Kuş Tüyü Şifası

• Konbuyu başlatan 43887
  • Başlangıç tarihi
4

43887

Benim için önemli yere sahip olan sembollerden biri olarak araştırırken bulduğum güzel bir yazı, keyifli okumalar bilgilenmeler. :))

KUŞ TÜYÜ ŞİFASI

Ekli dosyayı görüntüle 7453

Şifa malzemesi olarak kullanılan doğal maddeler,tıpkı kutsal çubuk gibi,içerdikleri özel ruhsal niteliklere göre seçilirler.Örneğin,bir kuş tüyü,kuşun, hava akımındaki küçücük farklılıkları kolayca seçebilmesine yarayan bir duyarga gibidir.Buna benzer şekilde,bir Şifacı Şaman da iyileştirme törenlerinde tüyleri kullanırken enerjiyi hissedip,yönlendirebilir.Tüylerin hava ve rüzgarla bağları olduğundan ve kuşların uçmasını sağladığından ötürü bunlar,kutsamaların ve duaların ta Yüce Ruh'a kadar taşınmasında da kullanılır.

Popiler imgelemede ,hiçbir hayvan tılsımı,Kızılderili kültürüyle kuş tüyü kadar bağıntılı değildir.Tüylü başlıklarıyla yaşlılar ya da başında tek bir tüy taşıayn bir savaşçı,dünya kültürünün arşetipik imgeleri olmuşlardır.Ancak bu tüylerin birer süs olmaktan öte anlamları vardır.Tek tek veya toplu olarak kullanılan tüyler,fiziksel ya da ruhsal bazı başarıların belirtisidirler.Bu özellikle kartal tüyleri için geçerlidir.Kartal,Kızılderili geleneklerinde kuşların en asili ve ruhsalı olarak kabul edilirdi ve kartal tüyleri,Kızılderililerin dans kostümlerinde başlık olarak kullanılırdı.Kullanıcı kendisini böyle büyük bir kuşla özdeşleştirdiğinde,en yüksek ruhsal güçle de özdeşleştirmiş olurdu.

Tüyler , büyülü koruyucular gibi iş gören fetişleri ve kalkanları süslemekte kullanılırdı.Çağdaş bir Crow Şifacı Şamanı olan Thomas Yellowtail (Sarıkuyruk), büyülü bir tüyle Vietnam'a savaşa giden genç bir Crow Savaşçısı için şöyle der:

"TIPKI ESKİ GÜNLERDE SAVAŞÇILARIN SAVAŞIRKEN TAŞIDIKLARI ŞİFA GİBİ..." Genç adam ,yoldaşları öldürülmesine rağmen hiç yara almadan kurtulmuştu!!

DÖRT YÖNÜN ŞİFA TÜYLERİ
(KARTAL TÜYÜ-BAYKUŞ TÜYÜ-KUZGUN TÜYÜ-ŞAHİN TÜYÜ)

Bir tüy içerdiği büyüsel özelliklere bağlı olarak belirli bir amaç için seçilir.Bu da tüyün alındığı kuşun ruhsal özelliklerine bağlıdır.Terleme Kulübesinde Kartal Tüyü Doğuya---Baykuş Tüyü Güneye---Kuzgun Tüyü Batıya---Şahin Tüyü de Kuzeye---olmak üzere,dört ayrı kuştan alınan dört tüy dört yöne doğru yerleştirilir.Bu tüyler ,Terleme Kulübesinin arınma ve dua için güçlü bir yer olmasına yardım etmek üzere ,titizlikle orkestra edilmiş bir enerji simyası yaratarak,dört yönün sembolik özellikleriyle tınlar.

KARTAL TÜYÜ

Kartal,gözleri çok keskin ve çok yükseklerde uçabilen bir kuştur.Bu nedenlerden dolayı,dualar onunla Yüce Ruh'a kadar taşınabilir.Şifacı Şamanların,Şeflerin,Savaşçıların bir onur madalyası gibi taktıkları Kartal tüyleri Kızılderili kültürünün en bilinen işaretidir.Doğu'nun Ruhsal Koruyucusu olan Wabun altın kartalla temsil edilir.Onun altından tüyleri,gün doğumunun ışıklarını ve her günün yeni bir başlangıç olduğunu söyleyen bilgeliği temsil eder.

BAYKUŞ TÜYÜ

Bazılarının "Ölüm Belirtisi" diye korktukları baykuş;bilgelik,algı ayırt etme ve hileyi anlama özelliklerinin öğreticisi olarak düşünülür.Baykuşlar,güçlü birer düş görü getiricisidirler.Tüyleri başka kuşların tüyleriyle karışmamalı ve sorumsuzca kullanılmamalıdır çünkü Şifaları çok güçlüdür.Kırmızı bir beze sarılan baykuş tüyü şifasının,böylece diğer enerjilerden uzak tutlacağından ve etkisini koruyacağından söz edilir.Bazı Kızılderililer baykuş tüyüne dokunmazlar.Kadim dişil gizemlerle ilişkili olduğundan, Şifasının çoğu gizlidir.Eğer yanıt istiyorsanız,baykuş tüyünün kullanıldığı törenlere katılın ama alacağınız yanıtlar yüzünden değişmeye de kendinizi hazırlayın.baykuş paradoks ve gizin;yaşam ve ölümün ,dinlenmenin,dişilğin,karanlığın ve bilinmeyenin öğretmenidir.

KUZGUN TÜYLERİ

Hemen hemen bütün Kızılderili halklarının kara tüylü kuzgun hakkında efaneleri vardır.Bu öykülerin çoğunda kuzgun,başlangıçta beyaz tüylüdür ancak ceza ya da tehliklerin sonucunda rengi değişir.Birçok öyküde kuzgun ,insanoğluna bir biçimde yardım etmekteyken renk değiştirmesiyle resmedilir.Bazıları için uğur,bazıları için uğursuzluktur.Bazıları onları kara yağmur bulutlarının getiricisi olarak anarken,bazıları ise onları bu bulutları uzak tutmaktan sorumlu tutar.Doğa ile insan arasındaki "dengenin kuşu" olarak düşünülür.Tüyleri doğal dünya ile daha bütünsel bir ilişki kurmayı başarmak için kullanılabilir.

ŞAHİN TÜY

Kartal gibi şahin de uzakları görebilme ve yükseklere uçabilme yeteneğiyle bilinir.Bu nedenle "Ruhun Habercisi" olarak adlandırılır.Kızılderililer için kırmızı kuyruklu şahin özel bir önem taşır.Pueblo'lar onlara "Kırmızı Kartallar" derler.Tüyleri,aynen kartalda olduğu gibi,iyileştirme törenlerinde kullanılır.Güneybatı Amerika halkları şahin tüylerini yağmur getirmek için kullanırlar.Şahin Şifası; uyumu,açık görüşlülüğü,uzak görüşü,liderliği,temkini ve iyimserliği öğretir.

DİĞER TÜYLERİN RUHSAL ÖZELLİKLERİ

Ay ile özdeşleştirilen dalgıç kuşunun tüyleri yaratıcılık ve delilik getirebilir.Dalgıç kuşları sadece bir mevsimlik çiftleşme için değil de ömür boyu birarada olduklarından dolayı sadakatin de sembolüdürler.

Tepeli Akbaba,çöpçü olarak anılır.Akbaba tüyleri ,negatif enerjileri atmak için kullanılabilir.

Kar Kazı Tüyü , denge ve birlik getirebilir.

Karga Tüyü,büyülü güçlere danışmak içindir.

Kuğu Tüyü,süptil dişil enerjileri getirir.

Papağan Tüyü,Canlı renkleriyle eğlenceyi ve harikaları getiricidir.

Hindi bazen "Yer Kartalı" ve "Hediye Dağıtıcı" olarak adlandırılır.Kartalın ruhsal düzeyde sağladığını, o da fiziksel düzeyde sağlar.Hindi tüyleri bolluğu artırmak için kullanılabilir.

Bir iyileştirme kuşu olan küçük Arıkuşu , berraklığı ve birşeylerin "Bir şeylerin kalbine girmeyi" temsil eder.Onun tüyleri eski yaraları temizlemek ve eski sorunlara yeni çözümler getirmek için kullanılabilir.O,insanlar arasındaki bir yarayı kapatabilir.O,bir cesaret ve azim öğretmenidir.

Ağaçkakan bir davulcudur.Böcekleri dışarı çıkarmak için ölü ağaç dalları üzerinde dacul çalar.Onun kan kırmızısı tüyleri , Savaş Ruhlarıyla özdeştir.Dua sopaları üstüne takılmış kırmızı tüyler,insan ya da ruhsal düşmana karşı savaş adağı gibi düşünülür.Ağaçkakan müzik ,eğlence ,beslenme , cesaret ve koruma öğretir...

ÇALIŞMA:TÜYLER, ŞİFA MALZEMESİ OLARAK NASIL KULLANILIR?

Kızılderili olmayan insanların kendilerini tüylerle donatmaları genelde hoş görülmez.Ama isteyen herkes ,tüyleri günlük yaşamda değişik şekillerde kullanarak etkilerini görebilir.

Bir Doğan ya da Şahin Tüyü arabanın güneşliğine konulduğunda görüş gücünü artırır ve koruma sağlar.Şapkadaki ya da küpedeki tüy ruhsal bir niyetle kullanıldığında ,kozmetik amaçlı olmaktan çıkar.Belirli tüyleri kullanıp onlara odaklanarak belirli düşüncelere dalmak ,iyi sonuçlar doğurabilir.Örneğin , eğer ruhsal içgörüye ihtiyacınız varsa kartal tüyüne odaklanarak meditasyon yapabilirsiniz.eğer daha pratik bir yardıma ihtiyacınız varsa,hindi tüyü taşıyabilirsiniz.Şimdi gelin,Tüy şifasının en basituygulamalarını görelim.

BİR "ŞİFA TÜYÜ" BULMAK

Elbette siz kaplumbağa Adası İnsanlarının geleneksel olarak kullandıkları türden egzotik kuş tüyleri bulamazsınız ama bu engeli bir fırsata dönüştürmek hiç de zor değildir.Kendi yörenizdeki kuşları öğrenin.Belki bir süre sonra,belirli bir kuşun şarkısını duyacaksınız ya da çok ilginizi çeken bir kuş tüyü bulacaksınız.Belki rüyanızda bir kuş görecek,belki deyolda ya da ormanda ölü bir kuş bulacaksınız.Bu tüy,size hangi yolla gelirse gelsin,onu hafifçe suyla yıkayınız.Kuş tüyleri yapsız olduğu için zor bozulurlar.Eğer bu tüy ikiye ayrılmışsa,küçük bir tüy bulup ona yapıştırın.Bu ,onun gücünü herzaman koruyacaktır,aksi taktirde gücü dağılacaktır.

Sadece yukarıda adları anılanların değil bütün kuşların kendilerine özgü Şifa güçleri vardır.Mutlaka,sizin bölgenizde de bunları ifade eden eski gelenekler,inanışlar vardır.

BİR "RÜYA BOHÇASI" BAĞLAMA

"Rüya Bohçası" rüya görmeye yardımcıdır.Bir ip veya cisimle biraraya getirilen çeşitli tüyler ,bir bezin içine konurve uyurken başucuna yerleştirilir.Gece kuşu olan baykuşun düş alemiyle bağlantısı vardır; dolayısıyla onların tüyleri rüya bohçasında sık sık kullanılır. "Ruhun Habercisi" olan şahinin tüyleri de bu amaçla kullanılabilir.Rüya Bohçası,ihtiyacı olan Şifayı insana çekebilen bir çeşit ruhsal mıknatıs haline gelebilir.Başınızın üstünde rüya bohçasıyla uyurken gördüğünüz düşleri,bir deftere kaydetmek yararlı olabilir.

alıntı

yiğda

Kayıtlı Üye
Paylaşımınız için teşekkür ederim nefertiti. Ben de uzun zamandır nerede olursa olsun bulduğum kuş tüylerini bir kabın içinde saklıyorum. Hayatıma güzel şeyler kattığı niyeti ve inancıyla. Ancak bu bulduğum kuş tüylerinin hangi kuşlara ait olduğunu bilmiyorum ve her türden tüyleri aynı yerde saklıyorum. Bu farklı tüylerin enerjisel bir karmaşası olur mu?

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
İlave olarak; Beyaz güvercin tüyü aşkı çekmek,aşık etmek ve çekici gözükmek için, Kumru Tüyü ise bilinen tabiri ile bir yastıkta kocamak ve sadakati sağlamak için kullanılır.

Bu rüya kesesine harika bir malzemeymiş te Baykuş tüyü ile birgün yolumuz kesişirse elbette :=)

4

43887

Paylaşımınız için teşekkür ederim nefertiti. Ben de uzun zamandır nerede olursa olsun bulduğum kuş tüylerini bir kabın içinde saklıyorum. Hayatıma güzel şeyler kattığı niyeti ve inancıyla. Ancak bu bulduğum kuş tüylerinin hangi kuşlara ait olduğunu bilmiyorum ve her türden tüyleri aynı yerde saklıyorum. Bu farklı tüylerin enerjisel bir karmaşası olur mu?

Eğer topladığınız kuş tüylerini bir amaç için kullanıyorsanız ayrı tutmakta fayda var.Her bir tüyün yaydığı enerji farklıdır.Kullanmak için ise konu içerisinde basit kullanım şekillerinden bahsedilmiştir. :)) İyi forumlar

Fehu

Kayıtlı Üye
Karşıma çok fazla kuş tüyü çıkıyor. Dayanamıyorum hepsini alıyorum. Sanki almazsam felaketler pesimi bırakmayacak gibi hissediyorum:) ancak geçenlerde karga tüyü görünce (izlediğim dizide kadının yanına karga tüyü düştükten sonra öldüğü icin :D ) onu almadim. Kötü değilmiş meğer. Teşekkür ederim

FrontalLob

Kayıtlı Üye
İş
Decor Expert
Şimdi işim gücüm yok kuş tüyü peşine düşeceğim Allah iyiliğiniz versin :)
Umarım bu paylaşım birilerini karanlık yoluna ışık tutar...