At nalı neden uğur sembolüdür

gumuskursun

Banlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar
Demir yeryüzünde keşfedildi zaman insanlar onu büyücüler ve şeytana karşı gönderilmiş bir güç olduğuna inandılar. Ayrıca U şekli ay in hilal konumuna benzer şekliyle bolluğu iyi talihi ve koruyucuları temsil ediyordu gelelim hikayemize;
Canterbury kilisesinin baspiskoposu st. Din adamı olmadan önce nalbantlik yaparmış dunstan işini yaparken şeytan kılık değiştirerek kadın şeklinde içeri girer.dunstan kadını ayaklarına baktığında toynaklari görür ve dunstan şeytanı hemen tanır.şeytanin ayaklarından birinin aksak olduğunu gören dunstan şeytana yardım etmek ister şeytan bunun üzerine dunstan dan saten bir terlik ister dunstan olur der fakat bunu yapmam için önce seni zincirlerle duvara bağlamam gerekli der şeytan bina izin verdikten sonra dunstan kızgın bir nalı ızdırap verecek şekilde çakmaya başlar ve şeytan aman dilemeye başlar.dunstan bunu üzerine tanrı ya inanan hiçbir insanın evine girmeyeceksin der şeytan da peki o i şunları nasıl ayırt edeceğim der.dunstan bunun üzerine işte sembol bu olacak der ve elindeki nalı havaya kaldırır bunu kapısının üzerinde gördüğün hiç bir eve girmeyeceksin der.ve şeytanı serbest bırakır. Bu yüzden kimi insanlar kapılarına at mali aşar
Arkadaşlar çeviriyi ben yaptım hatam olduysa affola teşekkür ederim :D

Ori

Kayıtlı Üye
Böyle şeyler bana pek de inandırıcı gelmemiştir hiçbir zaman. Bunlar bir çeşit batıl inanç.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Adam belki de o devrin demircisi idi, atı olan olmayan herkese, sahip olduğu basit bir kalıpla nal döküp satıyordu.. :)
Şaka bir yana, demirin bazı varlıkların güçlerini kısıtlama özelliği vardır. Öyle ki vücudumuzda yaklaşık 4 gr demir ihtiva ederiz, kanımızın kırmızı olması da demir sayesindedir. Bazı insanların özellikle varlıksal koruması doğuştan gelişmiş insanların vücutlarındaki demir iyonları ve diğer ferromanyetik element oranları incelenmelidir ve görülecektir ki, bu insanlardaki değerler mutlaka diğer insanlardan farklı olacaktır.

gumuskursun

Banlı Kullanıcı
Batıl inanç olabilir orasını pek bilmiyorum ama chillout çok güzel bir yorum yapmış haklısın kardeşim bende senin gibi düşünüyorum

LegendStar

Kayıtlı Üye
Sanırım eski dönemlerde insanlar at nalının uğur getirdiğine inanıyorlardı ve büyülerde kullanıyorlardı.

La-edri

Kayıtlı Üye
Her at nali icin gecerli degil bu inanc , nalin atin ayagindan düsmüs olmasi lazim. Yani gideyim bir nal alayimda bana sans getirsin degil.

Atlar eski caglarda cok degerli ve nallar onlari koruyordu, bir atin ayagindan düsen nali bulmak ati korudu artik beni koruyacak mantigi ile Kabul görüyor.
Demir eskiden zaten sihirli Kabul ediliyordu, sogukken sert ama isitinca esnek bir yapisi oldugu icin, degisken olusundan dolayi sihirli Kabul ediliyor.
Bu madde at gibi cok degerli bir hayvanin ayagina takiliyor ati koruyor ve ata yerlestirilirken at aci cekmiyor ( tirnak faktörü hakkinda bilgi yokki)
Yani demirin gücüne güc isnad ediliyor ve sihirli Kabul ediliyor.
Nallarda 8 civi deligi olur ama insanlar nallari 7 civi ile sabitliyorlar, 7 seytanin kötülügüden koruyacak. Bu ve benzeri türde zamanla nala bir cok güc isnad ediliyor ama herbirisi birere hurafe yani.
At nali acik kismi yukariya bakacak sekilde kapi üstüne yerlestiriliyor, yukari bakan acikliktan sans icine aksin ve orada biriksin diye. Bazi aileler cok kötü günler gecirdiklerinde o nali ordan alir ve asagiya Dogru asar gece icindeki sans eve bosalsin diye.

Demir Kuran'da bir sureye isim verir (Hadid arabca demir demek).
Ve demir insan maneviyatini simgeliyor, ayette demir gecti diye bildigimiz disaridaki demirden bahsetmiyor aslinda insan kanindaki orandan bahsediyor cunki maneviyat insanin fiziki gücünden ziyade kimyasi ile alaklidir, onuda Hadid (demir) simgeliyor. Ve tabiki biz bunuda manadan maddeye algilayip Demiri kutsal sihirli koruyan bir sey olarak Kabul ediyoruz.

gumuskursun

Banlı Kullanıcı
Her at nali icin gecerli degil bu inanc , nalin atin ayagindan düsmüs olmasi lazim. Yani gideyim bir nal alayimda bana sans getirsin degil.

Atlar eski caglarda cok degerli ve nallar onlari koruyordu, bir atin ayagindan düsen nali bulmak ati korudu artik beni koruyacak mantigi ile Kabul görüyor.
Demir eskiden zaten sihirli Kabul ediliyordu, sogukken sert ama isitinca esnek bir yapisi oldugu icin, degisken olusundan dolayi sihirli Kabul ediliyor.
Bu madde at gibi cok degerli bir hayvanin ayagina takiliyor ati koruyor ve ata yerlestirilirken at aci cekmiyor ( tirnak faktörü hakkinda bilgi yokki)
Yani demirin gücüne güc isnad ediliyor ve sihirli Kabul ediliyor.
Nallarda 8 civi deligi olur ama insanlar nallari 7 civi ile sabitliyorlar, 7 seytanin kötülügüden koruyacak. Bu ve benzeri türde zamanla nala bir cok güc isnad ediliyor ama herbirisi birere hurafe yani.
At nali acik kismi yukariya bakacak sekilde kapi üstüne yerlestiriliyor, yukari bakan acikliktan sans icine aksin ve orada biriksin diye. Bazi aileler cok kötü günler gecirdiklerinde o nali ordan alir ve asagiya Dogru asar gece icindeki sans eve bosalsin diye.

Demir Kuran'da bir sureye isim verir (Hadid arabca demir demek).
Ve demir insan maneviyatini simgeliyor, ayette demir gecti diye bildigimiz disaridaki demirden bahsetmiyor aslinda insan kanindaki orandan bahsediyor cunki maneviyat insanin fiziki gücünden ziyade kimyasi ile alaklidir, onuda Hadid (demir) simgeliyor. Ve tabiki biz bunuda manadan maddeye algilayip Demiri kutsal sihirli koruyan bir sey olarak Kabul ediyoruz.
Merakla okudum gerçekten çok saol