Hayata karşı ilgisizlik

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Renaskamp

Banlı Kullanıcı
Merhaba sevgili GMPP üyeleri,
Herkesin önemli sorunları varken belki çok gereksiz bi yazı yazıyorum ama çok bitkin hissediyorum yardım edecek kimsem yok. Sınavıma üç ay kaldı ve ben bi konu bile bitirmedim isteksizim dershaneyi bile bıraktım çünkü evden çıkmak istemiyorum arkadaşlarım büyüklerim bi hedefin amacın yok ondan böylesin diyorlar oysa hedefim var, hayallerim var. Etrafıma bakıyorum herkesin onca derdi varken sadece ders çalışman gerek ve bunu gözünde büyütüyorsun diyorum ama yinede isteksiz ve bitkinim. Kimsenin yüzünü görmek istemiyorum ailemi bile. Konuşmak anlatmak istemiyorum şimdi içinizden bana psikoloğa git gibi bi öneride bulunacak olanlar vardır mutlaka kusura bakmayın bütün psikologları aynı kefeye koymuyorum tabiki ama bırak sorun dinlemeyi herşeyde hata senin demekten başka bişey yapmıyorlar. Sorun ders çalışmak gibi görünse de asıl sorun benim içimde yaşadığım adını koyamadığım duygular kendime çeki düzen veremiyorum. Yaşıtlarımın aşk hikayeleri, alışveriş merakı, eğlenme isteği benim ilgimi çekmiyor. Özgürlük istekleri belki benimkiyle aynıdır diyorum bakıyorum onların özgürlük anlayışı evden izinsiz ve istediği saatte çıkmak aileden bağımsız habersiz yaşamak veya her istediğine sahip olmak oysa bu bana göre çok saçma benim için özgürlük=huzur ama bulamıyorum işte . Benim için bi çözüm bulun lütfen çok yorgunum ruhsal olarak bitmiş durumdayım. Ve şuan sınava çalışabilsem belkide mutlu olcam tek umudum o.

damned

Kayıtlı Üye
Tüm bu yaşadıklarınızın temelinde bizimle paylaşmadığınız özel bir sorun olabileceğini düşünüyorum. Nedensiz yere bunalmak, sıkıntıya düşmek başka bir şey ama sizin hissettikleriniz 17 yaşında biri için çok fazla. Eğer doğru bir tahminde bulunduysam temeldeki sorununuzla yüzleşmeyi deneyebilirsiniz.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Bir psikolog hata senindir diyorsa yanlış seçilmiştir.Herkes işinde çok iyidir diye bişey yok.Yalnız yazdıklarından senin böyle bir tedaviye,uzman bi yardıma ihtiyacın olduğunu düşündüm.(Kızacaksın belki ama benim fikrim bu yönde).
Şimdi burdan beklentin sana birşey yazılacak ve mükemmel hissedip sınava çalışacaksın.Umarımda olur .Ancak ne söylemeli kendini toparlaman için onu bilemiyorum.Huzur ve özgürlük!Bu ikisinin sendeki anlamı nedir?Bunu bir düşün.Ne olursa hayatında huzuru bulacaksın?

uzumakikamilov

Kayıtlı Üye
4 sene önceki halimin çok benzeri. Çözüm bulursanız bana da iletin lütfen.

Saklanbac

Kayıtlı Üye
Bu tür konularda e.f.t yi bir denemenizi tavsiye edebilirim.Örneğin Ders çalışma isteği yoksa ders çalışmaktan nefret ediliyorsa ders çalışmayı severek çalışma isteği uyanmasına yardımcı olabilir. Tabi e.f.t birçok şey için çok yararlı bir uygulama. Eğer e.f.t den haberiniz yoksa sitede bir araştırma yapabilirsiniz sayın urum çok güzel anlatmış.

Renaskamp

Banlı Kullanıcı
Tüm bu yaşadıklarınızın temelinde bizimle paylaşmadığınız özel bir sorun olabileceğini düşünüyorum. Nedensiz yere bunalmak, sıkıntıya düşmek başka bir şey ama sizin hissettikleriniz 17 yaşında biri için çok fazla. Eğer doğru bir tahminde bulunduysam temeldeki sorununuzla yüzleşmeyi deneyebilirsiniz.

Buraya yazdığım kadar ufak tefek önemli bulmadığım şeyler var tabiki ama bende kendimde bi sorun arıyorum kendim bile ulaşamıyorum. Sorunu belirleyememişken çözüm aramak gibi oluyo biraz ama elimden gelen bişey yok anlamıyorum neyim var.

damned

Kayıtlı Üye
Buraya yazdığım kadar ufak tefek önemli bulmadığım şeyler var tabiki ama bende kendimde bi sorun arıyorum kendim bile ulaşamıyorum. Sorunu belirleyememişken çözüm aramak gibi oluyo biraz ama elimden gelen bişey yok anlamıyorum neyim var.

Yaşıtlarınızla ilişkileriniz nasıl peki ? Yani belki de yaşınızdan oldukça olgun birisiniz ve kendi yaş grubunuzdakilerle çevrili olmakta sizi aşırı bunaltmış olabilir.. Yine kendi durumumu düşünerek soruyorum size bu soruyu. Bende sizin yaşınızdayken az çok bu şekilde hissettiğim zamanlarım olmuştu. Ben kendi kendime sorular sorardım ve yaşıtlarımdan uzaklaşmak benim kendimi bulmama yardımcı olmuştu.

Renaskamp

Banlı Kullanıcı
Bir psikolog hata senindir diyorsa yanlış seçilmiştir.Herkes işinde çok iyidir diye bişey yok.Yalnız yazdıklarından senin böyle bir tedaviye,uzman bi yardıma ihtiyacın olduğunu düşündüm.(Kızacaksın belki ama benim fikrim bu yönde).
Şimdi burdan beklentin sana birşey yazılacak ve mükemmel hissedip sınava çalışacaksın.Umarımda olur .Ancak ne söylemeli kendini toparlaman için onu bilemiyorum.Huzur ve özgürlük!Bu ikisinin sendeki anlamı nedir?Bunu bir düşün.Ne olursa hayatında huzuru bulacaksın?
Huzuru bulursam özgürlüğede sahip olacağım. Kendi iç huzurumada birşeylerde başarılı olursam ve biraz özgüvene sahip olursam kavuşacağımı düşünüyorum. İnsanlardan kaçmak istiyorum, insanlar tarafından beğenilmeyen istenmeyen birisi değilim aksine konuştuğum zaman herkes şunu der enerjin çok güzel mutlu ediyorsun ve çok eğlencelisin bu yüzden çok sık görüşmek isterler benle . Ama ben sevmiyorum çünkü onların konuştukları konular bana hitap etmiyor, hayalleri hep klasik, espri kalitesi denen bişey yok sanki seri üretim bu insanlar diyorum. Belki kendimi yanlış ifade ettim kusuruma bakmayın lütfen . Kendimi büyük görmüyorum veya ben daha iyiyim demiyorum ki öyle hissetsem kaçmak istemezdim sizde farkına varmışsınızdır. Yorumunuz için teşekkür ederim.

Renaskamp

Banlı Kullanıcı

Yaşıtlarınızla ilişkileriniz nasıl peki ? Yani belki de yaşınızdan oldukça olgun birisiniz ve kendi yaş grubunuzdakilerle çevrili olmakta sizi aşırı bunaltmış olabilir.. Yine kendi durumumu düşünerek soruyorum size bu soruyu. Bende sizin yaşınızdayken az çok bu şekilde hissettiğim zamanlarım olmuştu. Ben kendi kendime sorular sorardım ve yaşıtlarımdan uzaklaşmak benim kendimi bulmama yardımcı olmuştu.

Yaşıtlarımla ilişkim gayet güzel yanı onlar tarafından güzel . Çok seviyolar beni hatta bi çoğunun en yakın arkadaşıyım ama benim şuan güvendiğim ve yakın olduğum tek bi dostum var aynı şehirde değiliz ama bağlarımız kopmadı oda benle aynı düşüncede. Ama uzakta olması tabiki bazı şeylerden bizi alıkoydu ne kadar aynı desekte yan yana olmak farklı tabiki.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Ne güzel işte.İnsanların kendilerine yakın buldukları birisin demek.Konuşulan şeyler sana hitap etmiyorsa,sen sana hitap edenleri onlarla paylaşmayı dene.Yani konuyu kendi hoşlandıkların üzerinden sürdür.Yok ben seni anladım,büyük falan gördüğün yok kendini.Sadece kendine ait bişey bulamıyosun insanlarda..

Renaskamp

Banlı Kullanıcı
E.f.t yi okumuştum ama ben yapabileceğimi sanmıyorum zaten zihinsel olarak yorgun birinin e.f.t yle başarılı olacağını pek sanmam

origanum

Yönetici
Sadece sorumluluk almanız gerekiyor. Omuzlarınıza ağır bir yük binmeli. Örneğin ailenizi geçindirmek zorundasınız. Ve buna rağmen hayallerinizi gerçekleştirmek istiyorsunuz.

damned

Kayıtlı Üye
Yaşıtlarımla ilişkim gayet güzel yanı onlar tarafından güzel . Çok seviyolar beni hatta bi çoğunun en yakın arkadaşıyım ama benim şuan güvendiğim ve yakın olduğum tek bi dostum var aynı şehirde değiliz ama bağlarımız kopmadı oda benle aynı düşüncede. Ama uzakta olması tabiki bazı şeylerden bizi alıkoydu ne kadar aynı desekte yan yana olmak farklı tabiki.

Evet şimdi daha iyi anladım. Kısacası farklı biri olmak ama sıradan görünmek, ortama ayak uydurmaya çalışmak zordur ama eminim ki hayat tecrübesi arttıkça durmanız gereken yeri kendi kendinize keşfedebileceksiniz :) Ve sizi huzurlu kılacak.

Renaskamp

Banlı Kullanıcı
Ne güzel işte.İnsanların kendilerine yakın buldukları birisin demek.Konuşulan şeyler sana hitap etmiyorsa,sen sana hitap edenleri onlarla paylaşmayı dene.Yani konuyu kendi hoşlandıkların üzerinden sürdür.Yok ben seni anladım,büyük falan gördüğün yok kendini.Sadece kendine ait bişey bulamıyosun insanlarda..

Teşekkür ederim ama benim hoşlandığım konular genelde hayatın gerçekleri ve ben bunlardan bahsetsem etrafımda insan kalmıyor. Bu yüzden bende genel olan bana hitap etmeyen ama onların hoşuna gidecek konulardan bahsediyorum, yanı karşı taraf ne bekliyorsa onu söylüyorum bu yüzden onlara göre benden iyisi yok bana göre de onlardan kötüsü :)

Renaskamp

Banlı Kullanıcı
Sadece sorumluluk almanız gerekiyor. Omuzlarınıza ağır bir yük binmeli. Örneğin ailenizi geçindirmek zorundasınız. Ve buna rağmen hayallerinizi gerçekleştirmek istiyorsunuz.

Yalnız bu dediğiniz şey benden çok uzak yani sonuçta ben 17 yaşındayım lise mezunuyum ve tek bi seçenek var oda üniversite sınavı ağır bi yüküm olmadan da bunu yapamam mı? Etrafımdaki insanlarda benle aynı ama onlar ders çalışa biliyor ağır bi yükleri yok yani ama hedefleri için çabalıyorlar. Birisi hırslı, birisi azimli, birisi diğerini gördükçe hırs yapıyor, bi yarış gibi bense umrumda değilmiş gibi ilgisizim ama bu bi tek derse karşı değil herşeye karşı.

origanum

Yönetici
Kendi içlerinde zihinlerinin dağılmasına müsade etmeyen ağır yükleri vardır.
Hırs da ağır yüklerden biridir aslında, insanın içini kemirir, kansere kadar götürebilir. Kanser kelimesi lisanlara girmeden önce yerli halklar bu hastalık için kemiren, yiyip bitiren anlamına gelen bir sözcük kullanırlarmış.
Siz daha sağlıklı bir ağır yük edinin, zihniniz başka şey düşünmeye hal bulamasın.
Çözümünüz bu.

Ori

Kayıtlı Üye
Sevgili arkadaşım bunu bende yaşadım fakat bu çoğu zaman sorumluluk sahibi olmamaktan kaynaklanıyor. Boş kalan insan genelde kendi içine çekilir ve kendi hayal dünyasına gömülür. Reelden uzaklaşır ve sanal (sanal dediysem kendi kafanda) bir hayata meyilli hale gelir. Ben bile bu durumu hala tam anlamıyla atlatabilmiş değilim ki yaşım 23 e dayandı ve bu genelde ergenlikten kaynaklanır. Bu dönemlere yeni girdiğinden ötürü söylüyorum bu dönem senin için çekilmez hale gelebilir. Bu yüzden kendini toplamaya ve zihnini aktif tutmaya bak, devamlı sosyal biri olmaya çalış. Araştırmalar yapabilirsin mesela kendi çapında.. Okulu öven biri olmadığımdan üniversite gereği duymadım. Okul bana göre insanın robotlaştırılmaya çalışıldığı bir yer. Allah'tan birkaç bilinçli hoca birkaç öğrenciyi doğru yöne itiyor bu sayede yeni nesilde de faydalı insanlar çıkıyor. O yüzden sınavın için birşey diyemem ama hayallerine giden yol okuldan geçiyorsa bunu kazanmaya gayret et. İnsanlardan uzaklaşman doğal çünkü yeni bir kişiliğe giriş evresindesin.

Renaskamp

Banlı Kullanıcı
Sevgili arkadaşım bunu bende yaşadım fakat bu çoğu zaman sorumluluk sahibi olmamaktan kaynaklanıyor. Boş kalan insan genelde kendi içine çekilir ve kendi hayal dünyasına gömülür. Reelden uzaklaşır ve sanal (sanal dediysem kendi kafanda) bir hayata meyilli hale gelir. Ben bile bu durumu hala tam anlamıyla atlatabilmiş değilim ki yaşım 23 e dayandı ve bu genelde ergenlikten kaynaklanır. Bu dönemlere yeni girdiğinden ötürü söylüyorum bu dönem senin için çekilmez hale gelebilir. Bu yüzden kendini toplamaya ve zihnini aktif tutmaya bak, devamlı sosyal biri olmaya çalış. Araştırmalar yapabilirsin mesela kendi çapında.. Okulu öven biri olmadığımdan üniversite gereği duymadım. Okul bana göre insanın robotlaştırılmaya çalışıldığı bir yer. Allah'tan birkaç bilinçli hoca birkaç öğrenciyi doğru yöne itiyor bu sayede yeni nesilde de faydalı insanlar çıkıyor. O yüzden sınavın için birşey diyemem ama hayallerine giden yol okuldan geçiyorsa bunu kazanmaya gayret et. İnsanlardan uzaklaşman doğal çünkü yeni bir kişiliğe giriş evresindesin.

Bende okulu öyle görüyorum. Ama şu zamanda okul okumadan elde edilecek bir hayal yok ki. Baktığımız zaman asıl amaç para başka bişey değil ben daha derin düşünürsem sokakta falan bulurum kendimi ciddiyim yani delircem düşünmekten. Çok fazla düşünüyorum bundan uzaklaşmaya çalışıyorum zaten.

Madmen

Kayıtlı Üye
Her insanda gördüğüm gibi , Kendini bu psikodinamik atmosfere çok öncelerden hazırlamışsın dostum . Önceden almadığın yada almaktan çekindiğin sorumluluklarının sende yarattığı kaygıyı dindirmek için kendine suçlu kişiler ve kültürel modeller yaratmışsın . Biyolojik olarak uzmanlar tarafından teşhis edilen ; erginliğe geçiş evresindeki anksiyete dönemini içeren bir yaştasın . 24 yaşlarına kadar bu kimlik krizinin yoğunluğu değişebilir tabi , Ama bunu atlatamayanların ömür boyu çocuksulaştığı insanları tanıyorum . İçinde bulunduğun durum hakkında görüş-açıklığı kazanabilmen için zamanın geçmesine izin ver . Belki senin her ihtiyacını sesini çıkarmadan karşılayan ve pohpohlayan ebeveyn ilişkileri yaşadın , Onların oluşturduğu önyargı bir insanı hayata karşı kolayca pes ettirebiliyor Sana tavsiyem dersaneden kaydın silinmedi ise devam etmen ve ygsden belli bir ortalama alarak , Lysye daha canlı ve motive bir şekilde hazırlanman . İçinde bulunduğun durum şimdilik sana çıkmaz bir sokak gibi görünebilir , Lakin hayattan dejenere olursan bu sefer enerjin tekrardan yükseldiğinde kendini tatminsiz\obsesif bulma imkanın var . Kendi sezgi ve içgörülerine güven . Evren sendeki hazineyi ortaya çıkarmak için genişlemeye ve sürkülasyonunu sürdürmeye devam ediyor . ...

Vinctus

Kayıtlı Üye
Ramhta Beyaz Kitap , Sana bu Kitabı Öneririm dostum . Kitabı Okuduktan sonra İstediğin her ne ise anlatamadığın kendine bile hatta İşte onu elde edebiliceksin ,çünkü ben başarmak üzereyim . Sevgi Ve ışıkla

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...