Bilinmeden Çıkılan Seyahat mi Yoksa Başka Bir Şey mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

superfantasticngtve

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar genelde uyku halindeyken oluyor ama uyur gezer değilim çünkü sürekli olan bir şey değil. Yatakta yattığımı görüyorum uyumadan önceki halimi. Sonra nereden geldiğini anlamadığım bir örümcek koluma çıkıyor elimi savuruyorum ve ayağa kalkıp ışığı yakıyorum yatağa bakıyorum acaba orda mı diye birden uyanıyorum ayaktayım ışığı açmışım ve yatağa kitlenmişim.. Bazen de elimle yatağın üstünde mi diye ararken uyanıyorum birden. Pek anlam veremedim, sürekli örümcek olması zaten kafamı iyice karıştırdı. :willy_nilly: :willy_nilly: :willy_nilly:

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Çok uzun zamandır yaşadığın bişeymi?Arada olur ama 5 senedir yaşadığınız bişeydir mesela.
Psikiyatr yada psikoloğa danıştınızmı?Klasik oldu artık herkese aynı öneride bulunmak ama en sağlam ve net çözüm bakım yaptırmak.Yoksa ne olduğu nasıl bilinsin?Bide dediğim gibi işin psikolojik tarafınıda atlamamak gerek.İki koldan araştırılmalı.Geçmiş olsun.

superfantasticngtve

Kayıtlı Üye
Teşekkür ederim. 1 senedir ara sıra oluyor, nadir ama tabii ki etkiliyor biraz insan gözleri açıkken uykudan nasıl bir anda ayakta uyanabilirki...

acid

Kayıtlı Üye
Uyku esnasında vücudun rüyada görülen şeyleri yapmamasının bir yolu da uyku felcidir. Özellikle rem uykusundayken vücudun beyin tarafından kitlenmesi bir güvenlik önlemidir. İlk sorun beyin uyandıktan sonra bu kilidin kalkmamasıdır, diğer bir tabirle karabasan. İkinci sorun ise yaşanan her hangi bir olaydan dolayı beynin bu kitleme işlemini gerçekleştirmemesidir. Uyur gezerlik de bu sebepten ortaya çıkabiliyor. Yani beyin kendini tehlikede hissederek uyku esnasında risklere karşı uyanıkmış gibi davranıyor. Daha önce bu uyur gezerlik olmasa bile bilinçaltına yerleşen ve beynin risk olarak algıladığı bir durum, travma, olumsuz olaylar nedeniyle insanlar hayatlarının bazı dönemlerinde bu durumları yaşayabiliyor. Yani sizi etkileyen ya da bilinçaltınıza yerleşen olumsuz durumla benzeşen uyaranlarla karşılaştığınızda uyku esnasında olsanız da vücudunuz bilinçli denebilecek bazı hareketler yaparak savunmaya geçip, tedbir alabiliyor.Bazı araştırmacılar uyku felci ve uyurgezerlik arasındaki bu bağlantının üzerinde fazlaca duruyor. Bence dikkate değer bir açıklama. Sizin durumunuzda aynı sebepten mi kaynaklanıyor bilemiyorum ama belki farklı bir bakış açısı getirebilirim diye düşündüm.

Hiperaktifejderha

Banlı Kullanıcı
Örümcek fobiniz varsa bununla alakalı olabilir. Ve ışık kendiliğinden yanamayacağına göre uyurgezersiniz. Muhtemelen rüyanızı görürken bir taraftan ışığı yakıyor ve geri yerinize yatıyorsunuz. Yatağa kilitlenmenizin de tıbbi sebepleri olabileceği gibi fobinizle alakalı psikolojik bir durum olabilir. Bu konu üzerinde fazla kafa yorduğunuz için bilinçaltınız etkileniyor ve rüyanın tekrarlanmasına sebep oluyor. Ayrıca fobim yok deseniz bile belki bilinçaltında bir korku oluşmuş fakat sizin haberinizin olmama gibi bir durum söz konusu olabilir. Konu üzerinde fazla düşünmeyip rahatlamanızı ya da ilginizi başka tarafa yönlendirmenizi tavsiye ederim.

superfantasticngtve

Kayıtlı Üye
Her an düşündüğüm bir şey değil bu sadece kendimi o halde bulunca şaşırıyorum. Örümcek fobim yok tüm böcek türleri ben fark etmeden tenime temas edince huylanıyorum ama önümde bir örümcek olsa dokunurum ona. Ayrıca ışığı yaktığım zaman dönüp uyumuyorum ayakta uyanıyorum..

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Arkadaşlar genelde uyku halindeyken oluyor ama uyur gezer değilim çünkü sürekli olan bir şey değil. Yatakta yattığımı görüyorum uyumadan önceki halimi. Sonra nereden geldiğini anlamadığım bir örümcek koluma çıkıyor elimi savuruyorum ve ayağa kalkıp ışığı yakıyorum yatağa bakıyorum acaba orda mı diye birden uyanıyorum ayaktayım ışığı açmışım ve yatağa kitlenmişim.. Bazen de elimle yatağın üstünde mi diye ararken uyanıyorum birden. Pek anlam veremedim, sürekli örümcek olması zaten kafamı iyice karıştırdı. :willy_nilly: :willy_nilly: :willy_nilly:

-Sürekli tekrar eden rüyalar ya da rüyalarda ki sembollerin arkasında anlatılmak istenilen bir mesaj mevcut olur. Bu mesajı ise rüyanın sahibi yani siz çözebilirsiniz. Rüyayı gördükten hemen sonra uyandığınız zaman rüyanızı hatırlayabildiğiniz şekilde bir deftere yazın, rüyalarınızı kayda dökün. Üzerlerinden bir süre geçtikten rüyalarınızı okuyun, anlamlandırmaya çalışın, sembollerin sizin için ne anlam ifade ettiğini düşünün.
Bu şekilde bir süre sonra verilmek istenen mesajı anlayabilirsiniz.

-Rüyalarınız istemsiz Astral çıkışa benzemiyor. Yukarı da yazdığım için mesaj içerikli bir rüyaya benziyor. Örümcek sembolünün arkasında bir anlam yatıyor olabilir.

Sevgiyle Kalın. :)

superfantasticngtve

Kayıtlı Üye
Bir anlam yatıyor olabilir çünkü genelde rüya görmem gördüğüm zamanda çoğu şeyi gerçekten yaşarım..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...