Arkadaşlar Bu İçinde Bulunmuş Olduğum Hal ve Hareketler Hakkında Yardımcı Olurmusunuz

• Konbuyu başlatan Üye silindi 15237
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ü

Üye silindi 15237

Merhaba --- Sizlere bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim . Soruma nereden başlıyacağımı bilmiyorum belki bana bu sorumu sorduğum zaman
anormal bir kişilikmişim gibi bakabilirsiniz ... Sorunuma gelince özellikle şu son zamanlarda çok değişik hallerde bulunuyorum açıklamak gerekirse size olayı olduğu gibi anlatıcam durup dururken aklımdan birşey geçiyor beni konuşmaya zorluyor aklıma bir hayal geliyor bana güya bir yerden 300 milyar ( eski para birimi ) gelecekmiş aklımdan aynen geçenleri söylüyorum .. Bende bu para ile bir dükkan alacakmışım ve bu dükkanı 3.500 liraya bir eczacıya kiraya verecekmişim ve sonra bu paranın 3binlirasını üniversite eğitimim devam ettiği sürece biriktirip kendime bir ev alacakmışım sonra
askerliğimi yapıp gelince evlenip hiçbir şekilde çalışmadan aylık gelirim 3.500 lira olacakmış bende huzurlu mutlu bir şekilde eşimle yuva kuracakmışım.. Evet bunları okurken size bir garip gelebilir banada çok garip geliyor bunlar bu şekil aklıma geliyor ve ben bunları bu şekil konuşuyorum yahu sanki olmuş gibi planlar kuruyorum . Bu durumdan nasıl kurtulabilirim bu içinde bulunduğum durum nedir ? daha önceleri psikolojik tedavi görmüştüm anksiyeti okb depresyon yaklaşık 2 - 3 ay civarında bir ilaç tedavim olmuştu tabii ataklar ara sıra vuruyor ama eskisi gibi değil tedaviyi bıraktım .. Beni bu anlattıklarımdan ötürü anormal davranışlı bir kişilik sanmayın bende normal bir insanım ancak bu hallere engel olamıyorum ? Bu konuda yardımcı olurmusunuz ?

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Bana çok normal geldi;
Ego her şeyi planlar..Sürekli bir şeyler peşindedir.Geçmiş ve gelecek arasında gezer durur.Örnekteki gibi de olabilir veya binlerce olasılıktan bir tanesi de olabilir.Çoğu otobüste metrobüste giderken hiç olmayacak konuşmaları geçirir kafasından.Karşısında ağzını açamayacağı kişilere laf sokar..Veya geçmişteki acılarını deşer ve kendi kendini üzer vs vs.
Kişi bütüüün hayatını böyle yaşar da haberi olmaz.Milyonlarcası gibi.Bilgeler-bakın filozoflar demiyorum- insanın bütün bunları aşana kadar bir uykuda olduğunu söylemişlerdir.Yani siz şuan uykudasınız ve bunların hepsi egonun rüyası.Uyanmak ne kadar kolaysa uyanmak da o kadar kolay.

Ori

Kayıtlı Üye
Gelişim çağında bu gibi planların sürekli kafada süre gelmesi çok doğal. Çünkü bizim yetiştirilme tarzımızın sadece bunlardan ibaret olduğu gerçeği bunu kanıtlıyor. Mesela bir kabilede yaşasaydınız daha çok hayvanınız veya daha çok mahsülünüz olsun isterdiniz ve buna göre kafanızda sürekli planlar oluşmaya başlardı. Kısacası bunlar sistemin bize aşıladığını bir zehirdir. Sizin böyle düşünmeniz herhangi bir psikolojik sorundan kaynaklı değil merak etmeyin. Yaşadığınız durum genç ve dinamik bir beyinin sürekli çalışması ve sisteme ayak uydurma yolunda ilk adımı atmasıdır.

bundy

Kayıtlı Üye
Ben de okb tedavisine başladım birkaç kez ama ne olduysa hep 2 hafta kullanıp bıraktım ilaçları. Rahatsız oluyorum bu düşüncelerden ben de evet, ama sık sık tekrarlamıyor, bazı zamanlarda yoğunlaşıyor. Kendimi oyalayacak şeyler bulduğumda, örneğin sürekli okulla ve derslerle ilgilendiğimde yoruluyorum, gece erken uyuyorum ve bu düşünceler aklıma gelmiyor. Bilemiyorum belki başkalarında durum farklıdır ama bende uykum düzene girince bu rahatsızlık da kayboluyor. Bunun dışında ilaç kullanmak yerine bir psikologla birkaç seans görüşme yaparak halledebilirsiniz. İnternette araştırdığım için biliyorum, bu hastalığın tedavisinde ilaçtan çok psikoterapi yöntemi kullanılıyor.

ZeberuS

Banlı Kullanıcı
Bence iyi tarafındn bak şimdi hayal bile kuramayanlar var ;)

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Doktor tedavilerinde özellikle psikolojik sorunlarda ilaçlı tedaviye girişilmiş ise hastaların kendi kafalarına göre ilaç bırakmaları ve tedaviyi bırakmaları tavsiye edilmiyor çünkü sonradan çok kötü bir geri dönüş söz konusu oluyor.Tedavi alacağımız doktoruda iyi seçmeliyiz.Mesela elinize bir doktor listesi alıp onları araştırmalısınız tedavisinde davranış terapisini ön planda tutan uzmanları tercih etmeliyiz.

Ne yapacağınız konusu ise çok basit.
Ya alanında uzman bir davranış terapistine başvurucaksınız ( sizin ki gibi vakalarda genel olarak kognegtif terapi önerirler )
Yada hipnoterapi alıcaksınız.
Sizin kendi kendinize yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı maalesef.
İnsanın kendi kendine yapabilicekleri var ve yapamayacakları var.

Staphyle

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Bana bu durum gayet normal geldi . Biraz istekler,biraz hayaller böyle şeyler düşündürebiliyor insanlara. Belki 10dan fazla defa oturup ''şuan bana ikramiye çıksa şöyle şöyle yapardım'' diye en ince ayrıntısına kadar düşünüp mutlu olduğum olmuştur mesela. Bence bir gariplik yok..

Keira

Moderator
Bu gibi durumlarda ileride daha kötü sonuçlarla karşılaşmamak için en iyisi önce bir psikiyatriste görünmeniz. Sevgi ve ışıkla..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...