*UNUTMAK*Bu Mümkün mü?Ya Unutamazsak?Unutmak Neden Zor?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Bu soruyu mabete sormak günlerdir aklımda var. Özellikle Tabula'da cümleler içinde sıkça rastladık.Semar'ın gevezelikte unutmak için aradığı çare ve Hiperaktifejderha'nın az önce Tabula'da ki yazısı üzerine artık soruyorum.:)Çünkü bende öğrenmek,bilmek istiyorum.
UNUTMAK ??
Unutmak mümkün müdür?Unuttuğumuzu sandıklarımızı aslında sadece yok mu sayıyoruz?
Unutmak Sözlük Anlamı:"Aklında kalmamak,hatırlamamak."Ben bu anlama göre hiç kimseyi unutmamışım demektir bu.20 yıl öncesinide özellikle kişileri unutamam ki...Beyinsel olarak mümkün değil.O zaman gerçekten unutmak hafıza kaybı mı?
Ne?Unutmak nedir?Neden uzun zaman alır?Diyelim ki unutmadık bu kişiye psikolojik zarar verirmi?
Gelsin cevaplar!

CapellaİsBig

Banlı Kullanıcı
Unutamıyoruz özelliklede bize hakaret eden insanların sözlerini umutsuzluğa ve hüzne yakalandığımız olayları.. ama oysaki insan en güzel anılarını çabucak unutur..

Hiperaktifejderha

Banlı Kullanıcı
Tuhaf bir şekilde 2 yaşındayken izlediğim filme kadar hatırlıyorum. Unutamamanın acı verici yanıysa unutamadığımız insanların bizi çoktan unutmuş olması. Unutamayanların ise her şeyi daha dün gibi hatırlaması.
Psikolojik boyuta gelirsek beyin fazla bilgi yüklemesi olduğunda az kullanılan bilgileri, olayları dosyalayıp beynin en ücra köşelerine fırlatıyor. Yani bir şeyin bellekten tamamen silinmesi gibi bir durum yok. Unutma olayının kişiden kişiye değişmesi ise süreç boyunca yaşadıkları, düşündükleri, kısaca beyninde depoladıklarıyla ve beyninin bilgileri ön planda tutma kapasitesiyle alakalı bir durum.
Ve son olarak da konuyu eğlenceli bir şekilde özetleyen bir videoyla bitireyim. :D
[video]https://m.youtube.com/watch?v=MHWZGEpibrs[/video]

Ori

Kayıtlı Üye
Unutmak mı? Tabi ki hayır. Öyle bir kelime sadece yalan söylemek için keşfedilmiştir. :)

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Unutmak değil iyileşmek mümkün.Çünkü hayatımız boyunca unutamayacağımı düşündüğümüz kişilere hastalıklı bir şekilde bağlanıyoruz..Saf sevgi bunu kabul etmez.Eskiden edebiyatını yapmaya bayılırdım şimdi en sevmediğim drama dönüştü bu.Bir kişiyi 5 yıl görmessek ne sesi kalır ne teni..Ve hala unutamadığımızı düşünüyorsak 'turfa yürekli' değil hasta oluyoruz..

La-edri

Kayıtlı Üye
Ben bana zarar veren olaylari unutmaktan yanayim, unutuyormuyum evet, deger vermeyince o olaya cokda ciddi bir yer almaz hafizamda.

acid

Kayıtlı Üye
Unutmak değil de önemsememek olur ancak bence. Zaten eft, olumlama ya da terapilerde olumsuz anıların ve durumların günlük yaşama kötü etkisi engellenmek istenmiyor mu? Zaten bu gerçekleştirildiğinde unutmaya gerek de kalmıyor.
Ne kadar acı çeksek ve kabullenemesek de olumsuz olayların da bizim kişiliğimizde, karakterimizde ve yaşamımızın geldiği boyutta önemi büyük. Eğer kötü bir durumdaysak geçmişten örnek alarak aynı hataları yapmamaya çabalıyoruz.
Ama geçmişi düşünmek dayanılmaz bir hal aldıysa yardım alınmalıdır. Bir süre sonra hayat yaşanılmaz bir hal alıyor.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Unutmak diye bir şey yoktur. Uzuuun uzuuun anlatırım yine isterseniz. Özeti unutmak yoktur. Kilitlemek veya şifreleyerek dönüştürmek vardır. Bu bilinçli ve bilinçsiz olarak yapılır. Bilinçsiz olan genelde travma sonrası savunma veya zihni en iyileme amacıyla zamana yayılmış dosyalama, şifreleme halleridir.
Bilinçli olan genelde becerilemez ve bir nevi şizforenik alt yapıya sahiptir, beyni kandırmaktır. Bu yetenek ayna nöronların kabiliyet kapsamından gelir. Empati yeteneğini resmen tersine kendi içinde kullanabilme kabiliyetidir. İnsan zekasının korkunç ve üstün yanlarından biri.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Arkadaşlar unutmak olarak ifade ettikleri için bende öyle diyerek söze başlıyorum.

Unutmak nekadar mümkün ? Kişinin durumuna göre değişir ama genel olarak söylemek gerekirse farkındalığımızı nekadar geliştirirsek okadar unuturuz.
Kişinin birisini neden unutamadığı çok ciddi bir şekilde sorgulanmalıdır bunu en iyi kişinin kendisi yapabilir ya başında bir uzman olur yada kişi ilgili konuda psikolojik testler yapar biraz doğru biraz yanlış bir sonuç çıkar ortaya.
Eft vb. şeyler sadece bir araçtır asıl önemli olan o aracı nekadar iyi kullanabildiğimizdedir bunu unutmakak lazım.
Nekadar doğru analiz okadar etkili tedavi.

Mesela internette görüyoruz bir grup insan hipnoza gidip hiç faydasını görmediğini söyleyenlerden oluşur
bir grup ise tek seansta sorunundan kurtulabilen insanlardan oluşur.
Burada ki sır aracı iyi kullanabilen ve kullanamayan kişilerdir.

E.F.T çok basit birşeydir kişi kendi kendisine uygulayabilir ama unutmakak lazım ki ağır vakalar da gerçek bir uzman eli değmesi lazım doğru teşhis üzerine yapılan her terapiden mutlaka fayda görünür.

manfas

Kayıtlı Üye
Birisi şöyle bir betimleme yapmıştı: "Acının ilk günü kalbinde kırk mum yanmaya başlar. Her gün bir mum söner. Fakat o son mum hiçbir zaman, ne yaparsan yap sönmez." Unutmakta böyle en azından önemli şeyleri. Gözardı etmeyin öğreniriz fakat unutmak bence imkansıza yakın. Beyin unutur da kalp unutmaz gibi.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Unutmak diye bir şey yoktur. Uzuuun uzuuun anlatırım yine isterseniz. Özeti unutmak yoktur. Kilitlemek veya şifreleyerek dönüştürmek vardır. Bu bilinçli ve bilinçsiz olarak yapılır. Bilinçsiz olan genelde travma sonrası savunma veya zihni en iyileme amacıyla zamana yayılmış dosyalama, şifreleme halleridir.
Bilinçli olan genelde becerilemez ve bir nevi şizforenik alt yapıya sahiptir, beyni kandırmaktır. Bu yetenek ayna nöronların kabiliyet kapsamından gelir. Empati yeteneğini resmen tersine kendi içinde kullanabilme kabiliyetidir. İnsan zekasının korkunç ve üstün yanlarından biri.
Uzuuun uzuuuun anlatırsan dinlerim.:)Kilitleme ve şifreleme detayını öğrenmek isterim açıkçası.Uygulayamasakta amaç öğrenmek ve bilgi edinmek benim için.

Birisi şöyle bir betimleme yapmıştı: "Acının ilk günü kalbinde kırk mum yanmaya başlar. Her gün bir mum söner. Fakat o son mum hiçbir zaman, ne yaparsan yap sönmez." Unutmakta böyle en azından önemli şeyleri. Gözardı etmeyin öğreniriz fakat unutmak bence imkansıza yakın. Beyin unutur da kalp unutmaz gibi.
Bak bu çok güzel bi benzetme.Benimde düşüncem bu gibi sanırım.Unutmak yok,sadece daha az hatırlamak,daha az akla gelmesi var.

Egzotik

Banlı Kullanıcı
rica edeceğim şunu bir düşünün : Depresif karamsar ruh halleri içinde bulunan insanları düşünün.Bu konularda dertleri bulunan insanları.Kimbilir belki burada da var.O insanların yaralarını eşelediğinizin farkında mısınız? Böyle iç karartan konular açmasak.Bunların yerine herşeye rağmen güzel şeylerden bahsetsek üzgün insanlar mutlu olmaz mı? şuan bunu gergin bir ruh hali içinde yazıyorum.Bence bu edebiyatın yapılması ruh katliamı gibi bişiy.Kusura bakmayın.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
rica edeceğim şunu bir düşünün : Depresif karamsar ruh halleri içinde bulunan insanları düşünün.Bu konularda dertleri bulunan insanları.Kimbilir belki burada da var.O insanların yaralarını eşelediğinizin farkında mısınız? Böyle iç karartan konular açmasak.Bunların yerine herşeye rağmen güzel şeylerden bahsetsek üzgün insanlar mutlu olmaz mı? şuan bunu gergin bir ruh hali içinde yazıyorum.Bence bu edebiyatın yapılması ruh katliamı gibi bişiy.Kusura bakmayın.
Unutmak :Bunun neresi olumsuz?Hayatın bi parçası bu.
Burası bilmem kaç bin üyenin bulunduğu bir platform.İntihar ediyorum diyerek haber vererek konu açanlar,her dakika musallata uğrayanlar,hayattan her dakika dert yananlar..Bu forumda herşeye rastlayacaksınız.Buna hazırlıklı olun.Yeni üyesiniz şunuda hatırlatayım size:Burdaki tüm konular ve sorular moderatör onayından geçerek forum kısmına geçiyor,mabet konseptine uygun olmayan hiçbir konuyu burda okuyamazsınız.Okuyorsanız uygundur ve sakıncası yoktur .
Gergin bir ruh hali içinde iseniz ,kaldıramayacak bir psikolojiye sahipseniz ya forumdan bir süre uzak durur ya da kaldırabileceğiniz konulara dahil olup okursunuz.Sonuçta benim sorumu yada her konuyu okuyacaksınız diye bir kuralda yok.Size ayrıca gergin halinizle yorum yazmadan önce sakinleşmenizi ,sonra salim kafa ile yorum yapmanızı tavsiye ederim.İyi forumlar...

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Uzuuun uzuuuun anlatırsan dinlerim.:)Kilitleme ve şifreleme detayını öğrenmek isterim açıkçası.Uygulayamasakta amaç öğrenmek ve bilgi edinmek benim için.
Düşünce canlıdır. Kainatta hiçbir şey yok olmaz ancak dönüşür. Fiziki beyin yok olmadan zaten düşünceler yok olmaz. Fiziki beyin yok olsa dahi düşünce bir başka beyin veya objeye aktarılmışsa hala varlığını korur, ta ki o obje veya sirayet eden diğer beyinler de yok olana kadar. Zihin hızı diye tabir edebileceğimiz bir hız türü var diyelim, bu hız ışığın hızından daha ötededir. Bu artık hız kavramının da dışındadır. Böylece ışığın trilyonlarca katrilyonlarca yılda katedeceği bir yolu, zihin neredeyse salisede yol alır. Bu da yayılabilirlik ve ulaşılabilirlik halidir. Yani bir nevi zamandan bağımsız hale gelebilir.

Şimdi, düşünce bir enerji ise (öyledir) fiziki olarak da mevcuttur. Atomları göremiyor olmamız fiziki olarak olmadığı anlamına gelmiyor örneğin. Bu fiziki mevcudiyete sahip olan düşüncenin yapı taşına isim uydurup atom değil de ''datom'' diyelim.. Atomlar nasıl bir araya gelince önünüzdeki ekranı, sizi ve yıldızları oluşturuyorsa, datom da oluşturur hem de saliseler içinde.. Zihninizde canlandırdığınız şey gerçektir bu sebeple. Gerçek nedir ne değildir bu tamamen bakış açısıdır. Emin olun ki düşünce ve hayalleriniz gerçek. Belki sizin istediğiniz gibi şuan ki gerçeğinize yansıtamıyor olabilirsiniz ama bu da kurallar sebebiyle böyle. Düşünsenize düşündüğünüz her şeyin anında sizin deneyimlemek istediğiniz her gerçeklikte gerçekleştiğini? Bu kaos olurdu ve vaadedilen ''cennet'' zaten budur. İşte bu yüzden saflaşmadan ''cennet'' tanımını kazanmamız engelleniyor. Cennet fiziki bir yer değil zaten. Ruhun var olacağı boyutlar üstü bir olgudur. Orada da düşünce vardır ve düşünce orada maddenin ta kendisidir yani ''datom''. Buradaki atom ise çok sınırlı ve ilkel bir haldir. Ruhun bedenden farkı budur işte. Yani düşündüğünüz anda ruhsal boyutta aslında her şey gerçektir. Bedensel boyutta ise dediğim gibi önceden tasarlanmış engellere tabidir.

Şimdi düşüncenin gücünü, sınırsızlığını anlatmaya çalıştım ve bir de bir yapı taşı ismi uydurdum. Gelelim unutmaya. Bu datomlar, bizim atomlardan meydana gelen beynimiz aracılığıyla bu gerçekliğe tezehür eder. Yani siz atom beyinle bir şey düşündüğünüzde, boyutlar arası olan ''datom'' ları kullanırsınız. Haliyle boyutlar üstü olan nötr datomları siz negatif veya pozitif diye ayrıştırıp kullandığınız an, atom beyninize kazınır. Yok olmaz beyin ölene kadar. Beyin öldükten bir süre sonra ''işte o engelleri tasarlayan'' sizin oluşturduğunuz datomları hesaba çekip sıfırlayana kadar o datomlar da kıyamete kadar boyutlar arasında özel bir alanda salınırlar.
Sana verilen ''datom işleme yetkisini'' Dünya stajında nasıl kullandığın sistem tarafından bu şekilde analiz edilir. En çok neyi istiyorsan da o gerçeklik şekillenir. Ahiret diye tabir edilen olguda da, sonsuz datom işleme yetkisine devam edip etmeyeceğin bu şekilde belirlenir. (ikinci üçüncü staj hakkı var mı yok mu, yaz okuluna kalınıyor mu, kurtarma sınavı var mı yok mu onu da Allah bilir) Diyelim ki bu yetkiyi alacak yeterlilikte değilsiniz orada ne yapılır onu da bilmiyorum. Bir de yetkiyi ısrar ve inatla bile bile kötüye kullanmak vardır orada da, sizin negatif işlediğiniz datomlar ve daha fazlasının her salise gerçekliğe dönüştüğü bir cehennem olgusu vardır. Bak sen bu kadar datomları negatif işledin, evrene ve boyutlara ve içindekilere işte böyle zarar verdin, bunu da bile bile yaptın, buyur demek ki senin en büyük dileğin budur, en çok madem bunu istiyorsun al deneyimle.

Düşünce canlıdır, biz onu yok edemeyiz bununla birlikte dönüştürebiliriz. Datom işleme yeteneğinizi nasıl kullanacağınız size kalmış. (Yazarken Düşünce ve atom'u birleştirip uydurduğum bir tanım)

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Burda dikatimi çeken birşey var.(Ruhsal boyutta herşey gerçek,bedensel boyutta ise engellere tâbi.)
Bedensel boyuttaki engeller kalkmaz ise ruhsal boyutta gerçek olan ,hiçbir zaman fiziki boyutta yaşanamaz mı?Yoksa ruhsal boyutta gerçek olan, yaşanan her hayâl gün gelir

mutlaka fiziksel engeller kalkar ve gerçek olur mu?

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Burda dikatimi çeken birşey var.(Ruhsal boyutta herşey gerçek,bedensel boyutta ise engellere tâbi.)
Bedensel boyuttaki engeller kalkmaz ise ruhsal boyutta gerçek olan ,hiçbir zaman fiziki boyutta yaşanamaz mı?Yoksa ruhsal boyutta gerçek olan, yaşanan her hayâl gün gelir

mutlaka fiziksel engeller kalkar ve gerçek olur mu?
Fiziki boyutta gerçekleşen çok fazla düşünce vardır, bu sebeple dua et, sadece tek merciden dile denir. Hatta peygamber olaylarında bize aktarılan bazı durumlarda ''şunu düşün, şöyle düşün, şöyle iste'' diye yönlendirmelerin olduğunu da biliyoruz. Yani o engeller katı biçimde orada olsa da bazı durumlarda engelin belli bir kısmı açılıyor, yumuşuyor.
Ruhsal boyut dediğimiz aslında bütün boyutların üstünde olan tek gerçekliktir. Bu gerçeklik geçicidir, kural ve sınırlarla mutlak suretle tasarlanmış bir simülasyondur. Gerçek hiç bu kadar sınırlı olur mu, ortada bu kadar taşkın bir ruh gücü varken? Kainat bu kadar basit mi? Zaten bunu anlayabilelim diye görebildiğimiz, saptayabildiğimiz ama hiçbir zaman bu bedenlerle ulaşamayacağımız bir uzay-zaman örüntüsü var. Hayaller zaten dediğim gibi gerçek aslında. Sadece büyük bir bölümü donduruluyor. Yani stajyerin bilgisayar üstünde yaptığı labaratuvar modelleme projesi şuan ki hayaller. Bir tuşa basıldığı anda hepsi 3D yazıcıda inşa edilmeye hazır (bazıları da inşa oluyor). Sonra işte bu projeler derlenip toparlanıyor mezuniyette. Sonra sana eğer hak kazandıysan nasıl kullanacağını biliyorsan, sonsuz bir 3D,4D,5D...100D bir yazıcı yetkisi veriliyor.. Yani ne kadar somut dünyadan örneklersem örnekleyeyim, datomlardaki bilgiyi atomlarla açıklayamam. :)

Sheriff

Kayıtlı Üye
İş
President of Big PimP AÅž
Unutmuş gibi davranmak en iyisi, bir süre sonra bu davranışımıza alışacağımız için başka şeylerle uğraşıp 0 dan başlayabiliriz. :)

Semar

Kayıtlı Üye
Ahh ahhh bazen deli gibi unutmak istiyorum bazense iyi ki hatırlıyorum diyorum :( unutmak nasıl olurdu yaşadıklarımı kisileri? ozlemim son bulurdu ben ben olamazdim. Bazen hatırlamak sadece dolu dolu özlem duyuyorum. yanımda olmayanlar ,yanında olamadiklarim ,küs olduklarim,kirildiklarim,kirdiklarim.. aslinda ben kendi adıma sunu soyleyebilirim kin tutamadigimdan silemiyorum bugun canımı yakanlar pişmanım dese yine affederim yine unuturum kötüyü, iyi günlerin hatrina . Ben kötüyü unutuyorum ama iyi tek bir anım olsun o insanı omur boyu unutamıyorum ve hep özlüyorum.. hayat cok kısa gelmeye başladı unutmak icin hatırlıyorum diye baslayan ne cok cumle kurmaya başladım ,özlemlerim arttıkça benim ömrüm kisaldi.unutamıyorum ve ama unutulduguma emin oluyorum :(

escano

Banlı Kullanıcı
Unutmak? Bilgisayarlardaki gibi olsa gerek. Bir klasörün içine aynı isimde 2 dosya bulunduramazsın. bu durumda dosyalardan birinin ismi değişir. Ya da eskisini silersin yenisini alırsın. 2.sini denersen bilgisayar dosyayı siler. Ha tabi aynı dosyayı bulmanın ne kadar zor olduğuna değinmek istemiyorum.

Çaykolik Hatun

Kayıtlı Üye
Keşke unutmak mümkün olsa. Ben şimdiye sevgilim dediğim ama beni ailesi için bırakan kişiyi unutmuş olurdum. Çok acı veriyor hatırlamak bir de sürekli gezdiğimiz yerlerden geçmek zorunda kalınca daha da acı oluyor ve unutmak imkansızlaşıyor.

İnsan kaç yaşına gelirse gelsin bazı anları veya kişileri unutmak pek mümkün olmuyor. :(

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...