Ruh ismi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hiclikmakami

Kayıtlı Üye
İş
özel eğitim öğretmeni
Merhaba Canlar, araniza yeni katildim. Hepinizi sevgiyle selamliyorum. Merak ettigim tum konulari burada birarada gormekten mutluyum. Uye olmadan once de sonra da arastirdim ancak bir soruma cevap bulamadim. Sorum su: Ruhumuzun bir ismi var mi?

Shiroe

Banlı Kullanıcı
islamda ruhun ismi kulağına ezanla birlikte söylenen isimdir

codzombi

Kayıtlı Üye
Bir de ruhani alemde bir isminiz olur. Aslında siz öyle tanıtırsınız, sizi ruhani alem öyle tanır.

VASSAGO

Banlı Kullanıcı
İş
Yazılım Mühendisi
Göbek adımızın ruhumuzun ismi olduğunu biliyorum. Öldüğümüzde ruhumuzu göbek adımızla çağıracaklarmış bu yüzden göbek adımız varmış. Bunu kimden öğrendim hatırlayamıyorum çok oldu bunu öğreneli. Yinede net bir bilgi değil sonuçta bilemeyiz.
ciddimisin bu konuda yani benim adım Aslı mesela şimdi kimlikteki aslı yerine kulağıma ezan okunurken gizem denmiş öylemi kaldırılcam bu çok hoşuma gitti .d

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
İsim demeyelim de, bir tanımlayıcı var, etiket gibi.

Mefistofeles

Kayıtlı Üye
Ruh ismi diye adlandırılmasa da öldüğümüzde kulağımıza ezanla okunan ismimizle çağıralacağımız gerçeği mevcut sonuçta mantıklı olan da bu göbek ismini ebe koyar ve ruhla hiç bir alakası olmadığı kanaatindeyim

Mefistofeles

Kayıtlı Üye
Evet ebe.. göbek bağını kesmeyele ilişkili sanırım mantığıda bu olmalı ezan ile okunan gerçek isimdir yani ahiret kimlik vs. göbek olayı fasaryadan ibaret bana göre ama ezanla okunana göbek adı deniliyorsa gelenekten geleneğe onu bilemem bizde anlattığım gibi

La-edri

Kayıtlı Üye
Göbek ismi islam kültüründe farkli bir sebebten konulur, göbek ismi genelde gizli tutulan bir isimdir, ve büyü gecersiz olsun diye bir faktörü vardir, yani büyü yapan kisi cocugun gercek ismini bilemeyecegi icin bir koruma kalkani ousturur.

Ruhun ise bir ismi yoktur, ruh tek bir olgudur ve onu tanimlayan mananin adi " Övülmeye laik olan" manasindaki Muhammed'dir. Ve o tek olan ruhun adi zaten NuruMuhammediye diye gecer islam dininde.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Bizde göbek adı anneanne veya babaannenin ismidir.Benim göbek adım anneannemin adı mesela.Göbek adını aile büyükleri koyar.Ezan ile kulağa fısıldanan gerçek ismimiz ise ruhumuzunda bir ismi olabileceğini düşünüyordum ta ki La-edri açıklayana kadar.

damned

Kayıtlı Üye
Benimde göbek adım anneannemin ismi. Kulağa ezanla okunurken göbek adımda okunmuş. Çok merak edip sorduğumda ölünce bu isimle çağrılacağımız söylenmişti bana. Başkalarındanda böyle duydum. Yinede bu konu faydalı oldu bilmediklerimizide öğrendik.

Konu faydalı tabi ki ancak ben muallakta kaldım tüm mesajları okuduktan sonra.
Bizim ailemizde göbek adı kültürü/geleneği olmadığından ben bu ada sahip değilim.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Benimde göbek adım anneannemin ismi. Kulağa ezanla okunurken göbek adımda okunmuş. Çok merak edip sorduğumda ölünce bu isimle çağrılacağımız söylenmişti bana. Başkalarındanda böyle duydum. Yinede bu konu faydalı oldu bilmediklerimizide öğrendik.
Evet bizde de böyle derler.Ölünce bu isimle çağırılacağımız söylenir.Ne kadar doğru bilemiyorum tabi.Neyse ki göbek adımda fena değil.:)
La-edri ;gerçekten göbek adımızlamı çağırılacağız,böyle birşey varmı?Yoksa halk arasındaki söylemlerden birimidir?Açıklayabilirsen çok sevinirim.

La-edri

Kayıtlı Üye
Evet bizde de böyle derler.Ölünce bu isimle çağırılacağımız söylenir.Ne kadar doğru bilemiyorum tabi.Neyse ki göbek adımda fena değil.:)
La-edri ;gerçekten göbek adımızlamı çağırılacağız,böyle birşey varmı?Yoksa halk arasındaki söylemlerden birimidir?Açıklayabilirsen çok sevinirim.

Islam dinine göre yoktur böyle bir sey sevgili Iviv, bu dinin peygamberinin de bir cok cocugu oldu ama hicbirinin bir göbek adi olmadi, bu hakikat baslica bu inanci cökertir.Isim ile cagirilmak olmus olsa idi bu dinin peygamberi bunu uygulardi hatta uygulamak zorunda kalirdi.

Kaldiki cagirilmiyoruz , yani bu cagirlilmak sanki ruhlar ölünce bir salona toplasiyorlarmis ve tek tek sirasi gelen cagiriliyormus gibi bir algi yaratiyor fakat böyle bir kaynak yoktur ilahi kitapda.
Insan ölür ve onun ruhu direk rabbine Döner, kimlik olgusu nefse ait bir algidir yani egomuza, ruhun kendine ait Allah'tan ziyade bir kimligi yoktur.

TheSearchForTheRealT

Kayıtlı Üye
İş
Yaşam Savaşı...
Milattan Sonra 2150 adlı bir kitapta her varlığın ruhunun titreşimine göre bir adı olduğu söyleniyordu. Olabilir fakat ben bir varlığın kendi adını kendisinin koymasından yanayım. Sonuçta bizim şahsi adımız. Kime ne? Başkasının bunu yönlendirmeye hakkı yok.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
İnsana sen kimsin diye sorduğunuzda adını veya sanını söyler.Halbuki biz adımız değiliz.Biz yazar-şarkıcı-bilim adamı-işci-patron-öğrenci-amcaoğlu vs vs değiliz.
İşte kendini bilme burada başlıyor veya bilmeme.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Bunu öğrenme şansımız var mı?
Hayır yok, bu zaten insan için değil. Bileceğimiz türde veya işleyebileceğimiz türde bir bilgi/olgu değil bu. Yani ne bilebiliriz, bilebilsek de anlayamayız, hadi anlasak da işimize yaramaz.

sekiz8

Kayıtlı Üye
İnsan ölünce filan oğlu filan gibi cağırılır, bu babanızında sizinde dünyada kullandıgınız adlardır,
Melekult aleminde size sıfat takarlar, örneğin benim ki hıfız, ölünce isminize bir tamamlama yapılabilir. Bazı isimler öldükten sonraki hayat için uygun değil, (kezban gibi) kadın cennetlik adı cehennem bitkisi olmaz, melekult aleminde de konulan ismin öldükten sonra bir anlamı yoktur. Saygılarımla ...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...