, sizin çalışmanız, kendinizi geliştirmeniz vardır yani bu neden-sonuç ilişkisini yaratırsınız.

kapliyagos

Kayıtlı Üye
şans diye bir şey yoktur. hayat seçimlerden ibarettir.önüne çıkan a-b-c v.s. seçeneklerden birini seçersin bunların sonuçlarıda o an olmasada bellidir sonuçta....

asterix

Kayıtlı Üye
şans diye bir şey yoktur. hayat seçimlerden ibarettir.önüne çıkan a-b-c v.s. seçeneklerden birini seçersin bunların sonuçlarıda o an olmasada bellidir sonuçta....

O seçeneklerden birisi bizi güzel bir duruma götürürse sonuçta bu şans olmuyormu ?

Staphyle

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Cevaplarınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim arkadaşlar. Ben kendimi bildim bileli şansa inanırım.. Yani bazı günleriniz bile diğerinden daha şanslı olabiliyor , birgün kalkıyorsunuz elektrik gidiyor,yolda takılıp düşüyorsunuz,gideceğiniz yere geç kalıyorsunuz vs. başka bir gün geç kalmış olduğunuz sınav iptal oluyor atıyorum neye dokunsanız güzel gelişiyor sonuçları ya da vardır etrafınızda sürekli kedi gibi 4 ayağı üzerine düşen insanlar . Herkes şahit olmuştur böyle kişilere..Bunları sağlayan şeyin şans olduğuna inanıyorum. :(

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...