Reiki ve Sufizim

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz ?
-
Reiki'de olduğu gibi tüm Mistik felsefelerde de elle şifaya kavuşma yöntemi vardır. Ancak bunlar öğretileri gereği bir takım çileler sonucu elde edilirler. Reiki'de ise buna hemen İnisiye sonucu kavuşulmaktadır. Mistizm insanlığın ortak malıdır felsefesi ile çıktığımız bu yolda hayli zahmetler çektikten sonra Rabbımız bize Sufizm'in kapısını aralayarak, aradığımızın orada olduğunu göstermiştir.

Reiki 1. aşamayı alıp kendimde bir takım değişiklikler yaşamaya başladıktan sonra Reiki Master'ıma bunları anlattığımda bana "bunları yaşaman gerek." diyordu. Bu cevap beni tatmin etmek yerine daha da araştırmaya yöneltti. Çünkü bu cevabı yakınlarımdan da alıyordum. O halde Reiki Master'ımın beni aydınlatması, bana bir yol haritası çizmesi gerekmiyor muydu?

4 yıl boyunca bende olan bu değişikliklerin nedenini aramak üzere Avrupa'daki bir çok çeşitli Reiki Master'ı ile görüştüm. Onların cevapları da benim hocamın cevabından pek farklı değildi. O halde ne yapılmalıydı? Reiki uyumlaması alan her kişi benzeri değişiklikleri kendinde yaşıyordu. Reiki'nin bize sunduğu sebepsiz ve gelip geçici olan sevinçlerin, mutlulukların kalıcı olmasının bir yolu olmalıydı.

Sorgulamalarım nihayet beni Sufizm ve Hz. Mevlana ile buluşturdu. Reiki'nin etkisiyle bende oluşan sorular Sufizm'in derinlerine inmemle bana sunulan cevaplarla birer öğretmene dönüştüler. Sufizm'siz geçen Reiki dönemim adeta bir çıkmaz süreciyken, Sufizm ışığında baktığımda artık tam bir keşif ve gelişim şöleniydi. Sufizm'in bize açtığı pencere kalbin penceresiydi. Sevinçlerin, coşkuların, mutlulukların ancak kalbe inince kalıcı olabileceğini anladım. Artık taşlar yerine oturmuştu.

Biliyordum ki bunlar sadece bana ait egosal sorular değil, başkalarının da sorduğu varoluşsal sorulardı. Ve bu cevapları duymaya herkesin ihtiyacı vardı, Bu nedenle Reiki ile kapısından girdiğimiz bu gelişim yoluna Sufizm ışığı ile devam ediyoruz. Reiki öğretimizi Sufizmle sentezleyerek sunuyoruz. Bu öğretiyle, artık kişiler "Neden – Niçin" de takılmak yerine, keşif sürecine giriyor, araçlarda kalmayıp amaca doğru yol alıyorlar. Çünkü Sufizm bize kendimizi tamir etmeyi öğretiyor, özümüze yaptığımız yolculukta gerçek Ben'imizle tanıştırıyor. Bu andan itibaren de başka kişilere yada nesnelere bağlı /bağımlı olmak yerine, her geçen gün aradığımızı kendimizde buluyor, Öz'ümüzle bütünleşiyoruz. Kendini bulan Rabbını bulur, Rabbını bulan kendini bulur. Sevgilerimle "

İsmail BÜLBÜL

Madmen

Kayıtlı Üye
Her evrensel öğretinin, semboller dizisinin veyahut insanların, toplumların gelişimine katkıda bulunan her reformist ve öncü hareketlerin bile sağlam bir ideye dayandırılmasına ihtiyaç vardır (ide derken, ideal düşünce modeli ve felsefi sistem demek istedim). Sufizm ve onun gibi sevgi ve anlayış enerjisini temel alan her ideal kılavuzun; reiki gibi şifa çalışmalarına oldukça katkısının olacağını ve birbirlerini aynı tema üzerinden oldukça iyi bir şekilde sentezleyebileceğini düşünüyorum. Mesela Nihilizm\fatalizm temelli hiçbir ideal düşünce modelinin; şifa çalışmalarına uygunluk gösteremeyeceğini düşünüyorum (Hristiyan rahipler o yüzden pek başarılı olamadılar batı toplumunun nevrotik insanlarına). Eterik şifa ve karma şifa denilen iyileştirici modeller zaten doğuda gelişti ilk olarak, oraların düşünce modellerini kendi içlerinde yaşatmaya devam ettiler batıda iken bile. Mesela doğudaki vedic astrolojisi; karmik sistem ile son derece yakından ilgilenmekteydi. Batı astrolojisi bu konuda daha yeni yeni son zamanlarda bu olguya önem vermeye başladı. Batı astrolojisi; kendi kapital\sömürücü atmosferine uymuş. Sadece başarı, kişisel gelişim (onların kişisel gelişimden anladığı: beğenilme ve kendini pazarlayabilme tabi çoğunluklu olarak) ve hayattan alınan bedensel\içgüdüsel gerilimlerin verdiği zevklere odaklanmıştır.

La-edri

Kayıtlı Üye
Reiki masterinden fikirler tavsiyeler alinmis tamamda, benim anlamadigim olay sufizimin masterinden neden bahsedilmiyor.. haaaa unuttum tabi sufizim masterinin halk arasinda kabul gören tanimi "Mürsid"dir, ona bulasmiyoruz , reiki ye master lazim, yoga ya lazim ,herseye lazimdir aslinda, ammavelakin söz konusu sufizim ise hayir canim ne münasebet ben kendi basimada ögrenirim.Yeterki kendime bir mrsidi var deditmeyeyim, yobaz kabul edilme ihtimalim var halk arasinda.. dogrumu bu ? Bu aynen böyle kabul görüyor.

Bu sentezleri basimiza hep "NewAge" cikartti, ya bakin benim derdim degil isteyen istedigini yapsin, reiki dairesinde bu kabul görebilir, ama mademki iki alani bir birisi ile sentezliyorsunuz o halde iki alanada hak payi esit verilsin, sufizim ikinci siraya konulacak bir sey degildir, bir bakin bakalim sufzme sentez kabul ediyormu?

Edenleri söyle sonuclaniyor, namaz kilmam yoga yaparim, esma zikri yapmam mantra yaparim, oruc tutmam ama bir ay seks yapmasamda olur.
Safi esmasindan banane ama ben sufizim cercevesinde sifaci olmak istioyrum.
Iste bunlar sentezlerin getirdigi sonuclar, kisi ne bir sufi kalibina sigar nede baskabirseye. Isin kötüsü bu islere Mevlana onunla beraber mesnevi ekolunu de karistirir.Ve cook ayib etmis olur.

Sufizmin bir ruhu var, siz onun ruhundan faydalanmayip saadece disindan faydalanirsaniz kitabi bilgilere tabi olursaniz, edineceginiz nimette yuzeysel olacaktir, derinine inemezsiniz.Rabb ise derinlerindedir..

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Olaya böyle bakılması beni şaşırttı.Hiç beklemiyordum.Bu yazı bana konuyu anlatma da çok yetersiz geldi, bunu bilerek paylaştım.Ama araştırmalarım devam ediyor.Anlamadığım şey sufizm reiki sentezini neden kabul etmiyor? Ama sizin yazınızda la edri bunun tam tersini gördüm sanki.

La-edri

Kayıtlı Üye
Olaya böyle bakılması beni şaşırttı.Hiç beklemiyordum.Bu yazı bana konuyu anlatma da çok yetersiz geldi, bunu bilerek paylaştım.Ama araştırmalarım devam ediyor.Anlamadığım şey sufizm reiki sentezini neden kabul etmiyor? Ama sizin yazınızda la edri bunun tam tersini gördüm sanki.

Sufizim neden reiki sentezini kabul etmez?

Tevhid den dolayi, tevhid inanci Allah'in yanina güc yada varlik koymaz.
Reiki evreni savunur evrenin enerjisini ruhunu gücünü. Reiki evren icin sonsuz diyor hayat sahibi diyor aslinda tanri diyor.

Sufi ise evrene yaratilmistir diyor yani saadece bir mahluk, ve onu yaratana hayat sahibi sonsuz diyor, fark burada. Evren yaratildigi icin yok mesabesindedir sufinin gözünde. Sufi evrene güc isnad etmez, reiki mantigi eder hemde altini cize cize. Nasil sentezleriz bu iki mantigi , sentezlediginde sufinin tevhidi bozulur sirk olusur. Mümkün degil yani.

Sonucta hersey ayni kapiya cikar derler mesela, cikmiyor iste, hersey O'dur demek baska, hersey ondandir demek baska.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı

Reiki evreni savunur evrenin enerjisini ruhunu gücünü. Reiki evren icin sonsuz diyor hayat sahibi diyor aslinda tanri diyor.

Sufi ise evrene yaratilmistir diyor yani saadece bir mahluk, ve onu yaratana hayat sahibi sonsuz diyor, fark burada. Evren yaratildigi icin yok mesabesindedir sufinin gözünde. Sufi evrene güc isnad etmez, reiki mantigi eder hemde altini cize cize. Nasil sentezleriz bu iki mantigi , sentezlediginde sufinin tevhidi bozulur sirk olusur. Mümkün degil yani.

Sonucta hersey ayni kapiya cikar derler mesela, cikmiyor iste, hersey O'dur demek baska, hersey ondandir demek baska.

İki tarafta da bir enerjiden bahsediyoruz; aralarindaki farksa enerjinin kaynağı. Ve ya birinde araya konulan sebepler var, -ki bu sufizme göre sizin açınızdan şirk oluyor- birinde ise bir mürşid elinden.
Benim anlamadığım, iki tarafta da bir sebep mevcutken, iki sebep de bir mahluk iken (evren ve mürşid) neden biri şirk oluyor diğeri olmuyor?
Birinde olan direk evrene isnad edildiği için mi? Bunu, her insan niyetine göre değiştirebilir.
Bir önceki mesajinızı anladım ama bunu anlamakta biraz güçlük çektim..

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.

Reiki bu kadar katı bir disiplin değil ki ama...Reiki-evren-tanrı-enerji-sonsuzluk.Bütün reiki uygulayacıları reikinin en önemli sembollerinden bir tanesini kullanırken 'tanrının gücünü yahut evrenin bütün gücünü buraya koy' diye türkçe bir niyet ediyorlar.Şimdi zaten evrenin tanrı olarak lanse edilmesiyle her yerde karşılaşıyoruz.Ama ben bunun idraki mealinin de çok zor olmadığına inanıyorum.Yani sizin dediğiniz mesele gibi; 'yaratılmışlık' veya bir 'mahluk'.Bence burada devreye doğru reiki inancı giriyor sayın la-edri.Şimdi bu bağlamda baktığımızda reiki tek başına bir inancın ürünü değil.Ama sayın madmen'in de dediği gibi bunun güçlü bir iradeye dayandırılmasına herkes ihtiyaç duyuyor.Ben yine neresinden baksam bir yanlış göremiyorum.Ve açıkçası bu konuda büyük bir hayal kırıklığı yaşadım.İşin new age gibi milenyum sonrası doğmaları da beni ilgilendirmiyor.Ben doğru niyetle yapılan reikide sufizm e bir zarar göremiyorum.Sonuçta bütün bunlar 'evrensel enerjiler' altında inceleniyor.Biz evreni kimin yarattığını bildikden sonra gerisinin nasıl bir önemi kalabilir ki ?

La-edri

Kayıtlı Üye
İki tarafta da bir enerjiden bahsediyoruz; aralarindaki farksa enerjinin kaynağı. Ve ya birinde araya konulan sebepler var, -ki bu sufizme göre sizin açınızdan şirk oluyor- birinde ise bir mürşid elinden.
Benim anlamadığım, iki tarafta da bir sebep mevcutken, iki sebep de bir mahluk iken (evren ve mürşid) neden biri şirk oluyor diğeri olmuyor?
Birinde olan direk evrene isnad edildiği için mi? Bunu, her insan niyetine göre değiştirebilir.
Bir önceki mesajinızı anladım ama bunu anlamakta biraz güçlük çektim..

Güclük cektin cünki yanlis konumlandiriyorsun,sufizm senin düsündügün gibi mürisdi kaynak olarak kabul etmez.
Sufizim de tek bir kaynak var oda Allah'tir .Enerjisi, yani kuranin lisani ile nuru esmalari ile yayilir alemlere. Hayy olan Allahtir, türkcesi söyle; hayat sahibi olan Allahtir, evren degil cünki o yaratilmis.Evren hayatini Allah'tan aliyor.
Rezzak olan Allahtir mürsid degil, manevi rizik da bir riziktir ve onun sahibide Allah mürsid degil, mürsid kaynak degil yahu.

Her insan niyetine göre degistirebilir diyorsun, sabit bir kaynagi olmayan bir sey esnektir, ama sufizim Kuran kaynakli ve o Kuran esnek degil onu napacaz :)

Hazar;
Ben bu sentezi yapmasinlar demiyorum , nasil yapacaklar diyorum. Benim suan anlamakta zorlandigim olay bu, nasil yapilacak nasil bir sonuc olacak, tek tanrili bir dinmi yoksa cok tanrilimi, zira bu ikisini sentezliyoruz.