Karınca İnsanlar - ''Anu-Sinomlar''

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Merhabalar :)

Hopi Yerlilerinin; Karınca İnsanlar yani kendi dillerinde ki 'Anu - Sinom' adını verdikleri bir grup insan ile ilgili efsaneleri vardır. Dünyada buzulların tahribatı sırasında Hopi, gündüz bir bulut, gece de bir yıldız tarafından yönlendirildi. Bulut ve yıldız onları ismi 'Sotuknang' olan bir gök tanrıya getirdi. Sotuknang, Hopi'yi Karınca İnsanlara götürdü. Karınca İnsanlar Hopi'yi yeraltı mağaralarına götürdüler ve onlara nasıl besin yetiştireceklerini öğrettiler. Hopi felaket geçinceye kadar bu şekilde hayatta kalabildi ve yeniden dünyanın yüzeyine çıkabildiler. Hopi Şubat ayında Fasulye Filizlenme Töreni adı verilen bir ritüel uygular. Bu ritüel Hopi'nin kivas adı verilen yer altı dua odalarına girmeleri kapsar. Karınca İnsanların anısına Powamu adı verilen bir dans yaparlar.

Karınca Hopi dilinde Anu'dur ve arkadaş sözcüğü naki'dir, bu ikisi bir arada Karınca Arkadaş - Anu-naki olur. Sümerlerin gök tanrı için sözcüklerinin Annunaki olması ilginçtir. Ayrıca Karınca İnsanlar veya Hopi'nin Anu - SINom'u Akatların, Asurluların ve Babillilerin kadim Ay tanrısı SIN ile ilişkili olabilir, çünkü Anu - SINom SIN sözcüğünü içeriyor. Bu İnsan Günah içinde doğar (Man is born in Sin) cümlesini ilginç kılıyor. Karınca insanların Hopi petroglifleri (taşa yazılmış yazı veya şekiller) Türkiye'de bulunan Göbekli Tepe T şekilli sütunlara benziyor. Türkiye'de ayrıca yer altı Karınca meskenine veya Hopi'nin kivas dediği şeye çok benzeyen yeraltı mağaraları olan Derinkuyu sitesi var.

Kadim sanskritçede karınca tepesi 'ki' olarak yazılır ve 'va' ev veya mesken anlamına gelir. karınca tepesinin zemin üstündeki görüntüsünün Mısır piramidine benzemesi ilginçtir. Mısır dilinde Sahu sözcüğü 'orion yıldızları' anlamına gelir, Hopi dilinde Sohu yıldız anlamına gelir. Gerçekten çok yakın. Ayrıca, Göbekli Tepe'nin 33 sütununun oyulmuş karınca olduğuna inanıyorum. Bazıları bunun örümcek olduğunu speküle ediyor, ama örümceklerin 8 bacağı var, oymalar sadece 6 bacak gösteriyor. Ayrıca antenleri var. Karıncanın onlar için önemli bir figür olduğunu biliyoruz, aksi taktirde bunu kendi T sütunlarında bu kadar güzel sergilemezlerdi. Karıncanın bir çok kadim kültürde çok önemli olduğu görülüyor. Ayrıca Nazca insanı Göbekli Tepe T sütununa benziyor.

Kaynak Çeviri: Saffet Güler

(Derinkuyu Yeraltı Mağaralarının İçi)

(Derinkuyu Yeraltı Sitesinin Diyagramı)

(Yeraltı Karınca Meskeni)

(Göbekli Tepe Karınca Oyması)

(Nazca İnsanı T Şekli)

Karınca çok fazla bilinmeyen derin bir mistik tarihe, anlama sahiptir. Bende karınca kararınca bu bu tarihi forumda aydınlatmaya çalışacağım. :D

Sevgiyle Kalın. :)

madasin

Kayıtlı Üye
Bir katkıda bulunmak istiyorum izninizle. Forumda bir ara bir konuya yazarken değinmiştim.Anadolu'da Gökoğuzların çocukları yani uzantıları olan insanlar (kısaca Oğuzlar'ın torunları diyelim ) hala bazı gelenekleri sürdürmektedirler. Aktardığınız yazıda Sn Tai Chi Chuan Sin adından , yani tanrı kabul edilen Sin den bahsedilmiş. Halen sin kurbanı keserler ve buna inanırlar. Ayı görünce de ne dediklerini bilmem fakat bir şeyler mırıldanırlar. Her gün gördükleri aya söylemiyorlardır elbet. Sanırım ayın özel bir dönemi olabilir düşündüm. Belki dolunay, belki ilk ay. Teşekkürler paylaşımınız için.

acid

Kayıtlı Üye
Bir katkıda bulunmak istiyorum izninizle. Forumda bir ara bir konuya yazarken değinmiştim.Anadolu'da Gökoğuzların çocukları yani uzantıları olan insanlar (kısaca Oğuzlar'ın torunları diyelim ) hala bazı gelenekleri sürdürmektedirler. Aktardığınız yazıda Sn Tai Chi Chuan Sin adından , yani tanrı kabul edilen Sin den bahsedilmiş. Halen sin kurbanı keserler ve buna inanırlar. Ayı görünce de ne dediklerini bilmem fakat bir şeyler mırıldanırlar. Her gün gördükleri aya söylemiyorlardır elbet. Sanırım ayın özel bir dönemi olabilir düşündüm. Belki dolunay, belki ilk ay. Teşekkürler paylaşımınız için.
Orta Asya'da Türkler Ay tutulmasının Ay'ı bazı canavarlar yediği için gerçekleştiğine inanırlarmış. Bu canavarları korkutmak ve Ay'ı kurtarmak için bazı ritüeller yapılırmış. Ay Türklerde tanrı ya da tanrıça olarak görülmüş hatta bazı boylarda buradan türediklerini düşünürmüş. Ayrıca Türkler'de tanrıların çoğu gök katlarında oturur. Pek çok destanda da Ay'la bağlantılı türeyiş unsurlarına rastlanır. Bu yüzden çok fazla şamanik ritüel ve tören var bu konuyla alakalı.

Karınca konusunu merak edip araştırırken Yunan mitolojisinde de ilginç bir konuya rastladım. Aigina Adası'nda halkın vebadan ölmesi nedeniyle oğlu Aiakos'un isteğiyle Zeus adadaki karıncaları insana dönüştürmüş ve bunlara Myrmidon ismi verilmiş. Anadolu'da da hala karıncalar bereket, bilgelik, çalışkanlık gibi güzel kavramlarla özdeşleştiriliyor.

madasin

Kayıtlı Üye
Sn Acid; Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için. Ben tanık oldum sin kurbanı olarak adlandırılan kurban ritüeline . Evet bir şaman geleneği ve köklerine bağlı oğuz türkleri hala bunu yapıyorlar. Fakat genç nesil unutmak üzere. Ben test etmek için yıllar sonra '' büyükleriniz sin kurbanı kesiyorlardı hala var mı o gelenek '' diye sormuştum. Onlar da '' evet, unutuldu nerede ise, bizim geleneklere müdahale var'' demişlerdi.İyi forumlar.