Halüsinasyon mu gerçek bir iletişim mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

carrie82

Kayıtlı Üye
Merhabalar..
Sorum şu: Ağrı eşiği bazı insanlarda çok yüksektir. Bunu biliyoruz. Ama herkesin bir dayanma noktası vardır. Onu geçtikleri an kendilerini kaybedebilirler. Beyin fonksiyonlarını dahi. Halüsinasyon yaratabilecek derecede olabilir bazı ağrılar. ( çok bilmiş gibi konuşmak ta istemiyorum :D ) yani aşırı ağrıdan kendini kaybetme noktasına gelmiş insanlar, ölümden dönmüş insanlar örneğin ciddi bir ameliyat geçirip "ölüp dirildim" diyen insanlar.. Bazı şeyler görürler/ gördüklerini söylerler. Pek çoğunun da teması aynıdır; ölü yakınları.
Onlar gerçekten böyle anlarda görünürler mi? Bu mümkün mü? Ölümden dönme durumunda bir perde kalkma olayı olabilir ama ağrıdan hafif baygınlık geçirme, transa girme ve ölüleri görme gibi bir durum söz konusu mudur? Yoksa bu, beynin insana yaşattığı bir yanılsama, halüsinasyon mudur?

Ozur dileyerek bu soruyu gundeme getirmek istiyorum. Soruma yanıt verebilecek birileri bu sitede kesinlikle mevcut. Buna eminim. :D Rica ediyorum biri beni bu konuda aydınlatabilir mi?

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Merhabalar..
Sorum şu: Ağrı eşiği bazı insanlarda çok yüksektir. Bunu biliyoruz. Ama herkesin bir dayanma noktası vardır. Onu geçtikleri an kendilerini kaybedebilirler. Beyin fonksiyonlarını dahi. Halüsinasyon yaratabilecek derecede olabilir bazı ağrılar. ( çok bilmiş gibi konuşmak ta istemiyorum :D ) yani aşırı ağrıdan kendini kaybetme noktasına gelmiş insanlar, ölümden dönmüş insanlar örneğin ciddi bir ameliyat geçirip "ölüp dirildim" diyen insanlar.. Bazı şeyler görürler/ gördüklerini söylerler. Pek çoğunun da teması aynıdır; ölü yakınları.
Onlar gerçekten böyle anlarda görünürler mi? Bu mümkün mü? Ölümden dönme durumunda bir perde kalkma olayı olabilir ama ağrıdan hafif baygınlık geçirme, transa girme ve ölüleri görme gibi bir durum söz konusu mudur? Yoksa bu, beynin insana yaşattığı bir yanılsama, halüsinasyon mudur?
Her iki teorinin de cevabı evet. Kimde hangisi olduğunu bilmekse zor. Bazı şeyler yaşayan insanların algılaması, tanımlaması veya saptaması için uygun değil. (İstisnalar kaideyi bozmaz)

SoloTürk

Banlı Kullanıcı
Bir belgeselde yaşanan bazı büyük travmalar sonucu.Travmayı yaşayan kişinin beyninin farklı bölgelerinin aktif değilken aktif olduğu ortaya çıkmış.Örnek olarak verilen gerçek bir olayda araba kazası geçiren bir kazazede kazadan önce müzik kulağının ve enstrüman çalma yeteneğinin olmamasına rağmen eğitim dahi almadan kaza sonrasında piyano çalmaya başladığını ve notaları sadece dinleyerek çıkarttığını söylüyordu.Bu tip durumlarda acı olabilir,sevdiğiniz birinin kaybı olabilir yada bu tür şeyler bastırılmış olan yeteneklerimizi ortaya çıkarabiliyor.Yani dediğiniz şeyler bir nevi mümkün görünüyor.Ancak bu tabiki kesin bir yanıt değil.Ama mümkünatı var bence. :)

carrie82

Kayıtlı Üye
Her iki teorinin de cevabı evet. Kimde hangisi olduğunu bilmekse zor. Bazı şeyler yaşayan insanların algılaması, tanımlaması veya saptaması için uygun değil. (İstisnalar kaideyi bozmaz)

Anlaması zor ama mümkün değil mi? Yanlış anlamadım umarım. Hipnoz ile bunun var olan bi yetenek olup trans ile meydana gelmesi, yaşanan büyük bir olaydan sonra kişinin bu yetiye sahip olması ya da tamamen psikolojik olup olmaması ortaya cikarilabiliyor mu?

yule

Yönetici
İş
Parapsikolog & Enerji Terapist /Sosyolog
Bu konuda bir film izlemiştim. adını hatırlamıyorum. fiziksel olarak çok ciddi zarar gören kişiler öbür tarafı görür inancından dolayı insanlara işkence ediliyordu. derileri falan yüzülüyordu. En sonunda biri görmeyi başardı ve ne gördüğünü söyledi. Duyan kişide eline silah alıp kendini vurdu. İşkence odası gibi adı vardı sanırım filmin. Tabi bunun için bu kadar bir acıya gerek yok zira beyin aslında acıyı algılamaz. öte alem için böyle bir çalışmaya gerek yok.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...