Gündüz Vakti Mezarlıktaki Taş

crazymen17

Kayıtlı Üye
Bozcaada'da yaşıyoruz. 1983 yılı.. Hem sınıf arkadaşım ve akranım hem de babası babamın müdürü olan arkadaşım Yavuz ile her gün adanın neredeyse her yerini gezeriz. Enterasan çocukluklar yaparız. Malum şimdiki gibi bilgisayar çağı hatta bilgisayar diye birşeyin varlığından bile haberimiz yok.
Biz de tuhaf oyunlar bulur vakit geçiririz. Yine öyle bir oyun bulduk arkadaşımla. Hani eskiler bilir kibrit kutusu ,sakız kağıdı vs ambalaj kağıtlarını biriktirmek vardır. Malum Bozcaada şarabıyla meşhurdur. Şarap fabrikalarının şişelere yapıştırdığı etiketlerin günü geçenlerini veya kullanmayacaklarını atarlar. Biz de gidip toplarız. İşte çocuk aklı. :D

Neyse. Yine bir gün böyle bir göreve çıktık :D Müslüman mezarlığının yanında Rum mezarlığını tam karşıdan gören bir yamaçta yorulduk dinleniyoruz. Karşımızda Rum mezarlığı. Çok uzak sayılmaz. Hatta neredeyse herşey seçilebilecek mesafedeyiz. Gündüz vakti. Yavuz ile bir taraftan laflıyoruz. Ama gözüm Rum mezarlığının içinde bulunan ve tabut vs gibi şeylerin konulduğu bir taş bir yapıda. Yani nedense bir anda gözüm oraya resmen kitlendi. İnanın hiç bir gerçek dışı anlatım yoktur adeta büyülenmiş gibi gözüm o taş binanın kapısındaki yaklaşık kapı boşluğunun yarı yüksekliği kadar olan bir beyaz mezar taşına takıldı. Sonradan farkettim ki Yavuz da benim kilitlendiğim yere bakıyor. Adeta bir güç ikimizi de oraya kilitledi.

Hararetli bir şekilde konuştuğumuz halde gözümüzü hiç bir şekilde oradan ayıramıyoruz. Sanki "konuştuklarınız boş sen birazdan olacakları kaçırma" dercesine. Bir anda o kapı boşluğunda duran taş kayboldu. Evet kayboldu. Yan yatmadı, arkaya düşmedi. Bir anda yok oldu. Ben kendimden şüphe ederek yaklaşık 10 sn sessiz kaldım. Ama adeta dudaklarım titriyor birşey demek istiyorum ama kalbim buna izin vermiyor. Sanki yerinden çıkacak gibi çarpıyor.

En sonunda sağımda duran Yavuz'a kafamı çevirdim "Sen de gördün mü " diye soracağım. Ama o ürkütücü soru geldi Yavuz'dan ; " Ahmet taş nereye gitti" Benim elim ayağım resmen boşaldı. İnanılmaz bir ürperti kapladı beni. Ama birbirimize cesaret veriyoruz " Korkmayalım yanımızda Müslüman mezarlığı var melekler bizi korur" şeklindeki çocuk masumiyetiyle...

Yaklaşık 30 dk kadar gözümüzü ayırmadık oradan. Adeta resmen uzaktan gözetliyoruz. Ama cesaretimizi toplayıp gitmek te istiyoruz.
Neyse cesaretimizi toplayıp hadi gidip bakalım dedik birbirimize. Yolda bile gözümüzü ayırmıyoruz oradan. Girdik mezarlık alanına. Gündüz olduğu için çok ta korkmuyoruz. Çünki yoldan geçen traktörler vs bize cesaret veriyor. Girdik ve o taş binaya yaklaştık. Biraz daha cesaret verdik birbirimize; "Ya en fazla bağırırız yoldan geçenler kurtarır bizi" diye.

Ve ikimiz birlikte binaya girdik. Beklediğimiz sahne aslında yerde duran o taşı bulmak. İşte o zaman rahatlıyacağız.
Ama öyle olmadı.
Hiç bir başka çıkışı kapısı hatta penceresi bile olmayan o taş binada 1 tane bile taş yoktu.

Bunu anlayınca sanırım ada merkezine kadar ulaşan çığlıklarla dışarı çıkışımız ışık hızında olmasa da ses hızına yaklaşmıştı :D

Bir daha bu olaydan bahsetmedik bile birbirimize. Kimseye de anlatmadık. Korktuk.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
O kadar içinize işlemiş ki o korku, olayı dün olmuş gibi detaylı aktarmışsınız.Tarih yazmasanız yeni yaşadığınızı sanırdım.32 yıldır zerresi silinmemiş hafızanızdan.Yaşamak çok farklı tabi dinlemek gibi olmuyor.Ürkütücü ,üstelik küçük bi çocuk için.Taş nereye gitti acaba diye sormuyorum ben.Çünkü bana kalırsa öyle bir taş yoktu,size iki çocuğa öyle gösterildi ,öyle gördünüz.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Muhtemelen gömülen eşyanın korunması için yapılan güvenlik büyüsüydü ve bir sebepten ortadan kalktı veya size o perde kalktı. Sonradan gidip aynı yapıya baktınız mı?

crazymen17

Kayıtlı Üye
Yorumlar için teşekkürler. Öncelikle bir daha oraya gidip orayı kontrol etmeye uzun bir süre cesaret edemedik.
Yaklaşık 1 yıl sonra bir Rum vatandaşın cenazesi için gitmiştik. O zaman da çok kalabalık olduğu için dikkat etme ve inceleme şansımız olmadı.

Ancak kafama takılan bir durum var. Bu tür olayların gece olacağına inanılır. Ancak biz bu olayı gündüz yaşadık.

Ayrıca Bozcaada'da çok tehlikeli yerlerde oyun oynadık gezdik çocukluğumuzda.
Tehlikeli kayalıklardan tutun da Bozcaada kalesinin burçlarının tepesinde hoplayıp zıplamalar.
Ancak aklımda bir detay kaldı ve hiç unutmadım. Bozcaada kalesinin girişinin hemen altında bir tünel girişi vardır.
Aşağıdaki kale girişinin köprünün hemen altında. Oraya biri girmeye niyetlendi. Adam girdi tünele yaklaşık 1 saat sonra her yeri kan içinde zor çıktı tünelden.
Kulaktan kulağa bir fısıltı yayıldı; "Adamı cinler bu hale getirdi" diye. Bu konuyu da hiç unutmam.

dsc04040.jpg

nybergsund

Kayıtlı Üye
Hemşerim bilmiyorum kaçlısında bende 72 liyim memnun oldum öncelikle tanıştığımıza konuya gelecek olursak ilginç bir deneyim yaşamışsın okuyunca insan yaşıyormuş gibi hissediyor bir anda aynı şeyleri hafızana kazındığına göre de hala daha izlerini atamamışsın bunun belli Chillout belirlli bir açıklama yapmış bu olayla ilgili sanırım açıklayıcı olmuştur senin için

crazymen17

Kayıtlı Üye
Hemşerim bilmiyorum kaçlısında bende 72 liyim memnun oldum öncelikle tanıştığımıza konuya gelecek olursak ilginç bir deneyim yaşamışsın okuyunca insan yaşıyormuş gibi hissediyor bir anda aynı şeyleri hafızana kazındığına göre de hala daha izlerini atamamışsın bunun belli Chillout belirlli bir açıklama yapmış bu olayla ilgili sanırım açıklayıcı olmuştur senin için

Ben de 71 liyim ve Çanakkale'liyim. Evet okudum o yorumu. Tabi o zaman ki yaşımız gereği pek anlam veremedik ama bugün birşeyler oluştu kafamızda.
Ancak yine de önceki mesajımda da söylediğim gibi gündüz olması hala soru kafamda.

crazymen17

Kayıtlı Üye
Farklı bir konu açmadan yaşadığım olağanüstü olayları burada paylaşmak istedim. Umarım mahsuru yoktur.

Üniversitede yurtta kalıyorum. Yurt biri 2 diğeri ise tek katlı olmak üzere 2 bina halinde. Ben çift katlı olanın alt katında kalıyorum.
Ancak o hafta bir söylenti yayıldı. Oda numarasını bile hiç unutmadım; üst katta 44 nolu odada kalanlar gece karabasan olayı yaşıyorlarmış sürekli.
Kantimiz falan da üst katta bu arada. Haliyle üst kata çıkıyorum sürekli. Ayrıca 44 nolu odada arkadaşlarımdan da 1-2 kişi var.
Olayı da anlattılar. Üzerinden 3-4 gün falan geçti sanırım. Akşam kantine çıktım,biraz takıldım. Hava karardı gece yaklaşık 22:00 falan .
Lavaboya gitme ihtiyacım oldu. Girdim içeri söylemesi ayıp hacetimi görmek üzere.Kapıyı kapattım. WC boş. Kimse yok.
Yaklaşık 1 dk sonra anlatması mümkün olmayan tarifsiz bir ses. Sanki hayvan homurdanması ve inlemesi gibi bir ses. Yüksek düzeyde değil.
Ama çok rahat duyuyorum. İlk aklıma gelen bir arkadaşım bana şaka yapıyor herhalde dedim. Umursamadım. Seslendim ses yok.
Bu arada dış kapı da kapalı ve hiç açılmadı. İçerideki kapıyı açıp hala arkadaş şakası diye düşündüğüm için yandaki WC yi açıp (sözde) şakayı bozacağım.
Çünki zaten WCde 3 bölüm var ; Birinde ben varım , diğeri kapısı açık.. Ya üçüncüsü ? Kapısı kapalı. Ama dikkatli bakınca kapının kolu yok.
Ben hala şaka düşünüyorum. Sıçrayıp üstten bakmak istiyorum. Ama bir türlü eremiyorum üst duvara. Neyse sonunda tutundum ve bakacağım.
Tam bakacağım esnada ses tekrar şiddetli bir şekilde tekrarlandı. Benim duvardaki ellerimi bırakıp koridora kaçmam 1 sn falan sürdü :D
Kendimi koridora attım. Ancak oradan ayrılmıyorum. Çok rahat 15 dk bekledim. Şaka ise bu adam mazoşist mi içerideki WC kokusunda duracak diye düşünüyorum. Ama kimse çıkmadı. Neyse ben orada biraz daha takıldım ama gözüm hep WC kapısında. En az 1 saat bekledim. Yok kimse çıkmadı.
Ayrıca pencereden atlama imkanı yok çünki zaten 2.kat ve aşağısı atlanacak gibi değil. Meğilli ve zemin müsait değil.
Ayrıca basit bir şaka için bu kadar riske de kimse girmez. Ben hala WC yi gözetliyorum. Bu arada saat gece yarısını gösteriyor. Tam ayrılmak üzereyim.

Buraya kadar üzerimde herhangi bir panik vs yok her şeye rağmen. Ancak olayın üzerinden yaklaşık 2 saat geçtikten sonra durum başka bir boyuta geçti.
Biri WC ye girmek üzere yaklaştı dış kapıyı açtı. Ve 2 saat önce üzerinde kolu olmayan WC bölümünün kapı kolu üzerindeydi. :(

Bütün bunlar olurken ta ki bir başkası gelip WC girip o kapı kolunu göresiye kadar ben olayın bir anında bile başta anlattığım karabasan olayıyla hiç bir bağ kurmadım. Aklıma bile gelmedi. Taki o kapı kolunu yerinde görene kadar.

Okul bitene kadar değil o WC ye ve 44 nolu odaya gitmek 2. kata bile çıkmadım.

Teyla

Kayıtlı Üye
Siz tas olayi deyince sizin olayiniza benzer bir durum gecti basimdan sevgili crazymen17.Teos tarafina denize gitmistik o siralar yasim 8-9.Bir agac altinda denize cok yakin yer buldu bizimkiler bende hemen sahile indim.Denize bakarken birden kiyiya orta mesafede sadece omuzlarina kadar gorunen heykel fakat siyah renkli fesli apuletli bir adam.yuzu sahile donuk duruyor.Nasil korktugumu anlatamam hemen kosup bizimkilere haber verdim birsey gordum diye ama dondugumuzde yerinde hicbirsey yoktu.İliklerime kadar korkmustum.Cok fenaydi simdi yasim 30 ne cozebildim bu durumu ne de urkutuculugu gecti.Neydi hala fikir yurutemiyorum:eek:fftopic: